Κινηματογραφική κουβέντα....

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.372
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
To ξαναέγραψες επειδή υπέθεσες πως δεν κατάλαβα τι έγραψες ή επειδή δε κατάλαβες εσύ το meme που έβαλα εγώ;

:xmas_lol:
Βασικά εκεί που τώρα βλέπω να γράφεις "challenge accepted" έβλεπα ένα μεγάλο ερωτηματικό πριν. Τι άλλο να καταλάβαινα η καημένη;:xmas_cheesygrin:
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Βασικά εκεί που τώρα βλέπω να γράφεις "challenge accepted" έβλεπα ένα μεγάλο ερωτηματικό πριν. Τι άλλο να καταλάβαινα η καημένη;:xmas_cheesygrin:
Έχεις δίκιο, το παρατήρησα όταν πήγα σπίτι, γιατί από το pc της δουλειάς εμφανιζόταν κανονικά λόγω cache υποθέτω.

:xmas_redface:
 

Θωμάς Μ

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Το καλύτερο
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
My sweet canary .

Την ημέρα της Πρωτοχρονιάς είδα στην ΕΤ1 το ντοκιμαντέρ "Καναρίνι μου γλυκό" { διεθνής συμπαραγωγή της ΕΡΤ με το ARTE, τη Cinephil και το I.B.A. (Ισραήλ)}.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα : Πέρα από το όποιο ενδιαφέρον για τη ζωή της Ρόζα Εσκενάζυ, μιας από τις μεγαλύτερες τραγουδίστριες του ρεμπέτικου και του δημοτικού τραγουδιού, η ταινία πραγματοποιεί ένα φοβερό μουσικό ταξίδι στη λεκάνη της μεσογείου με όχημα το ρεμπέτικο , μια μουσική που υπήρχε στην περιοχή πολύ καιρό πριν η ιστορία χαράξει τα σημερινά σύνορα.

Η μουσική σαν γέφυρα επικοινωνίας των λαών της Μεσογείου .

http://www.mysweetcanary.com/
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
H καλύτερη ταινία που είδα τον τελευταίο χρόνο είναι η παρακάτω καναδέζικη low-budget παραγωγή.

Μην ψάξετε στοιχεία για την ταινία στο διαδίκτυο γιατί θα πέσετε πάνω σε spoilers.

Pontypool Trailer - IMDb
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Επειδή απόψε έχει αλμοδοβαρική βραδιά La Piel Que Habito (Το δέρμα που κατοικώ) την έχει δει κανείς? Εγώ είμαι βέβαια Pedro fan οπότε και οι αρνητικές κριτικές δεν πρόκειται να με πτοήσουν αλλά έτσι καμιά γνώμη να προετοιμάσω και τον συν-θεατή μου? (παρακαλώ όχι αποκαλύψεις περί της πλοκής...)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επειδή απόψε έχει αλμοδοβαρική βραδιά La Piel Que Habito (Το δέρμα που κατοικώ) την έχει δει κανείς? Εγώ είμαι βέβαια Pedro fan οπότε και οι αρνητικές κριτικές δεν πρόκειται να με πτοήσουν αλλά έτσι καμιά γνώμη να προετοιμάσω και τον συν-θεατή μου? (παρακαλώ όχι αποκαλύψεις περί της πλοκής...)
Λίγες σελίδες πιο πριν θυμάμαι ότι κάποιοι κάτι έχουν γράψει.

Εγώ το είδα αυτές τις ημέρες (καθυστερημένα).

Γενικά ο Αλμοδόβαρ μου αρέσει χωρίς να με τρελαίνει. Η συγκεκριμένη ταινία μου άρεσε περισσότερο από άλλες του. Η υπερβολή υπάρχει όπως πάντα, αλλά με διαφορετικό τρόπο.
Ο άντρας μου δεν πολυγουστάρει τον Αλμοδόβαρ, αλλα αυτή η ταινία σχεδόν του άρεσε.

Τέλος, ο Αντώνης γερνάει όμορφα. :xmas_biggrin:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Thanks anny! Αν και ο Αντωνάκης δε μου πολυαρέσει...:xmas_cheesygrin:
πάντως θα σου πω αύριο εντυπώσεις...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.372
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι, αν δεις πίσω έχουν αναφερθεί σχόλια (έχω κάνει και εγώ νομίζω :xmas_rolleyes: ). Πολύ καλή ταινία και ο Αλμοδόβαρ μαέστρος!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Πολύ καλή ιστορία(το βιβλίο κυκλοφορεί από τον Καστανιώτη).
Η ταινία είναι καταπληκτική, γρήγορη, με suspense και τρυφερότητα. Sci-fi Αλμοδόβαρ, ας πούμε απλουστευτικά.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εγω είχα γραψει οτι το είδα αλλά δεν μου αρεσε , προτιμω τις πιο παλιές του Αλμοδοβαρ , Ο Αντονιο μια χαρά για την ηλικία του ....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για να είμαι ειλικρινής και εμένα μου άρεσαν καλύτερα οι παλιότερες ταινίες του...Δεν μπορώ να πω οτι δε μου άρεσε αλλά δε ένιωσα ούτε λεπτό στην ταινία κάποια ανατροπή (με δεδομένο πάντα το από την αρχή ιδιαίτερο σενάριο). Σε πολλά σημεία ειδικά το τέλος ήταν για μένα προβλέψιμο...μπορεί βέβαια να φταίει οτι έχω δει τόσο πολύ Almodovar που έχω εξοικοιωθεί...Παρόλα αυτά είναι μια καλή ταινία και αξίζει κάποιος να τη δει, δε σπαταλάς τις 2 ώρες που διαρκεί για κανένα λόγο...
 

Θωμάς Μ

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Το καλύτερο
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Όλοι οι κριτικοί που διάβασα, αλλά και όσοι φίλοι την είδαν , μου είπαν πως "Το δέρμα που κατοικώ" είναι από τις καλύτερες του Almodovar. Προσωπικά δεν την έχω δει ακόμα, με εντυπωσιάζει όμως το γεγονός πως ο Almodovar επηρεάστηκε από την ταινία Μάτια Χωρίς Πρόσωπο (Les Yeux sans Visage, 1960) που είναι ένα πραγματικό αριστούργημα.

Από τις πολύ καλές ταινίες του Γαλλικού νέου κύματος και σίγουρα πολύ ιδιαίτερη : ένα μείγμα ταινίας τρόμου, επιστημονικής φαντασίας και δράματος. Οπωσδήποτε ο Almodovar, σαν σινεφιλ και εξαιρετικός σκηνοθέτης θα έχει δημιουργήσει κάτι αντάξιο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.152
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom