Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
san giovani kai trastevere καμερες αν ειναιδυνατον 11-4 το πρωι κυκλοφορια καλοκαιρι γυριζαμε 2 ωρες να παρκαρουμε και να μην χτυπησουμε το νοικιασμενο αστιευστε εφαρμοζω το δεν πληρωνω η δημοτικη αστυνομια την εστειλε την κληση αλλα απο ευρω παπαλα τα εδωσα στην ντολτσε βητα στο κλαμπ 23 αν θυμαμαι!!!!!!!προς το αεροδρομιο
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
thanks a lot Samion , η αληθεια ειναι πως θελουμε να ειμαστε καλοι και συνεπεις πολιτες ,αλλα φοβαμαι για το νουμερο που θα αντικρυσω 3 χρονια μετα....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
san giovani kai trastevere καμερες αν ειναιδυνατον 11-4 το πρωι
Μα φυσικα και μπηκαν καμερες γιατι ακομα κι αν σου φαινεται απιστευτο εκει κατοικουν οικογενειες με παιδια, πολλοι ηλικιωμενοι που ξενυχτουσαν απο τουριστες και παρτυ ανιμαλς.εκεινα τα βεριταμπλ..
thanks a lot Samion , η αληθεια ειναι πως θελουμε να ειμαστε καλοι και συνεπεις πολιτες ,αλλα φοβαμαι για το νουμερο που θα αντικρυσω 3 χρονια μετα....
Νομιζω διπλασιαζεται. Παντως το καλυτερο ειναι να επικοινωνησεις με μειλ αναφεροντας τις τυχον αντιρρησεις σου και το οτι δεν σου κοινοποιηθηκε εγκαιρως. Πιθανον να ερθετε σε συμβιβασμό σχετικα με το διπλασιασμο. Η Βερονα πρεπει να εχει τη Nivi credit. Αλλο νομικο τροπο δεν εχουν παντως να στα παρουν, θα προσπαθήσουν με την πειθω κ τη συνειδηση σου να πάρουν το ποσο. Και το 33% που τους αναλογει ως αμοιβη βεβαια...
 

Άλκης

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας θα είμαι συνοπτικός. Δεκέμβριος 14 στην γέφυρα που σε βάζει Βενετία μας πιάνει η κάμερα με 102 αντί 70 όριο αν και προσπαθούσαμε να είμαστε προσεχτικοί. Οδηγούσε άλλος αλλά το αυτοκίνητο στο ονομά μου. Δυο μήνες μετά μου τραβάει η europecar το γνωστό ποσό που έδωσε τα στοιχεία μου στις αρχές. Φεβρουάριος 2016 έναν χρόνο και δύο μήνες μετά από την παράβαση μου στέλνει και η δημοτική αστυνομία την κλήση. Διάβασα ότι έχουν περιθώριο 360 μέρες από την στιγμή της παράβασης αλλά το έγγραφο έχει ημερομηνία 22/01/2016 δηλαδή με βάση το 360 ήταν ήδη εκπρόθεσμοι, αλλά ιχύει το 360 που διάβασα? Υπάρχει κάποιο επίσημο Ιταλικό link?
Επίσης στην πίσω σελίδα ζήτησαν τα στοιχεία του οδηγού για να αφαιρέσουν πόντους από το δίπλωμα αλλιώς θα πέσει πρόστιμο και για αυτό. Οκ ας τους στείλω τα στοιχεία να τους φύγει ο Νταλκάς. Τώρα με το πρόστιμο? Έχω πάει ήδη 2 φορές Ιταλία και δεν καίγομαι να ξαναπάω αλλά ποιος ξέρει... και αν μετά από πέντε δέκα χρόνια (τρελό σενάριο!!) συμμορφωθούμε με την Ευρωπαϊκή Οδηγία και τα 200 ευρώ έχουν γίνει 2000? Όλες οι σοβαρές γνώμες σεβαστές, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας θα είμαι συνοπτικός. Δεκέμβριος 14 στην γέφυρα που σε βάζει Βενετία μας πιάνει η κάμερα με 102 αντί 70 όριο αν και προσπαθούσαμε να είμαστε προσεχτικοί. Οδηγούσε άλλος αλλά το αυτοκίνητο στο ονομά μου. Δυο μήνες μετά μου τραβάει η europecar το γνωστό ποσό που έδωσε τα στοιχεία μου στις αρχές. Φεβρουάριος 2016 έναν χρόνο και δύο μήνες μετά από την παράβαση μου στέλνει και η δημοτική αστυνομία την κλήση. Διάβασα ότι έχουν περιθώριο 360 μέρες από την στιγμή της παράβασης αλλά το έγγραφο έχει ημερομηνία 22/01/2016 δηλαδή με βάση το 360 ήταν ήδη εκπρόθεσμοι, αλλά ιχύει το 360 που διάβασα? Υπάρχει κάποιο επίσημο Ιταλικό link?
Επίσης στην πίσω σελίδα ζήτησαν τα στοιχεία του οδηγού για να αφαιρέσουν πόντους από το δίπλωμα αλλιώς θα πέσει πρόστιμο και για αυτό. Οκ ας τους στείλω τα στοιχεία να τους φύγει ο Νταλκάς. Τώρα με το πρόστιμο? Έχω πάει ήδη 2 φορές Ιταλία και δεν καίγομαι να ξαναπάω αλλά ποιος ξέρει... και αν μετά από πέντε δέκα χρόνια (τρελό σενάριο!!) συμμορφωθούμε με την Ευρωπαϊκή Οδηγία και τα 200 ευρώ έχουν γίνει 2000? Όλες οι σοβαρές γνώμες σεβαστές, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με λιγα λογια: εγω θα το πληρωνα. Οτιδηποτε αλλο ειναι παρανομο.
Οι 360 μερες ισχυουν αλλα απο τη στιγμη οχι της διαπραξης αλλα της επιβεβαιωσης της παραβασης, δηλ απο τη στιγμη που ξερουν τα στοιχεια σου. Αν λοιπον εχουν περασει οι 360 απο τοτε εχεις δικαίωμα να αρνηθεις την κληση σε Ειρηνοδικη (στα ιταλικα βεβαια..), χωρίς δικαστικη αποφαση η κληση και το χρεος σου σε καθε περιπτωση μενει σε ισχυ. Τι μπορεί να συμβει απο κει και περα κανεις δεν μπορει να στο πει, μονο υποθεσεις. Να ανατεθει σε ιδιωτικη εταιρεια η εισπραξη του ποσου, να ανατεθει στην ΕΛΑΣ η εισπραξη και η τυχον ποινη (επειδη αφορα παραβαση οδικης ασφαλειας που περιλαμβανεται σε κοινοτική οδηγια), να ρισκαρεις ακομα και συλληψη η κατασχεση τυχον οχηματος σου και και..
Μετα απο 5 χρονια που παραγραφεται αν μπορεις γραψε μας τι εγινε..
 

Άλκης

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τους έστειλα ένα mail στην δημοτική τους αστυνομία και μου απάντησαν ότι διάβασα και εδώ http://www.bella-toscana.com/traffic_violations_italy.htm#.VsynomiLSUk
που είχε ανεβάσει κάποιος φίλος πιο πάνω. Δηλαδή ότι οι 360 μέρες ισχύουν, αλλά από την ημερομηνία που θα πάρουν τα στοιχεία σου από την εταιρία ενοικίασης, ημερομηνία την οποία αναγράφει και η κλήση. Επίσης όσον αφορά τα στοιχεία που μου ζήτησαν για τους πόντους, μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου αφαιρέσουν και τα θέλουν για αρχειοθέτηση δική τους. Το θέμα είναι ότι αν δεν τα στείλεις το χαρτί γράφει για 286-1142 επιπλέον πρόστιμο, οπότε τσάμπα ήταν έτσι κι αλλιώς να τα στείλω, συνεννοήθηκα μαζί τους και τους τα έστειλα με mail. Αυτοί ψάχνονται για έσοδα γιατί να τους έδινα την χαρά για καινούργιο πρόστιμο.

Το forum που έγραψα πιο πάνω λέει ότι το κόλπο με την ακύρωση της πιστωτικής, το οποίο είχα σκεφτεί κι εγώ κι έκανα, δεν πιάνει. Δεν ξέρω τι ισχύει πραγματικά και μπορεί απλά να υπολόγισαν ότι θα τσιμπήσω και θα πληρώσω.

Επειδή ήμασταν 4 άτομα στο αυτοκίνητο και η παράβαση όντως έγινε, δώσαμε από 50 ευρωπουλα και τουλάχιστον εγώ που ήταν στο όνομα μου ησύχασα. Η αλήθεια είναι ότι ακόμη και η παρέα μου μου είπε σιγά μωρέ δεν θα γίνει τίποτα! Αλλά πιστεύω ότι αν ήταν η δική τους πιστωτική και στοιχεία χρεωμένα.. μάλλον θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Επίσης αν την πληρώσεις 5 μέρες από την στιγμή που θα έρθει συστημένη έχεις έκπτωση 30%. Εμένα ήρθε σπίτι μου ο ταχυδρόμος πρωί πρωί και να σας πω την αλήθεια ήμουν από τον ύπνο είχε περάσει και καιρός και δεν το περίμενα μέχρι που είδα ιταλικά στον φάκελο... Δεν γνωρίζω πάλι τι θα συμβεί αν δεν την παραλάβεις ποτέ... αν έχεις μετακομίσει πχ ή αν πεις δεν είμαι εγώ αυτός, δεν ξέρω που είναι, είναι στο Αφγανιστάν ή δεν ξέρω κι εγώ τι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή ήμασταν 4 άτομα στο αυτοκίνητο και η παράβαση όντως έγινε,
πολύ σωστά γιατί η παρανομία δεν είναι ίδιον κρατών (και των φόρουμ αυτων...:)) μη τριτοκοσμικών.
εγώ που ήταν στο όνομα μου ησύχασα.
επίσης σκέφτηκες σωστά γιατι με την τελευταία κοινοτική οδηγία επί του θέματος, μαρτιου '14 αν θυμαμαι καλά, έχει διευκολυνθεί η ανταλλαγή στοιχείων παραβατών μεταξύ κρατών αλλα η τελική διαχειριση των παραβασεων παραμενει στην ευχερεια των κρατων οπου διεπραχθη η παραβαση. και ακομα δεν ξερουμε πώς θα διαχειριστει η Ιταλία τετοιες περιπτώσεις. άλλο παράβαση για παρκαρισμα αλλο για ταχυτητα..θυμιζω πρόσφατα η Ελβετία εχει εισαγει ακομα και τη συλληψη , αυτοφωρο κλπ. δεν νομιζω να ηθελες να βρεθεις προ εκπληξεως στο επομενο ταξιδι σου στην Ιταλία. γιατι οπως ειναι πασιγνωστο στην Ιταλία παμε και ξαναπάμε και ξαναπάμε...;)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Σημερα, 2.5 χρονια μετα παρελαβα ταχυδρομικως μια απλη επιστολη απο τις αρχες της βερονα οτι επειδη δεν κατεστη δυνατο-Επεστρεψε πισω στη ιταλια- να μου παραδωσουν στις 19/11/2014 την κληση οπως χαρακτηριστικα αναφερει ,θα κινησουν διαδικασιες εναντιον μου.Δεν εχω παραλαβει την κληση φυσικα, δεν ξερω καν ποιο ειναι το ποσο ,το μονο που αναφερει η επιστολη ειναι καποιο site και καποια στοιχεια για πληρωμη απο οτι καταλαβαινω.
Τι προτεινετε να κανω? Φοβαμαι μηπως μπω στο site και δω κανενα αστρονομικο νουμερο 3 χρονια μετα....

επισης αναφερει οτι δεν παιζει ρολο το γεγονος οτι δεν παραδοθηκε λογω της απουσιας μου η λογω της αρνησης μου να την παραλαβω(Κατι που δεν ισχυει βεβαια)

Καποιος παθων βρε παιδια? Εχω αγχωθει πολυ.... @Samion καμμια συμβουλη?
Σημερα, 2.5 χρονια μετα παρελαβα ταχυδρομικως μια απλη επιστολη απο τις αρχες της βερονα οτι επειδη δεν κατεστη δυνατο-Επεστρεψε πισω στη ιταλια- να μου παραδωσουν στις 19/11/2014 την κληση οπως χαρακτηριστικα αναφερει ,θα κινησουν διαδικασιες εναντιον μου.Δεν εχω παραλαβει την κληση φυσικα, δεν ξερω καν ποιο ειναι το ποσο ,το μονο που αναφερει η επιστολη ειναι καποιο site και καποια στοιχεια για πληρωμη απο οτι καταλαβαινω.
Τι προτεινετε να κανω? Φοβαμαι μηπως μπω στο site και δω κανενα αστρονομικο νουμερο 3 χρονια μετα....

επισης αναφερει οτι δεν παιζει ρολο το γεγονος οτι δεν παραδοθηκε λογω της απουσιας μου η λογω της αρνησης μου να την παραλαβω(Κατι που δεν ισχυει βεβαια)

Καποιος παθων βρε παιδια? Εχω αγχωθει πολυ.... @Samion καμμια συμβουλη?
Σημερα ελαβα και παλι μια 2η επιστολη (5 μηνες μετα την πρωτη που αγνοησα) απο τον δημο βερονας που με ενημερωνει για το ποσο, ειναι 317 ευρω(το αχρικο ποσο ηταν 80 ευρω)με ολες τις προσαυξησεις, μετα απο τοσα χρονια...εχω φοβηθει πλεον....πως να πληρωσω τοσα χρηματα???
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εεεε...Είχα λάβει συστημένο από Ισπανία το καλοκαίρι του 2011, με φωτογραφία από ραντάρ. Αντί για 60 πήγαινα με 70+ νομίζω (δεν είμαι και σίγουρος) κάπου στο Castellon. Το πρόστιμο ήταν 300 ευρώ. Ήταν λίγο μετά που ο Αντρίκος ανανοίνωνε περήφανα την προσφυγή μας στο ΔΝΤ, αν θυμάστε :)
Έβαλα την κλήση στο άλμπουμ με τα ενθύμια από εκείνες τις 27 μέρες στην Ισπανία, και εύχομαι μη με συλλάβουν όταν κάποια στιγμή πάω ξανά εκεί...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Εεεε...Είχα λάβει συστημένο από Ισπανία το καλοκαίρι του 2011, με φωτογραφία από ραντάρ. Αντί για 60 πήγαινα με 70+ νομίζω (δεν είμαι και σίγουρος) κάπου στο Castellon. Το πρόστιμο ήταν 300 ευρώ. Ήταν λίγο μετά που ο Αντρίκος ανανοίνωνε περήφανα την προσφυγή μας στο ΔΝΤ, αν θυμάστε :)
Έβαλα την κλήση στο άλμπουμ με τα ενθύμια από εκείνες τις 27 μέρες στην Ισπανία, και εύχομαι μη με συλλάβουν όταν κάποια στιγμή πάω ξανά εκεί...
εκτοτε , δεν σε ξαναενοχλησε κανεις?? Τι να πω προβληματιζομαι μηπως λαμβανω καθε 6μηνο χαρτι και το προστιμο ολο και θα ανεβαινει....βεβαια η παραβαση εγινε το 2013 και την πρωτη επιστολη την πηρα πριν απο 6 μηνες ...να τους στρειλω email,δεν ξερω.....φοβαμαι να το αγνοησω και παλι....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εκτοτε , δεν σε ξαναενοχλησε κανεις?? Τι να πω προβληματιζομαι μηπως λαμβανω καθε 6μηνο χαρτι και το προστιμο ολο και θα ανεβαινει....βεβαια η παραβαση εγινε το 2013 και την πρωτη επιστολη την πηρα πριν απο 6 μηνες ...να τους στρειλω email,δεν ξερω.....φοβαμαι να το αγνοησω και παλι....
Αν κ ειμαι υπερ της νομιμοτητας θα πρωτοτυπησω...δεν θα το πληρωνα. Οσο τουλαχιστον δεν εμπλέκεται η ιταλικη αστυνομια η δικαστικες Αρχες. Που δεν νομιζω να εμπλακουν. Τακτικη εκφοβισμου ασκουν. Αγνοησε το. Κι αν σου δοθει η ευκαιρια παρε μια νομικη συμβουλη απο δικηγορο τι μπορει να σου κανουν. Μονοι τους παντως αυτοι που σου στέλνουν (χωρις την εμπλοκή αυτων που ειπα) απολυτως τιποτε.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
εκτοτε , δεν σε ξαναενοχλησε κανεις?? Τι να πω προβληματιζομαι μηπως λαμβανω καθε 6μηνο χαρτι και το προστιμο ολο και θα ανεβαινει....βεβαια η παραβαση εγινε το 2013 και την πρωτη επιστολη την πηρα πριν απο 6 μηνες ...να τους στρειλω email,δεν ξερω.....φοβαμαι να το αγνοησω και παλι....
Μπα, κανένας. Έτσι κι αλλιώς το μόνο που είχαν είναι η παλιότερη διεύθυνση της δουλειάς μου, ούτε email ούτε τίποτα. Και να έστειλαν κάτι άλλο, δεν έχω ιδέα πού και πώς. Γνώμη μου είναι απλά να το αρχειοθετήσεις, εσύ διαλέγεις :)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.736
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom