Κορυφαίες ταξιδιωτικές εμπειριες

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Πολύ ωραίο θέμα παιδιά! Πόσες και πόσο συγκλονιστικές στιγμές και εμπειρίες!! 👏👏

Ας ποστάρω κι εγώ μερικές από τις δικές μου, που θα μείνουν για πάντα στη μνήμη μου:

1) το 11ήμερο ορειβατικό ταξίδι στα Ιμαλάϊα του Νεπάλ, μέχρι το Everest base camp. Το πιο δύσκολο, κουραστικό αλλά ταυτόχρονα και το πιο συναρπαστικό ταξίδι που έχω κάνει
DSC_9947-01-01.jpeg


2) η διάσχιση της Σαχάρας πάνω στο μεγαλύτερο εμπορικό τρένο του κόσμου στη Μαυριτανία
20211116_080726-01.jpeg


3) road trip στον συγκλονιστικό βορρά του Πακιστάν
20210412_092337-01-01.jpeg


4) ανατολή και ηλιοβασίλεμα σε καταυλισμό νομάδων κάπου στη Μαυριτανική Σαχάρα, όπου έμεινα με οικογένεια για 3 μέρες
DSC_0391.jpg


5) κολύμπι με ροζ δελφίνια στη λίμνη Tarapoto του Αμαζονίου της Κολομβίας
1 (572) -01.jpeg


6) σαφάρι στην Κένυα
3 (160) .JPG


7) το ναρκοπέδιο της no man's land, μιας λωρίδας ερήμου μεταξύ Δυτ.Σαχάρας και Μαυριτανίας που δεν ανήκει σε καμία χώρα
20200322_135642-01.jpeg


8) η Παλμύρα, ένας από τους πιο αγαπημένους μου αρχ.χώρους που είχα όνειρο να επισκεφτώ από μικρό παιδί
DSC_0457-01-01-01-01-01-01.jpeg


9) διανυκτέρευση-φιλοξενία σε σπίτι Ταλιμπάν, στα σύνορα του Αφγανιστάν με Τατζικιστάν
1 (7) .jpg


10) κολύμπι στους κοραλλιογενείς υφάλους της Ερυθράς θάλασσας και των Μαλδιβών
G0200051-01.jpeg


11) μπάρμπεκιου στην παραλία, νυχτερινό μπάνιο και διανυκτέρευση σε σκάφος μέσα στη Maya bay της Ταϊλανδης
20200128_133345.jpg


12) νυχτερινή ανάβαση σε ηφαίστειο του Μπαλί για την ανατολή
20240301_130818.jpg


13) πεζοπορία στη ζούγκλα του Αμαζονίου της Κολομβίας
1 (161) .JPG


14) καλεσμένη σε γαμήλιο πάρτυ στην Κουντούζ του Αφγανιστάν
2 (55) -01.jpeg


15) καλεσμένη σε παλάτι στο Choti του Πακιστάν, στην απαγορευμενη περιοχή Dera Ghazi Khan (εκεί που μπήκαμε με τη φίλη μου παράνομα και μας ανακάλυψαν οι μυστικές υπηρεσίες 😅)
9 (71) -01.jpeg


Εάν θυμηθώ και κάτι άλλο, θα το συμπληρώσω αργότερα.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φοβερές εμπειρίες ρε παιδιά! Πόση έμπνευση και -καλώς εννοούμενη- ζήλεια! Θα παραθέσω κι εγώ κάποιες πολύ ξεχωριστές για μένα εμπειρίες. Δεν είναι όλες "εντυπωσιακές", αλλά μιλάνε για κάποιο λόγο βαθιά στην καρδιά μου.

1. Καταρράκτες Νιαγάρα και βόλτα με το καραβάκι Maid of Mist τόσο στην αμερικανική, όσο και στην καναδέζικη πλευρά. Λατρεύω το υγρό στοιχείο και οι συγκεκριμένοι καταρράκτες είναι οι πιο εντυπωσιακοί που έχω δει ως τώρα.
2. Τρεις μέρες στα 3000μ υψομέτρο, σε μια αλπική λίμνη στις στέπες του Κιργιστάν. Διαμονή σε γιουρτα, επαφή με νομαδες, ηρεμία, σύνδεση με τον εαυτό. Ο χρόνος είχε σταματήσει και βίωσα μια από τις πιο εσωτερικές εμπειρίες της ζωής μου.
PSX_20240301_120954.jpg

3. Πέτρα, Ιορδανία. Ειδικά το σημείο που ξεπροβάλλει το Θησαυροφυλάκιο, αλλά και η ανάβαση στο Μοναστήρι (2015-πριν την άφιξη των low cost και της υπερτουριστικοποιησης. Νιώθω ευγνώμων που είδα το Μοναστήρι με ελάχιστο πραγματικά κόσμο).
FB_IMG_1709287164515.jpg

4. Η πρώτη φορά που αντίκρυσα τη Μαύρη Θάλασσα στα Σκαλιά Ποτέμκιν στην Οδησσό. Λίγους μήνες μετά κολύμπησα κιόλας στα νερά της (λασπουριά σε σχέση με τη Μεσόγειο, αλλά ήταν απωθημένο).
PSX_20240301_120946.jpg

5. Το ταξίδι στο Ιράν την περίοδο της περσικής Πρωτοχρονιάς. Η διαμονή με ντόπιες οικογένειες και η αίσθηση του να γίνεσαι μέρος του σημαντικότερου εορτασμού των Περσών.
PSX_20240301_121327.jpg

6. Σαφάρι στην Κένυα, Μασάι Μάρα. Κι όμως το ζώο που μου δημιούργησε τα πιο έντονα συναισθήματα ήταν η "ταπεινή" ζέβρα.
PSX_20240301_121017.jpg

7. Χαλαρή πεζοπορία και άφιξη στο Ακρωτήριο Ταίναρο, το νοτιότερο κομμάτι της ηπειρωτικής Ελλάδας και της βαλκανικής χερσονήσου.
FB_IMG_1709288060903.jpg

8. Παλαιστίνη. Ταξιδι-μάθημα ζωής. Ειδικά η πολύπαθη Χεβρώνα και η Ραμάλα.
PSX_20240301_120914.jpg

PSX_20240301_120839.jpg

9. Βόλτα με το πλοιάριο της γραμμής στην Κωνσταντινούπολη. Το κάνω κάθε φορά που πηγαίνω για μεγαλύτερες ή μικρότερες διαδρομές (κι έχω πάει κάμποσες). Η αγαπημένη μου ήταν ένα δειλινό που το είχα πάρει σε ένα σόλο ταξίδι που είχα κάνει για ένα συνέδριο. Παρατηρούσα τα χρώματα και τους μιναρέδες, ενώ έπινα το λατρεμένο τουρκικό τσαγακι μου και άκουγα το κάλεσμα για προσευχή από τους μουεζίνηδες.
PSX_20240301_120930.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ωραίο θέμα! Δεν έχω συγκεκριμένες εμπειρίες που θέλω να ζήσω, θέλω να τα κάνω όλα! Φέτος σκοπεύω να δω εικόνες που δεν έχω ξαναδεί. Ακόμα δεν έχω προγραμματίσει τα πάντα. Πάντα έλεγα ότι θέλω να χορτάσω Ευρώπη μέχρι τα 30 μου και από τα 30 και μετά να «ξεχυθώ» σε άλλες ηπείρους. Έτσι όπως τα έφερε η ζωή και το πείσμα μου, έχω δει πολλά μακρινά μέρη και όσο με κρατούν τα πόδια μου θα συνεχίσω !
1. Μεγάλο όνειρο ήταν να βρεθώ σε παζάρια του Ουζμπεκιστάν. Από τα πιο όμορφα μέρη που έχω δει.
IMG_6315.jpeg

2. Να χαθώ στην απεραντοσύνη της στέπας, στα πράσινα ουρανοθέμελα και να κοιμηθώ στην παγωνιά της γιούρτας μου ολομόναχη !
IMG_6321.jpeg

3. Να βρεθούμε στην Πέτρα της Ιορδανιας εμείς με την @underwater κι άλλοι 4-5 νοματαίοι, πριν συρρεύσουν οι ορδές !

IMG_6326.jpeg

4. Να βρεθώ σε κάποια όαση με άνθρωπο που αποτελεί για μένα όαση
IMG_6330.jpeg

5. Να πατήσω τον τάφο του Εσκομπάρ

IMG_6322.jpeg

6. Να δω τον αλεξανδρινό, τον καθαρό τον ουρανό που στον έρωτα είναι σα διαμάντι ανθεκτικός

IMG_6320.jpeg

7. Να ανέβω στο Καζμπεκι και να αντικρίσω την εκκλησία της Αγίας Τριάδας στον Καύκασο
IMG_6324.jpeg

9. Να βρεθώ στην Παλαιστίνη, πόσο μάλλον στη βασανισμένη Χεβρώνα , με τους Ισραηλινούς εποίκους πάνω από τα κεφάλια μας να μας χλευάζουν και να επιδεικνύουν τα όπλα τους …
IMG_6323.jpeg

10. Να βρεθώ στο Λούνα Παρκ που δε πρόλαβε να λειτουργήσει ποτέ ένεκα πυρηνικής κολάσεως
IMG_6325.jpeg
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κορυφαία ταξιδιωτική εμπειρία= αυτή που σε καθηλώνει, που λες ότι θέλω να παγώσει ο χρόνος.

Την τελευταία 3ετία προσπαθώ να αλλάξω τα ταξίδια να είναι πιο "εκτός" πόλης. Δεν τα καταφέρνω πάντα, υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα, αλλά συνειδητοποιώ όμως ότι οι κορυφαίες εμπειρίες ξεκίνησαν από τότε και μετά. Εάν μπορούσα να βάλω ένα τοπ 6+1 ταξιδιωτικών εμπειριών θα έμπαινε ως εξής:

1. 2,5 μέρες στο Γιοσέμιτι, Ιανουάριο 2022 εν μέσω covid με ελάχιστο κόσμο στη κοιλάδα.

IMG_2631.jpg

IMG_2576.jpg


IMG_2754.jpg


AF0590BB-8B3A-47AE-802B-26B1DAC25EB1.jpg


IMG_2875.jpg


2. 10 μέρες στη Παταγονία, σε μέρη αφιλόξενα και φιλόξενα μαζί, πέρασμα από το πορθμείο του Μαγγελάνου, πεζοπορίες σε εμβληματικά σημεία και ηλιοβασιλέματα..

IMG_8796_50.jpg


IMG_9261.jpg

IMG_9553.jpg


IMG_9026.jpg


3. Κολύμπι με φαλαινοκαρχαρίες στις Φιλιππίνες και επίσης τα υπέροχα ηλιοβασιλέματα εκεί

dji_fly_20230418_122320_547_1681791826893_photo_optimized_50.jpg


IMG_3474.jpg



4. Πεζοπορία στη Πέτρα, πάλι εν μέσω Covid με ελάχιστο κόσμο, με αποκορύφωμα το φαγητό το βράδυ μέσα στο χώρο της Πέτρας σε σπηλιά Βεδουίνων (βοήθησε το ότι είχαμε φίλο στη παρέα που μιλούσε Αραβικά)

IMG_3992.jpg

IMG_4032.jpg


5. Η πρώτη φορά που είδα το άγαλμα του Χριστού στο Ρίο (δεν το έχω σε φωτό) μέσα από το παράθυρο του Uber, βράδυ μέσα στην ομίχλη και την υγρασία της πόλης και όλο το vibe αυτής της πόλης με τα καλά και τα κακά της που σε κάνει να πηγαίνεις ξανά και ξανά.

IMG_3333 (1).jpg


IMG_20210928_100806.jpg


IMG_3522 (1).jpg


6. Περπάτημα στη Golden Gate bridge με ηλιοβασίλεμα από τη μία και πανσέληνο από την άλλη πάνω από τη πόλη του Σαν Φραν και το Αλκατράζ.


IMG_2230.jpg

IMG_2265.jpg


IMG_2289.jpg



+1 κάθε υπερατλαντικό ταξίδι που περνάει πάνω από ακατοίκητα και αφιλόξενα μέρη όπως Γροιλανδία, Καναδά που με κάνει να χαζεύω από το παράθυρο.

IMG_1761.PNG




IMG_1760.PNG


IMG_1936.jpg


IMG_1942.jpg


IMG_6252.jpg


IMG_7527.jpg


1709300633966.png
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Για εμενα οι κορυφαιες ταξιδιωτικες εμπειριες δεν εχουν τοσο να κανουν με το ποσο ιδιαιτερη ηταν μια τοποθεσια στην οποια βρεθηκα, οσο με συναισθηματικες καταστασεις που σχηματιστηκαν σε ταξιδιωτικες στιγμες. Ετσι, απο τη λιστα μου λειπουν ισως τα ωραιοτερα μερη αλλα ειναι οι 5 στιγμες που θυμαμαι να με εχουν συγκινησει περισσοτερο:

1. Η πρωτη μου πτηση εκτος Ευρωπης ηταν Αθηνα-Guangzhou μεσω Ντοχας και επιστροφη Hong Kong-Αθήνα μεσω Ζυριχης, ημουν μονη καθοτι ειχα παει για δουλεια. Ενιωθα τοσο μοναδικα, να μη φοβαμαι τιποτα, να μην με απασχολει τιποτα, το μυαλο μου να ζει επιτελους στο εδω και στο τωρα και μονο. Στο αεροδρομιο του Hong Kong ειχα πολλη ωρα πριν την πτηση κ απλως πηγαινα περα δωθε ασταματητα για ωρες, μη μπορωντας να χορτασω τις εικονες του ανθρωπινου κοκτειλ που εβλεπα μπροστα μου.
2. Στο ιδιο ταξιδι, η βολτα με το βαρκακι προς το skyline του Ηong Kong, να εμφανιζεται ατελειωτο μπροστα μου, πρωτες εικονες βραδινης Ασιατικης μεγαλουπολης απο μακρια, μονη και παλι, συναισθημα μεθυστικο. Αλλαξα πολυ απο τοτε καθοτι και μεγαλωσα και μετα την κορονα αρχισα να φοβαμαι ενα σωρο πραγματα. Τωρα αν το εκανα ξανα, θα ημουν συνεχως σε πανικο μην ανατραπει το βαρκακι.
3. Απογευματινη βολτα στο Gijon στην Ισπανια, απο την πολη δεν θυμαμαι τιποτα, καμια εικονα, θυμαμαι ομως οτι μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση το vibe της ζωης εξω στο δρομο. Πολυς κοσμος, χαλαρος, χαρουμενος, χωρις κινητα στα χερια, εμοιαζε σαν πολη απο καποια αλλη παραλληλη γη.
4. Βραδυ στην παραλια της Μεθωνης, διπλα απο το καστρο, με λαιβ μουσικη σαξοφωνου απο εναν τοπικο μουσικο που επαιζε γιατι απλα το γουσταρε, για ελαχιστα ατομα. Ο κοσμος λιγος κ ησυχος, θαλασσα φωτισμενη απο το φεγγαρι να φαινεται ο βυθος, ρηχη κ ζεστη. Πολυ αληθινη στιγμη, απογοητευτικα απο τη συνειδητοποιηση του ποσο προιόντα εχουν καταληξει να ειναι ταξιδιωτικες στιγμες σε πιο δημοφιλεις τοποθεσιες, οχι επειδη φταιμε αλλα επειδη εχουν αλλαξει πια ολα.
5. Snorkelling στην Ερυθρα, πηγα κυριολεκτικα να πνιγω και σωθηκα παντελως τυχαια απο ενα ψηλο...πραγμα στο βυθο πανω στο οποιο πατησα (μαλλον καποιου ειδους γιγαντιαιο κοραλι σαν κορμος) δευτερολεπτα πριν ξεμεινω απο δυναμη να κρατηθω στην επιφανεια. Αν και τρομερα δυσαρεστη στιγμη, το βαζω στο top5 γιατι αυτη η εμπειρια μου εμαθε να μην υπερεκτιμω τις δυναμεις μου, να ειμαι πιο προσεκτικη και να μην επηρεαζομαι απο το παραπλανητικο συναισθημα που νιωθει κανεις κατα τη διαρκεια των ταξιδιων οτι ειναι ατρωτος.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Ντάξει, εχω μεινει αυνάνας και ενεος με ο,τι ειδον, ας βαλω κι εγω κάνα τιποτένιο ζηλώσας αναφανδόν όλους υμας.

- Gullfoss (11).JPG



Ισλανδια, Gullfoss νομιζω, εκει εκλεινε το τελέφωνο μου λογω επειδης το κρύο.


Bobby Sands Mural.JPG


Peace wall belfast.JPG


Μπελφαστ, ενας προορισμος πολυ πολυ ιδιαιτερος. Σε μιουραλ του μπόμπυ σαντς και στο παρα τω τείχει οπερ κλεινει μετα απο την δυση του ηλιου.


Casa Muzeu Alexandr Pușkin (.JPG


Κισινάου οικια Αλεχαντρο Πούσκιν – ή εισαι κουλτουριαρης ή τράβα να σου τρυπησουν την ζεμπρινγκ ασούμε.

Πρὸς Тирасполь.JPG



Προς Τυρασπολη , ταμπελα ολιγον τι νεκρόφιλος


Ὀσετίας - Ἀπχαζία.jpg


Τυρασπολις, λεωφορος 25ης Οκτ, οι τίνι τροπω πρεσβειες νοτίου οσετιας και απχαζίας, στην υπερδνειστερία.




σ.JPG


Καταφυγιο στην οδον Abdi Toptani, Τιρανα, ο τυπος ελεγχει καταλογάρα με το ποιος εχει σειρα να λαβει ορθωμα της προλεταριακιας του συνειδησεως.


Gouraud.JPG


Οδος Gouraud , στην Βηρυτο οπου σαραντα χρονια μετα παραμενουν σημαδια στις οικοδομες.



Μουσεῖον Στάλιν.JPG


Οικια μουσειο Τζουγκασβίλεως, Γκόρι. Βαθια συγκεκινημενος που γυρνοβολουσα στα δωματια οπου αντρωθηκε ο πατερουλης, εκει που εκανε προπονηση τελος παντων για να σκυβει, να φυσεί την φωτια για οταν θα σβηνει αυτή κατω απο το τσουκαλι μιας μαυροτσεμπεράτης γιαγιάκας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom