Κούβα Κουβα Δεκεμβριο ! προτασεις και πιθανη παρεα !

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χτες το βραδυ βρεθηκα με κατι φιλους που περασαν 28 μερες στην Κουβα φετος τον Αυγουστο και ανταλλαξαμε αρκετες πληροφοριες ...
Απο αυτα που μου εμειναν ειναι οτι γενικα αν εχεις το τοπικο νομισμα για τις συναλλαγες γλυτωνεις πααααρα πολλα χρηματα και γενικα οτι με το παζαρι σιγουρα θα γλυτωσεις τα 2/3 απο αυτα που σου λεει ο καθε περιπλανομενος πωλητης πχ πουρων ...
Σχεδον ολοι οι Κουβανοι τους ελεγαν οτι τους εμοιαζαν με κουβανοι και οτι ηθελαν να τους πιασουν την κουβεντα για παρεακι και καλα και μετα τους ζητουσαν ενα ποτακι σαν κερασμα σε μαγαζια που τυχαια τους ηξεραν και ηταν
για τους ντοπιους κλπ ...
Οποτε μου τονισαν οτι οοοολοι θελουν στην ουσια να βγαλουν εστω και ενα cuc με οποιοδηποτε τροπο !
Για τα ταξι οτι οπου και αν θελεις να πας να μπαινεις μεσα και στο τελος να δινεις 1 cup γιατι τοσο ειναι η ταριφα και οχι 12 και 15 cuc που σου ζητανε ολοι αν απλα ρωτησεις !
Μεγαλη προσοχη στο τι χρεωνουν σε αποδειξεις κλπ γιατι και απο εκει προσπαθουν να σου πουν αλλο συνολο στο τελος κλπ
Γενικα τους εκανε μεγαλη εντυπωση το ποσο εχουν εξελιξει την μεθοδο τους
για να αποσπασουν με τετοια τρυκ καποιο μικρο ποσο απο τους τουριστες .
Επισης οτι τους κακοφανηκε οτι ενω περπατουσαν πχ τους επιαναν την κουβεντα και κατεληγαν στο "δωσε μου το μπλουζακι σου γιατι εσυ εχεις κ αλλο ενω εγω δεν εχω ! "

Δεν ειπαμε και πολλα περισσοτερα γιατι δεν κατσαμε πολυ μαζι , αλλα θα τους δω παλι για περισσοτερες και πιο ουσιαστικες πληροφοριες ;)
οτι διαφοροι προσπαθουν να βγαλουν το κατιτις απο τους τουριστες ειναι γεγονος. και εμενα μα νευριαζει πολυ αλλά αν ο μισθος μου ηταν 15 δολλαρια και η ζωη ακριβη δεν ξερω τι θα εκανα .
Με το τοπικο νομισμα δεν γλυτωνεις τιποτα , εξαλλου ειναι δεκτο σε ελαχιστες περιπτωσεις . Στη λαική , για φαγητο προχειρο , σε μπακαλικα δικα τους που ενας τουριστας δεν βρισκει τιποτα να αγορασει.
οσο για αγορά πουρων απο πλανοδιους εννοειται οτι ειναι μουφα.
Το ταξι ποτέ δεν εχει ενα δολλαριο , ουτε η ελαχιστη ταριφα που ειναι 3 κουκ για μικρή αποσταση .
οσο για τα "καμάκια" αν δεν τους δωσεις σημασια σε αφηνουν στην ησυχία σου.
Ρουχα που φοραω ποτέ δεν με πλησιασε καποιος να μου τα ζητησει , οταν περπαταω στο δρομο .
 

Themis_81

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
οτι διαφοροι προσπαθουν να βγαλουν το κατιτις απο τους τουριστες ειναι γεγονος. και εμενα μα νευριαζει πολυ αλλά αν ο μισθος μου ηταν 15 δολλαρια και η ζωη ακριβη δεν ξερω τι θα εκανα .
Με το τοπικο νομισμα δεν γλυτωνεις τιποτα , εξαλλου ειναι δεκτο σε ελαχιστες περιπτωσεις . Στη λαική , για φαγητο προχειρο , σε μπακαλικα δικα τους που ενας τουριστας δεν βρισκει τιποτα να αγορασει.
οσο για αγορά πουρων απο πλανοδιους εννοειται οτι ειναι μουφα.
Το ταξι ποτέ δεν εχει ενα δολλαριο , ουτε η ελαχιστη ταριφα που ειναι 3 κουκ για μικρή αποσταση .
οσο για τα "καμάκια" αν δεν τους δωσεις σημασια σε αφηνουν στην ησυχία σου.
Ρουχα που φοραω ποτέ δεν με πλησιασε καποιος να μου τα ζητησει , οταν περπαταω στο δρομο .
αυτά που μετέφερα ήταν η άποψη και η εικόνα ενός φίλου που πήγε για ένα μήνα τον Αύγουστο . Απο εκεί κ πέρα εγω διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σε όσα μου είπε και συλλέγω πληροφορίες απο παντού !!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μάλλον ο φίλος εννοεί τα ταξί που μπαίνουν 5-6 άτομα μέσα, εκτελούν πάνω κάτω συγκεκριμένες διαδρομές και είναι στάνταρ η ταρίφα. Αλλά πρέπει να ξέρεις πού πάει το καθένα κτλ. Στην ιστορία μου για την Κούβα το περιέγραψα, στην Αβάνα χρησιμοποιήσαμε τέτοιο ταξί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απο αυτα που μου εμειναν ειναι οτι γενικα αν εχεις το τοπικο νομισμα για τις συναλλαγες γλυτωνεις πααααρα πολλα χρηματα
Δεν ισχύει, τα ίδια πληρώνεις.

και γενικα οτι με το παζαρι σιγουρα θα γλυτωσεις τα 2/3 απο αυτα που σου λεει ο καθε περιπλανομενος πωλητης πχ πουρων ...
Δεν υπάρχει ανάγκη για κανένα παζάρι. Στο 99% των περιπτώσεων,α υτά που πωλούνται στο δρόμο είναι μούφα. Δε χρειάζεται παζάρι, η πραγματική τους αξία είναι 10cuc/κουτί, τόσο τα αγοράζουν οι Κουβανοί μεταξύ τους.

Σχεδον ολοι οι Κουβανοι τους ελεγαν οτι τους εμοιαζαν με κουβανοι και οτι ηθελαν να τους πιασουν την κουβεντα για παρεακι και καλα και μετα τους ζητουσαν ενα ποτακι σαν κερασμα σε μαγαζια που τυχαια τους ηξεραν και ηταν
για τους ντοπιους κλπ ...
Οποτε μου τονισαν οτι οοοολοι θελουν στην ουσια να βγαλουν εστω και ενα cuc με οποιοδηποτε τροπο !
Ισχύει, είναι πολλοί που αθ σε συναντήσουν, το τζάμπα πάει σύννεφο.

Για τα ταξι οτι οπου και αν θελεις να πας να μπαινεις μεσα και στο τελος να δινεις 1 cup γιατι τοσο ειναι η ταριφα και οχι 12 και 15 cuc που σου ζητανε ολοι αν απλα ρωτησεις !
Σεν ισχύει βέβαια, τα έχουν μπλέξει οι φίλοι σου. Αυτό στο οποίο αναφέρονται είναι τα almendrones, τα οποία είναι κάποια παλιά αμερικάνικα αυτοκίνητα που δε λειτουργούν ως ταξί, αλλά ως μίνι λεωφορεία. Δηλαδή δε μπαίνεις μέσα και τους λες "πήγαινέ με εκεί", αλλά κάνει σταθερή διαδρομή, όπως ΄'ενα λεωφορείο. Αν δεν ξέρεις ακριβώς το τι διαδρομές ακολουθούν, άστο καλύτερα. Επίσης η στάνταρ ταρίφα είναι 10cup ανά μικρή διαδρομή, 20 για τις μεγαλύτερες, όχι βέβαια 1cup, που σου είπαν, μιλάμε για το δεκαπλάσιο ή εικοσαπλάσιο. Σε ό,τι αφορά τα ταξί, μια νορμάλ τιμή για Παλιά Πόλη-Βεδάδο είναι 5cuc, για Βεδάδο-Αεροδρόμιο 12cuc, για Μιραμάρ-Παλιά Αβάνα 8-10.

Μεγαλη προσοχη στο τι χρεωνουν σε αποδειξεις κλπ γιατι και απο εκει προσπαθουν να σου πουν αλλο συνολο στο τελος κλπ
Ε καλά, αυτό ισχύει παντούσ τον κόσμο, κάνε μια βόλτα με Γιαπωνέζο στην Ελλάδα, τι έχουν να δουν τα μάτια σου...
Γενικα τους εκανε μεγαλη εντυπωση το ποσο εχουν εξελιξει την μεθοδο τουςγια να αποσπασουν με τετοια τρυκ καποιο μικρο ποσο απο τους τουριστες .
Τα συνηθισμένα τρικ που θα δεις στην Ινδία, την Αίγυπτο, την Ινδονησία, την Παραγουάη κλπ. Μη σου πω ότι έχουν μείνει και πίσω...
Επισης οτι τους κακοφανηκε οτι ενω περπατουσαν πχ τους επιαναν την κουβεντα και κατεληγαν στο "δωσε μου το μπλουζακι σου γιατι εσυ εχεις κ αλλο ενω εγω δεν εχω ! "
Εννοείται ότι οι επαγγελματίες ζήτουλες βγάζουν ΠΟΛΛΑ λεφτά. Έχω φίλο που ο γιος του πήρε αμάξι (μιλάμε για 20-30 χιλιάρικα ευρώ) μέσα σε 8 μήνες από το "δώστε μου ένα κέρμα" απέναντι από το Καπιτώλιο. Σόρι, αλλά όποιος τα δίνει είναι αφελής.
Δηλαδή για ένα ντόπιο που πληρώνεται σε CUP, η βενζίνη θα του στοιχίσει αναλογικά γύρω στα 26 ευρώ το λίτρο. Ωραία ανάπτυξη έχουν και εκεί.
Δεν την κατάλαβα την αναγωγή. Αλλά έχε υπόψη σου δύο πράγματα:
1. ο μισθός του Κουβανού δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το μισθό του. Είναι ο κανόνας, κι όχι η εξαίρεση, να είναι ο μισθός σου 10 ευρώ το μήνα, αλλά εσύ να βγάζεις 400.
2. Όποιος έχει αμάξι, έχει αυτομάτως και μεγάλη πηγή εισοδήματος από το ίδιο το αμάξι. Να έχεις αμάξι και να μη βγάζεις μίνιμουμ ένα 500άρι πάει να πει ότι κάτι κάνεις λάθος.
αν δωσουν το οκ στην κοπελλα μου για τοσες μερες αδεια θα παμε στην περιοδο απο 24 Δεκ μεχρι 9-10 Ιανουαριου
ΚΑτανοώ ότι δεν έχετε άλλες επιλογές, αλλά είναι πάρα πολύ κακή περίοδος, ενδεχομένως η χειρότερη του έτους για τουρισμό στην Κούβα. Πολλοί τουρίστες παντού, πολλά πράγματα κλειστά, όλα πανάκριβα, μειωμένες επιλογές σε καταλύματα, προβλήματα στις μεταφορές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. ο μισθός του Κουβανού δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το μισθό του. Είναι ο κανόνας, κι όχι η εξαίρεση, να είναι ο μισθός σου 10 ευρώ το μήνα, αλλά εσύ να βγάζεις 400.

με το πόσα βγάζει, ήθελα να πω στο μπολνταρισμένο.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Almendrones?? Δε θυμάμαι καν το όνομα, θυμάμαι οτι γούσταρα απίστευτα τις διαδρομές με αυτά:clap: Το θέμα είναι βέβαια ότι είχαμε αποστηθίσει όλα όσα χρειαζόμασταν, αλλιώς την πίνεις:rolleyes:
Να 'σαι καλά George!
 

Themis_81

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Ολα συνηγορουν στο να αναβληθει το ταξιδι ... οποτε θα συλλεγω πληροφοριες για να οργανωθει πιο καλα !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom