Κουφονήσια Κουφονησια!

pstadex

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Στα κυφονησια πηγα το 2010 αρχες Ιουλιου -μοναδικη εμπειρια, πηγα με την κοπελα μου ομως βρηκα και φιλους μπακουροπαρεα που πηγαινουνκαθε χρονο για χαλαρωση. Σχετικα με την ακριβεια ,ειναι γεγονος, τα ζαρζαβατικα,φρουτα πανακριβα 3χ απο την Αθηνα. Απο καταλυματα πολλα ,εγω εκλεισα 1 μηνα πριν πας και με διαπραγματευση κατεβασα την τιμη ,ομως φετος το εχοθν κανει απο μονοι τους, εμεινα σε δωματια σουπερ με 40/μερα με θεα θαλασσα και απλετη ησυχία. Οι παραλιες που μου αρεσαν ηταν η Ιταλιδα, το Πορι που καλο ειναι να φας γερο πρωιο και να πας με τα ποδια γιατι στη μεση της διαδρομης υπαρχει η λεγομενη πισινα με ιδιωτικη παραλια και το γαλα στο Κατω κουφονησι. Απο ταβερνες θελει προσοχη για τσεκουρωνουν-εγω πηγα συστημενος σε remezzo πολυ καλη κουζινα -διλα στο κυμα και συμπαθητικες τιμες,σε μια ταβερνα μεταξυ πολης και Ιταλιδας που εχει κατσικι απο την κερο απιστευτο αλλα και αλλα πανφθηνα και βεβαια η απιστευτη φθηνια βρισκεται στην ταβερνα του κατω Κουφουνησιου. Αστακομακαροαδα,κακαβια για 2 ατομα 20 ευρω ολα φρεσκοτατα-η περιοχη εκει ειναι σαν να σταματησε ο χρονος το 1960. Μπορει κανεις να παει και Σχοινουσα μονοημερη -μιλαμε για πολυ ησυχία και μεγαλυτερη φθηνια αλλα ποτε τον Αυγουστο.
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Φέτος έψαξα και εγώ να βρω ξενοδοχείο για κουφονήσια γιατί είναι ένα νησί απ τις επιλογές μου για αυτό το καλοκαίρι (που δεν ξέρω τι σόι διακοπές θα κάνω, μόνη μου, με παρέα, σε νησί, σε βουνό?) και μου έκανε τρομερή εντύπωση πως όπου και να πήρα τηλέφωνο, χωρίς καν να ζητήσω καλύτερη τιμή, οι ίδιοι μου έλεγαν την αρχική τιμή του δωματίου και κατευθείαν έκαναν έκπτωση. Να σημειώσω πως διακοπές θα πάω τέλος Αυγούστου. Πρώτη φορά ένιωσα να με παρακαλούν να κλείσω δωμάτιο και από τα 7 τηλέφωνα που πήρα μόνο το 1 δεν είχε διαθεσιμότητα (δηλ απ' ότι κατάλαβα δεν θα είχε πολύ κόσμο). Ουφ, το τόπικ με μπέρδεψε :roll: .. Τελικά τα κουφονήσια μαζεύουν κόσμο ή όχι, είναι ακριβά ή οι ξενοδόχοι έβαλαν μυαλό? (θα πάω ή δεν θα πάω? αυτή η ερώτηση είναι για μένα!!)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πολύ χαίρομαι με αυτά που διαβάζω. Αν τελικά πας θα δεις ένα μικρό νησάκι κατακλυσμένο από rooms. Είναι αφύσικη και εντελώς εκνευριστική αυτή η δόμηση (για να μην αναφέρω τις τιμές). Έχουν χτίσει παντού και βεβαίως το έχουν αλλοιώσει το μέρος. Επομένως, αν είναι έτσι όπως τα λες τότε επιτέλους: όλα εδώ πληρώνονται!
 

NAVAL11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας!!

Σκεφτομαι να παω φετος ναξο και να επισκεφθω μονοημερη τα κουφονησια! Ξερει κανεις πως μπορω να παω απο ναξο (εχω ακουσει για πλοιο, τουριστικο ιστιοπλοικο και ταξι θαλλασσης... ισχυουν?) ... και περιπου τιμές?

Ευχαριστω!
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Γεια σας!!

Σκεφτομαι να παω φετος ναξο και να επισκεφθω μονοημερη τα κουφονησια! Ξερει κανεις πως μπορω να παω απο ναξο (εχω ακουσει για πλοιο, τουριστικο ιστιοπλοικο και ταξι θαλλασσης... ισχυουν?) ... και περιπου τιμές?

Ευχαριστω!
Υπάρχουν καραβάκια που κάνουν μονοήμερες εκδρομές από Νάξο (οι τιμές γύρω στα 40-50, αναλόγως την εκδρομή), σε εβδομαδιαία βάση το καθένα (1 μέρα την εβδομάδα πηγαίνουν εκεί δηλαδή), καθώς και ο περίφημος Σκοπελίτης σε καθημερινή βάση, κάθε μέρα στις 2μ.μ. από Νάξο. Κουνάει λίγο...και η διαδρομή είναι γύρω στις 2,5 ώρες, γιατί περνάει και από Ηρακλειά και Σχοινούσα. Αλλά θα πρέπει να βρείτε μόνοι σας επιστροφή ή να φύγετε την επομένη. Υπάρχουν και πλοία που πηγαίνουν, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει μονοήμερη.
 

maria_ns

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε..
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
καλησπέρα!

πέρισυ πήγαμε αρχές Σεπτέμβρη κουφονήσια, είναι πολύ όμορφο νησί, πολύ μικρό με πανέμορφες παραλίες κ καταγάλανα νερά. η αλήθεια είναι ότι εμείς πήγαμε με τα εισιτήρια του ΕΟΤ με 30? τη βραδιά σε δίκλινο δωμάτιο, δίπλα στο λιμάνι με τέλεια θέα και καθημερινό πρωινό. δεν είχε κουζίνα όμως.
χωρίς τα εισιτήρια είχε προσφορά με 50? τη βραδιά

σε γενικές γραμμές ήταν λιγάκι "χούφτωμα" η τιμή γιατί σε άλλα νησιά και μεγαλύτερα και περισσότερο προσβάσιμα οι τιμές πέφτουν αρκετά και μάλιστα για Σεπτέμβρη. διάβασα ότι κ άλλοι προσέξανε αυτό το πρόβλημα που έχει το νησί.. δε κατεβάζουν πολύ τις τιμές. φέτος δε ξέρω τι κάνανε..

εμείς πήγαμε από Πειραιά μέχρι Νάξο (4-5 ώρες) κ από Νάξο μέχρι Κουφονήσια με τον Σκοπελίτη. ειναι ένα μικρό καραβάκι που εξυπηρετεί τις μικρές κυκλάδες. κάναμε και τουρνέ θα έλεγα μέχρι να φτάσουμε :)
πάει και από Πειραιά καράβι και ταχύπλοο. αν ψάξετε στις σελίδες τουριστικών εταιριων θα βρειτε πολλες πληροφοριες για δρομολογια
έχει επίσης ένα καραβάκι από το λιμάνι που πάει στις παραλίες του νησιού καθώς και στο κάτω κουφονήσι, το οποίο είναι ακατοίκητο αλλά όπως λέει κ ένας οδηγός που πήραμε κ γελάσαμε με τη ψυχή μας "ενδεικνύεται για γυμνισμό και περισυλλογή" πήγαμε και στο κάτω κουφονήσι, οι παραλίες έχουνε βοτσαλάκια κ κάπως απότομες

Το φαγητό είναι καλό. οι τιμές μέτριες, ούτε πανάκριβα ούτε και φτηνά. ΜΗΝ ΦΑΤΕ στο ταβερνάκι που είναι στο Καρνάγιο, απέναντι (όχι πάνω στο καρνάγιο, ακριβώς απέναντι) δε θυμάμαι το όνομά της. είχε άθλιο φαγητό κ είχα δυσπεψία όλο το βράδυ. βέβαια δε φημίζονται για το φαγητό τους τα κουφονήσια κ θα το έχετε διαπιστώσει όσοι έχετε πάει. δε λεω να μη πατε λόγω φαγητου αλλά μη περιμένετε και γκουρμέ απολαύσεις!

δε χρειάζεται αυτοκίνητο, νοικιάζονται ποδήλατα κ γυρνάς άνετα το νησί μέσα σε μια μέρα (κ πολύ είπα!) άσε που σφίγγεις κιόλας χα χα. μπορείτε βέβαια να πάρετε αυτοκίνητο-μηχανάκι, αν είστε πολύ τεμπέληδες :p

πραγματικά δε θυμάμαι πόσο κάνει το εισιτήριο του σκοπελίτη. νομίζω 14 ευρώ?..ή 7?.. πραγματικά δε θυμάμαι..

εγώ προσωπικά το απόλαυσα το νησί γιατί είχε τέλειες παραλίες και ησυχία. δεν το απόλαυσα γιατί είχε μελτέμια κ όλη η άμμος ερχόταν πάνω στη μούρη μας :p

ελπίζω να σας κάλυψα!!
 

NAVAL11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Αν καταλαβα καλα ο Σκοπελιτης κανει μονο ενα δρομολογιο τη μερα?!!? Το φανταζομουνα οτι εκανε παραπανω απο ενα .... και γι αυτο σκεφτομουν την εκδοχη της μονοημερης... να παω το πρωι να κανω μπανιο , να φαω εκει .. και να γυρισω με καποιο απογευματινο..!!

οποτε αν ισχυει αυτο αν συνεχισω να σκεφτομαι για μονοημερη ... μου μενει η επιλογη μονο με τα καραβακια που διογρανωνουν μονημερες...!!! :roll:
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Αν καταλαβα καλα ο Σκοπελιτης κανει μονο ενα δρομολογιο τη μερα?!!? Το φανταζομουνα οτι εκανε παραπανω απο ενα .... και γι αυτο σκεφτομουν την εκδοχη της μονοημερης... να παω το πρωι να κανω μπανιο , να φαω εκει .. και να γυρισω με καποιο απογευματινο..!!
Ο Σκοπελίτης φεύγει από Νάξο κάθε μέρα στις 2μ.μ., περνάει από τις Μικρές Κυκλάδες και καταλήγει Αμοργό. Την επόμενη μέρα ξεκινώντας πρωί από Αμοργό κάνει το αντίστροφο ταξίδι. Για τα πλοία που πηγαίνουν, δες για τις συγκεκριμένες ημέρες που θες, γιατί από Σεπτέμβρη αλλάζουν κάποια δρομολόγια.
 

φω κορ

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
στο κατω κουφονησι κανουν ελευθερο ετσι;;μπορει να μου πει καποιος εντυπωσεις;;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Άρτι αφιχθείσα από το πάνω Κουφονήσι, σας μεταφέρω τις εμπειρίες μου από το νησί:

Θεωρούνται δίκαια ένας μικρός παράδεισος στις Κυκλάδες (και σε ολόκληρο το Αιγαίο, θα προσέθετα εγώ)! Οι παραλίες είναι απλά μαγευτικές…Κρυστάλλινα τιρκουάζ νερά, παραλίες με χρυσαφένια άμμο, τις οποίες σπάνια πιάνει το κύμα.

Για τη διαμονή μας επιλέξαμε ύστερα από αρκετή έρευνα τα ενοικιαζόμενα «Ιππόκαμπος»,τα οποία συστήνω ανεπιφύλακτα… Τέλεια τοποθεσία, ακριβώς πάνω στη θάλασσα (αποκοιμιόμασταν ακούγοντας τα κυματάκια), μέσα στον οικισμό και όχι σε ανηφόρες (να σου βγαίνει η γλώσσα να ανέβεις- γιατί το είδαμε κι αυτό), ήσυχα και σε κοντινή απόσταση από το σοκάκι με τις ταβέρνες, τα μπαράκια κτλ. Πεντακάθαρα, οικονομικά, ενώ η κυρία που τα έχει είναι ευγενέστατη. Πραγματικά, τέλεια επιλογή, μείναμε πολύ ευχαριστημένοι!

Οι παραλίες είναι ξακουστές και εύκολα προσβάσιμες. Με τα πόδια ακολουθείς το δρόμο μέσα από τον οικισμό, αφήνεις τα τελευταία σπίτια πίσω σου και σε 15 λεπτά περίπου βρίσκεσαι στον Φοίνικα (ή αλλιώς Χαροκόπου). Διασχίζεις την παραλία και στο τέλος της βρίσκεις ένα μονοπάτι, το οποίο σε 3 λεπτά σε οδηγεί στο Φανό (τέλεια νερά, την τιμήσαμε δις). Ακολουθώντας το μονοπάτι δίπλα στο νερό, περνώντας δίπλα από θαλάσσιες σπηλιές, σε άλλα πέντε λεπτά από το Φανό φτάνεις στην Ιταλίδα. Μετά την Ιταλίδα παίρνεις και πάλι το μονοπάτι και σε περίπου 7 λεπτά φτάνεις στην Πισίνα, μια φυσική πισίνα μέσα στα βράχια! Από εκεί, σε 5-10 λεπτά έχεις φτάσει στο Πορί, την πιο απομακρυσμένη παραλία του νησιού! Και φυσικά από το Πορί δεν ξεχνάς να επισκεφτείς και το Γάλα, αυτή την υπέροχη βραχώδη κοιλότητα που δημιουργεί μια πριβέ εξωτική παραλιούλα.
Άλλος τρόπος είναι να νοικιάσεις ποδήλατο ή να πάρεις τα περίφημα καραβάκια, τα οποία με το ημερήσιο εισιτήριο των 5 ευρώ σε πάνε στον Φοίνικα, στην Ιταλίδα και τέλος το Πορί. Υπάρχει επίσης και λεωφορείο που με 2,5 ευρώ σε πάει στο Πορί ή με 1 ευρώ (μετ’ επιστροφής τα εισιτήρια) στο Φοίνικα.

Ιούνιο που πήγαμε εμείς, δεν ήταν πουθενά οργανωμένες οι παραλίες. Δεν ξέρω τι γίνεται τον Αύγουστο, πάντως να το έχετε υπόψη σας (για εμάς καλύτερα, αν και μια ομπρέλα τη δεύτερη μέρα την πήραμε, γιατί δεν θέλαμε να γίνουμε ψητοί).

Αν και μικροσκοπικό νησί - ό,τι πρέπει για όσους δεν έχουν αμάξι- οι επιλογές σε φαγητό και ποτό είναι αρκετές. Να τονίσω ότι όλοι στα εστιατόρια και τα μπαράκια ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί, γεγονός που μας έκανε μεγάλη εντύπωση! Περιμέναμε ότι σε ένα μέρος με τόσο πολύ τουρισμό, θα ήταν τουλάχιστον αδιάφοροι, καθώς δεν έχουν ανάγκη, είναι μονίμως γεμάτοι από κόσμο. Πέσαμε έξω! Σε πολλά μέρη κερνάνε μετά το φαγητό γλυκό ή φρούτο ή ρακή κτλ.

Εκεί που φάγαμε εξαιρετικά και θεωρούμε ότι επιβάλλεται μία επίσκεψη ήταν στο Καλόφεγγο (στο Πορί), καθώς και στον Καπετάν Νικόλα στα δυτικά του οικισμού. Πολύ καλό ήταν επίσης ο Λευτέρης, πάνω στην παραλία του λιμανιού, ενώ στους «Αταίριαστους» μας κέρασαν τόσο πριν (τσίπουρο και μεζέ) όσο και μετά το φαγητό (γλυκό και ρακή –στο τέλος σκάσαμε από το φαγητό και κάναμε αμάν να συνέλθουμε :bleh::bleh:)!

Πήγαμε και ημερήσια στο Κάτω Κουφονήσι. Επισκεφτήκαμε την παραλία «Νερό», που σίγουρα ήταν πολύ όμορφη, αλλά για μένα είναι κατώτερη από τις παραλίες του Πάνω νησιού!

Τέλος, κάτι που έχει ειπωθεί πολλές φορές και μας το επανέλαβαν όλοι οι ντόπιοι: δυστυχώς από τις 10 Ιουλίου και μετά στο Πάνω Κουφονήσι γίνεται ο κακός χαμός από κόσμο (αλλά πολύ κακός όμως!!). Σε σημείο να μην βρίσκεις να απλώσεις την πετσέτα σου στις παραλίες και να στριμώχνεσαι στο καραβάκι για να μην πέσεις στο νερό… Ήδη όλα τα δωμάτια είναι φίσκα για Αύγουστο, από ό,τι μας είπαν.. Όσοι έχουν τη δυνατότητα, λοιπόν, ας επισκεφτούν αυτόν το μικρό παράδεισο Ιούνιο ή Σεπτέμβρη. Είναι οι καλύτερες εποχές.
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Κι εγώ έχω πέντε μέρες που γύρισα και έχω να δηλώσω ενθουσιασμένη! Πολύ καλή περιγραφή της ikarialover. Θα ήθελα να προσθέσω σαν επιλογή για φαγητό το NEO REMEZZO. Επίσης εγώ έμεινα στο δωμάτια Πόπη Κορωνέλου (http://www.koufonisiarooms.gr/) με 45 ευρώ το δίκλινο για αρχές Ιουλίου. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη, ήταν καθαρά και με ωραία θέα. Πάντως το νησί το λάτρεψα!!!!! :clap:
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Γεια σας! Σκεφτόμαστε να πάμε Κουφονήσια μέσα Ιουλίου. Καταλήξαμε Κουφονήσι με το εξής σκεπτικό/απαιτήσεις: 6 μέρες διακοπές, ζευγάρι 30άρηδων, τρέλα με κυκλαδίτικο χρώμα, τρέλα με καλό ψάρι και θαλασσινά, θέλουμε μπαράκια ήρεμα, όμορφες παραλίες και ωραία ταβερνάκια με θαλασσινά.

Ο ενδοιασμός μας είναι η πολυκοσμία. Και το δυσεπίλυτο θέμα: πόσο πολύς κόσμος πλακώνει μέσα Ιουλίου; Θα φτύσουμε αίμα για μια θέση στον ήλιο; Να πω εδώ ότι παραλία προτιμούμε απογευματάκι κατά τις 5 και όλο το πρωί χαλαρώνουμε στα καφέ και βολτάρουμε στα σοκάκια και ανανήπτουμε απ' το ξενύχτι. Επομένως, πόσο δύσκολο θα είναι;

Τέλος, υπάρχουν κάποιες οργανωμένες παραλίες (έστω με λίγες ξαπλωστρίτσες και μια ομπρέλα, βρε αδερφέ) και παραλίες χωρίς σκαφάτους και παρκαρισμένα γιοτ (γιατί μας τη δίνει πολύ πολύ άσχημα να κολυμπάμε ανάμεσα);

Αν λυθούν θετικά κι αυτά τα ερωτήματα, μάλλον βρήκαμε φέτος πού θα λιαστούμε στο Αιγαίο μετά από πολλλήηηη ανάλυση, έρευνα και κουβέντα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom