Ryanair Κράτηση μέσω τρίτων - verification

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.263
1) Αυτό που δεν εξηγείται, είναι το γιατί νοήμονες άνθρωποι πάνε και κλείνουν εισιτήρια Ryanair από οπουδήποτε εκτός του Ryanair.com.

2) "Επιβεβαίωση" εννοούμε το check-in ή είναι κάτι που επινόησε η esky?
1) Οταν υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην πεταξω και το εισιτηριο κοστιζει κατω απο 15 ευρω, τοτε κι εγω κλεινω απο ενδιαμεσο με εκπτωση. Τοτε και μονο τοτε.
2) Επινοηση της Ryan ειναι για ενα μικρο χαρατσι των 60 λ του ευρω μεσω μειλ μεσω μιας τρομερα τιμωρητικης και αποθαρρυντικης να το ξανακανεις διαδικασιας. ΣΕ μενα το πετυχαν, αποκλειεται να το ξανακανω.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Αυτό εξηγείται. Η RyanAir δεν είναι IATA, τα πρακτορεία δεν κλειδώνουν τα εισιτήρια σε κάποιο GDS, ισχύουν άλλοι, πολύ απλούστεροι κανόνες για την πρόσβαση και την έκδοση εισιτηρίων.

Αυτό που δεν εξηγείται, είναι το γιατί νοήμονες άνθρωποι πάνε και κλείνουν εισιτήρια Ryanair από οπουδήποτε εκτός του Ryanair.com.

"Επιβεβαίωση" εννοούμε το check-in ή είναι κάτι που επινόησε η esky?
Απλούστατα επειδή είναι πιο φθηνό. Και μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχε η διαδικασία επιβεβαίωσης, αν δεν κάνω λάθος, ή τουλάχιστον δεν το είχα δει εγώ. Όσον αφορά τη διαδικασία επιβεβαίωσης είναι κάτι που εφηύρε η Ryanair για να διπλοτσεκάρει αν τα στοιχεία που έχουν από τον μεσάσοντα είναι τα ίδια με του επιβάτη/αυτού που έκανε την κράτηση (ίδιο mail, ίδιο όνομα, τσεκάρουν υπογραφή και ταξιδιωτικό έγγραφο). Μπορείς να το κάνεις ακόμα και χωρίς να πληρώσεις απλώς παίρνει παραπάνω μέρες. Δεν είναι κάτι δύσκολο να κάνεις, αν έχει περιθώριο χρόνου (πάνω απο μια εβδομάδα μέχρι την πτήση).
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
914
Likes
4.031
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αυτό εξηγείται. Η RyanAir δεν είναι IATA, τα πρακτορεία δεν κλειδώνουν τα εισιτήρια σε κάποιο GDS, ισχύουν άλλοι, πολύ απλούστεροι κανόνες για την πρόσβαση και την έκδοση εισιτηρίων.

Αυτό που δεν εξηγείται, είναι το γιατί νοήμονες άνθρωποι πάνε και κλείνουν εισιτήρια Ryanair από οπουδήποτε εκτός του Ryanair.com.

"Επιβεβαίωση" εννοούμε το check-in ή είναι κάτι που επινόησε η esky?
Κι εγώ ήμουν ένας ακόμα χαμηλής νοημοσύνης που είχα κλείσει εισιτήριο για πτήση της Ryanair από τρίτο site.

Ο λόγος απλός: ήθελα να αποδείξω ότι με βάση την ισοδυναμία ενέργειας - μάζας κάποιος που προσπαθούσε και τελικά κατάφερνε να ερμηνεύσει τις πράξεις μου, θα έχανε τουλάχιστον 10 κιλά κατά την προσπάθεια. Καλή όρεξη.
 

dimitra k

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα 😁
Επειδή κ εγώ την πάτησα κ έκλεισα εισητηρια για Βουδαπέστη με την Ryanair μέσω kiwi μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου. Μου βγάζει κ εμένα ότι η κράτηση έγινε μέσω τρίτων κ δεν την βρίσκει με τον αριθμό κ το μέιλ που μου στείλανε από την kiwi
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλημέρα. Απλώς ακολουθείς τα βήματα για την επιβεβαίωση. Δεν είναι κάτι δύσκολο. Θα χρειαστείς να έχεις έτοιμο το διαβατήριο ή την ταυτότητα και την υπογραφή σου. Θα πρέπει να τα ανεβάσεις σε φωτογραφίες. Αν βάλεις όλα τα στοιχεία σου σωστά, μέτα από κάποιες μέρες θα σου στείλουν ενα mail ότι η κράτηση επιβεβαιώθηκε και θα προστεθεί στο profil σου. .
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.902
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δοκίμασα σήμερα να κάνω μια αναζήτηση πτησεων μέσω booking και δεν μου έβγαλε καν πτήση της Ryan ενώ στο σαιτ της εταιρίας τη βγάζει.
Να εικασω ότι η booking σταμάτησε να προσφέρει στην πλατφόρμα της πτήσεις της ιρλανδικής φτηνοεραιριας;
 

zoi1997

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το όνομα που πρέπει να βάλεις είναι το όνομα με το οποίο έγινε η κράτηση και ως εκ τούτου συνδέεται με τον αριθμό κράτησης. Δεν πειράζει για την ταυτότητα, χρησιμοποίησε τη γιατί τώρα δεν κανεις check in, τη χρειάζονται μόνο για να δουν ότι η υπογραφή σου είναι ίδια με της ταυτότητας και είσαι το ίδιο πρόσωπο.
Καλησπέρα σας,
Δυστυχώς μου ζητείται επαλήθευση αλλά δε μπορώ να κάνω ούτε τη ταχεία ούτε τη βασική. Απ ότι βλέπω σου δίνει μια τριτη επιλογή που είναι στον κισέ του αεροδρομίου την ημέρα της πτήσης. Πιστεύετε θα έχω κάποιο πρόβλημα;
 

zoi1997

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας.
εκλεισα εισιτήρια για Παρίσι μεRyanairμου ήρθε κανονικά επιβεβαίωση κράτησης και την επόμενη μέρα μου ήρθε email όπου μου ανέφερε πως η κράτηση έγινε μέσω τρίτου εμπόρου και ότι θα πρέπει να κάνω επαλήθευση, κάτι το οποίο δε μου επιτρέπει. Την ταχεία επαλήθευση, διότι κολλάει στην πληρωμή και την βασική, διότι θέλει ημερομηνία λήξη ταυτότητας κάτι το οποίο η δίκη μου δεν έχει. Έχει και ως Τρίτη επιλογή την επαλήθευση στον κισέ την ημέρα της πτήσης.
μέχρι κάποιος παράνοια εμπειρία;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα σας.
εκλεισα εισιτήρια για Παρίσι μεRyanairμου ήρθε κανονικά επιβεβαίωση κράτησης και την επόμενη μέρα μου ήρθε email όπου μου ανέφερε πως η κράτηση έγινε μέσω τρίτου εμπόρου και ότι θα πρέπει να κάνω επαλήθευση, κάτι το οποίο δε μου επιτρέπει. Την ταχεία επαλήθευση, διότι κολλάει στην πληρωμή και την βασική, διότι θέλει ημερομηνία λήξη ταυτότητας κάτι το οποίο η δίκη μου δεν έχει. Έχει και ως Τρίτη επιλογή την επαλήθευση στον κισέ την ημέρα της πτήσης.
μέχρι κάποιος παράνοια εμπειρία;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στον γκισέ θα υπάρχει χρέωση σίγουρα. Αυτό ξέρω. Εγώ δεν είχα θέμα με την ταυτοποίηση πάντως.
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
60
Likes
20
Σημερα προσεξα και εγω ενα μπανερακι που εμφανιζεται με ερωτιματικο μεσα στην εφαρμογη της ραιαν και γραφει....Σας ζητηθηκε να επαληθευσετε την κρατηση τριτου μερους; (με ερωτηματικο στο τελος. και αν πατησω στης πληροφοριες που γραφει ακριβως διπλα μου λεει να προχωρησω σε επαληθευση στοιχειων και πως η κρατηση εχει μπλοκαριστει. Εδω να πω πως δεν εχω λαβει καποιο αντοιστιχο mail και η κρατηση μου φαινεται κανονικα στην εφαρμογη.

update
Λοιπον πηγα να κανω την επαληθευση , προχωρησα την διαδικασια και ενω εκανα login στην ραιαν τελικα μου εγραψε πως ολα ειναι ενταξει και το ταξιδι ειναι επιβεβαιωμενο . Δεν χρειαστηκε
να ολοκληρωσω την επιβεβαιωση . Παντως για καλο και για κακο θα παω και στο γραφειο το αεροδρομιο να το τσεκαρουν
 
Last edited:

Robert

Member
Μηνύματα
116
Likes
257
Σημερα προσεξα και εγω ενα μπανερακι που εμφανιζεται με ερωτιματικο μεσα στην εφαρμογη της ραιαν και γραφει....Σας ζητηθηκε να επαληθευσετε την κρατηση τριτου μερους; (με ερωτηματικο στο τελος. και αν πατησω στης πληροφοριες που γραφει ακριβως διπλα μου λεει να προχωρησω σε επαληθευση στοιχειων και πως η κρατηση εχει μπλοκαριστει. Εδω να πω πως δεν εχω λαβει καποιο αντοιστιχο mail και η κρατηση μου φαινεται κανονικα στην εφαρμογη.

update
Λοιπον πηγα να κανω την επαληθευση , προχωρησα την διαδικασια και ενω εκανα login στην ραιαν τελικα μου εγραψε πως ολα ειναι ενταξει και το ταξιδι ειναι επιβεβαιωμενο . Δεν χρειαστηκε
να ολοκληρωσω την επιβεβαιωση . Παντως για καλο και για κακο θα παω και στο γραφειο το αεροδρομιο να το τσεκαρουν
Αυτό το μπανεράκι μάλλον το εβαλαν για να αγχώσουν κόσμο χωρις λόγο.Πετάω κι εγώ με Ryanair σε λίγες μέρες και νόμιζα ότι το βγάζει μόνο σε μένα.Δεν μου ήρθε κανένα mail περι ακύρωσης,η κράτηση υπάρχει κανονικά στο site και στην εφαρμογή,όπως και η απόδειξη πληρωμής.Έκανα αποσύνδεση και είδα ότι το μήνυμα είναι γενικό,κι εκεί ηρέμησα.Εγώ εν τω μεταξύ πάντοτε κλείνω τα εισιτήρια απο το site τους και λεω τώρα τι'ναι αυτό;Δεν μπήκα να κάνω επαλήθευση και τώρα ηρέμησα λίγο παραπάνω μ'αυτό που έγραψες κι εσύ.

Τώρα για το τσεκάρισμα στο αεροδρόμιο,επειδή Ryanair είναι,λεω μήπως είναι κι αυτο κανα κόλπο για να φάνε λεφτά.Να είναι η κράτηση επιβεβαιωμένη,αυτοί να σου πουν ότι δεν είναι και να σε βάλουν να πληρώσεις χωρίς λόγο (κάπου είδα ότι είναι 55 ευρώ)
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
60
Likes
20
Αυτό το μπανεράκι μάλλον το εβαλαν για να αγχώσουν κόσμο χωρις λόγο.Πετάω κι εγώ με Ryanair σε λίγες μέρες και νόμιζα ότι το βγάζει μόνο σε μένα.Δεν μου ήρθε κανένα mail περι ακύρωσης,η κράτηση υπάρχει κανονικά στο site και στην εφαρμογή,όπως και η απόδειξη πληρωμής.Έκανα αποσύνδεση και είδα ότι το μήνυμα είναι γενικό,κι εκεί ηρέμησα.Εγώ εν τω μεταξύ πάντοτε κλείνω τα εισιτήρια απο το site τους και λεω τώρα τι'ναι αυτό;Δεν μπήκα να κάνω επαλήθευση και τώρα ηρέμησα λίγο παραπάνω μ'αυτό που έγραψες κι εσύ.

Τώρα για το τσεκάρισμα στο αεροδρόμιο,επειδή Ryanair είναι,λεω μήπως είναι κι αυτο κανα κόλπο για να φάνε λεφτά.Να είναι η κράτηση επιβεβαιωμένη,αυτοί να σου πουν ότι δεν είναι και να σε βάλουν να πληρώσεις χωρίς λόγο (κάπου είδα ότι είναι 55 ευρώ)
Τώρα εξαφανίστηκε το μπανερακι, απλά όπως είπες και εσυ μάλλον για να αγχώσουν κόσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom