Κρασιά του Κόσμου

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
συμφωνώ με τον φίλο, εγώ το δοκίμασα στο Νικόπολις, το είχε 50€ κάπου στα μισά είναι ή λιανική του, με ιταλική κουζίνα ριζότο με μανιτάρια ήταν απολαυστικό...
€16,20 το πλήρωσα
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε σεις,που χάθηκε ο άλλος με τους αχινούς και τις σαμπάνιες;
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ερωτηση
Για ενα ice wine ποσα πρεπει να διαθεσω; υπαρχει στην Ελλαδα; να ψαξω συγκεκριμενη ετικετα;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στην Ελλάδα τα icewine είναι αρκετά τσιμπημένα,αν και γενικώς είναι ακριβά κρασιά.Ένα άλλο πρόβλημα που θα έχεις είναι να το εντοπίσεις.Οι γνωστές κάβες (ηλεκτρονικές και μη) έχουν πολύ καλά αλλά και πανάκριβα icewine ή eiswein που είναι το ίδιο.

Αν είσαι διατεθειμένη για άνω των €50...


Τώρα να με συγχωρείτε,πάω να γιορτάσω την πιστοποίηση των πρώτων μου γνώσεων (όσοι κατάλαβαν,κατάλαβαν) με αυτό.
awww_google_gr_url_8cbf4777471226e2287fbb819b09874e._.jpg
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τι να την κάνεις την έξωθεν πιστοποίηση μαλτάκια, είσαι τραβελστορις πιστοποιημένος :)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τώρα να με συγχωρείτε,πάω να γιορτάσω την πιστοποίηση των πρώτων μου γνώσεων (όσοι κατάλαβαν,κατάλαβαν) με αυτό.
Και δημοσίως συγχαρητήρια....:clap:

Τι να την κάνεις την έξωθεν πιστοποίηση μαλτάκια, είσαι τραβελστορις πιστοποιημένος :)
Ναι αλλά τώρα πάει για δάσκαλος με τη βούλα...αναγνώριση από ειδικούς κι όχι από αλκοολικούς...:haha:
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Κι από μένα θερμότατα συγχαρητήρια στο συμφορουμίτη maltakia, αν και μας την είχε πει άγρια για τα Riesling κάποτε :bleh:. Πάντα τέτοια και εις ανώτερα, που λένε. Αυτά είναι!

Κάποιος ρώταγε για eiswein, ένα οικονομικό για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια είναι του Αυστριακού Kracher - τώρα κυκλοφορεί του 2009. Το έχω κι εγώ σπίτι, αλλά δεν έχω καταφέρει να το δοκιμάσω ακόμη. Γύρω στα 30 ευρώ (μάξιμουμ), φαντάζομαι θα υπάρχει τρόπος να το παραγγείλει κανείς και από Ελλάδα...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι ωραία τα eiswein του Kracher,αλλά μην συζητάς για παραγγελίες από εξωτερικό,ειδικά όταν μιλάμε για κρασιά αυτής της τάξης μεγέθους.Τα μεταφορικά ανεβάζουν δυσανάλογα ψηλά την τιμή.Πρέπει ή να πάρεις ποσότητες (για να μοιραστεί η αξία των μεταφορικών επιμέρους) ή να ψωνίζεις πανάκριβα κρασιά για να κερδίσεις από την διαφορά παρά τα μεταφορικά.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αν πετυχω κανενα στο Βελγιο τοτε θα το χτυπησω!:p
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.871
Ναι αλλά τώρα πάει για δάσκαλος με τη βούλα...αναγνώριση από ειδικούς κι όχι από αλκοολικούς...:haha:
Ποιούς εννοείς; :cool:

Φρέσκα ψώνια.

aimg22.imageshack.us_img22_9813_20121126223.jpg

aimg833.imageshack.us_img833_3843_20121130227.jpg


υγ
1)Μαλτάκια και σ ανώτερα :clap::clap:
2)Τα 2 grans 2004 τα χτύπησα στις 28 που είχα πει.:cool:Άξιζε και η τελευταια
σταγόνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.256
Μηνύματα
885.306
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom