Κρασιά του Κόσμου

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
@Nedelja Καλά που το ξεκαθάρισες γιατί ο παν-παν κι ο χούζις παραδίδουν μαθήματα: "πώς μαστουρώνουν το χταπόδι" μόνο για προχωρημένους. Οι εγγραφές ξεκίνησαν!:D
Σε αυτό μπορώ να συμβάλλω περισσότερο...:bleh:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Λοιπόν πάρ'τε χαρτί και μολύβι και σημειώστε με προσοχή το μεγάλο μυστικό για το πως καπνίζουν το χταπόδι....
Πας στη Λισαβόνα, στη Mercado da Ribeira, εκεί έχει υποκατάστημα ένα από τα μεγαλύτερα μαγαζιά με κονσέρβες θαλασσινών της πόλης η Conserveira de Lisboa, απλώνεις το χέρι και παίρνεις αυτό...:D


υ.γ οτι κάτι κάνω με τη μαγειρική είπα, όχι οτι είμαι ο Gordon Ramsay...:bleh:
Μαρή απατεώνισα, που μας πουλάς φούμαρα ότι "εγώ το μαγείρεψα κορίτσια..", τι μαγείρεψες βρε Κοσκωτά? Την κονσέρβα?
Τουλάχιστον μερικές απά εμάς έχουν το θάρρος της γνώμης τους και ας τις ξεφτυλίζουν μερικοί μερικοί...
Καλύτερα μουσακόσουπα τιμημένη, παρά χταπόδια μαστουρωμένα.

υγ Θα σε κάψει ο Πολ με αυτά που κάνεις!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μαρή απατεώνισα, που μας πουλάς φούμαρα
E όχι και απατεώνισα αγαπητή, που να φανταστώ οτι περιμένατε να έχω καπνίσει και το χταπόδι, αλλά εγώ φταίω που σας είπα την αλήθεια και δε σας άφησα να κάνετε πειράματα! Και το χταπόδι ή πιο σωστά η ΚΟΝΣΕΡΒΑ ήταν ένα από τα υλικά να τα λέμε κι αυτά... την επόμενη που έχω φυλάξει αντί για τσίπουρο θα την κρατήσω να την πιούμε με σφηνάκι μουσάκα...:bleh:

παρά χταπόδια μαστουρωμένα.
Δεν ξέρεις τι χάνεις...:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Σ' αυτο το φορουμ εχετε μαζευτει ολοι οι μαστουρομπεκρηδες.
2. @dim kyr εσυ με τι κρασι συνοδεψες το μουσακα σου;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τριπακια δεν χρειαστηκε να τον συνοδεψω με περαιτερω υγρό καύσιμο: εκτελούσε απο μονος τους χρέη πόσης και βρωσης

Βρε Nedelja για να κάνουμε πειράματα έπρεπε να σκάσουμε 110 ευρω να αγορασουμε την συσκευη του Τζούσις με την Πυροσβεστική κάτω απο το σπίτι μας σταντ μπαι ή να ξεχαρβαλώσουμε το ψυγείο μας ανοίγοντάς του τρύπες και να ξυπνάμε μέσα στην άγρια νύχτα 5 φορές για να καπνίζουμε τα εδέσματα!
Και για την ιστορία: Την γάτα μας την έπιασε δυσπεψία. Δεν ξέρω γιατί....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ναι,αλλά βρίζεις ίδια με αυτόν....:D
Φίλος σου λέει μετά...:D

Βρε Nedelja για να κάνουμε πειράματα έπρεπε να σκάσουμε 110 ευρω
Θα σας πρότεινα κάτι πιο οικονομικό και πιο ευχάριστο...:bleh:


Και τώρα νομίζω οτι ήρθε η ώρα να μας ανακαλέσω στην τάξη!!!
Επιστροφή στα κρασιά λοιπόν για τα φουμαρίσματα πάσας φύσης πμ...:twisted:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πας στη Λισαβόνα, στη Mercado da Ribeira, εκεί έχει υποκατάστημα ένα από τα μεγαλύτερα μαγαζιά με κονσέρβες θαλασσινών της πόλης η Conserveira de Lisboa, απλώνεις το χέρι και παίρνεις αυτό...:D
Αν υποψιαστώ ότι η γλυκύτατη κυρία του καταστήματος σου έδειξε και τον κατάλογό της με τις ονομασίες των ψαριών στα ελληνικά που εγώ της είχα φτιάξει για να δείχνει στους πελάτες της, θα νιώσω βαθειά ρίγη συγκίνησης...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αν υποψιαστώ ότι η γλυκύτατη κυρία του καταστήματος σου έδειξε και τον κατάλογό της με τις ονομασίες των ψαριών στα ελληνικά που εγώ της είχα φτιάξει για να δείχνει στους πελάτες της, θα νιώσω βαθειά ρίγη συγκίνησης...
Όχι δυστυχώς!
Δεν πήγαμε βέβαια στο κεντρικό κατάστημα και στο υποκατάστημα ήταν μια πιτσιρίκα που γενικά ούτε στα αγγλικά σκάμπαζε και πολλά...αλλά εντάξει βγάλαμε άκρη, μόνο το σκουμπρί μας ταλαιπώρησε...:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όχι δυστυχώς!
Δεν πήγαμε βέβαια στο κεντρικό κατάστημα και στο υποκατάστημα ήταν μια πιτσιρίκα που γενικά ούτε στα αγγλικά σκάμπαζε και πολλά...αλλά εντάξει βγάλαμε άκρη, μόνο το σκουμπρί μας ταλαιπώρησε...:D
χαχα ... το σκουμπρί ακριβώς ήταν το πρώτο που μου ζήτησε η κυρία (στο κεντρικό κατάστημα, ναι) να της γράψω στα ελληνικά!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Το σημερινό μεσημέρι ξεκίνησε με...
IMG_20141120_131902.jpg

συνοδεύτηκε με..
IMG_20141120_132203.jpg

για πρώτο.
Για κύριο πιάτο..
IMG_20141120_134242.jpg

ουρά ταύρου με σάλτσα από κρασί priorat. Συνοδεύτηκε με

που δεν βγήκε καλή η φωτό και την παίρνω από διαδίκτυο.
Το βράδυ σπίτι πέσαμε στα σκληρά. :)
IMG_20141120_201143.jpg
IMG_20141120_201206.jpg

IMG_20141120_202759.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom