Κροατία Σλοβενία Κροατία - Σλοβενία

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Κοιτάζοντας, βρήκα κάποιες προσφορες εισιτηρίων για Κροατία απο Αθηνα σε πολυ καλες τιμες... εχει κανεις επισκευτει την Κροατια να μου προτεινει σε ποιες πολεις πρεπει να παω οπωσδηποτε :roll:, το σιδηροδρομικο δικτυο ειναι καλο ? .. το σχεδιαζω μεσα στον Ιούλιο - Αυγουστο το ταξιδι αυτο αν τελικα το πραγματοποιησω , επισης θελω να παω οπωσδηποτε και στην Λουμπλιανα αλλα δεν εχω βρει πως μπορω να παω με τραινο κ απο που ...:roll: και τελος ποσες ημερες ειναι καλες για ενα τετοιο ταξιδι ?:roll:

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας ;)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Από Zagreb έχει δρομολόγια για Λουμπλιάνα με τρένο και κάνει περίπου 2.5 ώρες. Για την κατάσταση του δικτύου δεν έχω ιδέα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πήγα προσφατα Split και Dubrovnik....δεν μπορώ να σε βοηθησω για τα τρενα γιατί ταξιδεψα με αυτοκινητο...Το ντουμπορβνικ είναι πολύ όμορφο αλλά και πολύ τουριστικο την εποχή που θα πας...το Σπλιτ όμως εμένα μου άρεσε πραγματικά πάρα πολυ...είναι ομορφη παραθαλασσιά πολη με δυνατοτητα για εκδρομες στα νησιά ...πάνως η Κροατια δεν είναι φθηνη χώρα...το κόστος (διαμονη ,φαγητό)είναι περιπου όπως εδώ και υποψιάζομαι ότι το καλοκαιρι θα είναι ακριβοτερα....Βεβαια αυτά τα μέρη δε συνδιαζονται με Λουμπλιάνα που θες να πας...πάντως ψάξτο λιγο ακομα ...πιστεύω ,χωρις να έχω προσωπικη εμπειρια(από όσο εχω κοιτάξει στο ιντερνερ)ότι υπάρχουν ίσως μέρη που αξίζουν περισσοτερο(από τη Λουμπλιάνα εννοώ)...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλημέρα!

Οσο αφορά τη Σλοβενία...Η Λιουμπιάνα είναι περίπου 2,5 ώρες από Ζαγκρεπ και δίκτυο είναι μια χαρά!!
Η λιουμπιάνα είναι μια πολύ ωραια μικρή πόλη, ζωντανή με πάρα πολλές πολιτιστικές εκδηλώσεις και νέους..οταν την επισκέφτηκα σκοπο είχα να μείνω 2 μέρες αλλά τελικά έκατσα 1 βδομάδα..δεν μπορούσα να την κάνω απο κει... (εαν είχα τη δυνατότητα να ξανακάνω ερασμους, η λιουμπιανα θα ήταν η πόλη που με τα χίλια θα ήθελα να πάω!!!....μαζί με την Γρανάδα;)).
Βεβαια ολη χώρα είναι απίστευτη...αν και τόσο μικρή, έχει τόσα διαφορετικά τοπία.. Δεν μπορείς να παραλείψεις το Piran, μια παραθαλάσσια πανεμορφη πόλη, τις λίμνες Bohinj και Bled, το μεγάλο υπόγειο καρστικό φαράγγι!! Skocjan, και γενικά τα βουνά (Αλπεις), τα φαραγγια, τους καταράκτες, τις κοιλάδες,........

Οσο αφορά την Κροατία...υπάρχουν πάρα πολλά μέρη που μπορείς να επισκεφτείς... από το Ζαγκρεπ, στο Zadar, Split, Trogir, και άλλες πόλεις, τα παμπολα νησια (εγω επισκέφτηκα το Krk και το Dogi otoc με τον εθνικό δρυμό..), το πάρκο Plitvice και τέλος φυσικά το Dubrovnik!!!
Δεν συμφέρει το τρένο στην Κροατία..Η μοναδική γραμμή έιναι πολύ αργή..καλύτερα με bus...
Και στην κροατία είχα σκοπό να μείνω 4 μέρες και έκατσα 2 βδομαδες..τελος τις χώρες τις επισκέφτηκα σε 2 διαφορετικά ταξίδια..βέβαια με έναν καλό προγραμματισμό μπορείς να τις επισκεφτείς μαζί...
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Τελικως έκλεισα 6 ημέρες στη Κροατία στο Ντουμπρόβνικ τον Αύγουστο μπορείτε να μου πειτε λιγες πληροφορίες σχετικα με παραλίες που πρεπει να παω και μέρη που αξιζει να επισκευτει κανεις ? (σκεφτομαι να μην νοικιασω αυτοκινητο) Επισης το κοστος ζωης ειναι ακριβό ? με ταυτοτητα ταξιδευει κανονικα καποιος ? :roll:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν πετάξεις Ζάγκρεμπ ή θα μετακινηθείς προς νότο προς Ντουμπρόβνικ - Σπλίτ που έχεις αρκετά να δεις και να κάνεις ή θα πας μετά Λιουμπλιάνα και θα αφιερώσεις χρόνο Bled, Bohinj, σπήλαια Skocjan, Piran και μετά αν έχεις χρόνο μπορείς να πας στη χερσόνησο της Ίστρια (Pula, Rovinj κλπ). Οι ακτές της Δαλματίας αν και καταπράσινες εντούτοις στερούνται παραλιών με άμμο, είναι λυριως με βότσαλο και σχετικά μικρές. Οι περισσότερες είναι βραχώδεις. Το δε Αύγουστο βουλιάζουν από Ιταλούς
 

Tesla12

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα παιδιά!! Είμαι νέος στο forum και έχω ορισμένες απορίες σχετικά με ένα ταξίδι που θέλω να κάνω στο Ζάγκρεμπ. Γνωρίζετε μήπως δρομολόγια και κόστη ταξιδιών από Θεσσαλονίκη προς Ζάγκρεμπ με τρένο ή λεωφορείο?? Ποιο από τα δύο μέσα βολεύει περισσότερο? Ευχαριστώ πολύ. : )
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
η πτηση θα ειναι Αθηνα - Ντουμπροβνικ , Ντουμπροβνικ - Αθηνα

Μονοημερη στο Σπλιτ αξιζει αν ειμαι στο Ντουμπροβνικ ? Ποση ωρα κανει το λεωφορειο ?

Εχω διαβασει και για 2 ωραια νησια στις ακτες το Mijet και το Korcula ..

Εχει επισκεφτει καποιος καποιο απο τα 2 ? Αξιζει μια μονοημερη σε ενα απο τα 2 ? Ποσο στοιχιζει η διαδρομη και καθε ποτε εχει δρομολογια ?

Αυτο που ενδιαφερει κυριως ειναι στις 5 ημερες που θα κατσω να επισκεφτω παραλιες με ωραια νερα ( το οτι δεν εχει αμμουδιες αλλα χαλικι η πετρα δεν με νοιαζει ) , υπαρχουν τετοιες στις γυρω περιοχες απο το Ντουμπροβνικ η θα πρεπει να φυγω με ferry για καποιο απο τα νησακια ..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τελικως έκλεισα 6 ημέρες στη Κροατία στο Ντουμπρόβνικ τον Αύγουστο μπορείτε να μου πειτε λιγες πληροφορίες σχετικα με παραλίες που πρεπει να παω και μέρη που αξιζει να επισκευτει κανεις ? (σκεφτομαι να μην νοικιασω αυτοκινητο) Επισης το κοστος ζωης ειναι ακριβό ? με ταυτοτητα ταξιδευει κανονικα καποιος ? :roll:
Kαι τις 6 μέρες θα μείνεις Ντουμπρόβνικ; Είναι υπέροχο μέρος αλλά νομίζω θα βαρεθείς. Για μπάνιο θα πρέπει να κινηθείς εκτός πόλεως. Προσωπικά δεν θυμάμαι κάποια παραλία. Επίσης θα σε συμβούλευα να κάνεις εκδρομές (θα επέλεγα να πάω Μαυροβούνιο σίγουρα ή αν κινηθείς βορρά Korcula, Hvar, Trogir, Split (αλλά θα χρειαστείς αλλού διαμονή)
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Kαι τις 6 μέρες θα μείνεις Ντουμπρόβνικ; Είναι υπέροχο μέρος αλλά νομίζω θα βαρεθείς. Για μπάνιο θα πρέπει να κινηθείς εκτός πόλεως. Προσωπικά δεν θυμάμαι κάποια παραλία. Επίσης θα σε συμβούλευα να κάνεις εκδρομές (θα επέλεγα να πάω Μαυροβούνιο σίγουρα ή αν κινηθείς βορρά Korcula, Hvar, Trogir, Split (αλλά θα χρειαστείς αλλού διαμονή)
θα μεινω 5 βραδια το επομενο μεσημερι φευγω για αθηνα , μονοημερη σε καποιο απο αυτα που ειπες δε μπορω να κανω ? :(
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Mε αυτοκίνητο μπορείτε να πάτε ακτές Μαυροβουνίου (πληροφορίες σπό τον galat που τις έχει πρόσφατες). Ίσως μια εκδρομή στο νησί Mljet. Kοrcula Hvar θέλουν φέρρυ. Το Σπλίτ πέφτει μακρυά και οι δρόμοι τους δεν ενδείκνυνται για υψηλές ταχύτητες
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Στέλιο πήγα Ντουμπρόβνικ τον Ιουνιο και εκατσα 5 μέρες. Εμεινα μέσα στην παλιά πόλη και ήταν θαυμάσια. Καναμε 3 ημερήσιες εκδρομές. Η πρώτη ήταν στα 3 νησάκια (Ελαφήτη Αιλαντς). Στο Lopud θα κατσετε κανα 2ωρο για μπανακι. Θα σας προσφέρουν και ψαράκι στην διαδρομή και δωρεάν ποτα. Εαν πας προσπάθησε να παρεις το καραβάκι με το όνομα VIVADO( μεγάλα τραπέζια και τέλεια σκιά). Ξεκινάει απο το παλιο λιμανακι στις 10.45. Κοστος 250 κουνα το άτομο με παζάρι το πήραμε 220. Αυτο όμως που μου άρεσε πολυ ηταν οι 2 μονοήμερες εκδρομές , μια στη Βοσνία Ερζεγοβίνη στο Μόσταρ και μια στο Μαυροβουνιο στο Κότορ και στην Μπούτβα οπου κάναμε και μπάνιο. Εγω χρησιμοποίησα το LEA Travel και εμεινα ευχαριστημένος. Αναχώρηση 8.00 το πρωι εξω απο το Χίλτον. Κοστος ανα άτομο η εκδρομή 320 κουνα ( 45ε) , and dont forget your passport:). Αυτο που δεν έκανα ήταν να πάρω το τελεφερικ και να πάω πανω στο βουνο με την υπέροχη θέα... εσύ κάντο ( 10ε )το βράδυ. Και απο τα 3 κράτη εχω πάρει βιντεο με πραγματικές σκηνές απο τον μεταξύ τους πόλεμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.908
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom