Κροατία Σλοβενία Κροατία - Σλοβενία

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Στέλιο πήγα Ντουμπρόβνικ τον Ιουνιο και εκατσα 5 μέρες. Εμεινα μέσα στην παλιά πόλη και ήταν θαυμάσια. Καναμε 3 ημερήσιες εκδρομές. Η πρώτη ήταν στα 3 νησάκια (Ελαφήτη Αιλαντς). Στο Lopud θα κατσετε κανα 2ωρο για μπανακι. Θα σας προσφέρουν και ψαράκι στην διαδρομή και δωρεάν ποτα. Εαν πας προσπάθησε να παρεις το καραβάκι με το όνομα VIVADO( μεγάλα τραπέζια και τέλεια σκιά). Ξεκινάει απο το παλιο λιμανακι στις 10.45. Κοστος 250 κουνα το άτομο με παζάρι το πήραμε 220. Αυτο όμως που μου άρεσε πολυ ηταν οι 2 μονοήμερες εκδρομές , μια στη Βοσνία Ερζεγοβίνη στο Μόσταρ και μια στο Μαυροβουνιο στο Κότορ και στην Μπούτβα οπου κάναμε και μπάνιο. Εγω χρησιμοποίησα το LEA Travel και εμεινα ευχαριστημένος. Αναχώρηση 8.00 το πρωι εξω απο το Χίλτον. Κοστος ανα άτομο η εκδρομή 320 κουνα ( 45ε) , and dont forget your passport:). Αυτο που δεν έκανα ήταν να πάρω το τελεφερικ και να πάω πανω στο βουνο με την υπέροχη θέα... εσύ κάντο ( 10ε )το βράδυ. Και απο τα 3 κράτη εχω πάρει βιντεο με πραγματικές σκηνές απο τον μεταξύ τους πόλεμο.
το διαβατηριο ειναι υποχρεωτικο για Κροατια ? γιατι το αλλο ατομο που θα ταξιδεψω δεν εχει ... :roll:
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Νομιζω οτι δεν ειναι, ισως χρειάζεται στις εκδρομές επειδη περνάς Σύνορα. Εγω ταξιδεύω πάντα με διαβατήριο και δεν τα προσεχω αυτα.
Ας απαντήσει κάποιος άλλος στα σίγουρα.
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Νομιζω οτι δεν ειναι, ισως χρειάζεται στις εκδρομές επειδη περνάς Σύνορα. Εγω ταξιδεύω πάντα με διαβατήριο και δεν τα προσεχω αυτα.
Ας απαντήσει κάποιος άλλος στα σίγουρα.
vlassi στην εκδρομη στο Μαυροβουνιο ειδατε το Sveti Stefan ? αν δε σου λεει κατι το ονομα για το παρακατω μιλαω ... Sveti Stefan

Σκεφτομαι αν νοικιαζα αμαξι για 2 ημερες αν τη μια μερα πηγαινα Μαυροβουνιο και την αλλη την αφιερωνα σε καποιο νησι ... τι λες ? ειναι απαραιτητο το αμαξι σε καποιο απο τα νησια (Μljet , Korcula ) , ελεγα και το hvar αλλα νομιζω οτι για μονοημερη δεν πρεπει να συμφερει...
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Στελιο το πούλμαν μας πήγε μεχρι το νησακι του Αγ. Στεφανου το οποιο ήδαμε απο ψηλά ισα που βγάλαμε κάποιες πολύ οραίες φωτό. Μετα μας πήγαν στην Μπούτβα. Στα νησια το αμάξι είναι άχρηστο, αλλα εκδρομη στο Μαυροβούνιο ( Κοτόρ κλπ) και Βοσνία (Μόσταρ...) ίσως σας έρθει πιό φτηνά αλλα δεν θα έχετε τον ξεναγό που όπως και να το κάνεις έχει πράγματα να σου πεί και πολλα να σας δείξει.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
εγώ δεν θα πήγαινα οργανωμένα με τίποτα.

ούτε θα καθόμουν Ντουμπρόβνικ όλες τις ημέρες.

Αφού θες να τα δεις όλα αυτά, η πρότασή μου είναι η εξής:

1. μέρα Ντουμπρόβνικ
2.μέρα πας μονοήμερη Μαυροβούνιο- δεν χάνεις το Χέρτσεγκ Νόβι, πας όπως δηποτε στο αγαπημένο μου Κότορ, αντί για τη Μπούντβα η οποία είναι ένα μπάχαλο τέτοια εποχή και δεν έχει και κάτι φοβερό να σου δείξει εκτός από το κοσμοπολίτικο πνεύμα (και αν!!1...λέμε... λόγω υπερβολικού κόσμου και ανοργάνωτης κατάστασης) και μια παλιά πολη που είναι σχεδόν σαν όλες παλιές πόλεις που θα δεις εκεί...εγώ θα πήγαινα στο Τσέτινιε, παλιά πρωτεύουσα και βασιλική πόλη. Επίσης ο κόλπος της Μπόκα Κότορσκα έχει πανέμορφα μέρη που σίγουρα δεν θες να τα αλλάξεις με την Μπούντβα, για παράδειγμα-Πέραστ και από κει μια εκδρομούλα με βάρκα στα δύο μικρά νησάκια απέναντι του Πέραστ. Ο Αγ. Στέφανος ναι μεν ωραίος αλλά εσύ θα δεις αν σε βολεύει με τις ώρες αν το κάνεις μονοήμερη. ¨οσο για τις παραλίες του Μαυροβουνίου, αν επιλέξεις τελικά την Μπούντβα, δεν κάνεις μπάνιο μέσα για πολλούς λόγους, πας στην παραλία Γιάζ η οποία βρίσκεται λίγο πριν την πόλη όπως έρχεσαι από το Κότορ. Αμμουδιές είναι πιο πολλές από εκείνες που θα βρεις στην Κροατία, αλλά πιο νότια. Μία άλλη, αν η παραλία είναι σημαντικό μέρος του ταξιδιού σου-Πλάβι Χοριζόντι δίπλα στο Ραντοβιτσι, ας πούμε μοιάζει με Κουκουναριές Σκιάθου, αλλά στερεί στην καθαριότητα και έχει πιο πολύ κόσμο. Από όλα αυτά εγώ θα σου πρότεινα να μην πας πιο μέσα από την Μπόκα Κότορσκα και να πας και στο Λόβτσεν βουνό προς Τσέτινιε.
Το βράδυ πίσω στο Ντουμπρόβνικ.
3.ημέρα- Μονοήμερη στο Μόσταρ σε συνδυασμό με το Τρέμπινιε που δεν έχω διαβάσει ακόμα ότι το έχει κάνει κάποιος έτσι. Μάλιστα, δεν είναι και αυτό κάτι φοβερό, αλλά εμένα μου αρέσει αρκετά. Για έναν καφέ ή φαγητό.
Το βράδυ αντι να γυρνάς στο Ντουμπρόβνικ και να χάνεις πολύτιμο χρόνο της επόμενης ημέρας, πας να κάνεις διανυκτέρευση ή στο Νεούμ της Βοσνίας ή στο Όρεμπιτς το οποίο βρίσκεται στο χερσόνησο Πελιεσατς, και είναι το λιμάνι από το οποίο αναχωρεί το πλοίο για την Κόρτσουλα. Εμένα προσωπικά πολύ μου άρεσε η Κόρτσουλα και θα ξαναπάω.
4. άρα την τέταρτη μέρα θα πας αν θες Κόρτσουλα. Το βράδυ εγώ θα το έβαζα για Σπλίτ. Μ'αρεσε και αυτή πάρα πολύ, περισσότερο από μερικές άλλες πόλεις της Κροατίας που πήγα.
5. Θα πήγαινα Χβάρ, ωραίο πράσινο με πολλούς κόλπους.Παραλίες με βότσαλο η βράχια όπως σου είπανε και οι άλλοι είναι σχεδόν σε όλη την ακτή, μη περιμένεις την ελληνική παραλία. Αλλά εικόνες ωραίες.
6. Γυρνάς στο Ντουμπρόβνικ.

για το ΜΙλιετ δεν σου λέω, δεν έχω πάει...

το πρόγραμμα είναι λίγο φορτωμένο, αλλά ωραίο και εγώ προσωπικά θα πήγαινα για τα μέρη και όχι για την θάλασσα. Και εννοείται αντι να δώσεις ένα σωρό λεφτά για εκδρομές σε οποίες πάντα κάποιος αργεί ή αργούν και οι ίδιες,νοίκιασε αμάξι και πας όπου θες.

Καλό σου ταξίδι!
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
γνωριζει κανεις αν πρεπει να πληρωσω φορους/διοδια αν περασω με αμαξι απο Κροατια σε Μαυροβουνιο ? :roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γνωριζει κανεις αν πρεπει να πληρωσω φορους/διοδια αν περασω με αμαξι απο Κροατια σε Μαυροβουνιο ? :roll:
Πρέπει να πληρώσεις το Eco Tax του Μαυροβουνίου. ?10.00 για ένα φυσιολογικό I.X. μέχρι 9 θέσεις.
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
taver τελικα εκανα μια αλλαγη στα εισιτηρια μου .. και θα μεινω 2 ημερες παραπανω και θα τις αφιερωσω στο korcula με 2 διανυκτερευσεις και θα παω και στο hvar με καραβακι , προλαβαινω να παω στο Σπλιτ ? αξιζει ? :roll:

το πλανο μου εχει ως εξης μετα την αλλαγη πως σας φαινεται ?

τριτη βραδυ αφιξη και διανυκτερευση στο Ντουμπροβνικ
τεταρτη korcula διανυκτερευση
πεμπτη korcula κ βολτα στο hvar
παρασκευη επιστροφη στο Dubrovnik με επισκεψη στο Μοσταρ
σαββατο Μαυροβουνιο κ επιστροφη στο Ντουμπροβνικ
Κυριακη Ντουμπροβνικ
Δευτερα Ντουμπροβνικ
Τριτη επιστροφη Αθηνα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver τελικα εκανα μια αλλαγη στα εισιτηρια μου .. και θα μεινω 2 ημερες παραπανω και θα τις αφιερωσω στο korcula με 2 διανυκτερευσεις και θα παω και στο hvar με καραβακι , προλαβαινω να παω στο Σπλιτ ? αξιζει ? :roll:

το πλανο μου εχει ως εξης μετα την αλλαγη πως σας φαινεται ?

τριτη βραδυ αφιξη και διανυκτερευση στο Ντουμπροβνικ
τεταρτη korcula διανυκτερευση
πεμπτη korcula κ βολτα στο hvar
παρασκευη επιστροφη στο Dubrovnik με επισκεψη στο Μοσταρ
σαββατο Μαυροβουνιο κ επιστροφη στο Ντουμπροβνικ
Κυριακη Ντουμπροβνικ
Δευτερα Ντουμπροβνικ
Τριτη επιστροφη Αθηνα
Δώσε οπωσδήποτε μια μέρα παραπάνω στο Μαυροβούνιο (Kotor) - κόψε την ίσως από το Ντουμπρόβνικ, δίνεις πάρα πολύ χρόνο.
H korcula μου άρεσε λίγο, αλλά δεν είναι για χόρταση. 1 μέρα είναι ήδη πολύ. 5 στενά υπόθεση είναι η πόλη, και ένας καφές/φαί δίπλα στο κύμα με θέα (α, και πολύ δύσκολο πάρκιγκ εκτός πόλης). Το γραφικό λιμανάκι της Lumbarda στο ίδιο νησί είναι επίσης ενδιαφέρον, αλλά όχι τίποτα που δεν το έχεις ξαναδεί στην Ελλάδα. Εγώ την είχα κάνει daytrip με 3 ferry, Dubrovnik -> Orebic -> Korcula -> Orebic -> Trpanj -> Ploce -> Split.

Το Split είναι must. Έστω και για λίγο.... το κέντρο της πόλης είναι ουσιαστικά ΜΕΣΑ στο Ρωμαικό ανάκτορο. Πρέπει να το δεις. Πεζόδρομοι, πράσινο, παραλιακή promenade με καφέ, βενετσιάνικα κτήρια.

Τι θα έκανα εγώ:

Τρίτη άφιξη
Τετάρτη Dubrovnik
Πέμπτη Dubrovnik -> Herceg Novi -> Perast -> Budva (μπάνιο mόνο και ίσως μια γρήγορη βόλτα) -> Kotor (αφιέρωσε χρόνο να το δεις και να βγεις βράδυ) και διανυκτέρευση.
Παρασκευή Kotor -> Sv. Stefan -> Petrovac-> (Bar?) -> Podgorica (χωρίς στάση) -> Rijeka Crnojevica (μαγικές φωτογραφίες από το 42.365821Ν,19.058572Ε, στη διαδρομή από Podgorica προς τα κει) -> Cetinje -> Kotor (μαγική διαδρομή, κοιτάξτε να την προλάβετε μέρα) -> Dubrovnik. Σκότωμα αλλά αξίζει.
Σάββατο Dubrovnik -> Korcula -> Mostar (διανυκτέρευση, αν και δεν είναι και για χόρταση...)
Κυριακή Mostar -> Split (διανυκτέρευση)
Δευτέρα Split -> Hvar -> Split (διανυκτέρευση)
Τρίτη Split -> Dubrovnik και πτήση επιστροφής.
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Δώσε οπωσδήποτε μια μέρα παραπάνω στο Μαυροβούνιο (Kotor) - κόψε την ίσως από το Ντουμπρόβνικ, δίνεις πάρα πολύ χρόνο.
H korcula μου άρεσε λίγο, αλλά δεν είναι για χόρταση. 1 μέρα είναι ήδη πολύ. 5 στενά υπόθεση είναι η πόλη, και ένας καφές/φαί δίπλα στο κύμα με θέα (α, και πολύ δύσκολο πάρκιγκ εκτός πόλης). Το γραφικό λιμανάκι της Lumbarda στο ίδιο νησί είναι επίσης ενδιαφέρον, αλλά όχι τίποτα που δεν το έχεις ξαναδεί στην Ελλάδα. Εγώ την είχα κάνει daytrip με 3 ferry, Dubrovnik -> Orebic -> Korcula -> Orebic -> Trpanj -> Ploce -> Split.

Το Split είναι must. Έστω και για λίγο.... το κέντρο της πόλης είναι ουσιαστικά ΜΕΣΑ στο Ρωμαικό ανάκτορο. Πρέπει να το δεις. Πεζόδρομοι, πράσινο, παραλιακή promenade με καφέ, βενετσιάνικα κτήρια.

Τι θα έκανα εγώ:

Τρίτη άφιξη
Τετάρτη Dubrovnik
Πέμπτη Dubrovnik -> Herceg Novi -> Perast -> Budva (μπάνιο mόνο και ίσως μια γρήγορη βόλτα) -> Kotor (αφιέρωσε χρόνο να το δεις και να βγεις βράδυ) και διανυκτέρευση.
Παρασκευή Kotor -> Sv. Stefan -> Petrovac-> (Bar?) -> Podgorica (χωρίς στάση) -> Rijeka Crnojevica (μαγικές φωτογραφίες από το 42.365821Ν,19.058572Ε, στη διαδρομή από Podgorica προς τα κει) -> Cetinje -> Kotor (μαγική διαδρομή, κοιτάξτε να την προλάβετε μέρα) -> Dubrovnik. Σκότωμα αλλά αξίζει.
Σάββατο Dubrovnik -> Korcula -> Mostar (διανυκτέρευση, αν και δεν είναι και για χόρταση...)
Κυριακή Mostar -> Split (διανυκτέρευση)
Δευτέρα Split -> Hvar -> Split (διανυκτέρευση)
Τρίτη Split -> Dubrovnik και πτήση επιστροφής.
σε ευχαριστω πολυ ! το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι Παρασκευη - Δευτερα η Σαββατο με δευτερα εχω βρει πολυ καλη προσφορα σε ξενοδοχειο κ σκεφτομαι να κανω εκει 3 διανυκτερευσεις τουλαχιστον ...:roll: οπως και οτι τριτη πεταω νωρις το μεσημερι ...επιπλεον να κοινηθω στα νησια και στο Σπλιτ αν πηγαινα με αμαξι η με συγκοινωνια/ferry ?ο δρομος Σπλιτ - Ντουμπροβνικ ειναι καλος ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom