Κροατία Κροατια - Διαβατηριο

AngelaAlex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά, τι κάνετε;;;;
Σκεφτόμαστε για φετος το καλοκαιρι να παμε Κροατία, Ντουμπρόβνικ.. Γνωρίζει καποιος από εσάς, αν χρειάζεται διαβατήριο ή μήπως υπάρχει κάποια συμφωνία μεταξύ των χωρων μας που επιτρέπει την είσοδο στη χώρα απλά με ταυτότητα;;; :roll:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:clap:
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
3 χρονια πριν

πριν 3 χρονια που πηγα κροατια , ζηταγαν διαβατηριο ,αλλα εγω μπηκα απο τα συνορα της βοσνιας και εκανα κυκλο σε μαυροβουνιο και ξανα κροατια. εβαζαν σφραγιδες σε καθε εισοδο - εξοδο.....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
- Για ταξίδια στην Κροατία αρκεί η Ταυτότητα. Η Κροατία (αν δε συμβεί κάτι το συνταρακτικό) θα αποτελέσει επίσημα το 28ο Κράτος Μέλος της Ε.Ε. εντός του 2013. Αργότερα (μετά το 2015) εκτιμάται πως θα ενταχθεί και στη Ζώνη Σένγκεν.
 

AngelaAlex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
- Για ταξίδια στην Κροατία αρκεί η Ταυτότητα. Η Κροατία (αν δε συμβεί κάτι το συνταρακτικό) θα αποτελέσει επίσημα το 28ο Κράτος Μέλος της Ε.Ε. εντός του 2013. Αργότερα (μετά το 2015) εκτιμάται πως θα ενταχθεί και στη Ζώνη Σένγκεν.
Κάτι τετοιο διάβασα κι εγώ... Από 1.7.2013.. Τωρα μάλλον δε θα το ρισκάρω και λέω να βγάλω ενα διαβατηριο για καλό και για κακό!!! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!:lol:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μπαίνεις άνετα με ταυτότητα. εκεί στα σύνορα, ανάλογα το χιούμορ στο σφραγίζουν το διαβατήριο
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλημέρα και καλό μας καλοκαιρι!! Τελικά Αλβανία μπαίνουμε με ταυτότητα απ' ότι διάβασα στο forum. Κροατία το ίδιο. Σκόπια όμως και Μαυροβούνιο; Όταν λέμε τα παιδιά χρειάζονται διαβατήριο, υποχρεωτικά ως 18 ή 17,5 που έχουν ταυτότητα είναι οκ; Συγνώμη αν ζαλίζω!
 

ssavvas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΚΡΟΑΤΙΑΣ

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ (ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ (ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ).
Φυσικά, τι τους ενόχλησες τους ανθρώπους. Προφανώς και μπορείς, αφού σε 3 μήνες παρά κάτι η Κροατία θα είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, και είναι υποχρεωμένη να εφαρμόζει όλους τους κανόνες που ισχύουν για τα μέλη της ΕΕ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ (ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ).
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.

http://www.travelstories.gr/rules.php
 

ssavvas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
παιδιά... χαλαρώστε λιγάκι. Εγώ ήθελα να βοηθήσω και εσείς με πήρατε από τα μούτρα και οι δύο. Αυτό είναι το καλωσόρισμά σας σε ένα νέο χρήστη;
Εγώ έψαχνα μια απάντηση για το αν τώρα μπορώ με σιγουριά να πάω στην Κροατία και από τη συζήτηση που υπήρχε μέχρι σήμερα στο site δεν έβγαινε συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Ήταν μόνο υποθέσεις και προσωπικές γνώμες κάποιων χρηστών, ούτε καν προσωπικές εμπειρίες, δηλ να έχει πάει κάποιος να πέρασε με ταυτότητα και να πει: "παιδια εγώ πε΄ρασα πριν ενα μηνα με ταυτότητα και όλα καλά". Η Κροατία θα μπει όπως είπες taver σε 3 μήνες στην Ευρώπη. Εγώ δεν μπορούσα να ρισκάρω να πάω εκεί και να μου έλεγαν ότι οι κανόνες της ΕΕ θα ισχύουν κανονικά από 1 Ιουλίου.
Οπότε, με κάνετε και μετανιώνω που μπήκα στη διαδικασία να γραφτώ στο site σας και να γράψω την πληροφορία που είχα ώστε να βγάλω από άγχος και κόπο κάποιους αναγνώστες σας.
Αν τώρα το είχατε εσείς δεδομένο, πιστέψτε με ότι υπάρχει πολύς κόσμος που δεν το είχε. Και μην ανησυχείς δεν τους 'ενόχλησα' τους ανθρώπους. Η συζήτηση κράτησε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα.
Τί κόσμος Θεέ μου... έτσι ευγενικοί να είστε πάντα όταν κάποιος θέλει να βοηθήσει.
Anny μην ανησυχείς δε θα ξαναδείς τα κεφαλαία μου γράμματα, ούτε καν τα πεζά μου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
παιδιά... χαλαρώστε λιγάκι. Εγώ ήθελα να βοηθήσω και εσείς με πήρατε από τα μούτρα και οι δύο. Αυτό είναι το καλωσόρισμά σας σε ένα νέο χρήστη;
Εγώ έψαχνα μια απάντηση για το αν τώρα μπορώ με σιγουριά να πάω στην Κροατία και από τη συζήτηση που υπήρχε μέχρι σήμερα στο site δεν έβγαινε συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Ήταν μόνο υποθέσεις και προσωπικές γνώμες κάποιων χρηστών, ούτε καν προσωπικές εμπειρίες, δηλ να έχει πάει κάποιος να πέρασε με ταυτότητα και να πει: "παιδια εγώ πε΄ρασα πριν ενα μηνα με ταυτότητα και όλα καλά". Η Κροατία θα μπει όπως είπες taver σε 3 μήνες στην Ευρώπη. Εγώ δεν μπορούσα να ρισκάρω να πάω εκεί και να μου έλεγαν ότι οι κανόνες της ΕΕ θα ισχύουν κανονικά από 1 Ιουλίου.
Οπότε, με κάνετε και μετανιώνω που μπήκα στη διαδικασία να γραφτώ στο site σας και να γράψω την πληροφορία που είχα ώστε να βγάλω από άγχος και κόπο κάποιους αναγνώστες σας.
Αν τώρα το είχατε εσείς δεδομένο, πιστέψτε με ότι υπάρχει πολύς κόσμος που δεν το είχε. Και μην ανησυχείς δεν τους 'ενόχλησα' τους ανθρώπους. Η συζήτηση κράτησε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα.
Τί κόσμος Θεέ μου... έτσι ευγενικοί να είστε πάντα όταν κάποιος θέλει να βοηθήσει.
Anny μην ανησυχείς δε θα ξαναδείς τα κεφαλαία μου γράμματα, ούτε καν τα πεζά μου.
Σχετικά με την αναγραφή των κεφαλαίων και τη σχετική παρατήρηση που σου έγινε, όφειλες να γνωρίζεις και να εφαρμόζεις τον όρο που αποδέχτηκες με την εγγραφή σου.

Από εκεί και πέρα, η απάντηση που έλαβες ήταν από ένα και μόνο μέλος. Αν αυτή δε σου άρεσε δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις και να καταδικάζεις όλο το forum.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom