Κροατία Κροατια με αυτοκίνητο, Αλβανία η Σκόπια?

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.542
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ευζώνους - Σκόπια - Σερβία - Αλβανία πως θα το κάνεις ???
Μάλλον εννοείς Ευζώνους - Σκόπια - Κόσοβο
Μόλις μπείς Κόσοβο - Μαυροβούνιο είναι πολύ ζόρικος ο δρόμος, ορεινός με μια λωρίδα και συνεχείς στροφές, ταλαιπωρία
Εγώ θα σου πρότεινα Μπίτολα - Οχρίδα -Αλβανία
Μέχρι Οχρίδα θα φθάσεις πολυ άνετα, μπαίνεις Αλβανία , ο δρόμος μέχρι Τίρανα είναι καλός και δεν έχει πολύ κίνηση και απο κει και πάνω κάνεις μια υπομονή
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.542
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μην το κάνεις, εκτος των άλλων, δεν αναγνωριζουν την πράσινη κάρτα ασφάλισης και θα πρέπει να δώσετε εξτρα χρήματα και ο δρόμος είναι δύσκολος
 

mikecrt

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια χαρα και απο εμενα, είχα δημιουργήσει το θεμα πέρυσι, ε απο τοτε έχω ανέβει Κροατια 3 φορές με αυτοκίνητο αλλα και με την μοτο μου. Τελευταία φορά ανέβηκα τον Νοέμβριο που μας πέρασε και αυτή την φορά μπήκα Αλβανία απο την Νίκη και την διεσχισα όλη. Είχα ακούσει πολυ άσχημα γι αυτή την επιλογή και ειμουν επιφυλακτικος αλλα τελικα αποδείχτηκε μια χαρα διαδρομή εκτός απο ενα κομμάτι περίπου 10-12 Κμ με χώμα όπου φτιάχνουν τον νέο δρόμο. Γενικά και αυτή αλλα και η προτεινόμενη απο Ωχριδα ειναι άριστες, χωρίς κανένα σοβαρό πρόβλημα, μην πας απο το Κόσοβο με τιποτε, 2 φίλοι είχαν αρκετα τραβήγματα πρόσφατα.
 

mikecrt

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Εγραψα λάθος. Η διαδρομή που ακολούθησα τον Νοέμβριο ήταν : διανυκτερεύση στα Ιωαννινα, πέρασα Αλβανια απο Κακαβια (και οχι απο Νίκη ) και διέσχισα όλη την χώρα. Βγήκα Μαυροβούνιο περνώντας απο το Murigan, όλες τις φορές που έχω ανεβεί πέρασα απο αυτόν το σταθμό τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Ο δρομος σε ΟΛΗ διαδρομή ειναι πολυ καλός, εκτός απο ενα σημείο όπως έγραψα πιο πανω ειναι χώμα και η ταχύτητα ειναι...20. Ομως όταν πέρασα δούλευαν για να τον φτιάξουν, οποτε συντομα φαντάζομαι θα ειναι έτοιμος (χαχα συντομα, τωρα πόσο συντομα...). Γενικα μπήκα Αλβανια 10 το πρωί και 3 έβγαινα στο Μαυροβούνιο. Σορρυ για το λάθος, οι απαντήσεις στο πόδι αυτά εχουν :)
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! Νομίζω ότι επειδή φεύγουμε από Θεσσαλονίκη ενδείκνυται Νίκη- Bitola- Οχριδα όπως ειπώθηκε παραπάνω. Για να δούμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom