ΗΠΑ Κρουαζιέρα με Ruby Princess

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ σε ευχαριστω για οσα μας γραφεις :clap:
Ακουγεται υπεροχο το island hopping στην καραιβικη αν και δε νομιζω οτι θα μου αρκουσε ο χρονος σε καθε νησι..παντως ειναι καλος τροπος να παρεις μια πρωτη γευση και να δεις ποιο νησι σου ταιριαζει , ετσι?
Ποιο ειναι το επομενο νησι αραγε?:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να ζησετε ευτυχισμενοι ευχομαι.
Παρακολουθω με ενδιαφερον την ιστορια σου αλλα νομιζω θα χαθει εδω.Συνεννοησου με τους διαχειριστες μηπως την μεταφερουν στις ταξιδιωτικες ιστοριες.
Καποιες ερωτησεις απο μενα:
1.1921 το ατομο ηταν μονο η κρουαζιερα ή και οι 2 μεγαλουπολεις?
2.Οταν βγαινατε στα νησια ποσο χρονο σας αφηναν μεχρι να επιστρεψετε στο πλοιο?
3.Υπηρχε παντα μεσημεριανος μπουφες διαθεσιμος στα νησια?Το λεω γιατι υποτιθεται οτι ειναι και το μεσημεριανο σας πληρωμενο.Αυτο το ρωταω γιατι ακομα και μια απλη κρουαζιερα Ροδο-Εφεσσο-Κουσαντασι να κανει καποιος ,οταν βγει εκτος πλοιου ..με το μεσημεριανο τι γινεται?
4.Νιωθατε καποιες φορες ασφυκτικα απο κοσμο πανω στο πλοιο ή ηταν οκ?Δηλ. ειχε ταλαιπωρια και ουρα στον μπουφε ή στις πισινες στα γυμναστηρια κλπ κλπ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
2.Οταν βγαινατε στα νησια ποσο χρονο σας αφηναν μεχρι να επιστρεψετε στο πλοιο?
3.Υπηρχε παντα μεσημεριανος μπουφες διαθεσιμος στα νησια?Το λεω γιατι υποτιθεται οτι ειναι και το μεσημεριανο σας πληρωμενο.Αυτο το ρωταω γιατι ακομα και μια απλη κρουαζιερα Ροδο-Εφεσσο-Κουσαντασι να κανει καποιος ,οταν βγει εκτος πλοιου ..με το μεσημεριανο τι γινεται?
4.Νιωθατε καποιες φορες ασφυκτικα απο κοσμο πανω στο πλοιο ή ηταν οκ?Δηλ. ειχε ταλαιπωρια και ουρα στον μπουφε ή στις πισινες στα γυμναστηρια κλπ κλπ?
αναλαμβάνω κ λίγο εγώ...
2. 8-10 ώρες. για τα περισσσότερα νησιά είναι υπεραρκετά να πάρεις μια ιδέα. στο St Maarten πχ κανεις το γυρο του με ΙΧ χαλαρά σε 1-2 ώρες. από κει κ πέρα αφιερώνεις το χρονο σου όπου σε ενδιαφέρει περισσοτερο.
3. στο πλοίο παντα. αν θελεις να λαβεις το μεσημεριανό σου προφανώς πρέπει να επιστρεψεις στο πλοίο. το φαγητό δεν εχει ωρες,τα εστιατόρια του πλοίου εχουν ωραρια. όποτε θελεις σχεδον 24 ωρες το 24ωρο θα υπάρχει καπου ενας μπουφες, ενα σταντ για να φας.
4. σε πλοία των 300+ μετρων?ούτε γι αστειο. δεν υπαρχει ενας μπουφες, οι δυνατοτητες για φαγητο δεν εχουν ορια. την πολυκοσμια δεν την βλεπεις καθολου. μονο σε ορισμενες περιπτωσεις, πχ σε νησια που αποβιβαση γινεται με λεμβους. αλλα τα πολυ μεγαλα πλοια αποφευγουν αυτα τα λιμανια. ακομα κ τα μικροτερα νησια κανουν τεραστιες επενδυσεις για να μην μεινουν εξω απο το χορο. ακριβώς όπως κι εδω δηλαδή..
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
στα 1921 ευρω ειναι ολα.και η κρουαζιερα και τα ξενοδοχεια σε ν.υορκη και μαιαμι.ο φιλος samion τα ξερει καλυτερα και εχει δικιο.υπαρχει πολυ μεγαλη απλα χωρου και ανεση.δεν υπαρχει κοινως πουθενα κουραση.οσο για το φαγητο :clap:τα ελεγε ο samion και δεν μπορουσα τα καταλαβω,ομως το φαγητο στο πλοιο ηταν το κατι αλλο.τα event φανταστικα.κοινως παντα σκαγαμε απο φαι.καθοτι ελληνες και λιγουριδες......
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Να ζησετε ευτυχισμενοι
3.Υπηρχε παντα μεσημεριανος μπουφες διαθεσιμος στα νησια?Το λεω γιατι υποτιθεται οτι ειναι και το μεσημεριανο σας πληρωμενο.Αυτο το ρωταω γιατι ακομα και μια απλη κρουαζιερα Ροδο-Εφεσσο-Κουσαντασι να κανει καποιος ,οταν βγει εκτος πλοιου ..με το μεσημεριανο τι γινεται?
4.Νιωθατε καποιες φορες ασφυκτικα απο κοσμο πανω στο πλοιο ή ηταν οκ?Δηλ. ειχε ταλαιπωρια και ουρα στον μπουφε ή στις πισινες στα γυμναστηρια κλπ κλπ?

3.στη Ροδο που καθεσαι ολη την ημερα , πας τις βολτες σου ,το μεσημερι μπαινεις στο πλοιο και τρως και ξαναβγαινεις . Αν αγορασεις προαιρετικη εκδρομη για να γυρισεις το νησι (Λινδο κτλ) το φαγητο ειναι μεσα στη τιμή. Κουσαντασι συνηθως ειναι μιση μερα οποτε δεν χανεις φαγητο.
4.Οχι , σε οσες κρουαζιερες εχω κανει δεν ενοιωσα ασφυκτικα απο κοσμο, ειναι όλα πολυ οργανωμενα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
αναλαμβάνω κ λίγο εγώ...
2. 8-10 ώρες. για τα περισσσότερα νησιά είναι υπεραρκετά να πάρεις μια ιδέα. στο St Maarten πχ κανεις το γυρο του με ΙΧ χαλαρά σε 1-2 ώρες. από κει κ πέρα αφιερώνεις το χρονο σου όπου σε ενδιαφέρει περισσοτερο.
3. στο πλοίο παντα. αν θελεις να λαβεις το μεσημεριανό σου προφανώς πρέπει να επιστρεψεις στο πλοίο. το φαγητό δεν εχει ωρες,τα εστιατόρια του πλοίου εχουν ωραρια. όποτε θελεις σχεδον 24 ωρες το 24ωρο θα υπάρχει καπου ενας μπουφες, ενα σταντ για να φας.
4. σε πλοία των 300+ μετρων?ούτε γι αστειο. δεν υπαρχει ενας μπουφες, οι δυνατοτητες για φαγητο δεν εχουν ορια. την πολυκοσμια δεν την βλεπεις καθολου. μονο σε ορισμενες περιπτωσεις, πχ σε νησια που αποβιβαση γινεται με λεμβους. αλλα τα πολυ μεγαλα πλοια αποφευγουν αυτα τα λιμανια. ακομα κ τα μικροτερα νησια κανουν τεραστιες επενδυσεις για να μην μεινουν εξω απο το χορο. ακριβώς όπως κι εδω δηλαδή..[/q


Εχω μια εντυπωση οτι ο μπουγατσας λεει καπου στην ιστορια του ,πως σε καποιο νησι ειχε στηθει μεσημεριανος μπουφες ή εγω δεν το καταλαβα καλα και ξαναγυρισαν οι ανθρωποι στο πλοιο?
Οποτε Σαμιων αρκετος βεβαια ο χρονος των 8-10 ωρων που θα εισαι εξω στο νησι ,αλλα αν πρεπει να γυρισεις μεσημερι ξανα στο πλοιο για φαι ,ουσιαστικα δεν μπορεις να ξανοιχτεις ....να πας καπου μακρυα ..και να αραξεις εκει σε μια παραλια ...ή να δεις καποιο αξιοθεατο ..μεχρι να ερθει η ωρα της επιστροφης στο πλοιο.
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
ο μπουφες στηθηκε μονο στις μπαχαμες που ηταν δικο τους το νησι.στα αλλα νησια για φαγητο ετρωγες πανω στο πλοιο.αλλα μεχρι το μεσημεριανο ο χρονος που ειχες μετα το πρωινο δεν σε εκανε και ορεξη να φας παλι κατι.τα κενα μεταξυ το γευματων ειναι καλα.γενικα δεν πεινας αναμεσα στα γευματα.
θα θελα να πω κατι.επειδη γραφουν ολοι για να νοικιασουν αυτοκινητο.εγω που ειδα τους δρομους και την κινηση.στο st.thomas μου φαινοταν δυσκολα.αναποδη οδηγηση και υπερβολικη κινηση.οπως και μεγαλες ανηφορες.οσο για το χρονο ειναι αρκετος,αν τρεξεις να κανεις πολλα.οχι ομως αν θες να μην αγχωθεις και να τα χαρεις ολα.
παντως φιλε samion σε οτι ειπες επεσες σε ολα μεσα.μπραβο.χαρι σε σενα εζησα τετοιες στιγμες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και τελικα για να επιστρεψω στην αρχικη μου ερωτηση ,μπουγατσα,η μεσημεριανη επιστροφη για φαγητο στο πλοιο σας εκοβε την εκδρομη και τις δραστηριοτητες στη μεση?
Ηταν σπασιμο δηλ?
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
καιταξε να δεις.ποτε δεν γυρνουσαμε για μεσημεριανο στο πλοιο.στο st.maarten αφου φτασαμε στις 10,ειχαμε φαι πρωινο(γερο,με τα παντα).κατεβηκαμε και ξεκινησαμε στις 10,30την γυρα.στις 5 που γυρισαμε πισω,δεν πεινουσαμε και ιδιαιτερα.μη σου πω οτι ουτε καν το σκεφτηκαμε.με το που φτανεις στο πλοιο,υπαρχει και μπουφες,αλλα προτιμουσα παντα,το μπεργκερ,με ζεστες πατατες,μετα 1 κομματι πιτσα,το παγωτακι μου,και αραγμα στο μπαλκονι με το ποτακι.ξαναλεω,οσο και να μην μπορεις να το καταλαβεις,καθο ολη την κρουαζιερα,ουτε θα πεινασεις,ουτε τιποτα.ειχα και εγω τις ιδιες αποριες.ομως τοτε ελεγε ο μεσιε σαμιον,για το φαγητο μην στεναχωριεσαι καθολου.ετσι ειναι.θα σου πω στο τελος της ιστοριας τι περιειχε το μενου στο εστιατοριο σαμπατινι,και θα καταλαβεις......συντομα
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
st.thomas.......
και για αυτο το νησι δεν εχω κανονισει τιποτα,απο εκδρομες.ακολουθω την συμβουλη του σαμιον και επιλεγω παραλια την magens bay beach.
το προηγουμενο βραδυ ειχε παρτυ στο καταστρωμα με dress code μονο ασπρα.ειχε χαβαλε,ηταν καλα.το πρωι οταν ξυπνησαμε ειχαμε ηδη δεσει στο λιμανι.θα πρεπει να πω οτι το λιμανι ηταν τεραστιο.με τα ποδια επερνε σιγουρα πολυ ωρα για να πας απο την μια ακρη στην αλλη.το σημειο που δεσαμε εμεις και η θεα που ειχα δεν ηταν και τοσο καλη.εμοιαζε λες και ηταν ναυπηγιο.
αφου ετοιμαστηκαμε και πηγαμε για πρωινο,χωρις αγχος κατα τις 9 κατεβαινουμε στο λιμανι.πρωτη εντυπωση πολυ καλη.εβλεπες εναν πολυ ψηλο πετροχτιστο φαρο.δεξια αριστερα κλασικα μαγαζια με διαφορα σουβενιρ κ.α.
πριν φτασεις κοντα στο φαρο μας περιμενει μια εκπληξη.πολυ κοσμος κοιταει στην ακρη της θαλασσας,στα βραχια,στην αρχη δεν καταλαβαινω.νομιζω οτι βλεπουν τις ακαθαρσιες που εχει η θαλασσα και γελαω.λεω,τωρα που να δειτε το δικο μας λιμανι,τη νυφη του θερμαικου.
εκει ομως βλεπω κατι εξωπραγματικο.τεραστια ινγκουανα,να λιαζονται πανω στα βραχια,ανεμελα,χωρις αγχος,ελευθερα,ενα με τις πετρες.ηταν και αρκετα.αφου εβγαλα τις απαραιτητες φωτογραφιες(που καποια στιγμη θα με βοηθησετε να ανεβασω στο site,ειναι 800 τεμ.),παμε να παρουμε το ταχι για magens bay(τιμη 8$ εκαστος).εδω οδηγουν αναποδα και με μεγαλες ταχυτητες για μεσα στην πολη.η διαδρομη ωραια και μεγαλη.ειδαμε απο γηπεδο μπειζμπολ-σχολειο-νεκροταφειο και ωραια αγορα.δεν κατεβηκαμε για ψωνια αλλα ειδα αρκετα επωνυμα μαγαζια και γενικα με αρεσε το στυλ της αγορας.στην πολη υπηρχε και μια ατραξιον ενας τυπος ντυμενος με την ενδυμασια του νησιου.εμενα μου εμοιαζε για πραγματικο ζουλου.η επομενη διαδρομη μεχρι την παραλια ηταν φανταστικη.μεσα απο ανηφορες στενους δρομους και καταπρασινο τοπιο.σε καποιο σημειο ηταν τοσο φανταστικη η θεα που σταματησαμε και τραβουσαν ολοι φωτογραφιες.κατα την διαδρομη νομιζες οτι τα κλαδια θα σε χτυπησουν.καποια στιγμη φτανουμε σε καποιο μερος λες και ειναι δεξια αριστερα ζουγλα.με δεντρα,ριζες να εξεχουν,νερα και λες που παμε.φτανουμε σε καποιο σημειο λες και ειναι καμπινκ.εκει γραφει μια ταμπελα η εισοδος 2$ για τους κατοικους και 4$ για τους τουριστες εισιτηριο(εχω κρατημενο το εισιτηριο,καλη φωτο).
αφου μπαινουμε μεσα στο καμπινκ ας πουμε,βλεπουμε ενα φανταστικο κολπακι με ψιλη αμμο,ψηλα φοινικοδεντρα,καταπρασινα νερα και μια θαλασσα λαδι.δεξια αριστερα του κολπου καταφυτη περιοχη και πολυ λιγα σπιτια.φοβερη εικονα.......:(:(:(
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα θελα να πω κατι.επειδη γραφουν ολοι για να νοικιασουν αυτοκινητο.εγω που ειδα τους δρομους και την κινηση.στο st.thomas μου φαινοταν δυσκολα.αναποδη οδηγηση και υπερβολικη κινηση.οπως και μεγαλες ανηφορες.οσο για το χρονο ειναι αρκετος,αν τρεξεις να κανεις πολλα.οχι ομως αν θες να μην αγχωθεις και να τα χαρεις ολα.
παντως φιλε samion σε οτι ειπες επεσες σε ολα μεσα.μπραβο.χαρι σε σενα εζησα τετοιες στιγμες.
πολύ σωστή η παρατήρησή σου. όντως έτσι είναι στο συγκεκριμμένο νησί. κ δυστυχώς σε πολλά άλλα ιδιως όταν πιάνουν αρκετά πλοία μαζί. είχα βρεθεί στο ως άνω νησί με 11 (!!) πλοία δεμένα..τότε η συνταγή ίσως ειναι να πας ανάποδα από το ρεύμα. ή να φύγεις αργα κ να γυρίσεις νωρίς. πάντως γενικά το St Thomas δεν ενδείκνυται για ΙΧ. ο βασιλιάς της κίνησης είναι το Barbados. για ΙΧ είναι το St Maarten αλλά κι εκεί αν δεν δεν είναι πολλά πλοία κ αντίθετα από το ρεύμα πχ αφήνεις για το τελος τα πιο γνωστά μερη που θα πάνε οι περισσότεροι αμέσως.
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια κ χαίρομαι ειλικρινά αν σε βοήθησα έστω κ στο ελάχιστο.
Οποτε Σαμιων αρκετος βεβαια ο χρονος των 8-10 ωρων που θα εισαι εξω στο νησι ,αλλα αν πρεπει να γυρισεις μεσημερι ξανα στο πλοιο για φαι ,ουσιαστικα δεν μπορεις να ξανοιχτεις ....να πας καπου μακρυα ..και να αραξεις εκει σε μια παραλια ...ή να δεις καποιο αξιοθεατο ..μεχρι να ερθει η ωρα της επιστροφης στο πλοιο.
νομίζω το θέμα φαγητού απαντήθηκε επαρκώς. να κανω τον πλεονασμό να πω ότι μπορείς να παρεις το φαγητό μαζί σου..από το πλοίο δηλαδή παίρνεις από ένα μπουφέ 5-10 σαντουιτς, τοστ, ομελέτες, φρούτα ότι χρειάζεται για ένα βασιλικό πικ νικ κατω από κοκοφοίνικες..
για το χρόνο τα είπαμε. παίρνεις μια καλή ιδέα. η κρουαζιέρα στην Καραιβίκή σου επιτρεπει να παρεις με λίγα χρήματα σε περιβαλλον 5 αστερων μια ιδεα για 5-10 νησιά.
να επαναλάβω κι εγώ μία παράκκληση προς μοντς (σίγουρα μία διαβάζει εδώ..):
η υπέροχη εξιστόρηση του φίλου mpougatsa να μεταφερθεί στις ιστορίες να διαβάζεται από περισσότερα μελη..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και που να δειτε φιλοι μου το θεικο...μου λεει το απογευμα η κορη μου (εντελως τυχαια) μαμα να παμε κρουαζιερα αυτο το καλοκαιρι αντι για νησι.
Αυτη βεβαια ειχε στο μυαλο τις πισινες και τους παιδοτοπους που εχουν πανω τα καραβια .Μου εβαλε ιδεες ..αλλα ειναι το οικονομικο στη μεση.Ειχα ρωτησει καποιες εταιριες περσι -για Μεσογειο βεβαια-αλλα ανεβαινε θυμαμαι το μαλλι.
Για να δουμε μεχρι τοτε πως θα ειναι τα οικονομικα και θα επανελθω.
Δεν εχουμε ξανακανει ποτε κατι τετοιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom