Κυριακάτικη βόλτα στην Ακρόπολη!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Α, ξέχασα να αναφέρω οτι
προς το τέλος αυτής της βόλτας βάλαμε κ την τζίφρα μας κατά των σχεδίων των δημοσίων φορέων να γκρεμιστει(;) ενα υπέροχο νεοκλασσικό κτίριο επί της Αρεοπαγίτου,
για τις ανάγκες του νέου μουσείου της Ακρόπολης
για να μην εμποδίζει, δήθεν, τη θέα απο το νέο μουσείο!!!

Και επι τη ευκαιρία, σήμερα η εφημερίδα τα Νεα κυκλοφορούν με ενθετη ειδική έκδοση για το νέο μουσείο της Ακρόπολης!:cool:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Θάνο, υπέροχο το θέμα σου
Μπράβο
Πόσοι όμως από μας κάνουμε μια τέτοια βόλτα?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ωραια η ιστορια σου Θανο για τον ιερο βραχο.
Καλο ταξιδι στη Βιεννη και περιμενουμε εντυπωσεις αλλα και φωτο.:p
Ειμαι σιγουρος οτι το μπλουζακι του σαιτ ειναι στη βαλιτσα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Α, ξέχασα να αναφέρω οτι
προς το τέλος αυτής της βόλτας βάλαμε κ την τζίφρα μας κατά των σχεδίων των δημοσίων φορέων να γκρεμιστει(;) ενα υπέροχο νεοκλασσικό κτίριο επί της Αρεοπαγίτου,
για τις ανάγκες του νέου μουσείου της Ακρόπολης
για να μην εμποδίζει, δήθεν, τη θέα απο το νέο μουσείο!!!:cool:
είχαμε εξέλιξη στην υπόθεση αυτή, σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της Ναυτεμπορικής:
Για το κτήριο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου
Το τέλος μιας διαμάχης
Τριτη, 11 Αυγουστου 2009 07:00
Τμήμα της πρόσοψης του κτηρίου επί της Διονυσίου Αρεοπαγίτου 17, το οποίο «σώζει» από την κατεδάφιση το ΣτΕ.
To E΄ Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας ακύρωσε πρόσφατα την υπουργική απόφαση, με την οποία είχε εγκριθεί η ολική άρση προστασίας του χαρακτηρισμένου ως μνημείου, κτηρίου στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου 17.
....

Υιοθετώντας την άποψη που έχει επικρατήσει τόσο στην υπόλοιπη Ευρώπη όσο και ευρύτερα, περί συνδιαλλαγής και συνύπαρξης του σύγχρονου με το παλαιότερο, σημαντική υπήρξε η συμβολή της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, που στάθηκε από την πρώτη στιγμή στην πρώτη γραμμή της προσπάθειας, υποστηρίζοντας την εκστρατεία συλλογής υπογραφών, που τελικά ανήλθαν σε 48.000. Μάλιστα, η Εταιρεία προσέφυγε στο Συμβούλιο της Επικρατείας, υπέρ του δημοσίου συμφέροντος, για τη διατήρηση του κτηρίου αυτού.

Μέσα από την τελική αυτή απόφαση, το «πολυδιάστατα σημαντικό» Νέο Μουσείο της Ακροπόλεως, λαμβάνει υπ' όψιν του τον περιβάλλοντα χώρο, προσπαθώντας να τον αξιοποιήσει και να προσαρμοστεί σε αυτόν.
Περισσότερες λεπτομέρειες από την πηγή:
http://www.naftemporiki.gr/t+z/story.asp?id=1700859
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και μαζί με το Art Deco μνημείο της Δ. Αρεοπαγίτου 17, τη γλυτώνει και το διπλανό φτωχόσπιτο της Δ. Αρεοπαγίτου 19 (που σύμφωνα με τον τύπο ανήκει στο συνθέτη κ. Βαγγέλη Παπαθανασίου) - συγχωρήστε με αλλά δεν έχω καταλάβει τι μνημείο είναι εκείνο.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Παιδια σκέφτομαι να παω την Παρασκευη κατα τις 5 στο Μουσειο, γνωριζετε μηπως εχει τεραστιες ουρες και δε προλαβω να το δω? Θα εχω μονο μιαμιση ωρα μπροστα μου.

edit: Ολα μια χαρα. Και πολυ ωραιο το μουσειο και καθολου ουρες.
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θάνο πολύ ωραία η ιστορία σου!όποιος δεν έχει πάει Παρθενώνα αλλά και στην ευρύτερη περιοχή...τη βόλτα στον πεζόδρομο της Δ.Αρεοπαγίτου δεν ξέρει τι χάνει...
Τα Αναφιώτικα (παρέθεσε πληροφ.η Chrikky),αυτή η ιδιαίτερη περιοχή της Πλάκας είναι πανέμορφα μικρά σπιτάκια,όποτε πηγαίνω Αθήνα σκαρφαλώνω στην Πλάκα και τα ...ψάχνω γιατί σε...μεταφέρουν σε νησιώτικη ατμόσφαιρα.
Οσο για το καφέ Μελίνα που ανέφερες είναι το αγαπημένο μου!! είναι πολύ φινετσάτο, βρίσκεται (για όσους δεν γνωρίζουν)στην οδό Λυσίου στην Πλάκα,έχει μέσα έναν καταπληκτικό εσωτερικό διάκοσμο με φωτο και πίνακες στους τοίχους από παλιό ελλην.κινηματογράφο,και πολλά συλλεκτικά παλιά αντικείμενα τριγύρω,σχετικά μικρό μέσα αλλά με πολύ ζεστή ατμόσφαιρα,μουσική παλιά γαλλικά ,ιταλικά αλλά και ελληνικό ποιοτικό ρεπερτόριο και τους ζεστούς μήνες βγάζει καρέκλες και τραπεζάκια έξω στα σκαλοπάτια της Πλάκας!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
τι αναμνησεις μου φερατε διαβαζοντας το τιτλο...σκιρτησε η ψυχη μου....
τελευταια φορα ιουλιος του 1984....
ας ειναι κυταμε μπροστα....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ετσι η κυριακάτικη αυτή βόλτα στον ιερό βράχο της Ακρόπολης έφτασε στο τέλος της για να συνεχιστεί στην Πλάκα με μια μεγάλη στάση στο καφέ της Μελίνας.
Η μίνι αυτή βόλτα στην Πλάκα θα καταγραφεί οσονούπω σε ξεχωριστή μίνι φωτο-ιστορία!

...
Οσο για το καφέ Μελίνα που ανέφερες είναι το αγαπημένο μου!! είναι πολύ φινετσάτο, βρίσκεται (για όσους δεν γνωρίζουν)στην οδό Λυσίου στην Πλάκα,έχει μέσα έναν καταπληκτικό εσωτερικό διάκοσμο με φωτο και πίνακες στους τοίχους από παλιό ελλην.κινηματογράφο,και πολλά συλλεκτικά παλιά αντικείμενα τριγύρω,σχετικά μικρό μέσα αλλά με πολύ ζεστή ατμόσφαιρα,μουσική παλιά γαλλικά ,ιταλικά αλλά και ελληνικό ποιοτικό ρεπερτόριο και τους ζεστούς μήνες βγάζει καρέκλες και τραπεζάκια έξω στα σκαλοπάτια της Πλάκας!
Η υποσχεθείσα οπτικοακουστική ...συμπλήρωση των παραπάνω:

 
Last edited by a moderator:

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Πραγματικα καταπληκτικη δουλεια και ιδεα...Κι εγω περυσι πηγα για πρωτη φορα Ακροπολη-θα'πρεπε να ντρεπομαι αλλα ναι!
Ευχαριστουμε Θανο!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ολοκληρώθηκε μετά από προσπάθειες χρόνων, η αναστήλωση των Προπυλαίων και σύντομα το μνημείο θα παραδοθεί στους επισκέπτες, απελευθερωμένο από τις σκαλωσιές

http://www.naftemporiki.gr/photos/slideshow.asp?id=20005
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom