Τουρκία Κωνσταντινούπολη... Μάρτιος 2010

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
5.Erenler Nargile,η Μάγια έδειξε τον δρόμο...ακολουθήστε τον και απολαύστε ναργιλέ σε μια ήσυχη γωνιά ενός πολύβοου μέρους της πόλης.
Συμφωνώ για το Erenler Nargile. Το μέρος είναι πραγματικά πολύ καλό και
συχνάζουν πολλοί ντόπιοι που δίνουν πολύ ωραία θέματα για φωτογραφίες. (αν δεν ντρέπεσαι να φωτογραφίζεις κόσμο :D)
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.639
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
καί τι δεν μού θυμήσατε
καί κάποιες λεπτομέρεις γιά την istiklal, μιά καί ο λόγος
είναι υπέροχη η διάσχιση της με το παλιό τράμ καί το κουδουνάκι του
σ'αυτήν βρίσκεται το περίφημο ζαχαροπλαστείο Σεράι, έπαθα την πλάκα μου με τα γλυκά του
επίσης έχει εστιατόρια πού στην βιτρίνα τους βλέπεις τις γυναίκες επί το έργον, να ανοίγουν τεράστια φύλλα για πίτες, είναι πολύ γραφικό.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
καί τι δεν μού θυμήσατε
καί κάποιες λεπτομέρεις γιά την istiklal, μιά καί ο λόγος
είναι υπέροχη η διάσχιση της με το παλιό τράμ καί το κουδουνάκι του
σ'αυτήν βρίσκεται το περίφημο ζαχαροπλαστείο Σεράι, έπαθα την πλάκα μου με τα γλυκά του
επίσης έχει εστιατόρια πού στην βιτρίνα τους βλέπεις τις γυναίκες επί το έργον, να ανοίγουν τεράστια φύλλα για πίτες, είναι πολύ γραφικό.
και τα δυο τα τίμησα με την παρουσία μου!πρώτα το otomantick (εαν θυμαμαι καλά, έτσι το έλεγαν)με τις πίτες και μετα το σεράι.
δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε αυτές τις βιτρίνες με τα γλυκά!!:icecream:

το erenler nargile που βρίσκετε; φάγαμε το τόπο να βρούμε κάπου αργιλέ και να ηταν κλειστό. Ολοι εξω καθονταν με την απαγόρευση του τσιγάρου,αλλα δεν έλεγε με 5 βαθμούς!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Το Erenler Nargile είναι κοντά στο Kapalicarsi,αλλά είναι ημιυπαίθριο.
Πάντως με παραξενεύει αυτό που γράφεις,γιατί εμείς οπουδήποτε(κλειστά)και να κάτσαμε για καφέ ή τσάι,σερβίραν και ναργιλέ
 

tsibourina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπερα δημητρα.μηπως ξερεις ποτε εχουν στην πολη εκπτωσεις την άνοιξη ή το καλοκαιρι?δεν εννοω τωρα το μαρτιο ή τον απριλιο που εχουν προσφορες.εννοω κανονικες οπως ειχαν το γεναρη. αν μπορεις βοηθησε με σε παρακαλω. ευχαριστω πολυ
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τα παζαρια δεν ηταν υποχρεωτικα..αν ηθελες αγοραζες στην τιμη που σου ελεγαν,απλα το κουραστικο ηταν οτι σε τραβολογουσαν απο δω..σε τραβολογουσαν απο κει...ελα και σε μενα..παρε κι απο μενα...
Οι Τουρκοι ηταν παρα πολυ ευγενικοι.Προσωπικα μου εκαναν πολυ καλη εντυπωση.Εμεις ημασταν 3 κοπελες και μας επιαναν κουβεντα ,αλλα παντα με ευγενεια κ σεβασμο χωρις πονηρη διαθεση.
Αν και τα Αγγλικα οντως δεν ηταν το δυνατο τους σημειο ,προσπαθουσαν οσο μπορουσαν να βοηθησουν ή να δωσουν οδηγιες.
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα
Δυστυχώς δεν ξέρω για κανονικές εκπτώσεις πότε έχει.. Κοίταξα και στον οδηγό αλλά δεν λέει κάτι. Βέβαια όπως λέει και η φίλη παραπάνω όλοι σου λένε κάποια τιμή με την προοπτική του να κάνεις παζάρια..
 

tsibourina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καπου διαβασα σε ενα τουρκικο οδηγο για τελη ιουνη, αρχες ιουλη.ξερει κανεις κατι?
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
O πιο τελειος τροπος για να διασχισεις την Istiklal ειναι ο τσαμπα τροπος με το τραμ...απλα πας απο την πισω μερια και σκαρφαλωνεις...φυσικα θα ακουσεις να σου φωναζει ο εισπρακτορας αλλα εχει και την πλακα του...οσοι το κανουν οι τουρλοι τους λενε Keko... ειναι μια αργκό λέξη κατι σαν βρισια...επισης Κeko αποκαλουν ολους τους Τουρκους απο την Ανατολια και με την εσωτερικη μεταναστευση εχουν κατακλεισει την Πολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.059
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom