Τουρκία Κωνσταντινούπολη διαμονή

GIANNIS SM

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Εκλεισα σημερα για το Hotel Santa Hill, Refik Saydam Caddesi No:14 Taksim και για 8 μερες, μετα απο ερευνα και απο εδω, αλλα και απο το Βοοking και το Google earth, οταν γυρισω αρχες του επομενου μηνα θα σας πω περισοτερα και για την περιοχη οσο και για το ξενοδοχειο, θελω να πιστευω οτι μαλον εκανα μια καλη επιλογη, τοσο για τα αξιοθεατα που μ ενδιαφερουν πολυ, οσο και για το βραδυ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ήμαρτον!!! Κάθε λίγο και λιγάκι, σε ένα ακόμη θέμα, η προαιώνια διαμάχη Σουλταναχμέτ εναντίον Ταξίμ επανέρχεται...
Με όρους Παρισιού, θα ήταν σα να συζητάμε αν είναι καλύτερο να μένει κανείς στη Marais ή στο St-Germain-de-Pres. Ε, ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ. Πολύ πατριωτικά το πήρατε! Προσωπικά δεν έχω πάει στην πόλη (εξ ου και η αναγωγή εις τας Παρισίοις), και δέχομαι χωρίς αντίρρηση τα λόγια σας ότι η παλιά πόλη είναι καλύτερο μέρος για διαμονή από το Beyoglu. Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι σε κάθε περίπτωση, όπου και να κλείσει κάποιος, στην Πόλη πηγαίνει. ΟΚ, αν βρει καλό ξενοδοχείο που να του αρέσει, ας λάβει υπόψη του την καλή τοποθεσία, αλλά δε χάλασε κι ο κόσμος τελικά να κλείσει στην άλλη πλευρά! Τα ταξί, τραμ, μετρά να ναι καλά! Εδώ πάει κόσμος στο Παρίσι και κλείνει ξενοδοχεία 5 χιλιόμετρα έξω από την Peripherique και δε φωνάζουμε...

Έτσι όπως την πάτε τη δουλεία, βλέπω τον κόσμο να κλείνει 3 βράδια από δω και μετά 2 βράδια από κει, θα νομίζει ότι είναι διαφορετικές πόλεις δυσπρόσιτες μεταξύ τους!
Χωρίς να έχεις πάει έπιασες το νόημα καλύτερα από όλους, όντως είναι δύο πόλεις και μάλιστα δυσπρόσιτες η μία από την άλλη (εκτός αν θέλεις να ταίζεις καλά τις φαμίλιες των ταρίφηδων της Ινσταμπουλ)
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Αγαπητέ Traveller. Θα είμαι για ένα οκταήμερο Κωνσταντινούπολη με καλή και μεγάλη παρέα. Που να βγούμε για να τα σπάσουμε; Οι πληροφορίες μου λένε μεταξύ Ortakoy και Kurucesme στο Βόσπορο. Σωστά ή υπάρχει κάτι άλλο;:cool:
Σωστοτατος, στο reina και στο laila :)
και σε δημοσκοπηση στην τουρκια για το τι θα ηθελαν να δουν σε επισκεψη στην πολη, πρωτο σε προτιμησεις ηταν το laila και μετα η Αγια Σοφια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χωρίς να έχεις πάει έπιασες το νόημα καλύτερα από όλους, όντως είναι δύο πόλεις και μάλιστα δυσπρόσιτες η μία από την άλλη (εκτός αν θέλεις να ταίζεις καλά τις φαμίλιες των ταρίφηδων της Ινσταμπουλ)
Οπότε κι εγώ για την προσεχή μου πρώτη επίσκεψη στην πόλη έπραξα όπως και εδήλωσα: 3 βράδια κοντά στην παλιά πόλη (Superior room στο Kalyon με θέα βόσπορο) και 1 βράδυ κοντά στην Ταξίμ (Hilton)....
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
θα επισκεφθω και γω την Πολη και εχω αρχισει το ψαξιμο ...
θα μεινουμε 10 μερες με το ετερον ημιση και σκεφτομαι τις 7 στο Maywood στην παλια πολη αλλα τις 3 τελευταιες ψαχνω κατι πιο ρομαντικο ... πως το βλεπετε αυτο Booking.com: Istanbul Golden City Hotel, Istanbul, Turkey - 50 Guest reviews. Book your hotel now! ??? (Ερση ??:oops::oops::oops::oops:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν νομιζω οτι εχει τιποτε ρομαντικο μια πολυκατοικια στην περιοχη του Περα. Ναι βλεπει τον Κερατιο κολπο και προφανως θα εχει ωραια θεα, θα ειναι και ολοκαινουργιο, αλλα για να πας στην Istiklal για βραδινη διασκεδαση θα σου βγει η γλωσσα στην ανηφορα. Και η σταση για το τραμ εχει μια αποσταση. Ειναι καπως αποκεντρα αυτη η περιοχη.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
πο πο αμεση απαντηση !!! σ ευχαριστω πολυ αν εχεις κατι στο μυαλο σου για τετοια φαση μου λες αλλα ως φοιτητες περιπου στα 80 ευρω;) εχουμε καιρο δεν σε πιεζω:haha:
 

GEORGE PAP

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλή σας μέρα,
θα παρακαλούσα την βοήθειά σας στο ακόλουθο
πρόκειτε να επισκεφτώ την Πόλη 05-09/01 και έχω βρει κ κλείσει μία πολύ καλή προσφορά στο ERBOY HOTEL στην περιοχή του SULTNHAMET με 170 ευρώ το δίκληνο συνολικά για 4 διανυκτερεύσεις, περιλαμβανομένου πρωινού, μεταφορά απο το αεροδρόμιο κ ενός δείπνου δωρεάν.
Η περιοχή για μένα είναι πολύ καλή (το λέω για να μην ανοίξουν ατελείωτες διαμάχες μεταξύ SOULTANHAMET K TAXIM)
Όμως λόγω της εποχής κ καθώς είναι πολύ πιθανό μετά τις 17.00 που νυχτώνει να σε τρώει ο λύκος, αρχίζω να σκέφτομαι κ την περιοχή του TAXIM.
Παρακαλώ τα σχολιά σας για τις ανησυχίες μου κ προτάσεις για αξιόλογο ξενοδοχείο στην περιοχή του TAXIM, όχι πανώ απο 100 ευρώ την νύχτα.
Ευχαριστώ
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Κοιταξε το Germir palace αλλα για την τιμη δεν ξερω.Το ξενοδοχειο ειναι αριστο
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Παρακαλώ τα σχολιά σας για τις ανησυχίες μου κ προτάσεις για αξιόλογο ξενοδοχείο στην περιοχή του TAXIM, όχι πανώ απο 100 ευρώ την νύχτα.
Ευχαριστώ
οι προβληματισμοι σου με βρισκουν συμφωνο ,επισης θα σου προτεινω ξενοδοχεια που δεν ειναι ακριβως στην ταξιμ αλλα πιο κοντα στον πυργο του γαλατα (δηλαδη περιπου στη μεση σουλταναχμετ-ταξιμ)
οι λογοι
-η περιοχη ταξιμ ειναι πιο τουριστκη
-δεν εμπιστευομαι πολυ την ταξιμ (λογω συχνων επεισοδιων)
-αν θες πας με τα ποδια και πανω και κατω αλλιως υπαρχει το tunel που σε κατεβαζει στη γεφυρα με μια λιρα(μισο ευρω)
για ξενοδοχεια κατω απο 100 ευρω
Booking.com: Pera Tulip Hotel, Istanbul, - 911 Guest reviews. Book your hotel now!
Booking.com: Hotel Au Pera, Istanbul, - 75 Guest reviews. Book your hotel now!
http://www.booking.com/hotel/tr/pera-tulip.en.html
επισης υπαρχει και αυτο Μiapera hotel (βγαινει 109 τη βραδυα)
εχω μεινει και ηταν super (εχει και μασαζ αν θελησετε)
https://www.myfidelio.net/webui/Ava...1/5/2011&nights=4&adults=2&rooms=1&children=0

υ.γ. αυτες οι τιμες ειναι παρα πολυ καλες (λογω χμηλης σεζον)
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Για ξενοδοχειο δεν εχω να σου πω κατι αλλα σου προτεινω να πας σιγουρα για χαμαμ στο Suleymaniye Hamam...απλα τελειο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom