Τουρκία Κωνσταντινούπολη μόνη μου?!

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Καλημέρα σε όλους και όλες!

Έπειτα απο έναν+ χρόνο που παλεύω να πάω Κωνσταντινούπολη αλλά χωρίς επιτυχία, αποφάσισα τελικα να πάρω το "ρίσκο" και να πάω μόνη μου.
Δυστυχώς, όσες φορές το κανόνισα, πάντα κάτι συνέβαινε στο τέλος και ακυρώνονταν και λέω "θα πάρω το ρίσκο" γιατί είναι η πρώτη φορά που θα πάω κάπου μόνη μου χωρίς παρέα και αυτό με τρομάζει λίγο.
Στην Κωνσταντινούπολη έχω φίλους Τούρκους που είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν στις ξεναγήσεις και γενικά εκεί θα έχω παρέα.
Αυτο που θέλω όμως να μου πείτε είναι κατά πόσο ασφαλές είναι ένα τέτοιο ταξίδι καθώς κάποιοι φίλοι προσπαθούν να με "τρομάξουν" ή να με αποτρέψουν, λέγοντας μου "Δεν είναι πολύ ασφαλής προορισμός για μιά κοπέλα μόνη της".
Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε ποιά θα ήταν η καταλληλότερη περιοχή να κλέισω ξενοδοχείο ώστε να είναι κοντά σε συγκοινωνία με την οποία θα μετακινούμε μέσα στην πόλη.
Να σημειώσω πως σκέφτομαι να πάω απο 24 Μαρτίου μέχρι 28, οπότε οι μέρες δεν είναι πολλές όπως καταλαβαίνεται.
Αυτό που περιμένω, είναι να βγεί καμιά προσφορά μέσα στον Φλεβάρη για να κλέισω εισιτήρια καθώς με Ολυμπιακή και Aegean είναι πολυ ακριβά για τον συγκεκριμένο προορισμό. 315 και 370 ευρώ αντίστοιχα.:shock:
Τέλος, θα ήθελα να μάθω με ποιό μέσο θα μπορούσα απο Κωνσταντινούπολη να πάω Kusadasi, πόσο κοστίζει και πόση ώρα είναι η διαδρομή.

Διάβασα και το Τravelpedia σχετικά με την Κωνσταντινούπολη και μπορώ να πώ πως με βοήθησε πολύ.
Κάθε πληροφορία, είναι καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Τέσσερις μέρες αφιέρωσέ τες στην Πόλη.Ξέχνα το Κουσάντασι που δεν είναι καθόλου κοντά.
Απόλαυσε το ταξίδι και μην ακούς κανένα.
Εγώ δεν ένιωσα στιγμή ότι κινδυνεύω:lol:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Στην Κωνσταντινούπολη έχω φίλους Τούρκους που είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν στις ξεναγήσεις και γενικά εκεί θα έχω παρέα.
Αυτο που θέλω όμως να μου πείτε είναι κατά πόσο ασφαλές είναι ένα τέτοιο ταξίδι καθώς κάποιοι φίλοι προσπαθούν να με "τρομάξουν" ή να με αποτρέψουν, λέγοντας μου "Δεν είναι πολύ ασφαλής προορισμός για μιά κοπέλα μόνη της".
Aν δεν πας στις Ρωσίδες πόρνες στο Λαλέλι και στα κολάδικα με τραβεστί γύρω από το Ταξίμ δεν θα έχεις πρόβλημα... συνεπώς αν δεν είναι "μερακλήδες" οι φίλοι σου οι Τούρκοι θα είσαι ασφαλής...


Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε ποιά θα ήταν η καταλληλότερη περιοχή να κλέισω ξενοδοχείο ώστε να είναι κοντά σε συγκοινωνία με την οποία θα μετακινούμε μέσα στην πόλη.
Τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές, βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια...

Να σημειώσω πως σκέφτομαι να πάω απο 24 Μαρτίου μέχρι 28, οπότε οι μέρες δεν είναι πολλές όπως καταλαβαίνεται.
Αυτό που περιμένω, είναι να βγεί καμιά προσφορά μέσα στον Φλεβάρη για να κλέισω εισιτήρια καθώς με Ολυμπιακή και Aegean είναι πολυ ακριβά για τον συγκεκριμένο προορισμό. 315 και 370 ευρώ αντίστοιχα.:shock:
Οι τιμές για IST τις συγκεκριμένες ημερομηνίες είναι από 246?... φτηνότερο δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις γιατί ειναι η 25η Μαρτίου μέσα... τα 300 τόσα που διάολο τα βρήκες?

Τέλος, θα ήθελα να μάθω με ποιό μέσο θα μπορούσα απο Κωνσταντινούπολη να πάω Kusadasi, πόσο κοστίζει και πόση ώρα είναι η διαδρομή.
Ένα βράδυ με το λεωφορείο ή 3/4 με το αεροπλάνο από την Σμύρνη συν καμιά ώρα το Κουσάντασι Σμύρνη... μην το σκέφτεσαι... δεν θα σου βγει φτηνότερα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κάθε πληροφορία, είναι καλοδεχούμενη.
Άσε το Κουσάντασι έξω κοπέλλα μου. Εκτός του ότι οι μέρες που έχεις στην Κων/πολη δε φτάνουν ούτε για "τζά", και 10 μέρες να είχες στη διάθεσή σου, και την Κων/πολη νά'χες βαρεθεί, πάλι δε θα πήγαινες εκεί τη στιγμή που υπάρχουν η Προύσσα ή η Σμύρνη - για ν' αναφέρω μόνο 2 γνωστές πόλεις. Έχω πάει πάνω από 10 φορές στην Πόλη και κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι καινούργιο.

Όσο για τη μετάβαση, καλή τύχη με το αεροπορικό, δυστυχώς μοιάζει η μοναδική επιλογή σου από Αθήνα λόγω του λίγου χρόνου που διαθέτεις.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Traveller, δεν εχω σκοπό να πάω ούτε στις Ρωσίδες πόρνες ούτε στα κολάδικα. :)
Γνωρίζω πολύ καλά πως έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα για το θέμα του ξενοδοχείου και έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες καθως και τον οδηγό. Πέρα απο την εύκολα προσβάσιμη συγκοινωνία, ένα ακόμα ζήτημα είναι πως επειδή θα είμαι μόνη μου, δεν θα ήθελα να κλείσω ένα "ξεκάρφωτο" ξενοδοχείο μέσω booking καθώς το θέμα -ασφάλεια- είναι πολύ σημαντικό. Φίλη μου απο την Τουρκία, μου είπε πως πρέπει να το ψάξω καλά το θέμα του ξενοδοχείου καθώς σε κάποια ξενοδοχεία μία κοπέλα μόνη σε ένα δωμάτιο ισούται με το "ψάχνεται". Προσωπικά, το θεωρώ υπερβολικό αλλα αν το λένε οι ίδιοι τότε πρέπει να το λάβω υπόψιν μιας κάτι θα ξέρουν παραπάνω για τους "μερακλήδες" όπως είπες κι εσύ. :)

Όσο για τα εισιτήρια έχεις δίκιο. Μόλις κοίταξα και η Ολυμπιακή τα έχει ως προς 267 ενώ η Aegean ως προς 297. Πρίν 3 μέρες ήταν οι τιμές που έγραψα παραπάνω κι επειδή τσεκάρω συχνά, συνεχώς τις αλλάζουν.

babaduma και Ντίνα, έχετε δίκιο για το Κουσάντασι. Δεν θα πήγαινα εκεί άλλωστε για την πόλη αλλά για να δω μία φίλη όμως οι μέρες είναι λίγες οπότε το αφήνω έξω.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Αγαπητή Ζαχαρούλα τον Σεπτεμβριο που μας πέρασε ήμουν στην πόλη και ουτε για μια στιγμη δεν ένιωσα να απειλούμαι παρόλα όσα μου έλεγαν .Μια χαρά είναι.Να πας και να το απολαύσεις!!(Ε εντάξει δεν είναι ανάγκη να φορέσεις και τα πιο αποκαλυπτικά σου ρούχα!!:p)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια χαρά είναι στην Κωνσταντινούπολη, δε θα νιώσεις καθόλου απειλούμενη αν κυκλοφορείς ευπρεπώς ενδεδυμενη, δηλαδή ενα παντελόνι τζιν και ενα κανονικό μπλουζάκι, τα αβυσαλέα ντεκολτέ καλό ειναι να τα αποφεύγεις.
Όσες φορές περιπλανήθηκα μόνη μου πρόβλημα δεν είχα. Να φανταστείς οτι βράδυ περιπλανηθηκα στην περιοχή μεταξύ Καπαλί Τσαρσί και Αιγυπτιακής αγοράς όταν στην περιοχή είχαν φύγει σχεδον οι πάντες και είχαν μείνει μόνο οι χαμάληδες που μετέφεραν με κάρα τα εμπορεύματα. Κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί μου.
Όσες φορές κάθισα να φάω μόνη μου -άλλη αμήχανη στιγμή αυτή- ο μαγαζάτορας με έπαιρνε υπό την προστασία του και "έδιωχνε" κάθε περίεργη περίπτωση. Πρέπει δηλαδή να τους αφυπνίσεις το φιλότιμο. Αυτο βέβαια προϋποθέτει ένα όχι έξαλλο ντύσιμο.
Η φίλη μου η οποία και αυτή επισκέφθηκε μόνη της την Πόλη έμεινε στο ξενοδοχείο Armada 4 star Istanbul Hotel: Armada Hotel Istanbul Turkey – Our 4 Star Central Istanbul Hotel το οποίο είναι στο Σουλταναχμέτ και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Επίσης αν διαλέξεις κάποιο μικρό οικογενειακό δε θα επίσης δε θα έχεις πρόβλημα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπόν Ζαχαρούλα κι εγώ με τη σειρά μου θα σε ενθαρρύνω να κάνεις αυτό το ταξίδι μόνη σου, εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω ένα οποιοδήποτε ταξίδι μόνη μου (μπορεί γιατί η παρέα μου δεν με έχει "απογοητεύσει" ακόμα!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Επίσης μπορείς να σκεφτείς να πας στην Πόλη αεροπορικώς με την Pegasus Airlines...είναι ιδιωτική Τούρκικη εταιρεία. Αλλά δεν πάει απευθείας. Θα πας πρώτα Σμύρνη και θα αλλάξεις αεροπλάνο για Πόλη. Η ανταπόκριση είναι μόνο μία ώρα μετά άρα τέλεια. Ητ ιμή είναι γύρω στα 180 ευρώ. Εγώ κοίταξα για Πόλη με Ολυμπιακή μέσα Απριλίου και ήταν στα 145 ευρώ.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.639
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
το πρώτο ταξίδι πού έκανα εντελώς μόνη μου ήταν στην Κωνσταντινούπολη καί δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Συμφωνώ με τούς προλαλήσαντες γιά το ντύσιμο.
Προτείνω γιά διαμονή την περιοχή Σουλταναχμέτ, είναι στο κέντρο πολύ κοντά σε όλα τα κύρια αξιοθέατα καί το τράμ σε διευκολύνει γιά όλες τις μετακινήσεις σου. Απέφυγε γιά διαμονή την περιοχή Σίρκετσι.
Είχα ταξιδέψει με το λεωφορείο, αν σε ενδιαφέρει, κάνει νυχτερινό ταξίδι καί φτάνει στην Κωνσταντινούπολη περίπου στις μία το μεσημέρι.
Καλά να περάσεις καί περιμένουμε νέα σου.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.

Nenena
, κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Άλλωστε όταν μοιράζεσαι κάτι, πάντα είναι καλύτερο απο το να το ζείς μόνος σου όμως στην περίπτωση που κανείς δεν ακολουθεί, τότε είναι μάλλον χάσιμο χρόνου το να περιμένεις μέχρι κάποιος να ακολουθήσει.

Έρση-ΜΙΑΤ, αυτό για το ντύσιμο είναι ένα θέμα αλλά λόγω του ότι δεν ντύμομαι γενικότερα προκλητικά, δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό.

Έρση, το τσέκαρα το ξενοδοχείο που έμενε η φίλη σου. Φαίνεται πολύ καλό αν και λίγο ακριβό/ 4 διανυκτερεύσεις--->440 ευρώ. :roll: Σκέφτομαι να ψάξω στην περιοχή του Ταξίμ για αρχή που είναι πιό κεντρικό και τουριστικό σημείο κι έπειτα στο Σουλταναχμέτ που είναι πιο "πολιτιστικο". Φαντάζομαι πως οι τιμές θα διαφέρουν. Επειδή τα έξοδα δεν θα τα μοιράζομαι με κάποιον άλλον, μάλλον πρέπει να βρώ ένα ξενοδοχείο με προσιτές τιμές γιατί βλέπω να βγαίνω εκτός προυπολογισμού.

Paralogisti, ευχαριστώ για την πληροφορία. Δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοια Τουρκικη αεροπορική. Γνώριζα μόνο τις δύο κλασσικές Τούρκικες. Οι τιμές όντως είναι πολύ καλές αλλά δυστυχώς οι ώρες πτήσεων που μου βγάζει, δεν με βολεύουν καθόλου λόγω δουλειάς.
Μάλλον με Ολυμπιακή θα κλείσω κι εγώ. Ισχύει και για την Ολυμπιακή το ότι όσο πιο γρήγορα κλείσεις, τόσο πιό οικονομικά εισιτήρια βρίσκείς ή οι τιμές τους είναι standard? Μέχρι τώρα έκλεινα κυρίως με Easyjet και δεν γνωρίζω πως λειτουργεί η Ολυμπιακή.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Zαχαρουλα αν θες κοιταξε και αυτό

Booking.com: Miapera Hotel, Istanbul , Turkey - 61 Guest reviews. Book your hotel now!

βγαίνει στα 304 ευρώ για ατομική χρήση...δεν ξέρω αν είναι μέσα στον προυπολογισμό σου ...η περιοχή μου φαίνεται καλη ...το τσέκαρα από το google map και είναι 1300 μέτρα από την πλατεία ταξίμ...μου φαίνεται καλά γιατί δεν είναι πανω στην πλατεία αλλά σε μια απόσταση που μπορει να την κάνει κάποιος με τα ποδια και από ότι φαίνεται το περαν είναι καλή περιοχή και κοντά στον κεντρικό εμπορικό δρόμο,την ιστικλάλ...αν σε ενδιαφέρει θα σου πω και προσωπικες εντυπωσεις την αλλη εβδομάδα,μετα το ταξιδιάκι μου στην Κωνσταντινουπολη....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.310
Μηνύματα
887.559
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom