Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Μια και το topic λέγεται Κωνσταντινούπολη updated, να σας πω για ένα εξαιρετικό μαγειρείο που ανακαλύψαμε πριν λίγες μέρες που είμασταν κι εμείς στην Πόλη. Λέγεται Sefa και βρίσκεται πολύ κοντά στη Σκεπαστή Αγορά. Το επισκεφθήκαμε μεσημέρι, είχε στην πλειοψηφία του ντόπιους που έκαναν το μεσημεριανό τους διάλειμμα. Ο ωραιότερος πουρές μελιτζάνας που έχω φάει. Άψογη εξυπηρέτηση αν και δεν ήταν καθόλου τουριστικό. Οι σερβιτόροι πνίγονταν στη δουλειά αλλά κάθισαν και μου εξήγησαν ένα ένα τα φαγητά και τα συστατικά τους χωρίς να δυσανασχετούν. Αν βρεθείτε στο δρόμο από την Βασιλική κινστέρνα προς τη σκεπαστή αγορά, δοκιμάστε το!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μια και το topic λέγεται Κωνσταντινούπολη updated, να σας πω για ένα εξαιρετικό μαγειρείο που ανακαλύψαμε πριν λίγες μέρες που είμασταν κι εμείς στην Πόλη. Λέγεται Sefa και βρίσκεται πολύ κοντά στη Σκεπαστή Αγορά. Το επισκεφθήκαμε μεσημέρι, είχε στην πλειοψηφία του ντόπιους που έκαναν το μεσημεριανό τους διάλειμμα. Ο ωραιότερος πουρές μελιτζάνας που έχω φάει. Άψογη εξυπηρέτηση αν και δεν ήταν καθόλου τουριστικό. Οι σερβιτόροι πνίγονταν στη δουλειά αλλά κάθισαν και μου εξήγησαν ένα ένα τα φαγητά και τα συστατικά τους χωρίς να δυσανασχετούν. Αν βρεθείτε στο δρόμο από την Βασιλική κινστέρνα προς τη σκεπαστή αγορά, δοκιμάστε το!
Αυτα τα μικρα ,της καθημερινότητας εστιατορια , ειναι τα καλλίτερα της Πόλης και βρισκονται λιγο πιο εξω απο το διάβα των τουριστών..!!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
εδώ δείτε μαγεία δεν υπάρχει μαγαζί-καφέ!!ο παππούς με την γιαγιά στο βάθος κάνουν καφέ-τσάι με ένα μπρίκι -αυτό είναι το μαγαζί!!το βραδάκι σκέπασμα με ένα νάιλον!!θεα μαγική όπως και ο καφές
 

Attachments

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
εδώ δείτε μαγεία δεν υπάρχει μαγαζί-καφέ!!ο παππούς με την γιαγιά στο βάθος κάνουν καφέ-τσάι με ένα μπρίκι -αυτό είναι το μαγαζί!!το βραδάκι σκέπασμα με ένα νάιλον!!θεα μαγική όπως και ο καφές
Αυτη ειναι η Πόλη!!! μημπως να ανοιξουμε ενα νεο κεφάλαιο.. " Ταξιδι στη Πόλη μακρια απο τουριστες? "
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Θέα από ψηλά...

Η θέα της Κωνσταντινούπολης από ψηλά, έτσι όπως απλώνεται δίπλα στη θάλασσα, μοιρασμένη ανάμεσα σε Ευρώπη και Ασία, με τους μιναρέδες των τζαμιών να σκίζουν τον ορίζοντα, είναι πραγματικά μαγευτική.
Η επτάλοφος Πόλη προσφέρει στον επισκέπτη πολλούς "φυσικούς" τρόπους να τη θαυμάσει από ψηλά. Ο λόφος Εγιούπ όπου βρίσκεται το καφέ Πιερ Λοτί είναι ένας από αυτούς. Αλλά και πολλά αξιοθέατα προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα, όπως ο Πύργος του Γαλατά ή ακόμα και το Τοπ Καπί, που από τις βεράντες του μπορεί κανείς να θαυμάσει το Βόσπορο και την απέναντι ασιατική ακτή.

Παράλληλα, στην πόλη υπάρχουν και πολλοί ουρανοξύστες (π.χ. στην περιοχή Levent) ή ψηλά κτήρια που προσφέρουν υπέροχη θέα. Πολλά από αυτά τα κτήρια λειτουργούν ως μπαρ ή εστιατόρια συνδυάζοντας το τερπνόν μετά του ωφελίμου: ένα νόστιμο γεύμα ή ένα δροσιστικό ποτό μαζί με τέρψη των οφθαλμών πρωί ή βράδυ. Στην έρευνά μου για την Κωνσταντινούπολη είχα βρει τα ακόλουθα μπαράκια/εστιατόρια που προσφέρουν όμορφη θέα της πόλης από ψηλά:

- Leb-i-Derya.Έχει δύο κτήρια δίπλα δίπλα: 1. Kumbaracı Yokuşu 57/6 Tünel, Beyoğlu 2, İstiklal Caddesi No:227 Richmond Otel Kat:6. Η θέα που προσφέρει το πρώτο είναι μάλλον καλύτερη.

- 360 για φαγητό ή για ποτό. Istiklal Street, Mısır Apartment 8th Floor No: 163 Beyoglu. Το πασίγνωστο αυτό μαγαζί έχει λίγο αλμυρούτσικες τιμές, αλλά όλοι διατείνονται ότι η θέα του είναι μοναδική. Ειδικά για φαγητό θέλει κράτηση, καθώς έχει πάρα πολύ κόσμο συνήθως.

- Litera Bar, Goethe-Institut Istanbul, Yeni çarşi Caddesi 32, Beyoğlu. Βλέπει και προς το Βόσπορο και προς την παλιά πόλη. Και όπως γράφει μία ξένη ιστοσελίδα: "such views are all too rare and well worth rooting out".

- Bar του intercontinental. Asker Ocağı Cad. No:1 Taksim, Located on N floor. Ανοικτό καθημερινά από τις 14:00 μ.μ. ως τις 02:00 π.μ. Πολύ καλή η θεά στο Βόσπορο και στην Ασιατική πλευρά.

- Μikla, στον 18ο όροφο του Marmara Pera Hotel (ανοικτό Δευτέρα ως Κυριακή, η κουζίνα είναι ανοικτή από τις 18:00 ως τις 23:30, το μπαρ ανοίγει στις 18:00). The Marmara Pera
Meşrutiyet Caddesi 15, Beyoğlu.

Εμείς επισκεφτήκαμε το ακόλουθο:
- 7 Ηills hotel. Αυτό το είχε προτείνει ένα άλλο μέλος του φόρουμ, του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι και να είναι καλά, γιατί η θέα από το 7 Hills ήταν πραγματικά μα-γευ-τι-κή.
Στην ανοικτή βεράντα του τελευταίου ορόφου του ξενοδοχείου βλέπαμε τα τείχη του Τοπ Καπί, τον Βόσπορο, την ασιατική ακτή, τη γέφυρα του Βοσπόρου και δίπλα μας, σχεδόν στα πόδια μας την Αγ. Σοφία και το Μπλε Τζαμί υπέροχα φωτισμένα μέσα στη νύχτα. Υπάρχει και στεγασμένος χώρος για το χειμώνα. Οι τιμές του ήταν φυσιολογικότατες. Η διεύθυνση είναι: Tevkifhane Street, Sultanahmet, είναι σε ένα δρομάκι δίπλα σχεδόν στην Αγ. Σοφία.
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Αχ, έπρεπε να είχες πάει νωρίτερα στην Πόλη και να είχαμε τον οδηγό σου στα χέρια μας. τώρα το Πάσχα που πήγαμε κι εμείς για πρώτη φορά. Είναι πραγματικά πολύ πλούσιος. Ευχαριστούμε. Για τα Χαμάμ θα γράψεις κάτι? Κάνατε?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Valia76 σε ευχαριστώ πολύ! Χαμάμ δυστυχώς δεν κάναμε. Η παρέα μου στο ταξίδι ήταν κάθετα αρνητική, αλλά και μένα από την άλλη δεν με ξετρέλαινε η ιδέα να με χτυπάνε και να με τρίβουν πάνω στα παγωμένα μάρμαρα :bleh::bleh: Ωστόσο, ξέρω ότι πολλοί λατρεύουν την εμπειρία του χαμάμ και από όσο είχα διαβάσει οι περισσότεροι προτείνουν το χαμάμ Cemperlitas..
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Αν μου επιτρέπεις να γράψω για τα 3 απο τα παραπάνω σημεία με θέα, τα οποία έχω επισκεφθεί:
Litera Bar: Καλή τοποθεσία αλλά δεν μας άρεσαν οι τσιμπημένες τιμές του τιμοκατάλογου (σε σχέση με αυτά που προσέφερε), οπότε δεν καθήσαμε.
Μikla: Πολύ ωραίο μπαρ-εστιατόριο με ωραίο κόσμο, ωραίο service. Οι τιμές τσιμπημένες αλλά νομίζω αξίζει για την υπέροχη θέα και το όμορφο περιβάλλον
7 Ηills hotel: Η ευχάριστη έκπληξη. Ανεβήκαμε κατα τύχη, η θέα προς Αγια Σοφιά και Μπλε Τζαμί υπέροχη, και οι τιμές στον τιμοκατάλογο πολύ καλές. Δεν καθήσαμε όμως γιατί όταν ανεβήκαμε στη βεράντα, είχε πολύ πολύ κρύο.... Την άλλη φορά σίγουρα

Ο Πύργος του Γαλατά όπως έγραψες προσφέρει ωραια θέα., εμείς πήγαμε πρωί, φαντάζομαι βραδάκι θα ειναι πιο όμορφα

Διευκρίνηση: Οι τσιμπημένες τιμές βέβαια είναι ανάλογα με τη τσέπη του καθενός ;)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Kafkasios σ' ευχαριστώ για τις επιπρόσθετες πληροφορίες! Το 7 hills ήταν όντως μία πολύ ευχάριστη έκπληξη!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.838
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom