Τουρκία Κωνσταντινούπολη

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Αν μείνεις στο peak, (είχα μείνει πριν 4 ή 5 χρόνια) ακριβώς απέναντι έχει ένα πανύψηλο ξενοδοχείο, δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα του, όπου στον τελευταίο όροφο έχει bar/restaurant με υπέροχη θέα και όμορφο περιβάλλον. Νομίζω mikla λέγεται το μπαρ.
Το ξενοδοχείο είναι το Marmara Pera, το bar-restaurant όντως λέγεται Mikla και είναι πολύ αξιόλογο, σχετικά τσιμπημένες (δικαιολογημένα) τιμές και εννοείται θέλει κράτηση πιο πριν...
 

Hope.19

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Καλησπερα παιδια.. ειμαστε ενα ζευγαρι (με διαφορα ηλικιας) και ετοιμαζομαστε για την Πολη στα μεσα Ιουλιου...εχουμε κανει κρατηση στο The Peak Hotel..Περιοχη Taksim k Istiklal..(απ οτι μας εχουν πει)..για 5 διανυχτερευσεις 370 ευρω με πρωινο..Θα ηθελα την γνωμη σας για το ξενοδοχειο πρωτον..για παν ενδεχομενο επιπλεον ξαφνικες χρεωσεις..Θα ηθελα την βοηθεια σας για τις μετακινησεις μεσ την πολη απο την περιοχη Taksim για Sultanahmet..Εχω διαβασει πολλα φορουμ που αναφερωνται στην Πολη κ με εχουν τρομοκρατησει με τις αναφορες για συμπεριφορα προς τις γυναικες..παιζει ρολο το ντυσιμο και η εμφανιση? (ειμαι κ Ξανθια που το τονιζουν οτι τραβαει βλεμματα) κτλ..και για το τροπο που ολοι προσπαθουν να σε εξαπατησουν...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ??.Να αλλαξω προορισμο? Θα ηθελα την ειλικρινη γνωμη σας...και τις πιο βασικες συμβουλες για το ΤΙ πρεπει να προσεχουμε...Σας ευχαριστουμε
Η Κωνσταντινουπολη ειναι μια παρεξηγημενη πολη! Ειναι πανεμορφη, πεντακαθαρη, πολη ευρωπαικων προδιαγραφων!! Ειναι πολυ ευκολη πολη (καμια σχεση με την συγκοινωνια σε αλλες πολεις, πχ Παρισι κ Βερολινο που εκει οι συγκοινωνιες τους ειναι πιο πολυπλοκες..) . Αν βεβαια μεινεις στην Sultanahmet οι συγκοινωνιες ειναι σχεδον αχρηστες, αφου ειναι τοσο ομορφη πολη που περπατιεται, απο το ενα αξιοθεατο στο αλλο! Οσον αφορα τα ρουχα... οπως ανεφερε κ αλλος παραπανω.. εσυ θα βαρεθεις να βλεπεις μπουρκα...οσο για το ξανθο.... το μισο ανατολικο μπλοκ επισκεπτεται την Πολη, δεν θα εχεις θεμα. Τωρα για τα ρουχα.... οκ αντικειμενικα κ στην Ελλαδα αν πας σε καποιο χωριο με μινι η σορτσακι πολυυυ πολυυυυ καυτο θα σε σχολιαζουν ασχημα..ετσι κ εκει... δεν σου λεει κανεις βαλε μπορυκα,απλα σεβασου την νοοτροπια της πολης, ευπρεπεια στα ρουχα! Κ το σορτσακι σου θα βαλεις,. κ το στραπλες σου, ολα αλλα σεμνα!!!!!
 

maria_maraki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
κατανοητα ολα αυτα που μου λετε και ευχαριστω πολυ.. !! !!suada club kai reina δεν εχει παει κανενας? για το συναλλαγμα τι λετε ? να πληρωνω σε λιρες παρα σε ευρω? αν ναι.. συμφερει να το κανω συναλλαγμα στο αεροδρομιο στιν τουρκια απο τι μου ειπανε.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
πληρωμη παντα σε λιρες, καλυτερες ισοτιμιες στην περιοχη Σουλταναχμετ και στο τερμα της Ιστικλαλ διπλα στο σταθμο τουνέλ. στο αεροδρομιο λιγα χρηματα, ισια σια για τα πρωτα εξοδα μεχρι να φτασετε στο ξενοδοχειο. επισης καλυτερη καρτα για αναληψη απο ΑΤΜ ειναι της Εθνικης. Ελπιζω να συμφωνει και η Vegerazaros . Απο εκεινη τα εμαθα ολα τα της Πολης.;)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
πληρωμη παντα σε λιρες, καλυτερες ισοτιμιες στην περιοχη Σουλταναχμετ και στο τερμα της Ιστικλαλ διπλα στο σταθμο τουνέλ. στο αεροδρομιο λιγα χρηματα, ισια σια για τα πρωτα εξοδα μεχρι να φτασετε στο ξενοδοχειο. επισης καλυτερη καρτα για αναληψη απο ΑΤΜ ειναι της Εθνικης. Ελπιζω να συμφωνει και η Vegerazaros . Απο εκεινη τα εμαθα ολα τα της Πολης.;)
Μια χαρα τα λες!!!

κατανοητα ολα αυτα που μου λετε και ευχαριστω πολυ.. !! !!suada club kai reina δεν εχει παει κανενας? για το συναλλαγμα τι λετε ? να πληρωνω σε λιρες παρα σε ευρω? αν ναι.. συμφερει να το κανω συναλλαγμα στο αεροδρομιο στιν τουρκια απο τι μου ειπανε.
Ειπαμε για Reina κρατηση απο τη ρεσεψιον του ξενοδοχειου σου και αν σε δεχτουν.
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
suada club kai reina δεν εχει παει κανενας? για το συναλλαγμα τι λετε ? να πληρωνω σε λιρες παρα σε ευρω? αν ναι.. συμφερει να το κανω συναλλαγμα στο αεροδρομιο στιν τουρκια απο τι μου ειπανε.
Πληρωμή πάντα σε λίρες ή με πιστωτική
Συνάλλαγμα θα συμφωνήσω επίσης με τους προλαλήσαντες, όχι στο αεροδρόμιο, κάνε μια βόλτα μέσα στην πόλη, δες τιμές και αποφασίζεις…
Για Suada κάνεις κράτηση με mail μερικές μέρες πριν, αναφέρεις ονοματεπώνυμο ημερομηνία και ώρα (α, ζητάνε και τηλέφωνο), ζητάς και μια επιβεβαίωση επίσης με mail και όλα καλά, δε θα έχεις πρόβλημα… Καλύτερη ώρα για να πας είναι όταν σουρουπώνει, έχεις τη γέφυρα του Βοσπόρου φωτισμένη μπροστά σου, είναι απλά υπέροχα!
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
πληρωμη παντα σε λιρες, καλυτερες ισοτιμιες στην περιοχη Σουλταναχμετ και στο τερμα της Ιστικλαλ διπλα στο σταθμο τουνέλ. στο αεροδρομιο λιγα χρηματα, ισια σια για τα πρωτα εξοδα μεχρι να φτασετε στο ξενοδοχειο. επισης καλυτερη καρτα για αναληψη απο ΑΤΜ ειναι της Εθνικης. Ελπιζω να συμφωνει και η Vegerazaros . Απο εκεινη τα εμαθα ολα τα της Πολης.;)
Πολυ καλή ισοτιμία επίσης έχει και το ανταλλακτήριο μόλις βγείς απο το Μεγάλο Παζάρι απο την έξοδο Mahmutpasha στο δεξί σου χέρι, ακριβώς εκεί που ξεκινάει μια άλλη μικρή αγορά...
 

stepmaria

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλημέρα σας,
Πως είναι ο καιρός στη Πόλη από τα μέσα του Ιούλη μέχρι τα τέλη; Σε όσα travelblogs λένε για ΖΕΣΤΗ Κ ΥΓΑΣΙΑ :(... Τόσο χάλια είναι; Σκοπεύω να πάρω την μικρή μου μαζί και το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να την έχω στο ξενοδοχείο όλη μερα ! :(
Μαζ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
http://www.timeanddate.com/weather/turkey/istanbul
Η πρόβλεψη είναι πολύ καλύτερη από ότι για Αθήνα. Λογικό, αφού είναι και σε μεγαλύτερο γεωγραφικό πλάτος Τώρα αν πέσεις σε ξαφνικό καύσωνα, ξεκουραστείτε τα μεσημέρια σε χώρους με κλιματισμό.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Παιδιά καλημέρα σας,
Πως είναι ο καιρός στη Πόλη από τα μέσα του Ιούλη μέχρι τα τέλη; Σε όσα travelblogs λένε για ΖΕΣΤΗ Κ ΥΓΑΣΙΑ :(... Τόσο χάλια είναι; Σκοπεύω να πάρω την μικρή μου μαζί και το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να την έχω στο ξενοδοχείο όλη μερα ! :(
Μαζ
Ναι αλλα δεν εχει καυσαεριο..οποτε ειναι υποφερτά..ισως τα μεσημερια 3-5 ειναι δυσκολα αλλα φανταζομαι εκεινη την ωρα θα ειστε ξενοδοχείο... Γενικα δεν ειναι κατι τρομερο..που θα σε κρατήσει μεσα... Μερικοι μαλιστα λενε οτι τους μυρίζει ο Βοσπορος ( λόγω υψηλών θερμοκρασιών) Εμενα παλι μονο η τσικνα απο τα αρνια που ψήνονται κατα τις 12 το μεσημερι μου μυριζει οταν τυχαινει και ειμαι εκεινη την ωρα στην αγορα.. Μια χαρα ειναι η Πολη θα περασετε τελεια!! Χαμογελάκι !!:)
 

VanCap

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σας..

Εχω περασει αρκετη ωρα διαβαζοντας εχω παρει μερικες πληροφοριες αλλα μερικες ειναι πολυ παλιες γραμμενες οποτε δεν ξερω αν ισχυουν..

Θα φυγω για Κωνσταντινουπολη σε μιαμιση εβδομαδα και μιας που θα ειμαι κοπελα και θα ταξιδευω μονη μου θελω οσες περισσοτερες πληροφοριες και συμβουλες θα δινατε στην φιλη,κοπελα,κορη,αδερφη σας αν επροκειτο να κανει αυτο το ταξιδι..Θα ειμαι 7 μερες εκει και με οχι πολυ χρονο για αξιοθετα οποτε θελω τι να προσεχω,μετακινησεις,εστιατορια,χρηματα και οτι αλλο νομιζετε..
Θα μενω στη περιοχη Besiktas απο οτι διαβασα ειναι 10 λεπτα με αμαξι απο την πλατεια Ταξιμ

Κατι ακουσα οτι λογω οτι θα ειμαι τουριστρια μπορει να μου δινουν ρεστα ψευτικα ή παλιες λιρες...Πως μπορω να ξεχωρισω αυτα τα ειδικα στυλο που κυκλοφορουν λειτουργουν σε λιρες και ειναι αξιοπιστα?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας..

Εχω περασει αρκετη ωρα διαβαζοντας εχω παρει μερικες πληροφοριες αλλα μερικες ειναι πολυ παλιες γραμμενες οποτε δεν ξερω αν ισχυουν..

Θα φυγω για Κωνσταντινουπολη σε μιαμιση εβδομαδα και μιας που θα ειμαι κοπελα και θα ταξιδευω μονη μου θελω οσες περισσοτερες πληροφοριες και συμβουλες θα δινατε στην φιλη,κοπελα,κορη,αδερφη σας αν επροκειτο να κανει αυτο το ταξιδι..Θα ειμαι 7 μερες εκει και με οχι πολυ χρονο για αξιοθετα οποτε θελω τι να προσεχω,μετακινησεις,εστιατορια,χρηματα και οτι αλλο νομιζετε..
Θα μενω στη περιοχη Besiktas απο οτι διαβασα ειναι 10 λεπτα με αμαξι απο την πλατεια Ταξιμ

Κατι ακουσα οτι λογω οτι θα ειμαι τουριστρια μπορει να μου δινουν ρεστα ψευτικα ή παλιες λιρες...Πως μπορω να ξεχωρισω αυτα τα ειδικα στυλο που κυκλοφορουν λειτουργουν σε λιρες και ειναι αξιοπιστα?
μην ακους βλακειεςςςς! η Κωνσταντινουπολη ειναι μια απο τις πιο ασφαλείς πόλεις..δεν θα σε ενοχλησει κανεις και δεν θα εξαπατήσει κανεις...απο Besiktas μπορεις να πηγαινεις και με λεωφορειο εως την Ταξιμ επισης και με καραβακι στην Εμινονου..ευκολη Πολη σε 1-2 μερες θα εχεις προσανατολιστει και θα την γυρισεις ευκολα με τα ΜΜΜ. Οσο για φαγητό οπου βλεπεις μικρο μαγειρείο και πολλους ντοπιους εκει να πηγαινεις.. Για τις μετακινησεις να βγαλεις μια Ιστανμπουλ καρτα ισχυει σε ολα τα ΜΜΜ και καραβακια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.461
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom