Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
...
Παρόλο που του άρεσαν γευστικά λίγη ώρα μετά είχε μεγάλο πρόβλημα με το στομάχι του. Ευτυχώς ειχα φάρμακα μαζί και την επόμενη μέρα ήταν καλά. Εγώ δεν έπαθα τίποτα γιατι διάλεξα το πιο ελαφρύ από αυτά που πήραμε στην τύχη.
...
Να ρωτήσω και κάποια πρακτικά:

Τι φάρμακα ειχες μαζι σου για τέτοιες περιπτώσεις;

Με αερόπλάνο πήγες; ΑΝ ναι:

1. πήρες το λεωφορείο με τις 10 λιρες για να πας στο κέντρο και πόση ώρα έκανε;

2. Συνάλλαγμα έκανες στο αεροδρόμιο με ΑΤΜ ή αλλού;

3. στον έλεγχο διαβατηρίων πήγες εκει που έγραφε για τουρκους πολίτες όπως ειχε συμβουλέψει παλαιότερα κάποιο μέλος; (βεβαια τωρα θυμηθηκα οτι αυτο ισχυει αν πας με ταυτότητα οχι διαβατηριο)

Στην ταξίμ γίνονται έργα αυτην την περίοδο;

Ευχαριστώ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Να ρωτήσω και κάποια πρακτικά:

Τι φάρμακα ειχες μαζι σου για τέτοιες περιπτώσεις;

Με αερόπλάνο πήγες; ΑΝ ναι:

1. πήρες το λεωφορείο με τις 10 λιρες για να πας στο κέντρο και πόση ώρα έκανε;

2. Συνάλλαγμα έκανες στο αεροδρόμιο με ΑΤΜ ή αλλού;

3. στον έλεγχο διαβατηρίων πήγες εκει που έγραφε για τουρκους πολίτες όπως ειχε συμβουλέψει παλαιότερα κάποιο μέλος; (βεβαια τωρα θυμηθηκα οτι αυτο ισχυει αν πας με ταυτότητα οχι διαβατηριο)

Στην ταξίμ γίνονται έργα αυτην την περίοδο;

Ευχαριστώ
0. Καλύτερα ρώτησε το γιατρό σου για να μη γράψω φάρμακα, εγώ πάντα έχω μαζί για το στομάχι (υπάρχουν και χωρίς συνταγή γιατρού) και για διάρροιες.

1. Ταξιδέψαμε με αεροπλάνο και μείναμε sircesi. Μας εξυπηρέτησε το μετρό-τραμ από το αεροδρόμιο. Για να κινηθείς με τα ΜΜΜ να βγάλεις istanbulkart από το αεροδρόμιο. Αν μένεις taxim καλύτερα να πας με το λεωφορείο havas, θα ταλαιπωρηθείς πολύ με μετρο-τραμ κτλ.. Αν μένεις παλιά πόλη και θέλεις μετρό μη κατέβεις aksaray (έχει έργα και περπάτημα για να βρεις το τραμ) καλύτερα zeytinburnu (αν θυμαμαι καλα), δε πήγαμε εκει αλλά διάβασα πως το τραμ είναι κοντά στη σταση μετρό. Ετσι βεβαια μενεις για παραπάνω στασεις μέσα στο τραμ απ'ότι στο μετρό και ισως κανει λίγη παραπανω ώρα (απ'την άλλη όμως ως το aksaray το μετρό κάνει "κύκλο" οπότε ίσως να βγαίνουν πάνω κάτω το ίδιο.

2. Συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο με ΑΤΜ (maestro), είχε 4 ΑΤΜ δίπλα δίπλα, αλλά δούλευε μόνο αυτό της HSBC, τα άλλα έβγαζαν σφάλμα.

3. Ταξίδεψα με διαβατήριο και πήγα εκει που έλεγε για όλες τις άλλες χωρες. Και άλλοι Έλληνες με ταυτότητες εκεί πήγαιναν. Η ουρά ήταν πολύ μικρή. Μη πας στον έλεγχο για Τούρκους πολίτες! Εδώ εγώ που ήμουν στον σωστό έλεγχο, επειδή βγήκα από το διπλανό διαδρομάκι μετα τον έλεγχο, με φωναζαν πίσω σα τρελοί για να ξανακάνω τον κύκλο και να πάω απέναντι απ'τον "σωστό" διάδρομο. Όλοι οι διαδρομοι κατεληγαν στο ίδιο σημείο, στον έλεγχο αποσκευών. Φαντάσου τι κόλλημα έχουν!
Επίσης να ξέρεις ότι στην επιστροφή έχουν έλεγχο αποσκευών με το που θα μπεις στο αεροδρόμιο, και μετά το check in σε ελέγχουν και δευτερη φορά.

4. Στην ταξίμ δεν είδα έργα.. Την τελευταία μερα είχε διαδηλώσεις και χαμό από κόσμο με στολές και σημαίες..

ότι άλλο θες πες μου!
 

annampel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα, εχω διαβασει αρκετα απ οσα εχετε γραψει κ ειναι πολυ κατατοπιστικα. ετοιμαζομαι κ εγω λοιπον για ενα μινι ταξιδακι 2-3ημερων στην Πολη με το αγορι μου το τριημερο της καθαρας Δευτερας η 25η Μαρτιου. Οι μερες ειναι ελαχιστες οποτε θα προλαβουμε να δουμε τα απολυτως βασικα. που προτεινετε να μεινουμε? σουλταναχμεντ που ειναι προσβασιμη με τα ποδια σε πολλα η ταξιμ (λογω νυχτερινης ζωης)?
Επειδη θα φτασουμε το απογευμα της Παρασκευης περιπου προτεινετε χαμαμ η βολτα με καραβακι στο Βοσπορο (ή μηπως προλαβαινουμε κ τα δυο)?
Κ επισης τι καιρο εχει συνηθως τετοιες μερες στην Πολη?
Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε πληροφορια.
 

elin

Member
Μηνύματα
15
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
όχι, κάποιο συγκεκριμένο
Ναι στην Ταξίμ γίνονται έργα και μάλιστα θα διαρκέσουν 2 ή 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Οι δρόμοι όλοι θα περνούν κάτω από την πλατεία και θα απελευθερωθεί ολόκληρη η πλατεία για πεζούς, μαγαζιά κλπ. Αν μένεις στην πλευρά των ξενοδοχείων που πρέπει να διασχίσεις την tarlabasi για να πας istiklal, τότε ναι θα αντιληφθείς τα έργα, αφού πρέπει να διαβείς και μια πεζογέφυρα που έχουν φτιάξει. Αν μένεις από την πλευρά της Siraselviler ή χαμηλά στο Πέρα και το τούνελ δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα. Για ζωντανή κάμερα με τα έργα πάτησε τον σύνδεσμο παρακάτω και διάλεξε την κάμερα που γράφει σκέτο Taksim Turistik Kameralar
 

marsaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαροκο,Κροατια,Κουβα
καλησπερα σε ολους!! τον ιουνιο παω κωνσταντινουπολη για δευτερη φορα, πηγαινοντας ομως με ατομα που πηγαινουν για πρωτη φορα, θα επισκεφτουμε τα κλασσικα -που οφειλεις να δεις την πρωτη φορα!- αλλα προσωπικα θα επιδιωξω να δουμε και κατι διαφορετικο. τι προτεινετε? επισης:ξενοδοχειο ταξιμ ή σουλταναχμετ? και βολτα πριγκηπονησια ή ασιατικη πλευρα? ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καλησπέρα και από εμένα. Φεύγω την Τετάρτη (13-3) για την Κωνσταντινούπολη και θέλω να ρωτήσω το εξής αν ξέρει κάποιος. Επειδή στην Αγια Σοφιά και σ το Τοπ Καπί έχει τρελές ουρές σύμφωνα με τις πληροφορίες μας (από το φόρουμ) μπορείς να βγάλεις εισητήριο μέσω ίντερνετ ώστε να αποφύγεις τις ουρές. Επίσης υπάρχει και μία τουριστική κάρτα (δεν θυμάμαι το όνομά της), την οποία προπληρώνεις και διαρκεί 72 ώρες από την πρώτη χρήση της. Η κάρτα αυτή συμφέρει ανθέλεις να επισκεφτείς πάνω από τρία από αυτά που περιλαμβάνει (πχ Αγια Σοφιά, Τοπ καπι, Αρχαιολογικό Μουσείο έχει και άλλα βέβαια).Το θέμα είναι ότι δεν την στέλνουν στο εξωτερικό παρά μόνο αν είσαι πολίτης της Τουρκίας. Και ρωτώ: Από που την παίρνουμε στην Τουρκία;;; Αν έχω την κάρτα πάλι θα αποφύγω τις ουρές ή πρέπει να περιμένω στην ουρά για να μου χτυπήσουν κάτι σαν εισητήριο;;; Ξέρει κανείς;;;;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα και από εμένα. Φεύγω την Τετάρτη (13-3) για την Κωνσταντινούπολη και θέλω να ρωτήσω το εξής αν ξέρει κάποιος. Επειδή στην Αγια Σοφιά και σ το Τοπ Καπί έχει τρελές ουρές σύμφωνα με τις πληροφορίες μας (από το φόρουμ) μπορείς να βγάλεις εισητήριο μέσω ίντερνετ ώστε να αποφύγεις τις ουρές. Επίσης υπάρχει και μία τουριστική κάρτα (δεν θυμάμαι το όνομά της), την οποία προπληρώνεις και διαρκεί 72 ώρες από την πρώτη χρήση της. Η κάρτα αυτή συμφέρει ανθέλεις να επισκεφτείς πάνω από τρία από αυτά που περιλαμβάνει (πχ Αγια Σοφιά, Τοπ καπι, Αρχαιολογικό Μουσείο έχει και άλλα βέβαια).Το θέμα είναι ότι δεν την στέλνουν στο εξωτερικό παρά μόνο αν είσαι πολίτης της Τουρκίας. Και ρωτώ: Από που την παίρνουμε στην Τουρκία;;; Αν έχω την κάρτα πάλι θα αποφύγω τις ουρές ή πρέπει να περιμένω στην ουρά για να μου χτυπήσουν κάτι σαν εισητήριο;;; Ξέρει κανείς;;;;
Για την κάρτα δε γνωρίζω να σου πω αλλά όταν οργανωνα το ταξίδι μου είδα οτι μπορεις να αγορασεις online αν θες εισητήρια για αγια Σοφιά και τοπ καπί εδώ: M
αυτή τη στιγμή βλέπω κάνουν αναβάθμιση στη σελίδα..
Πάντως εγώ δεν αγόρασα και στην αγια Σοφία δεν είχε σχεδόν καθόλου ουρά, σε 5 λεπτά περάσαμε μέσα και ήταν Σάββατο πρωί κατά τις 10. Πιο αργά βέβαια (11 και που φευγαμε) είχε δημιουργηθεί μεγαλούτσικη ουρα. Τέλη Φλεβάρη που ήμουν εγώ και μέσα Μάρτη που θα είσαι εσύ δε θεωρείται high season οπότε κανονικά αν πάτε νωρίς δε πιστευω πως θα ταλαιπωρηθείτε..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μη νομίζεις...Μάιο που πήγα εγώ στην Αγία Σοφία δεν είχε καθόλου ουρά και μπήκαμε κατ ευθείαν,στο Τοπ Καπί είχε μίνι ουρά με αναμονή κάνα 10λεπτο και στο Ντολμαμπαχτσέ μια πιο μεγάλη αναμονή περίπου 20 λεπτά.

Αρα δεν είναι τραγικά τα πράγματα για να μπεί κανείς στην διαδικασία να βγάζει εισητήρια απ το ιντερνετ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μη νομίζεις...Μάιο που πήγα εγώ στην Αγία Σοφία δεν είχε καθόλου ουρά και μπήκαμε κατ ευθείαν,στο Τοπ Καπί είχε μίνι ουρά με αναμονή κάνα 10λεπτο και στο Ντολμαμπαχτσέ μια πιο μεγάλη αναμονή περίπου 20 λεπτά.

Αρα δεν είναι τραγικά τα πράγματα για να μπεί κανείς στην διαδικασία να βγάζει εισητήρια απ το ιντερνετ.
Τώρα που το λες Ντολμαμπαχτσέ είχε λίγο παραπάνω κόσμο, αλλά ήταν μεσημέρι και επίσης έπρεπε να περιμένουμε για να μας χωρίσουν υποχρεωτικά σε γκρουπ με ξεναγο. Εμείς είμασταν τυχεροί γιατί με το που πήγαμε ξεκινούσε ξενάγηση στα αγγλικά και μπήκαμε μέσα σε 5 λεπτά.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Επανέρχομαι αφού έχω διαβάσει όσα περισσότερα μπορώ από το φόρουμ για μερικές απορίες.
1. Την κάρτα musseum pass για τα μουσεία που διαρκεί 72 ώρες, ξέρει κάποιος από που την παίρνεις;;; Με αυτήν αποφεύγεις τις ουρές;;
2. Επειδή θα πάω με λεωφορείο, συνάλλαγμα για τα πρώτα έξοδα που κάνουμε;; σύνορα, ταξίμ ή από θεσσαλονίκη;
3. Το καραβάκι της γραμμής για βόσπορο από που το παίρνουμε;; έχει όνομα;; τα δρομολόγια μπορώ κάπου να τα δω;;;
4. χαμαμ στο celebritas στο σουλειμάν (κάπως έτσι) ή κάπου αλλού;
5.στο ortakoy έχει κάποιο αξιοθέατο, ή είναι αξιοθέατο όλη η περιοχή και αξίζει για τις βόλτες;;; Η ίδια ερώτηση είναι και για το kadikoy.
6.To teleferic απο eyup για pierre loti από που το παίρνουμε;;; εννοώ από ποιο σημείο στο eyup.
7. Επίση αν κάνω τελικά την οργανωμένη κρουαζιέρα στο βόσπορο, έχετε να προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο καραβάκι - εταιρεία ;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Στην πρώτη μου ερώτηση έχω απαντήσει εγώ η ίδια σε άλλο θέμα!!!! Νομίζω ότι αρχίζω και τα χάνω... πρέπει οπωσδήποτε να φύγω ταξίδι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.114
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom