Κύπρος Κύπρος για καλοκαίρι;

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Όπου και να πας Αύγουστο μήνα σε μεσογειακή χώρα αφόρητη ζέστη θα κάνει.Εγω που ζω Κύπρο μπορω να πω ότι τον Αύγουστο οι θερμοκρασίες είναι καλύτερες από του Ιουλίου γιατί έχουμε τα μηναλλάγια. Η Κύπρος είναι πανέμορφη όπου και να πας φτάνει να έχεις αυτοκίνητο για να αποφύγεις την ταλαιπωρία. Τελευταία έχουν γίνει πολλά έργα σε Πάφο, Λεμεσό και Λάρνακα κυρίως, με αποτέλεσμα τον εξωραισμο των πόλεων. Η αλήθεια είναι πως τον Αύγουστο η Κύπρος βουλιάζει από κόσμο αλλά δεν είναι κακό αυτό... έχει ζωή. Πρωταράς και Αγία Νάπα έχουν απίθανες παραλίες, Λεμεσός έχει ωραίο παραλιακό μέτωπο και την Μαρίνα.Πάφος έχει γραφικότητα και μετα τα έργα που έγιναν η πόλη έχει αποκτήσει νέα όψη. Και μην ξεχνάμε και τα ορεινά θέρετρα που αξίζει να επισκεφτείτε για τον παραδοσιακο χαρακτήρα αλλά και για το δροσερό τους κλίμα. Μην το σκέφτεστε η Κύπρος είναι ιδανικος προορισμός για οικογενειακές διακοπές... έχει τα πάντα τόσο για παιδιά όσο και για μεγάλους!
 

Tommyskari77

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα είμαι 5 ημέρες το καλοκαίρι για δουλειά στην Λευκωσία. Σκεφτόμουν να πάρω και την οικογενεια για να το συνδυάσω με διακοπές. Επειδη καταλαβαίνω ότι η Λευκωσία δεν ειναι και ο καταλληλοτερος καλοκαιρινός προορισμός αξίζει τον κόπο να μείνουμε προς επαρχία Αμμοχώστου (Πρωταρά κλπ) και να μεταβαίνω καθημερινινά στην Λευκωσία?
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Θα είμαι 5 ημέρες το καλοκαίρι για δουλειά στην Λευκωσία. Σκεφτόμουν να πάρω και την οικογενεια για να το συνδυάσω με διακοπές. Επειδη καταλαβαίνω ότι η Λευκωσία δεν ειναι και ο καταλληλοτερος καλοκαιρινός προορισμός αξίζει τον κόπο να μείνουμε προς επαρχία Αμμοχώστου (Πρωταρά κλπ) και να μεταβαίνω καθημερινινά στην Λευκωσία?
Για την υπόλοιπη οικογένεια φυσικά και αξίζει :haha:. Υπολόγισε ότι είναι 1 ώρα δρόμος και κρίνε αν αξίζει και για εσένα.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Σε αναζήτηση προορισμού για καλοκαιρινές διακοπές,έχουμε πρόταση εδώ και καιρό για Κύπρο.Εχουν πάει οικογενειακώς ξαδέρφια της συζύγου και μας έχουν κάνει κρούση.Βρηκα κάποια οικονομικά εισητηρια για Λάρνακα, αρχές Ιούνη.Αφιξη πρωί Πέμπτης, αναχώρηση ξημέρωμα Κυριακής.Τα ξαδέρφια έχουν βάση τη Πάφο από όπου θα γυρίσουν Ελλάδα αρχές Αυγούστου οριστικά.Δεν θα μας φιλοξενήσουν,απλά θα τους δούμε.Που αξίζει να μείνουμε;Οι μετακινήσεις μας δεν θα έχουν αυτοκίνητο.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Σε αναζήτηση προορισμού για καλοκαιρινές διακοπές,έχουμε πρόταση εδώ και καιρό για Κύπρο.Εχουν πάει οικογενειακώς ξαδέρφια της συζύγου και μας έχουν κάνει κρούση.Βρηκα κάποια οικονομικά εισητηρια για Λάρνακα, αρχές Ιούνη.Αφιξη πρωί Πέμπτης, αναχώρηση ξημέρωμα Κυριακής.Τα ξαδέρφια έχουν βάση τη Πάφο από όπου θα γυρίσουν Ελλάδα αρχές Αυγούστου οριστικά.Δεν θα μας φιλοξενήσουν,απλά θα τους δούμε.Που αξίζει να μείνουμε;Οι μετακινήσεις μας δεν θα έχουν αυτοκίνητο.
Αυτό που δυσκολεύει τα πράγματα σε όσα έγραψες είναι το ότι δε θα έχετε αυτοκίνητο. Οπότε η απάντηση δε μπορεί να είναι μία, καθότι εξαρτάται απόλυτα από τα ενδιαφέροντά σας.

Αν σας ενδιαφέρει να δείτε τα ξαδέλφια παραπάνω, να κάνετε και ένα μπανάκι στη θάλασσα και να έχετε και 2-3 καλά εστιατόρια και καφέ σε περπατίσιμη απόσταση νομίζω η Λεμεσός είναι μονόδρομος. Είναι και κοντά στην Πάφο και ίσως καταφέρετε να κάνετε και τίποτα στην περιοχή με το δικό τους αυτοκίνητο.

Αν πάλι θέλετε να δείτε παραπάνω αξιοθέατα, την πράσινη γραμμή για να κατανοήσετε καλύτερα το κυπριακό πρόβλημα και κανένα μουσείο, μένετε Λάρνακα (που επιτρέπει και μπανάκι στην απέραντη μεν μέτρια δε παραλία της πόλης) και παίρνετε ένα λεωφορείο για μονοήμερη Λευκωσία να δείτε την παλιά πόλη, μουσεία, πράσινη γραμμή κλπ.

Σε κάθε περίπτωση από αεροδρόμιο Λάρνακας φεύγουν mini shuttles της εταιρίας Καπνός για Λευκωσία, Λεμεσό, Πάφο και Αγία Νάπα. Τσεκάρετε τα δρομολόγια από πριν. Τα ταξί είναι ασύμφορα για 1-2 άτομα, αν είστε τρεις αξίζει τον κόπο. Για κέντρο Λάρνακας από αεροδρόμιο έχει αστικό λεωφορείο, αν θυμάμαι σωστά με αριθμό 425.
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπέρα σας,
Θα ηθελα τη βοήθειά σας...
Την επόμενη εβδομάδα θα είμαστε Κύπρο,εχουμε κλείσει να μεινουμε 3 νυχτες Λεμεσσο και 2 Λαρνακα...
Την μια μερα απο Λεμεσσο λεμε να παμε προς Παφο ,προλαβαινουνε να δουμε κολπος Κοραλλιων για μπανιο και Πετρα Ρωμιου,λουτρα Αφροδιτης Αδωνη και να δουμεκαι λιγο Παφο και φαγητο,πως προτεινετε τι αλλο μπορουμε να κανουμε; Θα εχουμε νοικιάσει αυτοκινητο ή να σπασουμε σε 2 μερες και πως για να δουμε αρκετα;
Επισης φευγοντας απο Λεμεσσο για Λαρνακα να περασουμε Λευκωσια και Τροοδο ή για καλοκαιρι δεν αξιζει;
 
Last edited:

teoxen

Member
Μηνύματα
51
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Καλησπέρα σας.
Σχεδιάζω ταξίδι τέλος Οκτωβρίου για 5 με 6 μέρες.
Γενικά θέλουμε να γυρίσουμε όσο μπορούμε στο νησί δεν είναι ταξίδι ξεκούρασης αλλά για να μαζέψουμε εικόνες.
Ενδιαφέροντα μας είναι φύση, παραλίες, φαγητό, μεροι για κατάδυση, και περίπατο σε χωριά και πόλεις.
Θερμοκρασίες και καιρός για τέλος Οκτωβρίου έχω ακούσει είναι καλός και για μπάνιο άνετα ισχύει?
Μερος για διαμονή ιδανικά? Εγώ συνήθως κλείνω airbnb.
Μετακίνηση νομίζω ιδανικά είναι το αμάξι. Το ανάποδα πιστεύεται συνηθίζεται ευκολα? Γενικά έχει καλή μετακίνηση με συχνά λεωφορεία αν πούμε ότι δεν νοικιάζω. Η μπορεί να μην νοικιάσω όλες της μερες.
Σας ευχαριστώ!
 

nick07

Member
Μηνύματα
307
Likes
574
Καλησπέρα σας.
Σχεδιάζω ταξίδι τέλος Οκτωβρίου για 5 με 6 μέρες.
Γενικά θέλουμε να γυρίσουμε όσο μπορούμε στο νησί δεν είναι ταξίδι ξεκούρασης αλλά για να μαζέψουμε εικόνες.
Ενδιαφέροντα μας είναι φύση, παραλίες, φαγητό, μεροι για κατάδυση, και περίπατο σε χωριά και πόλεις.
Θερμοκρασίες και καιρός για τέλος Οκτωβρίου έχω ακούσει είναι καλός και για μπάνιο άνετα ισχύει?
Μερος για διαμονή ιδανικά? Εγώ συνήθως κλείνω airbnb.
Μετακίνηση νομίζω ιδανικά είναι το αμάξι. Το ανάποδα πιστεύεται συνηθίζεται ευκολα? Γενικά έχει καλή μετακίνηση με συχνά λεωφορεία αν πούμε ότι δεν νοικιάζω. Η μπορεί να μην νοικιάσω όλες της μερες.
Σας ευχαριστώ!
Ξεκιναω απο τα ευκολα. Ξεχαστε τα λεωφορεια/ΜΜΜ στην Κυπρο σχεδον ανυπαρκτα. Αυτοκινητο ειναι must. Το αναποδα συνηθιζεται, αρκει να εχεις παντα στο μυαλο σου ο συνοδηγος απο την πλευρα του πεζοδρομιου.
Ο καιρος τελος Οκτωβριου ειναι (συνηθως) καλοκαιρινος και οκ για παραλια.
Το φαγητο στην Κυπρο προσωπικα δεν μου αρεσε, αλλα γουστα ειναι αυτα.
Το που θα μεινετε εξαρταται απο το τι θελετε περισσοτερο και ποια μερη θελετε να επισκευθειτε καθως οι αποστασεις δεν ειναι μικρες αν και το βασικο οδικο δικτυο που συνδεει τις επαρχιες ειναι αρκετα καλο. Λευκωσια, Παφος, Λαρνακα, Αμμοχωστος ειναι 4 επαρχιες αρκετα διαφορετικες μεταξυ τους - λες και βρισκεσαι σε διαφορετικη χωρα. Λεμεσο σιγουρα δεν προτεινεται. Αρκετα πιο ακριβη απο ολες τις πολεις και ειναι λες και βρισκεσαι στο...ιμιτασιον Ντουμπαι των Βαλκανιων με αρκετους Ρωσους και χωρις κατι το εντυπωσιακο.
Η Κυπρος εχει καποιες ομορφες παραλιες (κυριως στην επαρχια Παφου και Αμμοχωστου) και μερικα ομορφα χωρια (καποια απο αυτα με δυσκολη οδηγηση 1-1.50 ωρας απο Λευκωσια/Λαρνακα/Παφο) αλλα προσωπικά ειναι απο τις πιο αδιαφορες και χωρις ιδιαιτερο χαρακτηρα (ή ίσως με αχταρμα χαρακτηρα) χωρες που εχω παει.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
51
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Ξεκιναω απο τα ευκολα. Ξεχαστε τα λεωφορεια/ΜΜΜ στην Κυπρο σχεδον ανυπαρκτα. Αυτοκινητο ειναι must. Το αναποδα συνηθιζεται, αρκει να εχεις παντα στο μυαλο σου ο συνοδηγος απο την πλευρα του πεζοδρομιου.
Ο καιρος τελος Οκτωβριου ειναι (συνηθως) καλοκαιρινος και οκ για παραλια.
Το φαγητο στην Κυπρο προσωπικα δεν μου αρεσε, αλλα γουστα ειναι αυτα.
Το που θα μεινετε εξαρταται απο το τι θελετε περισσοτερο και ποια μερη θελετε να επισκευθειτε καθως οι αποστασεις δεν ειναι μικρες αν και το βασικο οδικο δικτυο που συνδεει τις επαρχιες ειναι αρκετα καλο. Λευκωσια, Παφος, Λαρνακα, Αμμοχωστος ειναι 4 επαρχιες αρκετα διαφορετικες μεταξυ τους - λες και βρισκεσαι σε διαφορετικη χωρα. Λεμεσο σιγουρα δεν προτεινεται. Αρκετα πιο ακριβη απο ολες τις πολεις και ειναι λες και βρισκεσαι στο...ιμιτασιον Ντουμπαι των Βαλκανιων με αρκετους Ρωσους και χωρις κατι το εντυπωσιακο.
Η Κυπρος εχει καποιες ομορφες παραλιες (κυριως στην επαρχια Παφου και Αμμοχωστου) και μερικα ομορφα χωρια (καποια απο αυτα με δυσκολη οδηγηση 1-1.50 ωρας απο Λευκωσια/Λαρνακα/Παφο) αλλα προσωπικά ειναι απο τις πιο αδιαφορες και χωρις ιδιαιτερο χαρακτηρα (ή ίσως με αχταρμα χαρακτηρα) χωρες που εχω παει.
Άρα το αμάξι μόνο δρόμος! Εντάξει με αγχώνει λίγο αλλά πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα.
Όσον αφορά της αποστασεις αν έχω αμάξι δεν θα είναι τόσο πρόβλημα αλλά εντάξει δεν θα πάω να κάνω και 2 ώρες για κάτι νορμάλ για κάτι πολύ εντυπωσιακό οκ.
Τις κύριες πόλεις εντάξει έστω και στο γρήγορο λογικά θα κάνω μια περατζαδα.
Τώρα το που θα μείνω αυτό δεν το ξέρω σίγουρα δεν θέλω να δώσω και τα άντερα μου αλλά μην μείνω και μακριά και τα δίνω σε βενζίνη μετά.
Αν πούμε ότι χωρίζουμε το νησί στην μέση Λεμεσό δυτικά και ανατολικά τι και τι πραγματικά έχει να δεις? Βόρεια κυπρο απο την μεριά που είναι κάτω πύργος, αργάκα, εκεί αξίζει η μέχρι την Παφο καλά ειναι?
Αν και βέβαια αυτα που ρωτάω είναι σχετικά τι αρέσει στον καθένα...
Όπου έχει καλές παραλιες και καταδυτικους προορισμούς παντός ειναι σίγουρο ότι θα πάω 😁
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Άρα το αμάξι μόνο δρόμος! Εντάξει με αγχώνει λίγο αλλά πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα.
Όσον αφορά της αποστασεις αν έχω αμάξι δεν θα είναι τόσο πρόβλημα αλλά εντάξει δεν θα πάω να κάνω και 2 ώρες για κάτι νορμάλ για κάτι πολύ εντυπωσιακό οκ.
Τις κύριες πόλεις εντάξει έστω και στο γρήγορο λογικά θα κάνω μια περατζαδα.
Τώρα το που θα μείνω αυτό δεν το ξέρω σίγουρα δεν θέλω να δώσω και τα άντερα μου αλλά μην μείνω και μακριά και τα δίνω σε βενζίνη μετά.
Αν πούμε ότι χωρίζουμε το νησί στην μέση Λεμεσό δυτικά και ανατολικά τι και τι πραγματικά έχει να δεις? Βόρεια κυπρο απο την μεριά που είναι κάτω πύργος, αργάκα, εκεί αξίζει η μέχρι την Παφο καλά ειναι?
Αν και βέβαια αυτα που ρωτάω είναι σχετικά τι αρέσει στον καθένα...
Όπου έχει καλές παραλιες και καταδυτικους προορισμούς παντός ειναι σίγουρο ότι θα πάω 😁
Παρόλο που υπάρχουν καλες συγκοινωνίες, πλεον, από τα αεροδρόμια καλό θα ήταν να πάρεις αμάξι. Με αυτά που θέλεις να κανεις επιβάλετε.
Προς αγια Νάπα μεριά υπάρχουν τέλειες παραλίες και επειδή θα είσαι Οκτώβρη μήνα οι τιμές των ξενοδοχείων θα είναι σε λογικά πλαίσια. Η αγια Νάπα είναι ανατολικά.
Λεμεσό και Πάφο, που είναι δυτικά, υπάρχουν οι πολύ αξιόλογες επιλογές σε αρχαιολογικούς χώρους. Να αφιερώσεις και μια μέρα να δεις ωραία χωριά και να δοκιμάσεις τοπική κουζίνα. Εδώ θα είμαστε για οτιδήποτε.
Παρεπιπτόντως διαφωνώ με το πιο πάνω σχόλιο. Η Λεμεσος είναι πολύ ωραία πόλη με ωραίο ιστορικό κέντρο, μεγάλο παραλιακό μέτωπο, νυχτερινή ζωή και γενικά έχεις πολλές επιλογές.
 

nick07

Member
Μηνύματα
307
Likes
574
Η Λεμεσος είναι πολύ ωραία πόλη με ωραίο ιστορικό κέντρο, μεγάλο παραλιακό μέτωπο, νυχτερινή ζωή και γενικά έχεις πολλές επιλογές.
Γουστα ειναι αυτα προφανως και σεβαστη η αποψη αλλα μην ξεχνας και που απευθυνομαστε. Θελω να πω η Λεμεσος ισως ειναι ενδιαφερουσα επιλογη για εναν ρωσο ή εναν αγγλο. Για εναν ελληνα πολυ αμφιβαλω. Αυτο που θα δεις στο παραλιακο μετωπο και την κατα τα λοιπα ωραια προμεναντε-παλιο λιμανι-μαρινα λεμεσου το βλεπεις λιγο πολυ (οκ χωρις τους φοινικες) στη Γλυφαδα, τη Βουλιαγμενη, την παραλια θεσσαλονικης και γενικοτερα στο 90% της ελληνικης επικρατειας. Οσον αφορα για το ιστορικο κεντρο θα παει μια βολτα στο καστρο, στη Σαριπολου, στην Ανεξαρτησιας και στην πλατεια ηρωων; Χανω κατι γιατι αυτα δεν ειναι και τιποτα το συγκλονιστικο. Οσον αφορα την διασκεδαση ειδικα Οκτωβρη αν εξαιρεσεις ισως Παρασκ-Σαβατο ειναι νεκρα απο τις 9.. Επισης το φαγητο στη Λεμεσο, αν εξαιρεσεις καποια καλα εστιατορια, γενικα αρκετα κακο. Οι αλλες επαρχιες αρκετα καλυτερες κατα την ταπεινη μου γνωμη. 🙂
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Γουστα ειναι αυτα προφανως και σεβαστη η αποψη αλλα μην ξεχνας και που απευθυνομαστε. Θελω να πω η Λεμεσος ισως ειναι ενδιαφερουσα επιλογη για εναν ρωσο ή εναν αγγλο. Για εναν ελληνα πολυ αμφιβαλω. Αυτο που θα δεις στο παραλιακο μετωπο και την κατα τα λοιπα ωραια προμεναντε-παλιο λιμανι-μαρινα λεμεσου το βλεπεις λιγο πολυ (οκ χωρις τους φοινικες) στη Γλυφαδα, τη Βουλιαγμενη, την παραλια θεσσαλονικης και γενικοτερα στο 90% της ελληνικης επικρατειας. Οσον αφορα για το ιστορικο κεντρο θα παει μια βολτα στο καστρο, στη Σαριπολου, στην Ανεξαρτησιας και στην πλατεια ηρωων; Χανω κατι γιατι αυτα δεν ειναι και τιποτα το συγκλονιστικο. Οσον αφορα την διασκεδαση ειδικα Οκτωβρη αν εξαιρεσεις ισως Παρασκ-Σαβατο ειναι νεκρα απο τις 9.. Επισης το φαγητο στη Λεμεσο, αν εξαιρεσεις καποια καλα εστιατορια, γενικα αρκετα κακο. Οι αλλες επαρχιες αρκετα καλυτερες κατα την ταπεινη μου γνωμη. 🙂
Μένω έκπληκτος γιατί περιγράφεις μια πόλη εντελώς διαφορετική από αυτή που βλέπω κάθε μέρα. Καταρχάς να πω ότι με τη λογική τη δικη σου δεν πρέπει να ταξιδεύουμε σε άλλη πόλη γιατί είναι το ίδιο με το 90% της ελληνικής επικράτειας. Στερείτε λογικής αυτό. Και οι πλείστες πόλεις της κεντρικής Ευρώπης μοιάζουν μεταξύ τους, αρα θα πάω σε μια δυο και ξεμπέρδεψα;;; Τι εννοείς το φαγητό είναι κακό;;; Γράψε μας τουλάχιστον τα καλά εστιατόρια που πηγες για να βοηθήσουμε τον άνθρωπο που θα πάει. Υπάρχουν από εξαίρετα βραβευμένα εστιατόρια μέχρι βανάκια με τελεια μπερκερ. Μια φοιτητική πόλη δεν παίζει σε καμία περίπτωση να είναι «νεκρα» ακόμα και τις καθημερινές. Αν εννοείς ότι είναι ακριβή λόγο των πολλών Ρώσων ναι συμφωνώ. Αλλά δεν επηρεάζει των ταξιδιώτη η παρουσία τους. Είναι εντελώς λάθος η «προσωπική σου άποψη»
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom