Κύπρος Κύπρος για καλοκαίρι;

nick07

Member
Μηνύματα
310
Likes
579
Μένω έκπληκτος γιατί περιγράφεις μια πόλη εντελώς διαφορετική από αυτή που βλέπω κάθε μέρα. Καταρχάς να πω ότι με τη λογική τη δικη σου δεν πρέπει να ταξιδεύουμε σε άλλη πόλη γιατί είναι το ίδιο με το 90% της ελληνικής επικράτειας. Στερείτε λογικής αυτό. Και οι πλείστες πόλεις της κεντρικής Ευρώπης μοιάζουν μεταξύ τους, αρα θα πάω σε μια δυο και ξεμπέρδεψα;;; Τι εννοείς το φαγητό είναι κακό;;; Γράψε μας τουλάχιστον τα καλά εστιατόρια που πηγες για να βοηθήσουμε τον άνθρωπο που θα πάει. Υπάρχουν από εξαίρετα βραβευμένα εστιατόρια μέχρι βανάκια με τελεια μπερκερ. Μια φοιτητική πόλη δεν παίζει σε καμία περίπτωση να είναι «νεκρα» ακόμα και τις καθημερινές. Αν εννοείς ότι είναι ακριβή λόγο των πολλών Ρώσων ναι συμφωνώ. Αλλά δεν επηρεάζει των ταξιδιώτη η παρουσία τους. Είναι εντελώς λάθος η «προσωπική σου άποψη»
Δεν ειναι το προβλημα μου η ακριβεια λογω των Ρωσων. Ημουν αρκετα συγκεκριμενος. Εγραψα πως η πολη δεν εχει κανενα χαρακτηρα ή μαλλον ειναι ενας αχταρμας που γινεται και χειροτερο χρονο με το χρονο. Επισης προτεινα να μην το επιλεξει για διαμονη διοτι και ακριβοτερη πολη ειναι και δεν προσφερει (κατα τη γνωμη μου) τιποτα καλυτερο απο Λαρνακα, Παφο, Λευκωσια. Το φαγητο σε γενικες γραμμες ηταν παρα πολυ κακο... Το καλυτερο μπεργκερ το ετρωγες στο...Fridays, πλεον και στα Goodys! Για σουβλακι ευτυχως υπηρχε το θυμαρι, γυρος αθλιος. Ναι ευτυχως ειχε μερικα αξιολογα καλα-ακριβα εστιατορια (ευτυχως γιατι αλλιως θα ειχαμε πεθανει της πεινας) που ηταν ομως η εξαιρεση, οχι ο κανονας. Να προτεινουμε ας πουμε το columbia για κρεας, το μαλιντι για λιγο απ ολα ή το fat fish για ψαρι ή τον ιστιοπλοικο αμμοχωστου επισης για ψαρι. Βραδυνη διασκεδαση της πλακας. Καθημερινες θυμιζε κυκλαδες του χειμωνα. κυκλοφορουσες μετα τις 10 στην καρδια της Λεμεσου στο παλιο λιμανι και λιγο κοσμο ειχε μονο σε ενα μαγαζι (soleil), σε καμια kanela τις βραδυες που ειχε live και μερικα μικρα μαγαζακια ολα αυτα εκλειναν και στις 2. Αντε να πουμε και τον Οινεα στην πλατεια ηρωων για λιγο χαβαλε σε μετριοτατο (προς κακο) φαγητο με ωραια ομως ζωντανη μουσικη. Οπως εγραψα γουστα ειναι αυτα και προφανως εχω εκ διαμετρου αντιθετη αποψη απο τη δικη σου, sorry.
 
Μηνύματα
47
Likes
119
Δεν ειναι το προβλημα μου η ακριβεια λογω των Ρωσων. Ημουν αρκετα συγκεκριμενος. Εγραψα πως η πολη δεν εχει κανενα χαρακτηρα ή μαλλον ειναι ενας αχταρμας που γινεται και χειροτερο χρονο με το χρονο. Επισης προτεινα να μην το επιλεξει για διαμονη διοτι και ακριβοτερη πολη ειναι και δεν προσφερει (κατα τη γνωμη μου) τιποτα καλυτερο απο Λαρνακα, Παφο, Λευκωσια. Το φαγητο σε γενικες γραμμες ηταν παρα πολυ κακο... Το καλυτερο μπεργκερ το ετρωγες στο...Fridays, πλεον και στα Goodys! Για σουβλακι ευτυχως υπηρχε το θυμαρι, γυρος αθλιος. Ναι ευτυχως ειχε μερικα αξιολογα καλα-ακριβα εστιατορια (ευτυχως γιατι αλλιως θα ειχαμε πεθανει της πεινας) που ηταν ομως η εξαιρεση, οχι ο κανονας. Να προτεινουμε ας πουμε το columbia για κρεας, το μαλιντι για λιγο απ ολα ή το fat fish για ψαρι ή τον ιστιοπλοικο αμμοχωστου επισης για ψαρι. Βραδυνη διασκεδαση της πλακας. Καθημερινες θυμιζε κυκλαδες του χειμωνα. κυκλοφορουσες μετα τις 10 στην καρδια της Λεμεσου στο παλιο λιμανι και λιγο κοσμο ειχε μονο σε ενα μαγαζι (soleil), σε καμια kanela τις βραδυες που ειχε live και μερικα μικρα μαγαζακια ολα αυτα εκλειναν και στις 2. Αντε να πουμε και τον Οινεα στην πλατεια ηρωων για λιγο χαβαλε σε μετριοτατο (προς κακο) φαγητο με ωραια ομως ζωντανη μουσικη. Οπως εγραψα γουστα ειναι αυτα και προφανως εχω εκ διαμετρου αντιθετη αποψη απο τη δικη σου, sorry.
Αν θες, γράψε μας σε ποια πόλη ζεις, ώστε να κατανοήσουμε την αντίθεση της ποιότητας ζωής, της ομορφιάς και της διασκέδασης σε σχέση με την Λεμεσό.
Επίσης, στη Συκαμινια πήγες να φας στη Λεμεσό;
 

nick07

Member
Μηνύματα
310
Likes
579
Αν θες, γράψε μας σε ποια πόλη ζεις, ώστε να κατανοήσουμε την αντίθεση της ποιότητας ζωής, της ομορφιάς και της διασκέδασης σε σχέση με την Λεμεσό.
Επίσης, στη Συκαμινια πήγες να φας στη Λεμεσό;
Πειραια, αλλα σε οποιαδηποτε πολη της Ελλαδας και να ζουσα δεν νομιζω πως θα ειχα διαφορετικη αποψη. Δεν πηγα στο εν λογω εστιατοριο, προφανως δεν γυρισα ολα τα εστιατορια της Λεμεσου αλλα σε γενικες γραμμες το φαγητο το βρηκα κακογευστο και δεν ημουν ο μονος που ειχα την ιδια αποψη. Περι ορεξεως βεβαια.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Δεν ειναι το προβλημα μου η ακριβεια λογω των Ρωσων. Ημουν αρκετα συγκεκριμενος. Εγραψα πως η πολη δεν εχει κανενα χαρακτηρα ή μαλλον ειναι ενας αχταρμας που γινεται και χειροτερο χρονο με το χρονο. Επισης προτεινα να μην το επιλεξει για διαμονη διοτι και ακριβοτερη πολη ειναι και δεν προσφερει (κατα τη γνωμη μου) τιποτα καλυτερο απο Λαρνακα, Παφο, Λευκωσια. Το φαγητο σε γενικες γραμμες ηταν παρα πολυ κακο... Το καλυτερο μπεργκερ το ετρωγες στο...Fridays, πλεον και στα Goodys! Για σουβλακι ευτυχως υπηρχε το θυμαρι, γυρος αθλιος. Ναι ευτυχως ειχε μερικα αξιολογα καλα-ακριβα εστιατορια (ευτυχως γιατι αλλιως θα ειχαμε πεθανει της πεινας) που ηταν ομως η εξαιρεση, οχι ο κανονας. Να προτεινουμε ας πουμε το columbia για κρεας, το μαλιντι για λιγο απ ολα ή το fat fish για ψαρι ή τον ιστιοπλοικο αμμοχωστου επισης για ψαρι. Βραδυνη διασκεδαση της πλακας. Καθημερινες θυμιζε κυκλαδες του χειμωνα. κυκλοφορουσες μετα τις 10 στην καρδια της Λεμεσου στο παλιο λιμανι και λιγο κοσμο ειχε μονο σε ενα μαγαζι (soleil), σε καμια kanela τις βραδυες που ειχε live και μερικα μικρα μαγαζακια ολα αυτα εκλειναν και στις 2. Αντε να πουμε και τον Οινεα στην πλατεια ηρωων για λιγο χαβαλε σε μετριοτατο (προς κακο) φαγητο με ωραια ομως ζωντανη μουσικη. Οπως εγραψα γουστα ειναι αυτα και προφανως εχω εκ διαμετρου αντιθετη αποψη απο τη δικη σου, sorry.
Αναφέρεις αλυσίδες εστιατορίων και περιμένεις να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά;;; Προφανώς είσαι προκατειλημμένος sorry
 

nick07

Member
Μηνύματα
310
Likes
579
Αναφέρεις αλυσίδες εστιατορίων και περιμένεις να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά;;; Προφανώς είσαι προκατειλημμένος sorry
Μα αυτο ειναι το θεμα που περιγραφω αλλα μαλλον δεν καταλαβες. Καταληγεις να φας σε fridays και goodys γιατι δεν τρωγωνται ας πουμε τα burgers περα απο κανα columbia ή παρομοιο εστιατοριο.... Βεβαια δεν το καταλαβαινεις εφοσον εσενα ας πουμε σου αρεσουν, οπως ειπες, τα burgers απο τις καντινες. Ουτε πιτσες δεν ξερουν να φτιαξουν στη Λεμεσο εκτος αν θεωρεις σοβαρη πιτσα της Alfa πως λεγεται, τη Mia ή την Pepperoni. Πας στο μεγαλυτερο φουρνο, Ζορμπα, να παρεις καμια σφολιατα για πρωινο και γελανε και οι τυροπιτες του Γρηγορη, δεν το συγκρινω με φουρνους της Ελλαδας αυτοι κλαινε. Ζαχαροπλαστεια ανυπαρκτα.
Καμια απολυτως προκαταληψη και δεν εχω κανενα λογο να εχω καποια προκαταληψη. Απλα το οτι διαβαζω πως εχει καλο φαγητο η Λεμεσος πραγματικα με ξεπερναει... Θα ξεχασουμε τι σημαινει κ καλο φαγητο! Anyway, την προσωπικη μου αποψη μοιραζομαι και δεν χρειαζεται να συμφωνουμε. :) Καλη συνεχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.104
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom