Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Σε τηλεφωνική επαφή με υπάλληλο της Aegean μου είπαν ότι η αλλαγή επωνύμου με κόστος 20 ευρώ ισχύει αποκλειστικά για το εισιτήριο του συζύγου ή της συζύγου και όχι για τέκνο.

Μας πρότειναν κατ' εξαίρεση να μας επιστρέψουν τα χρήματα μόνο για το αρχικό εισιτήριο με το λάθος επώνυμο (που ακύρωσαν) που στοίχισε 62 ευρώ. Με αυτό τον τρόπο το κόστος μετάβασης του παιδιού στην Ρώμη στοιχίζει 150 ευρώ (νέο εισιτήριο).

Δεν ξέρω αν πρέπει να δεχτούμε αυτή την πρόταση ή τι άλλο μπορούμε να κάνουμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δηλαδή αντί για 12 σου επιστρέφουν 62 ευρώ, σωστά;
Eπίσης αν δέχονταν την αλλαγή βάσει επωνύμου θα χρεωνόσουν 20 ευρώ fee για την τηλεφωνική αλλαγή συν τη διαφορά ναύλου άρα σίγουρα θα πλήρωνες έξτρα για το νέο εισιτήριο.
Η άποψή μου είναι να πάρεις τα 62.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Αν άλλαζε το εισιτήριο(επώνυμο) και λόγω διαφοράς ναύλου θα πλήρωνες 150-62+20 = 108 Ευρώ.Τώρα παίρνεις τα 62 Ευρώ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Σε τηλεφωνική επαφή με υπάλληλο της Aegean μου είπαν ότι η αλλαγή επωνύμου με κόστος 20 ευρώ ισχύει αποκλειστικά για το εισιτήριο του συζύγου ή της συζύγου και όχι για τέκνο.

Μας πρότειναν κατ' εξαίρεση να μας επιστρέψουν τα χρήματα μόνο για το αρχικό εισιτήριο με το λάθος επώνυμο (που ακύρωσαν) που στοίχισε 62 ευρώ. Με αυτό τον τρόπο το κόστος μετάβασης του παιδιού στην Ρώμη στοιχίζει 150 ευρώ (νέο εισιτήριο).

Δεν ξέρω αν πρέπει να δεχτούμε αυτή την πρόταση ή τι άλλο μπορούμε να κάνουμε.
Μα δεν ήταν να πετάξει στις 17 Μαρτίου;
New
Ο ανιψιός μου (11 χρονών) πετάει σε μία ώρα για Ρώμη με την αδερφή μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε τηλεφωνική επαφή με υπάλληλο της Aegean μου είπαν ότι η αλλαγή επωνύμου με κόστος 20 ευρώ ισχύει αποκλειστικά για το εισιτήριο του συζύγου ή της συζύγου και όχι για τέκνο.

Μας πρότειναν κατ' εξαίρεση να μας επιστρέψουν τα χρήματα μόνο για το αρχικό εισιτήριο με το λάθος επώνυμο (που ακύρωσαν) που στοίχισε 62 ευρώ. Με αυτό τον τρόπο το κόστος μετάβασης του παιδιού στην Ρώμη στοιχίζει 150 ευρώ (νέο εισιτήριο).

Δεν ξέρω αν πρέπει να δεχτούμε αυτή την πρόταση ή τι άλλο μπορούμε να κάνουμε.
Fair ακουγεται...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Μα δεν ήταν να πετάξει στις 17 Μαρτίου;
Ναι, πέταξε τότε. Αλλά του ακυρώσανε το φτηνό εισιτήριο των 62 ευρώ (με επώνυμο της μαμάς του) και του εκδώσανε νέο επιτόπου στο αεροδρόμιο με 150 ευρώ (με επώνυμο του μπαμπά του). Τώρα μας προτείνουν να μας επιστρέψουν την αξία του ακυρωμένου εισιτηρίου. Για μένα το fair θα ήταν να μας επιστρέφανε 150-20=130.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πλήρωσες 62, σε χρέωσαν 150 σου επιστρέφουν 62, κόστος 150.
Αν δέχονταν την αλλαγή στο αεροδρόμιο, θα είχες πληρώσει 62 συν 20 συν 88 η διαφορά ναύλου, κόστος 170.
Αν δεν είχες επικοινωνήσει καθόλου θα είχες πληρώσει 62 και 150 για το νέο μείον 12 η επιστροφή, κόστος 200.

Βγήκες κερδισμένη σε σχέση με το να δέχονταν επανέκδοση στο αεροδρόμιο και κερδισμένη σε σχέση με το να είχες αποδεχτεί την αρχική επιστροφή των 12 μόνο ευρώ.

Αυτό που ζητάς δηλαδή αλλαγή εισιτηρίου λόγω μπερδέματος επωνύμων με χρέωση μόνο 20 ευρώ δεν προβλέπεται στους όρους αφού μιλάνε ξεκάθαρα για 20 ευρώ συν διαφορά ναύλου.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Πλήρωσες 62, σε χρέωσαν 150 σου επιστρέφουν 62, κόστος 150.
Αν δέχονταν την αλλαγή στο αεροδρόμιο, θα είχες πληρώσει 62 συν 20 συν 88 η διαφορά ναύλου, κόστος 170.
Αν δεν είχες επικοινωνήσει καθόλου θα είχες πληρώσει 62 και 150 για το νέο μείον 12 η επιστροφή, κόστος 200.

Βγήκες κερδισμένη σε σχέση με το να δέχονταν επανέκδοση στο αεροδρόμιο και κερδισμένη σε σχέση με το να είχες αποδεχτεί την αρχική επιστροφή των 12 μόνο ευρώ.

Αυτό που ζητάς δηλαδή αλλαγή εισιτηρίου λόγω μπερδέματος επωνύμων με χρέωση μόνο 20 ευρώ δεν προβλέπεται στους όρους αφού μιλάνε ξεκάθαρα για 20 ευρώ συν διαφορά ναύλου.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Έχω μία μικρή απορία ακόμη. Ο,τι αναγράφεται στις Συχνές Ερωτήσεις υπάρχει απαραίτητα και στους "Όρους και Προϋποθέσεις" ή μπορεί και όχι;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όροι και Γνωστοποιήσεις
15. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΝΑΥΛΩΝ
Οι Κανονισμοί ναύλων που διέπουν το εισιτήριό σας συμπεριλαμβάνονται στους συμβατικούς όρους και τους γενικούς όρους σύμβασης μεταφοράς της Aegean και διατίθενται εδώ

Όροι Ναύλων
Πολιτική για την αλλαγή ονόματος:
Το εισιτήριο είναι προσωπικό έγγραφο και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλο πρόσωπο.
Αλλαγή ονόματος επιτρέπεται μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις, πάντα υπό την προϋπόθεση ότι παρέχεται επίσημο έγγραφο, είτε ως πρωτότυπο είτε μέσω φαξ ή email, με το οποίο αποδεικνύεται το σωστό όνομα.
1. Η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή το αντίστροφο.
2. Έγινε λάθος καταχώρηση ονόματος με τους λατινικούς χαρακτήρες π.χ. MPAMPIS αντί BABIS.
3. Ο επιβάτης έχει δύο ονόματα, ενώ κατά τη διαδικασία της κράτησης δηλώθηκε μόνο το ένα.
4. Σύγχυση μεταξύ επωνύμου/ονόματος π.χ. GEORGE/PAPADOPOULOS αντί PAPADOPOULOS/GEORGE.
Για τις παραπάνω αλλαγές υπάρχει χρέωση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά.








 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Όροι και Γνωστοποιήσεις
15. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΝΑΥΛΩΝ
Οι Κανονισμοί ναύλων που διέπουν το εισιτήριό σας συμπεριλαμβάνονται στους συμβατικούς όρους και τους γενικούς όρους σύμβασης μεταφοράς της Aegean και διατίθενται εδώ

Όροι Ναύλων
Πολιτική για την αλλαγή ονόματος:
Το εισιτήριο είναι προσωπικό έγγραφο και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλο πρόσωπο.
Αλλαγή ονόματος επιτρέπεται μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις, πάντα υπό την προϋπόθεση ότι παρέχεται επίσημο έγγραφο, είτε ως πρωτότυπο είτε μέσω φαξ ή email, με το οποίο αποδεικνύεται το σωστό όνομα.
1. Η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή το αντίστροφο.
2. Έγινε λάθος καταχώρηση ονόματος με τους λατινικούς χαρακτήρες π.χ. MPAMPIS αντί BABIS.
3. Ο επιβάτης έχει δύο ονόματα, ενώ κατά τη διαδικασία της κράτησης δηλώθηκε μόνο το ένα.
4. Σύγχυση μεταξύ επωνύμου/ονόματος π.χ. GEORGE/PAPADOPOULOS αντί PAPADOPOULOS/GEORGE.
Για τις παραπάνω αλλαγές υπάρχει χρέωση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά.
Τα ίδια γράφει. Ευχαριστώ θερμά και πάλι.
 

Passenger tr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Astra Airlines

Καλησπέρα σας, προχθές έκλεισα ένα εισιτήριο για Αθήνα από Μυτιλήνη και έκανα ένα λάθος. Αντί να γράψω κάποιο γράμμα του επιθέτου με y το έγραψα με i. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; Ας μου απατήσει παρακαλώ.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom