Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

taver

Member
Μηνύματα
12.520
Likes
29.345
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και να την υποχρέωνες να πάρει το επίθετό σου, κάτι που δεν γίνεται ευτυχώς στις μέρες μας.
Δεν την υποχρεώνεις. Πάει και το ζητάει μόνη της στο ληξιαρχείο για να γλυτώσει τα πρόστιμα της Ryanair :) Μετά γράφεις ένα άρθρο για το τι έκανες, και το πουλάς σε κάποια φυλλάδα και βγάζεις και κέρδος :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι και εκεί είναι σωστό το όνομα. Να είναι καλά ο άνθρωπος που το άλλαξε...
Ευχομαι να το λες και μετα το ταξιδι αυτο...Παντως ειχες την ευκαιρια να πας μονος σου ταξιδι και την εχασες. Ποσο πια να σε βοηθησει κι η τυχη;
 

Dim krp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα! Χρειάζομαι τη βοηθεια σας.Έχω παρόμοιο πρόβλημα με το αεροπορικό εισιτήριο για εξωτερικό.
Αντί να γράψω το όνομα του φίλου μου EMMANOUIL το έγραψα MANOLIS.
Τηλεφώνησα στην αεροπορική εταιρεία και ειπαν ότι δεν μπορεί να αλλάξει το όνομα και απλά έγραψαν μια υποσημείωση για τη σωστή ορθογραφία του ονόματος .. είπαν επίσης ότι είναι στο χέρι αυτού που θα τα ελέγξει στο τσεκ ιν..αν θέλει εκείνος να το περάσει το περνάει...
Να κάνω ακύρωση και επανεκδοση εισιτηρίου με κόστος 200€ ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπερα! Χρειάζομαι τη βοηθεια σας.Έχω παρόμοιο πρόβλημα με το αεροπορικό εισιτήριο για εξωτερικό.
Αντί να γράψω το όνομα του φίλου μου EMMANOUIL το έγραψα MANOLIS.
Τηλεφώνησα στην αεροπορική εταιρεία και ειπαν ότι δεν μπορεί να αλλάξει το όνομα και απλά έγραψαν μια υποσημείωση για τη σωστή ορθογραφία του ονόματος .. είπαν επίσης ότι είναι στο χέρι αυτού που θα τα ελέγξει στο τσεκ ιν..αν θέλει εκείνος να το περάσει το περνάει...
Να κάνω ακύρωση και επανεκδοση εισιτηρίου με κόστος 200€ ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
σε καποιες χωρες, η επανεκδοση με την διαφορα τιμης και το penalty ειναι μονοδρομος.
Σε αντιστοιχο εισιτηριο προς λονδινο με λαθος οχι στο ονομα αλλα μια αλλαγη απο ms σε mr αναγκαστηκε ατομο να επανεκδοση
 

sinos

Member
Μηνύματα
54
Likes
79
καλησπέρα έγραψα λάθος το επίθετο σε 2 κράτησής για Μιλάνο με aegean, Panoyrgia αντί για Panourgia,
Το λάθος είναι το Y αντί για U. Να μπω στην διαδικασία να πληρώσω για την αλλαγή ή να το αφήσω ?
 

Kolts23

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Έχω κάνει κράτηση για πτήσεις ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΜΟΝΑΧΟ με την εταιρεία Ryanair και την ίδια διαδρομή και για επιστροφή. Στο ένα από τα 3 άτομα της κράτησης έχω βάλει ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΙΚΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥ.

Πόσες πιθανότητες δίνετε να έχω πρόβλημα;;; Η πτήση μου είναι αύριο!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.086
Likes
1.652
Καλησπέρα! Έχω κάνει κράτηση για πτήσεις ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΜΟΝΑΧΟ με την εταιρεία Ryanair και την ίδια διαδρομή και για επιστροφή. Στο ένα από τα 3 άτομα της κράτησης έχω βάλει ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΙΚΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥ.

Πόσες πιθανότητες δίνετε να έχω πρόβλημα;;; Η πτήση μου είναι αύριο!
Οι μικροαλλαγές επιτρέπονται 24 ώρες από την κράτηση:
https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...ce-period-for-correcting-minor-booking-errors
Παλαιότερα πάντως δεν υπήρχε πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς όταν καταχωρούσες δύο ονόματα, στην κάρτα επιβίβασης φαίνονταν μόνο το ένα, υπήρχε σχετική διευκρίνηση που δεν υπάρχει πια στο site, αντιγράφω από άλλο site:
➤ Ενώ καταχώρησα δύο ονόματα κατά την κράτηση, στην κάρτα επιβίβασης εμφανίζεται μόνο το πρώτο. Υπάρχει πρόβλημα;
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν το όνομα που εμφανίζεται στην κάρτα επιβίβασης είναι το πρώτο που αναγράφεται στην αστυνομική ταυτότητα ή το διαβατήριό σας.​

Γνώμη μου: Μίλα με το live support της εταιρείας να δεις τι θα σου πουν, εικάζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα, και ίσως στο αλλάξουν για να είστε 100% σίγουροι.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
καλησπέρα έγραψα λάθος το επίθετο σε 2 κράτησής για Μιλάνο με aegean, Panoyrgia αντί για Panourgia,
Το λάθος είναι το Y αντί για U. Να μπω στην διαδικασία να πληρώσω για την αλλαγή ή να το αφήσω ?
νομιζω για να εισαι απολυτα σιγουρη πρεπει να παρεις την Aegean.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.086
Likes
1.652
Για πτήση εσωτερικού δεν θα έδιναν σημασία, εξάλλου μπορείς να πετάξεις και με παλιά ταυτότητα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες, αλλά για εξωτερικού, προσωπικά, δεν θα το διακινδύνευα, αντίθετα θα φρόντιζα για τη διόρθωση.
Αλλαγή ονόματος επιτρέπεται μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις, πάντα υπό την προϋπόθεση ότι παρέχεται επίσημο έγγραφο, είτε ως πρωτότυπο είτε μέσω φαξ ή email, με το οποίο αποδεικνύεται το σωστό όνομα.

1. Η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή το αντίστροφο.
2. Έγινε λάθος καταχώρηση ονόματος με τους λατινικούς χαρακτήρες π.χ. MPAMPIS αντί BABIS.
3. Ο επιβάτης έχει δύο ονόματα, ενώ κατά τη διαδικασία της κράτησης δηλώθηκε μόνο το ένα.
4. Σύγχυση μεταξύ επωνύμου/ονόματος π.χ. GEORGE/PAPADOPOULOS αντί PAPADOPOULOS/GEORGE


Για τις παραπάνω αλλαγές υπάρχει χρέωση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.616
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom