Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγω εχω την ταση να γραφω αναποδα το ονοματεπωνυμο... Μιλαμε για 3 στις4 φορες το κανω λαθος σε πρωτη φαση αλλα επειδη το ξερω πια,το τσεκαρω πριν ολοκληρωσω την κρατηση. Την πατησα ομως μια φορα.με ολυμπιακη και μαλιστα οχι με δικο μου εισιτηριο. Τους πηρα τηλ λοιπον και τους παρακαλεσα πολυ και το εφτιαξαν τελικα. Μην το παρατησεις, μπορουν να στο αλλαξουν. Απλα παρακαλα τους πολυυυ και παρε σβαρνα ολους τους υπευθυνους!:p
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Έκανα ένα σεμινάριο πρόσφατα (για δημόσια διοίκηση και ηλεκτρονικές υπηρεσίες) και στο "ΕΡΜΗΣ" (ermis.gov.gr) είχαμε κάνει τυχαία το παράδειγμα ταυτότητας, γι' αυτό το θυμόμουν. ;)
τυχαίνει πολλοί από μας να ''αποκτήσαμε'' λατινική απόδοση του ονοματεπώνυμού μας σε προ-ΕΛΟΤ εποχές, όταν ο κάθε υπάλληλος νομαρχίας (από κει έβγαιναν τον παλιό καιρό τα διαβατήρια) αποφάσιζε πώς να αποδώσει το κάθε όνομα. από κει και μετά κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μου στερήσει πχ το πτυχίο μου επειδή ήρθαν νέοι κανόνες.

απ΄την άλλη το ίδιο μας το κράτος μας άλλαξε σε παλιότερες εποχές το επώνυμο (την κατάληξή του) χωρίς να μας ρωτήσει, με αποτέλεσμα να έχω άλλο επώνυμο εγώ, άλλο η μητέρα και η αδελφή μου - και δε σας λέω πόσο γέλιο έπεσε μ΄αυτό το θέμα στο εξωτερικό και τι είδους προβλήματα μπορεί να προκύψουν στο μέλλον.

ο λόγος για τον οποίο απαντώ στο θέμα είναι για να πω το εξής: ακόμα κι αν καταφέρετε να βγάλετε σωστά με το όνομα όπως το θέλετε την ταυτότητα, μην επαναπαυθείτε όταν πάτε για να βγάλετε διαβατήριο με αυτήν! εγώ δυστυχώς χάρηκα τόσο όταν βγήκε σωστά η ταυτότητα, που απλά συμπλήρωσα σωστά τις αιτήσεις για το διαβατήριο και νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα! ήρθε όμως λάθος (δλδ κατά ΕΛΟΤ) και αναγκάστηκα να το πληρώσω για 2η φορά, καθώς και να μήν το παραλάμβανα (που είχα σκοπό) όποτε κι αν χρειαζόταν να το ζητήσω στο μέλλον θα ξεκινούσαμε πάλι από αυτό (το λάθος). προσοχή λοιπόν, τα μάτια σας 14!
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Ναι μιλησα μαζι τους και μου ειπαν οτι επειδη ειναι πτηση εξωτερικου , ισως εχω προβλημα...αλλαγη στο ονομα δεν μπορει να γινει..οποτε πρεπει να γινει...ακυρωση του και επανεκδοση του..
Μαλ... ίες σου είπε. Μάλλον δεν ξέρει τη δουλειά του αυτός που σου το είπε...

Μου έχει συμβεί (όχι σε μένα προσωπικά αλλά σε 2 διαφορετικά δικά μου άτομα). Το ένα ήταν με aegean (πτήση εσωτερικού) που δεν πήρα καν τηλέφωνο αλλά στο αεροδρόμιο μου είπαν δεν υπήρχε πρόβλημα. (διαφορά ενός γράμματος)
Τη δεύτερη φορά ήταν με swiss πρόσφατα μάλιστα, όπου έγινε τηλεφωνική κλήση στους Ελβετούς και έκαναν μια επισήμανση και όλα κομπλέ.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθεια σας!!! Κατά λάθος κάνοντας on-line check in στη Ryanair έβαλα στο διαβατήριο αντί για το 2ο γράμμα, αριθμό. Πρέπει να το αλλάξω τηλεφωνικώς (ίσως;;) πριν πετάξω;; Η να το αφήσω έτσι;; Γιατί στην boarding pass δεν φαίνεται πουθενά ο αριθμός διαβατηρίου. Μην πάω τελευταία στιγμή και δεν μπορώ να πετάξω!!! Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας..
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
γιαννουλα , νομιζω οτι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα απολυτως ...ειδικα κατα την ωρα της επιβιβασης ολα γινοντε τοσο γρηγορα και φυσικα κανεις δεν ελεγχει τιποτα :roll::roll:...
η γνωμη μου ειναι υποκειμενικη και καλο θα ειναι να γραφτουν και αλλες γνωμες ..
ανεξαρτητα ομως , εγω σου ευχομαι καλο ταξιδι και καλα να περασεις...:clap::clap:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
παρε τηλεφωνο και αλλαξε το, δωρεαν ειναι ετσι κ αλλιως, Αν σου ζητησει χρεωση αστο, δεν προκειτε να γινει τπτ
 

filipp

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Μην κάνεις τίποτα..το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ αλλά όλα καλά ..θα το δεις και εσύ όταν τελειώσεις το οn-line check in..
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, βασικά αγχώθηκα γιατί δεν έχουμε καινούρια ταυτότητα οπότε θα είμαστε μόνο με διαβατήριο.. Γιώργο μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ αν και αυτό τώρα που έχει χαλάσει τη διάθεση...
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
μήπως μπορείς να μας πεις τι τελικά έγινε;;;

γρήγορα κιόλας αν το δεις...

ή όποιος έχει ιδέα τι γίνεται αν κάνεις λάθος στο όνομα για ένα γράμμα...

πετάω αύριο και αντι για syros, έβαλα spyros.....


help!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
μήπως μπορείς να μας πεις τι τελικά έγινε;;;

γρήγορα κιόλας αν το δεις...

ή όποιος έχει ιδέα τι γίνεται αν κάνεις λάθος στο όνομα για ένα γράμμα...

πετάω αύριο και αντι για syros, έβαλα spyros.....


help!!!!!!!!!!!!!!!!!
θα πεταξεις ακομα και αν εγραψες Stiros :xmas_cheesygrin:
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
σ'ευχαριστώ πολύ....

εννοείται ότι θα είμαι 23 πίσω...ελπίζω μην μας το σκάσεις πάλι :xmas_biggrin:

δεν κατέληξα ακόμα...θα δω...μέχρι στιγμής η Όστια είναι "η πρώτη"...

λες να μην έχουμε πρόβλημα με πτήση...εμείς σκεφτόμαστε να πάμε να τους το πούμε για όνομα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom