Λίβανος Λίβανος

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Γύρισα.
Έχοντας γυρίσει τη χώρα σχεδόν πόντο-πόντο. Και με μια υπέροχη γεύση στο στόμα μου.
Highlights:

1. Η οδήγηση. Σαν pinball. Στην αρχή σε σοκάρει, μετά το διασκεδάζεις. Αδρεναλίνη. Μοναδική αίσθηση να μην ξέρεις από που θα σου έρθει.
Οι Λιβανέζοι κορνάρουν ακατάσχετα. Χωρίς λόγο. Αν νομίζετε ότι οι Αθηναίοι το παρακάνουν, μια βόλτα στο Λίβανο θα σας πείσει ότι οι δρόμοι της Αθήνας είναι ήσυχοι. Btw, όταν είμασταν πεζοί πολλά κορναρίσματα είχαν στόχο εμάς - προέρχονταν από σαραβαλιασμένα ταξί που έψαχναν πελάτες.

2. Τα χωριά τους. Φιλικοί άνθρωποι, με χαμόγελο κάτω από τη μουστάκα. Ναργιλέδες στα καφενεία με καφέ στα σαμοβάρια. Τσούρμο παιδάκια κρεμασμένα στο σκοινί της καμπάνας στην εκκλησία του χωριού τον δεκαπενταύγουστο.

3. Μπλόκα με στρατιώτες παντού. Κάθε λίγο το αυτοκίνητο σταματούσε σε μπλόκο μέσα στο δρόμο. Η χώρα έμοιαζε να είναι σε πολεμική ετοιμότητα. Όμορφο κλίμα. Ένταση.

4. Επίσκεψη στην οινοπαραγωγική περιοχή του Λιβάνου, προς τη Συρία, την κοιλάδα της Bekaa. Στάση έξω από τη Zahla για παραδοσιακά γλυκά - en passant, τα "σιροπιαστά" στο Λίβανο είναι κατά πολύ στεγνότερα από αυτά που έχουμε συνηθίσει σε μαγαζιά τύπου Caravan. Αποτέλεσμα: τα αρώματα των ξηρών καρπών δεν καπακώνονται από τα παχιά σιρόπια και αναδεικνύονται καλύτερα. Γεύμα στο Relais Dionysos του υπέροχου Chateau Kefraya. Παραδοσιακά dips (humus, labneh) ανοίγουν το δρόμο για ένα εξαιρετικό medium-rare φιλέτο. Κρασί: ένα Comte de M (το κορυφαίο κρασί του Chateau Kefraya, μίξη cabernet sauvignon-syrah) του 2000, κατά τον sommelier η καλύτερη χρονιά του chateau τα τελευταία 25 χρόνια. Έκρηξη μαγειρεμένων υπερώριμων κόκκινων φρούτων σε ένα απίθανα ζωντανό bouquet. Πλατύ χαμόγελο.

5. Η Βυρητός. Χαωτική, θορυβώδης, αλλά τόσο, μα τόσο γοητευτική. Υπέροχα μπαρ, θαυμάσια deli, εξαιρετικά εστιατόρια, συνοικίες που σε ταξίδευαν μια στο Γαλλικό παρελθόν, μια στο Ισλαμοχριστιανικό παρών. Φοινικορωμαικά αρχαία μπερδεύονται με μιναρέδες, παιδάκια παίζουν ξυπόλητα στους δρόμους, αργόσχολοι τύποι λιάζονται με μια βρεγμένη πετσέτα στο κεφάλι, αρώματα από καπνό και καφέ παντού. Επίσκεψη στο La Posta για ποικιλίες Ιταλικών τυριών και αλλαντικών, συνοδεία με ένα συμπαθητικό Sangiovese, πανδαισία κρέατος στο La Parilla, και κορύφωση στο Table d'Alfred. Εστιατόριο που αν ήταν στην Ευρώπη ο Guide Michelin θα του είχε δώσει αστεράκι, με εξαιρετική δημιουργική Γαλλική κουζίνα, σέρβις που θα το ζήλευαν πολλά μεγαλοπιασμένα εστιατόρια της Ευρώπης, χώρο βαρύ (σχεδόν μπαρόκ) αλλά στυλάτο και λίστα κρασιών με διαμάντια. Επιλογή μας ένα Chateau Musar του '79 (μίξη cabernet sauvignon, carignan, cinsault) που ενθουσίασε και τον sommelier. Mετά την αναγκαία μετάγγιση η δοκιμή - λιβάνι, φράουλα και σανταλόξυλο σε φόντο βρεγμένου δάσους. Απλά υπέροχο.

6. Τα βουνά. Τα κορμιά τους άγονα, αγέρωχα, άγρια. Στις κορφές, έλατα και κέδροι.

7. Η Τρίπολη. Πόλη των εκπλήξεων. Φτώχια, χάος, θόρυβος μα και λατρεία για τη ζωή. Μια μουσουλμανική πόλη που παλλόταν σαν εγκεφαλογράφημα επιληπτικού.
Στην Τρίπολη έφαγα τον καλύτερο μπακλαβά της ζωής μου σε συνοικειακό μαγαζάκι όπου γλύκαιναν το δοντάκι τους οι μαντηλοφορούσες της γειτονιάς. Ο patissier επέμενε, σε σπασμένα Γαλλικά, να δοκιμάσω τον μπακλαβά του (δεν ήθελα, επηρρεασμένος από τον υπέργλυκο, συμπαγή και βαρύ σαν καναπέ, Ελληνικό μπακλαβά). Τελικά τον δοκίμασα και η γεύση (απολαυστικοί ξηροί καρποί σε αιθέριες στρώσεις σωστά ψημμένου φύλλου δεμένες με δύο μόλις σταγόνες σιροπιού) χαιδεύει τον ουρανίσκο μου μέχρι σήμερα.

8. Μου σέρβιραν τον χειρότερο, πιο ξεδιάντροπο καφέ της ζωής μου στο βουνό Makmel μπροστά από τους κέδρους. Ανοιχτό μπεζ χρώμα ξεπλυμένης μπουγάδας, άρωμα λάσπης. Δεν τον άγγιξα.

9. Πήγαμε μέχρι το βορά προς άγραν φασαρίας. Δε βρήκαμε τίποτα. Μόνο μπλόκα και στρατό που έκανε ελέγχους όλη την ώρα. Απογοήτευση.

Α ναι. Φύγαμε με μια βαλίτσα κρασιά.
 

Attachments

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλώς ήρθες.
Όλα τα λεφτά στην περιγραφή του ταξιδιού ήταν οι λεπτομερείς οινοπεριηγήσεις.
Ποικιλίες , χρονιές, γεύσεις , αρώματα και η βαλίτσα στο τέλος...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μας μεθυσες!!!!!!!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Πρωί-πρωί με βλέπω να ψάχνω για κρασί. Και που να βρεις τέτοια ώρα ένα κρασί της προκοπής.

Εντυπωσιακή περιγραφή.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Συνεχιζω να ζηλευω ακαθεκτα!

Ερώτηση: Εχει Τριπολη ο Λιβανος?? Τριτωσε το καλο δηλαδη (Πελοποννησος, Λιβυη, Λιβανος)!

Πολυ γλαφυρες περιγραφες, λιτες κ περιεκτικες!

Καλως ηρθες
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οπωs παντα AEKfan εισαι η αποδειξη του less is more..you are the best!:clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ωραίο το οδοιπορικό σου ΑΕΚfun φεύγω για λίβανο στις 17 του μήνα .χρήσιμα αυτά που διάβασα ,θα τα λάβω υπ'οψιν...αν θυμηθείς και κάτι άλλο γράψε το .
καλά να περνάς
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Γεια
Μόλις χθές μπήκα στην παρέα σας. Να πω ότι στο Λίβανο έχω ζήσει πέντε χρόνια ( από 1992 - 1997) , και η αφήγηση του ΑΕΚfan με συγκίνησε πολύ. Απο τότε δεν έχω ξαναπάει όμως το σχεδιάζω για του χρόνου για να πάρω και την κόρη μου μαζί. Ρενάτα γύρισες? Πως τα πέρασες?
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πήγα στο Λίβανο το καλοκαίρι του 2005. Είχα την τύχη να δω το νότιο τμήμα της όμορφης αυτής χώρα πριν βομβαρδιστεί το επόμενο καλοκαίρι από τους Ισραηλινούς. Αυτό που με μάγεψε περισσότερο ήταν οι άνθρωποι. Καταρχήν, μοιάζουμε, κατά δεύτερον είναι τόσο σκεπτόμενοι και με τέτοια κριτική σκέψη, τουλάχιστον οι μορφωμένοι, που αρχίζεις και καταλαβαίνεις γιατί τους έχουν στην μπούκα όλοι γύρω τους.
Συμπληρώνω στην περιγραφή του ΑΕΚfun, ότι ήταν πολύ ιδιαίτερο το συναίσθημα εντός Βυρηττού. Από τη μία ο Χαρίρι (ο πρώην προθυπουργός τους) έχει ανακαινήσει ένα πολύ μεγάλο μέρος της πόλης στο κέντρο που είναι υπέροχη. Όμως πολλά από τα κτήρια γύρω παραμένουν με σφαίρες και βόμβες πάνω τους θυμίζοντας τον πρόσφατο εμφύλιο που έζησε η χώρα τη δεκαετία του 80. Στο κέντρο βρίσκονται εκκλησίες από διάφορες θρησκείες και τζαμιά και είναι πολύ ενδιαφέρουσα η συνύπαρξή τους. Στην Ορθόδοξη εκκλησία ψάλλουν στα Ελληνικά!
Αυτό που θέλω όμως να μοιραστώ μαζί σας είναι το πως είδα το νότο του Λιβάνου πριν τον πόλεμο. Εκτός από την κοιλάδα Μπεκαά που όντως είναι πολύ έφορη, το υπόλοιπο τοπίο προς το νότο θυμίζει Κυκλάδες, καθώς η βλάστηση είναι ελάχιστη. Βέβαια όταν πλησιάζει στα σύνορα με το Ισραήλ βλέπεις απέναντι αμέτρητα δέντρα που καλλιεργούν οι Ισραηλινοί και είναι σαν με αυτόν τον τρόπο να μπαίνουν τα σύνορα. Μπορείς να περπατήσεις στη συνοριακή γραμμή κατά μήκος ενός δρόμου, με την οδηγία να μην κλωτσήσεις τίποτα που βλέπεις γιατί μπορεί να είναι νάρκη. Οι κάμερες από τη μεριά του Ισραήλ σε παρακολουθούν και εσύ από αυτή την πλευρά ακούς από ένα περίπτερο της Χεσμπολά πάρα πολύ δυνατά αραβικά τραγούδια και κάποια πράγματα στα Αραβικά που από το ύφος καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για συνθήματα, ή κάτι εναντίον των γειτόνων τους, τέλος πάντων. Πιο πέρα, περπατώντας το δρομάκι, όταν τα τραγούδια της Χεσμπολά ξεμακραίνουν, η σιωπή που απλώνεται μου φάνηκε ότι ήταν η πιο ηχηρή φωνή που έχω ακούσει... Σπίτια και μαγαζιά στην άκρη του δρόμου εγκαταλελλημενα και βομβαρδισμένα, σιωπή και από τη δίπλα πλευρά και νιώθεις ότι τίποτα δεν μαρτυρά ειρηνική συμβίωση...
Αυτό που ήταν όμως το πιο σοκαριστικό ήταν μια φυλακή σε ένα χωριό στα σύνορα με το Ισραήλ. Ο ξεναγός και φίλος μας, ανηψιός πολιτικού του Λιβάνου μας εξιστορεί τα ιστορικά γεγονότα που συνέβησαν στο χωριό εκείνο που ζούσε ο παππούς του. Ήταν γιατρός και περιέθαλπτε όλους τους τραυματίες που πήγαιναν σε εκείνον ανεξάρτητα αν ήταν Ισραηλινοί ή Λιβανέζοι, αλλά δυστυχώς σε αυτά δεν μπορείς να μείνεις ουδέτερος και Ισραηλινοί στρατιώτες μπήκαν στο σπίτι του και τον σκότωσαν. Η φυλακή σταμάτησε να λειτουργεί το Μάιο του 2000, όταν ελευθερώθηκαν και οι τελευταίοι κρατούμενοι από τους Ισραηλινούς και οι Ισραηλινοί αποχώρησαν από το νότιο Λίβανο. Λειτουργεί σαν μουσείο με ντοκυμαντέρ για το τι συνεβαινε και με ξεναγούς ανθρώπους που είχαν φυλακιστεί εκεί και επιζήσει των βασανιστηρίων. Μια Αμερικανίδα τουρίστρια δεν άντεξε τις περιγραφές και έφυγε κλαίγοντας... Δεν ήταν μόνο οι περιγραφες, ήταν οι εικόνες, η μυρωδιά που υπήρχε ακόμα και τα ανέγγιχτα εργαλεία των βασανιστηρίων στο πάτωμα του αντίστοιχου γραφείου... ακόμα και ο καφές του στο φλιτζάνι, τόσο νωπά ήταν όλα... και πως να μην είναι αφού το 2000 που εμείς γιορτάζε την έλευση της νέας χιλιετηρίδας αυτοί υπέφεραν εκεί. Παραθέτων κάποιες φωτογραφίες για όσους ενδιαφέρονται γι' αυτό. Και παραθέτω και μια κάπως διαφορετική άποψη για τα ταξίδια από τη συνηθισμένη: τα ταξίδια δεν είναι διασκέδαση μόνο (κάτι το οποίο όχι μόνο είναι επιθυμητό, αλλά και απαραίτητο, σαφώς) αλλά και μια ανακάλυψη πτυχών της πραγματικότητας που θα με βοηθήσουν να βρω τη δική μου αλήθεια και να οξύνω την κριτική μου σκέψη.

Θα προσπαθήσω να βάλω κάποιες φωτογραφίες από το ταξίδι αυτό (αν φυσικά οι γνώσεις μου στην τεχνολογία δε με προδώσουν!)
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
μην αγχωνεσαι εδω ειμαστε εμεις για να σε βοηθησουμε να τις ανεβάσεις!!!!
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Και παραθέτω και μια κάπως διαφορετική άποψη για τα ταξίδια από τη συνηθισμένη: τα ταξίδια δεν είναι διασκέδαση μόνο (κάτι το οποίο όχι μόνο είναι επιθυμητό, αλλά και απαραίτητο, σαφώς) αλλά και μια ανακάλυψη πτυχών της πραγματικότητας που θα με βοηθήσουν να βρω τη δική μου αλήθεια και να οξύνω την κριτική μου σκέψη.
Δεν είναι διαφορετική ή περιθωριακή η άποψή σου για τα ταξίδια σ' αυτό το site. Ξεκίνα να διαβάζεις ταξιδιωτικές ιστορίες και θα το διαπιστώσεις! Welcome to the club:clap::clap:
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Δεν καταφερα να φορτώσω στο φορουμ τις φωτογραφιες. Όμως βρήκα ένα μικρό και πικρό αφιέρωμα στη φυλακή του Κhiam. Είναι στο ακόλουθο site αλλά δεν δείχνει πως ήταν μεσα η φυλακή.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom