Λίμνη Πλαστήρα ή Πήλιο

MariaKyr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σε όλες και όλους! Σκέφτομαι να οργανώσω μια εκδρομή στα μέσα Μαΐου με τον σύντροφό μου και είμαι ανάμεσα σε λίμνη Πλαστήρα ή Πήλιο. Τι να προτιμήσουμε;; Οποιαδήποτε πληροφορία για κάθε μέρος και οποιαδήποτε πρόταση θα ήταν πολύ χρήσιμη και καλοδεχούμενη!! Σας ευχαριστώ :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλες και όλους! Σκέφτομαι να οργανώσω μια εκδρομή στα μέσα Μαΐου με τον σύντροφό μου και είμαι ανάμεσα σε λίμνη Πλαστήρα ή Πήλιο. Τι να προτιμήσουμε;; Οποιαδήποτε πληροφορία για κάθε μέρος και οποιαδήποτε πρόταση θα ήταν πολύ χρήσιμη και καλοδεχούμενη!! Σας ευχαριστώ :)
Το Πηλιο εχει ενα σωρο ομορφα χωρια, βουνο, θαλασσα και εννοειται τον Βολο απο κατω.
Η λιμνη Πλαστηρα ειναι ομορφη με ωραια φυση αλλα μεχρι εκει. Η συγκριση φυσικα αδικει την λιμνη πλαστηρα γιατι ειναι μη συγκρισιμα τα μερη που παραθετεις. Οπως το θετεις ομως, ξεκαθαρα Πηλιο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το Πήλιο είναι πραγματικά ένας επίγειος παράδεισος.
Έχω πάει και χειμώνα και καλοκαίρι και είναι μαγεία όλες τις εποχές. Ο συνδυασμός βουνού, θάλασσας, υπέροχων χωριών, φανταστικών παραλιών στην πλευρά του Αιγαίου, παράδοσης, πεζοπορικών μονοπατιών κλπ κλπ είναι μοναδικός! Στα συν η εύκολη πρόσβαση στο Βόλο με τα μοναδικά του τσιπουραδικα!
Η λίμνη Πλαστήρα μου φάνηκε απλά συμπαθής, έχουμε πολύ ομορφότερες λίμνες στην Ελλάδα. Με τα χίλια Πήλιο από μένα!
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Θα συμφωνήσω και εγώ με το Πήλιο. Η λίμνη Πλαστήρα αποτελεί ένα πανέμορφο μέρος, κυριολεκτικά μέσα στο πράσινο. Είναι ιδανική για μια μίνι εξόρμηση αλλά θα πρέπει να συνδυαστεί με Τρίκαλα ή Καρδίτσα ή κάποια μονοήμερη δραστηριότητα στο βουνό των Αγράφων για να γεμίσει ένα τριήμερο.
Αντίθετα το Πήλιο μπορεί να γεμίσει και μια ολόκληρη εβδομάδα ταξιδιού. Πρέπει να μας πείτε όμως πόσες μέρες έχετε στη διάθεση σας.
Θα μπορούσατε να το χωρίσετε σε δύο μέρη έτσι ώστε να δείτε 2 μέρες πχ το ανατολικό και 2 το δυτικό Πήλιο και μια μέρα διανυκτέρευση στο Βόλο.
Δυτικό Πήλιο πιθανά χωριά πχ Μακρυνίτσα, Πορταριά , Χάνια, Αγ . Λαυρέντιος , Βυζίτσα ,Μηλιές , άνω Λεχώνια και Καλά Νερά και Άφησσος .
Ανατολικό Πήλιο πιθανά χωριά Τσαγκαράδα, Χορευτό , Μυλοπόταμος, Μούρεσι, Αγ. Σαράντα , Ζαγορά , Αγ. Ιωάννης , Αγ. Γεώργιος ,Κισσός .
Ότι χρειαστείτε για Βόλό είμαστε εδώ , προσωπικά τον επισκέπτομαι αρκετές φορές μέσα στο χρόνο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Δεν τιθεται θεμα συγκρισης: Πηλιο δαγκωτο! Προσωπικο αγαπημενο μερος η Τσαγκαραδα. Εκτος του οτι το ιδιο το χωριο ειναι πανεμορφο θα στο προτεινα και ως ορμητηριο για απιστευτες πεζοπορικες διαδρομες. Εαν καταληξεις εκει, θα επανελθω με συγκεκριμενες προτασεις για διαδρομες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν τιθεται θεμα συγκρισης: Πηλιο δαγκωτο! Προσωπικο αγαπημενο μερος η Τσαγκαραδα. Εκτος του οτι το ιδιο το χωριο ειναι πανεμορφο θα στο προτεινα και ως ορμητηριο για απιστευτες πεζοπορικες διαδρομες. Εαν καταληξεις εκει, θα επανελθω με συγκεκριμενες προτασεις για διαδρομες.
Να την ακούτε τη Βάριο για Πήλιο, ξέρει! 😛
Στο δεύτερο (καλοκαιρινό εκείνη τη φορά) ταξίδι μου στο Βουνό των Κενταύρων τα καλύτερα tips εκείνη μου τα έδωσε. ❤
 

MariaKyr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Βλέπω ότι το Πήλιο ομόφωνα έχει την προτίμηση όλων! Εκεί θα καταλήξουμε!!
Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία για κατάλυμα, μέρος, φαγητό, περιπάτους κτλ. θα με βοηθούσαν. Ευχαριστώ πολύ πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom