Λακωνικη Μάνη

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.963
Likes
6.423
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγω παντως απο μελος του φορουμ που εχει φαει πολλες φορες και ειναι φιλη καλοφαγου εχω ακουσει οτι ειναι ΠΟΛΥ υψηλης κλασης το φαγητο.
Πες το @KIKI γιατι θα το πω εγω, τα καλα να λεγονται!
@KIKI @paefstra Μην χάνετε άλλο χρόνο.. Το Σάββατο θα είμαστε εκεί.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ γελασα με τις απαντησεις σας ... να εισαστε καλά .
Πλακιτσα εκανα ετσι και αλλοιως,
Τι διαφημιση να κανεις και τι να περιμενεις σε ενα χωριο 100 κατοικων που ο αδελφος εχει το μοναδικο καφενειο ταβερνα ; Το ανοιξε πριν 10 χρονια απο χομπυ και απο παρακληση των υπολοιπων κατοικων γιατι ειχαν μεινει χωρις κανενα καφενειο ανοικτο για τεσσερα χρονια .
Και οσοι ξερετε απο μικρά χωριά ξερετε οτι χωρις ενα στεκι ανοικτο ειναι αστα βραστα.
Λειπει το σημειο αναφορας .
Να μην τα πολυλεω το χωριο ειναι ο Αγιος Νικολαος Σμηνους ( εχουμε αλλα δυο χωρια στη Λακωνια με το ιδιο ονομα ) . 20 χλμ απο το Γυθειο προς Σπαρτη .
Ειναι το μοναδικο στο χωριο . Ομονοια λεγεται αλλά κανεις δεν το ξερει ετσι.
Ολοι λενε παμε στο Βαρουνη τον Γιωργο.

Στα plus του μαγαζιου σερβιτορα εγω για λιγες εμφανισεις απο τωρα εως τελη Αυγουστου!

αμα ξερω οτι θα ελθετε θα εχω φτειαξει και γλυκο για κερασμα.
Αλλά και γιαουρτι η παγωτο με γλυκο κουταλιου φραουλα απο τα χερακια μου μια χαρα ειναι και για ξαφνικες επισκεψεις
Στειλτε ενα πμ γιατι με τα κεσατια ως τωρα εφετος μονο της ωρας θα βρειτε .
Φτειαχνει υπεροχο αγριογουρουνο λεμονατο , κοκκορα χωριατικο με χοντρο μακαρονι , γουρουνόπουλο ψητό ,λαδερα κτλ κτλ
Αντε bro θα γινεις φιρμα στο φορουμ ! Ηδη η Ερση ο αφεντης , η Ντοροθυ , η ΅Ευαγγελια μας τιμουν συχνα οταν ερχονται για διακοπες στο Γυθειο.
Εγραψα και σεντονι για παρτη σου πράγμα που δεν συνηθιζω .

ΥΣ Κυριες ελευθερες του φόρουμ. Ο αδελφος ειναι ωριμος , νοστιμος , καλοστεκούμενος , ζωντόχηρος χωρις υποχρεωσεις και το βασικότερο μαγειρευει τέλεια.
Ευτυχως δεν μπαίνει στο φόρουμ γιατι την ...εβαψα !
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.434
Likes
14.428
Πολυ γελασα με τις απαντησεις σας ... να εισαστε καλά .
Πλακιτσα εκανα ετσι και αλλοιως,
Τι διαφημιση να κανεις και τι να περιμενεις σε ενα χωριο 100 κατοικων που ο αδελφος εχει το μοναδικο καφενειο ταβερνα ; Το ανοιξε πριν 10 χρονια απο χομπυ και απο παρακληση των υπολοιπων κατοικων γιατι ειχαν μεινει χωρις κανενα καφενειο ανοικτο για τεσσερα χρονια .
Και οσοι ξερετε απο μικρά χωριά ξερετε οτι χωρις ενα στεκι ανοικτο ειναι αστα βραστα.
Λειπει το σημειο αναφορας .
Να μην τα πολυλεω το χωριο ειναι ο Αγιος Νικολαος Σμηνους ( εχουμε αλλα δυο χωρια στη Λακωνια με το ιδιο ονομα ) . 20 χλμ απο το Γυθειο προς Σπαρτη .
Ειναι το μοναδικο στο χωριο . Ομονοια λεγεται αλλά κανεις δεν το ξερει ετσι.
Ολοι λενε παμε στο Βαρουνη τον Γιωργο.

Στα plus του μαγαζιου σερβιτορα εγω για λιγες εμφανισεις απο τωρα εως τελη Αυγουστου!

αμα ξερω οτι θα ελθετε θα εχω φτειαξει και γλυκο για κερασμα.
Αλλά και γιαουρτι η παγωτο με γλυκο κουταλιου φραουλα απο τα χερακια μου μια χαρα ειναι και για ξαφνικες επισκεψεις
Στειλτε ενα πμ γιατι με τα κεσατια ως τωρα εφετος μονο της ωρας θα βρειτε .
Φτειαχνει υπεροχο αγριογουρουνο λεμονατο , κοκκορα χωριατικο με χοντρο μακαρονι , λαδερα κτλ κτλ
Αντε bro θα γινεις φιρμα στο φορουμ ! Ηδη η Ερση ο αφεντης , η Ντοροθυ , η ΅Ευαγγελια μας τιμουν συχνα οταν ερχονται για διακοπες στο Γυθειο.
Εγραψα και σεντονι για παρτη σου πράγμα που δεν συνηθιζω .
Σερβιτόρα για λίγες εμφανίσεις...΄Εγραψες ;)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Και για όποιον αναρωτιέται τι να κάνει σ ένα χωριό 100 κατοίκων μπορεί να επισκεφθεί σε απόσταση 20-25 λεπτών την Μονή Παναγίας Γιάτρισσας και να δει και το Λακωνικό και το Μεσσηνιακό κόλπο ταυτόχρονα και στην επιστροφή να καθίσει για φαγητό!
 

EviTan

Member
Μηνύματα
436
Likes
3.149
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Κι επειδή ένα καλό καφενείο σε ένα μικρό χωριό είναι από μόνος του λόγος για ταξίδι για μένα, δεν είχα σκοπό να έρθω κατά τα μέρη σας, έπαιξε και λίγο Google maps και τώρα είμαι έτοιμη νομίζω!!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
828
Likes
10.815
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι παιδιά είσαστε εσεις ;
Πουαρώ και αστυνομος Μπέκας μαζι !!

Αμάν τι χάνω που θα έρθω το Σεπτέμβριο :cool:

Αυτό είναι?
View attachment 361372
Αμάν τι χάνω που θα έρθω το Σεπτέμβριο :cool:

Αυτό είναι?
View attachment 361372
Αν ειναι να έλθεις θα κάνω εκτακτη εμφανιση για σένα !
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Και για όποιον αναρωτιέται τι να κάνει σ ένα χωριό 100 κατοίκων μπορεί να επισκεφθεί σε απόσταση 20-25 λεπτών την Μονή Παναγίας Γιάτρισσας και να δει και το Λακωνικό και το Μεσσηνιακό κόλπο ταυτόχρονα και στην επιστροφή να καθίσει για φαγητό!
Ξερεις πολλά ! Τίνος είσαι εσυ κορώνα μου ;

Οντως εκπληκτικη θέα !

Τωρα που λέμε για το μοναστηρι , οι ημερες 06-10 Σεπτεμβριου ειναι με την περισσοτερη κινηση ολου του ετους . Γιορταζει 08 και ερχεται ολη η Λακωνια για προσκυνημα .
Μην ελθετε εκεινες τις ημερες σε κανενα απο τα Μπαρδουνοχωρια. Χαμος στο δρομο και για φαγητο σουβλακι καλαμακι και τα λοιπα πανηγυριωτικα .
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
828
Likes
10.815
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ξερεις πολλά ! Τίνος είσαι εσυ κορώνα μου ;
Τι νομίζεις ότι έκανα στην καραντίνα; 2-3 γωνίες μου έχουν μείνει ανεξερεύνητες στο νομό. Άσε που έχουμε στείλει γαμπρό στο χωριό σας, άσε που μέχρι και ..συμπέθεροι μπορεί να ήμαστε!

Υ.Γ: Αν το γλυκό φράουλα είναι τόσο νόστιμο όσο ακούγετε φέρνω μαζί μου και μια φίλη ζωντοχήρα! ;)
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι νομίζεις ότι έκανα στην καραντίνα; 2-3 γωνίες μου έχουν μείνει ανεξερεύνητες στο νομό. Άσε που έχουμε στείλει γαμπρό στο χωριό σας, άσε που μέχρι και ..συμπέθεροι μπορεί να ήμαστε!

Υ.Γ: Αν το γλυκό φράουλα είναι τόσο νόστιμο όσο ακούγετε φέρνω μαζί μου και μια φίλη ζωντοχήρα! ;)
Τωρα θα αρχισω εγω να γινομαι Πουαρω !
Για δωσε βοηθεια .
Εισαι αγορακι ή κοριτσάκι ;
Απο Σπάρτη εισαιιιιιι ; Τραβηχτα στο τελος τα φωνήεντα οπως μιλάμε οι Γυθειατες !
Ζητω συγνωμη για το off topic στους υπόλοιπους αλλά θελω να δώσω τον αδελφό λέμε !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.146
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom