ΗΠΑ Λας Βεγκας - Νεα Υορκη

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Γεια σε όλους σας και καλός σας βρήκα είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας :)
αφορμή για να βρω το site και να γίνω μέλος του είναι ένα ταξίδι που έχω σκοπό να κάνω με προορισμό την Αμερική και θα ήθελα τα φώτα ορισμένων...

καταρχήν συγγνώμη που ανοίγω και εγώ ένα καινούργιο θέμα για το Las Vegas και την Νέα Υόρκη... έστω και αν είναι νωρίς γιατί ακόμα έχω πολλούς μήνες μπροστά για το ταξίδι αλλα θέλω να κάνω κρατήσεις νωρίς για καλύτερες τιμές..

λοιπόν έχω σκοπό να παο τον Δεκέμβριο για μια εβδομάδα στο Las Vegas και άλλη μια στην Νέα Υόρκη..
16/12 - 23/12 Las Vegas
23/12 - 29/12 Νέα Υόρκη

για το Las Vegas δεν έχω να ρωτήσω πολλά
το ξενοδοχείο που έχω σκοπό να κάνω κράτηση είναι το Ceasar's Palace... θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει υποχρεωτικά να δω στο Vegas ποια αξιοθέατα και εκδρομές δεν πρέπει να χάσω κτλ
επίσης επειδή θα ήθελα να δω στο Los Angeles τα studio του Holiwood και αν τύχει κάποιον αγώνα ΝΒΑ πόση απόσταση είναι από το Vegas πως μπορώ να παο κτλ



για Νέα Υόρκη έχω να ρωτήσω περισσότερα... :)
καταρχήν από όσο έχω ψάξει και προσπαθώ να μάθω φαίνεται να είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ...
άρα άμεσος γεννάτε η απορία που να βρω ξενοδοχείο...
με μια πρώτη γρηγορη ερευνα αποφάσισα να βρω ξενοδοχείο στο Μανχάτα... το συγκεκριμένο που βρήκα μάλιστα είναι αυτό...

http://www.holidayinn.com/hotels/us...dweb-_-hi-_-nycdt#Local-City-Guide-Directions


φαίνεται σε καλή περιοχή και ότι είναι λίγο κεντρικά
τώρα το αν είναι κεντρικά δεν ξέρω αν είναι καλο η κακό από άποψη πολυκοσμίας..
ελπίζω τουλάχιστον να είναι ασφαλής η περιοχή...
μετά τα αξιοθέατα που έχει εκεί είναι υπερβολικά παρα πολλά, ποια μου προτείνεται να βάλω σε προτεραιότητα?
επίσης διάβασα σε αλλα θέματα στο forum ότι υπάρχει πρόβλημα με τις ουρές τον εισιτηριων, θα ήθελα αν γίνετε να μου προτείνεται λύσεις αναλυτικά γιατί από αυτά που διάβασα δεν έβγαλα και πολύ άκρη.. :/
ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε για τους άγονες του ΝΒΑ αν πουλάνε εισιτήρια την ημερα του αγώνα στο γήπεδο η αν πρέπει να το έχω αγοράσει τις προηγούμενες μέρες από κάποια σημεία τις πόλις... (ρωτάω γιατί την έχω πατήσει στο παρελθόν, πήγα στο γήπεδο τις Roma και δεν πουλούσαν εισιτήρια στο γήπεδο την μέρα του αγώνα..)

αυτές ήταν οι ερώτησης μου ελπίζω να μην κούρασα :)

θα ήθελα τέλος την συμβουλή σας για το αν πρέπει να τα κλείσω όλα τώρα για τον Δεκέμβρη η αν θα πρέπει να περιμένω για ποιο μετά.. ποτε θα είναι πιο οικονομικά?
ps. είναι η πρώτη φορα που θα παω Αμερική

αυτά λοιπόν, Καλός σας βρήκα.. :)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Καλώς ήρθες! Αρκετές πλhροφορίες για Los Angeles και Las Vegas μπορείς να δεις στην ταξιδιωτική μου ιστορία.
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E2%FC%F1%E5%E9%E1-%E1%EC%E5%F1%E9%EA%DE/16102-los-angeles-las-vegas-%EF-%E4%E5%EA%DC%EB%EF%E3%EF%F2.html
Στην ενότητα με τις ταξιδιωτικές ιστορίες από Βόρεια Αμερική θα βρεις τόσο πολύ υλικό που πιστεύω ότι θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες! Καλά να περάσεις!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Από το Las Vegas, θα ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις εκδρομή στο Grand Canyon. Μην λυπηθείς θα χρήματα, διάλεξε μία από τις ξεναγήσεις στο φαράγγι που συμπεριλαμβάνουν ελικόπτερο.
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Καλή σου μέρα!!

Επειδή και γώ θα πάω τον άλλο μήνα για πρώτη φορά ψάχνω και ψάχνω συνέχεια!!

Για το λας βέγκας να ψάξεις για το κάνυον εγω κοιτάζω στο viator τις εκδρομές που δίνει με ελικόπτερο περίπου 220 το άτομο.. μέτα οσον αφορά το βεγκας έχω καταλάβει οτι θα μπαινοβγαίνουμε στα άλλα ξενοδοχεια για να τα δουμε, θα ρωτήσουμε τι σοους θα έχει εκείνες τις βραδιες (γιατι μπορεί να ειναι και κάποιος πολύ γνωστος καλλιτέχνης)και αν έχεις και λεφτά και σ'αρεσει θα παίζεις πρωι μεσημέρι βράδυ στα καζίνο που είναι μεσα στα ξενοδοχεία..ελπίζω να μη γράφω βλακείες.....αυτά εχω καταλάβει εγω τουλάχιστον!!!!

Για τη Νεα Υορκη τώρα υπάρχουν 2 city pass:
1) New York CityPASS | Visit 6 New York attractions for just $79.00 per pass, a $144.00 value!
2) New York*Pass*? Easy Sightseeing*New York City*Attractions ? NY*City*Pass

εμείς θα επιλέξουμε το δεύτερο γιατι δίνει πάρα πολλά!! θα μείνουμε και 7 βράδυα οπότε πιστεύουμε οτι θα βολέψει..

Οσο για τη περιοχή του ξενοδοχείου μου πρότιναν times square.. δεν εκλεισα εκεί όμως γιατι έιχα οικονομικό πρόβλημα..έκλεισα απο το hotelcombined.com (ρίξε μια ματία πολυ καλή σελίδα για μενα) στο shoreham hotel.το οποιο ειναι στην περιοχή midtown λιγο πιο κάτω απο central park.. μπορώ να σου πω όταν γυρίσω αν εκανα καλά!!

Για λας βέγκας - λος αντζελες είναι νομίζω 6 ώρες με το αυτοκίνητο..

Αυτά απο μένα ελπίζω να βοήθησα λίγο!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλή σου μέρα!!

Επειδή και γώ θα πάω τον άλλο μήνα για πρώτη φορά ψάχνω και ψάχνω συνέχεια!!

Για το λας βέγκας να ψάξεις για το κάνυον εγω κοιτάζω στο viator τις εκδρομές που δίνει με ελικόπτερο περίπου 220 το άτομο.. μέτα οσον αφορά το βεγκας έχω καταλάβει οτι θα μπαινοβγαίνουμε στα άλλα ξενοδοχεια για να τα δουμε, θα ρωτήσουμε τι σοους θα έχει εκείνες τις βραδιες (γιατι μπορεί να ειναι και κάποιος πολύ γνωστος καλλιτέχνης)και αν έχεις και λεφτά και σ'αρεσει θα παίζεις πρωι μεσημέρι βράδυ στα καζίνο που είναι μεσα στα ξενοδοχεία..ελπίζω να μη γράφω βλακείες.....αυτά εχω καταλάβει εγω τουλάχιστον!!!!

Για τη Νεα Υορκη τώρα υπάρχουν 2 city pass:
1) New York CityPASS | Visit 6 New York attractions for just $79.00 per pass, a $144.00 value!
2) New York*Pass*? Easy Sightseeing*New York City*Attractions ? NY*City*Pass

εμείς θα επιλέξουμε το δεύτερο γιατι δίνει πάρα πολλά!! θα μείνουμε και 7 βράδυα οπότε πιστεύουμε οτι θα βολέψει..

Οσο για τη περιοχή του ξενοδοχείου μου πρότιναν times square.. δεν εκλεισα εκεί όμως γιατι έιχα οικονομικό πρόβλημα..έκλεισα απο το hotelcombined.com (ρίξε μια ματία πολυ καλή σελίδα για μενα) στο shoreham hotel.το οποιο ειναι στην περιοχή midtown λιγο πιο κάτω απο central park.. μπορώ να σου πω όταν γυρίσω αν εκανα καλά!!

Για λας βέγκας - λος αντζελες είναι νομίζω 6 ώρες με το αυτοκίνητο..

Αυτά απο μένα ελπίζω να βοήθησα λίγο!!!
Τα χουμε γράψει ξανά και ξανά, οπότε τώρα εν συντομία:
- Helicopter tour τόσο φτηνό είναι ύποπτο.... Εγώ πάντως είχαμε μείνει ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες των scenic airlines/papillon helicopters (book στο Grand Canyon Tours - Las Vegas Tours - Papillon).
Σόου στο vegas έχει πολλά, καλύτερα κλείσε από πριν από κάποιο site (π.χ. Las Vegas Shows, Tickets, and Show Guide | VEGAS.com), δεν θα βρείς παραπάνω επιλογές επιτόπου, αλλά τα καλά εισιτήρια θα έχουν ήδη φύγει...

Αναλυτικά για Vegas, στο http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%DE/11403-california-uber-alles.html?garpg=14
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Σοβαρά μιλάς ?? Γιατί ύποπτο??
Taver στο δικό σου σαιτ που μας δίνεις είναι πιο φτηνά και η διάρκεια ειναι 30 λεπτά μόνο.. δεν είναι λίγο??
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
γεια σας και παλι
μπορει να μου πει καποιος αν ξερει τον Δεκεμβριο τι καιρο κανει συνηθως στο Las Vegas?
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
δηλαδη δεν θα μπορεσω να χρησιμοποιησω τιπισινες του Caesar's Palace... :/
ελπιζω να εχουν τουλαχιστων εσωτερικη... :p
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
σε λίγες μέρες παο las vegas..
έχω κλείσει και εισιτήρια για έναν αγώνα του ΝΒΑ τον Los Angeles Lakers..
μπορεί να μου πει κάποιος τι τρόποι υπάρχουν για μεταφορά από το vegas στο los angeles και ποσο κοστίζει το κάθε μέσο..??
επίσης την ίδια μέρα θέλω να επισκεφτώ και το holiwood είναι σχετικά κοντά...?? πόση ώρα θα χρειαστώ εκεί μέσα..??
ευχάριστο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.019
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom