Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Παρακαλώ!
Ναι είναι ''τα''...Έχουμε πολλά περίεργα με τα ονόματα εδώ. πχ είναι ένα χωριό '' Όθος '' και περιμένεις να είναι ''ο'' αλλά είναι ''το'', ε όλα έτσι είναι-παραξενιές! :lol:
Ε βέβαια, αν προτιμάτε πλοίο, δεν το συζητάμε αν δε σας ενοχλούν οι 17 ώρες... Τέλος Ιουλίου, συνήθως δε φυσάει, αλλά εδώ ποτέ δε μπορείς να είσαι βέβαιος. Είναι βέβαια high season και λογικά οι τιμές είναι λίγο αυξημένες, αλλά μπορώ να βοηθήσω να βρείτε κάτι καλό και καλή τιμή. Αν θέλετε να νοικιάσετε αμάξι τέτοια εποχή, πρέπει να κλείσουμε απο νωρίς!! Οι μέρες εξαρτώνται απο το πως θες να περάσεις. Δηλαδή, να πηγαίνετε κάθε μέρα σε 1 φανταστική παραλία και μετά να καθεστε απο πάνω για φαγητο σε ταβέρνα και να περνάει η μέρα και το βράδυ χαλαρά μια βόλτα στο κέντρο και ένα ποτάκι ή στο περισσότερο τρέξιμο-δηλαδή κάθε μέρα απο 2 παραλίες προκειμένου να τις δείτε όλες; Στην πρώτη περίπτωση, καλές είναι οχι λιγότερες απο 9 μέρες...στην δεύτερη όχι λιγότερες απο 1 εβδομάδα. Πρέπει να πάτε 1 ημέρα Όλυμπο (οδικώς ή με καραβάκι), 1 ολόκληρη μέρα Άπελλα (εκεί θα θέλετε να ξαναπάτε), 1 ολόκληρη μέρα Λευκό γιατί είναι λίγο μακρυά. Τα υπόλοιπα μπορείτε να τα στριμώξετε αν σας πιέζει ο χρόνος...
Πάντως οι παραλίες που ΠΡΕΠΕΙ να πάτε είναι: Λευκός, Άπελλα, κ.Παναγιά, Αχάτα, Αγ.Νικόλας Αρκάσας (και ψάρι δίπλα στο Φοινίκι), Αγ.Συμεών, Διακόφτης (εκεί θα νομίζεις πως είσαι στην Καραϊβική), Μικρή Αμμοωπή...αυτές είναι υποχρωτικά!! :D Μετά έχουμε τα προεραιτικά...:D

Βέβαια δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το θέμα:
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...EA%DE-%EA%E1%E9-%EC%EF%ED%E1%E4%E9%EA%DE.html
Τέλεια Αντώνη, και πάλι ευχαριστώ. Έχω διαβάσει όλα τα threads περί Καρπάθου και τα σχετικά sites στο νετ. Τα Άπελλα αναφέρονται βέβαια στο θηλυκό. Η Όλυμπος είναι από μόνη της λόγος επιλογής του νησιού. Για πιεσμένο πρόγραμμα καμιά βδομάδα διαμονή λέμε. Θα χρειαστούμε σίγουρα τη βοήθειά σου αλλά, ως παρέα, σε ποιά περιοχή θα πρότεινες διαμονή; Στα δωμάτια και αυτοκίνητο για τι κόστος περίπου μιλάμε ημερησίως;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ναι, η Όλυμπος είναι όπως το λές...τόσο τέλεια... Όχι ότι είμαι 50% απο εκεί, αλλά ρε παιδί μου είναι ξεχωριστή!! Και όσο πιο νωρίς έρθει κάποιος, τόσο το καλύτερο - είναι ένα χωριό που αλλάζει συνεχώς και δυστυχώς όποιος σκεφτεί να έρθει ας πούμε σε 5-10 χρόνια, θα έχει χάσει πολλάαααα!!
Καλή είναι και η μία εβδομάδα αν και αν έχετε χρόνο, επεκτείνετέ το λίγο. Οι τιμές είναι καλύτερες απο άλλα νησιά, οπότε μπορείτε να εξισορροπίσετε εκεί τη διαφορά αν μείνετε περισσότερες μέρες. Πέρυσι μια φίλη είχε κλείσει 2κλινο στην πρωτεύουσα, πάνω στη θάλασσα, 50?. Studios βέβαια, όχι πισίνες κλπ. Αν νοικιάσετε αμάξι, μπορείτε να μείνετε και Αμμοωπή (10' απόσταση). Αλλά γενικά προτείνω πρωτεύουσα, έτσι επειδή εδώ είναι οι περισσότερες καφετέρειες-εστιατόρια κλπ θα σας βολέψει να είστε εδώ, μην έχετε να επιστρέφετε αλλού το βράδυ.
Το αμάξι δεν είμαι βέβαιος, νομίζω κανένα 40ρι/μέρα, λόγω high season. Αν κανονίσουμε απο νωρίς, θα προσπαθήσω να βρώ κάτι καλύτερο σε τιμές... Αν και όλοι τότε λένε: ''ε, και μείς τώρα περιμένουμε να δουλέψουμε''.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γεια σου βρε Αντωναρε!
Η Ολυμπος σημερα ειχε την τιμητικη της!Χαζευα στο γυμναστηριο το Μαμαλακη που ειχε παει Πασχα στην Ολυμπο.
Πολυ ομορφο χωριο ...οι γυναικες με τις παραδοσιακες στολες τους ...ποσο εντυπωση μου εκανε που ηταν ετσι ντυμενες και στολισμενες στην αναστασιμη λειτουργια!!
Σε ποσο υψομετρο ειναι χτισμενο το χωριο?
 

alligator

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Γεια σου βρε Αντωναρε!
Η Ολυμπος σημερα ειχε την τιμητικη της!Χαζευα στο γυμναστηριο το Μαμαλακη που ειχε παει Πασχα στην Ολυμπο.
Πολυ ομορφο χωριο ...οι γυναικες με τις παραδοσιακες στολες τους ...ποσο εντυπωση μου εκανε που ηταν ετσι ντυμενες και στολισμενες στην αναστασιμη λειτουργια!!
Σε ποσο υψομετρο ειναι χτισμενο το χωριο?

:DΕίναι χτισμένη σε υψόμετρο 250 μέτρων
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάλι ο Μαμαλάκης; 3-4 χρόνια το δείχνει... σε λίγα χρόνια ακόμη αυτό θα βλέπουμε να παρηγοριόμαστε!! :rolleyes:
Ναι, δεν είναι ψηλά, απλά επειδή είναι έτσι σε λόφο φαίνεται πολύ ψηλά. Βασικά νομίζω υπάρχουν τουλάχιστον 5 άλλα χωριά στην Κάρπαθο που είναι χτισμένα ψηλότερα, αλλά δε φαίνεται έτσι. Ειδικά ένα απ'αυτά είναι στο μεγαλύτερο υψόμετρο στα Δωδ/νησα.
Αλλά αυτό το γυμναστήριο να δείχνει φαγητό...Εγώ δε θα το άντεχα!! :haha:
Αλλά που να δείς 15αύγουστο τι γίνεται...στολές φανταχτερές, χρυσαφικά...χαμός!! :shock: Γιατί αν έδειξε Μ.Παρασκευή στον Μαμαλάκη φορούν την πένθιμη στολή, μαύρη με κεντήματα. Στις χαρές όμως, οι ελεύθερες και νέες φορούν άλλη στολή (σαν αυτή που φορούν για νυφικό στο γάμο). Άντε πόσα σας λέω!!!!! :D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λόγω εντοπιότητας θα ανακηρυχθείς σε ειδικός Καρπαθιολόγος!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πάλι ο Μαμαλάκης; 3-4 χρόνια το δείχνει... σε λίγα χρόνια ακόμη αυτό θα βλέπουμε να παρηγοριόμαστε!! :rolleyes:

Α κραταει χρονια αυτη η κολωνια απ ο,τι βλεπω:D

Ναι, δεν είναι ψηλά, απλά επειδή είναι έτσι σε λόφο φαίνεται πολύ ψηλά. Βασικά νομίζω υπάρχουν τουλάχιστον 5 άλλα χωριά στην Κάρπαθο που είναι χτισμένα ψηλότερα, αλλά δε φαίνεται έτσι. Ειδικά ένα απ'αυτά είναι στο μεγαλύτερο υψόμετρο στα Δωδ/νησα.

Οντως περιμενα μεγαλυτερο υψομετρο απ αυτο που εβλεπα .Για παραδειγμα το δικο μου χωριο βλεπει θαλασσα αλλα ειναι στα 380 μετρα.

Αλλά αυτό το γυμναστήριο να δείχνει φαγητό...Εγώ δε θα το άντεχα!! :haha:

Οχι ρε συ ..εγω επελεγα τα καναλια ...ειδα Ολυμπο και κολλησα.

Αλλά που να δείς 15αύγουστο τι γίνεται...στολές φανταχτερές, χρυσαφικά...χαμός!! :shock: Γιατί αν έδειξε Μ.Παρασκευή στον Μαμαλάκη φορούν την πένθιμη στολή, μαύρη με κεντήματα. Στις χαρές όμως, οι ελεύθερες και νέες φορούν άλλη στολή (σαν αυτή που φορούν για νυφικό στο γάμο). Άντε πόσα σας λέω!!!!! :D
Οχι Ανασταση εδειχνε και ηταν ολες βαρυστολισμενες.Κρεμονταν σειρες τα φλουρια!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οχι Ανασταση εδειχνε και ηταν ολες βαρυστολισμενες.Κρεμονταν σειρες τα φλουρια!
Εεεε...όχι φλουριά! Πεντόλιρες είναι οι περισσότερες! Μερικές έχουν απλά λίρες. Είναι παράδοση να έχουν όλες οι κοπέλες του χωριού κολαϊνα (έτσι λέγεται το σύνολο ύφασφα-χρυσά που φοράνε). Ε, μερικές δεν έχουν και πολλά. Ότι μπορεί καθένας...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και οι ανυπαντρες που τα βρισκουν αυτα βρε Αντωνη?Ειναι προικα απο τις μαναδες τους?
Και μια αλλη ερωτηση.Οι γυναικες της Ολυμπος κατεβαινουν στη Χωρα και οταν το κανουν ντυνονται με κανονικα ρουχα ή παντα φορουν τις στολες τους?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.076
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom