Ιταλία Λιμνη κομο.. Τα φώτα σας please

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.που να μεινω ποια να ειναι η βαση
2.αν εχετε σαιτ με ενοικιασεις αυτοκινητων να το κλεισω απο τωρα...
3.τι μου προτεινετε να δω και επισης εαν
4.αξιζρι να παω lugano
1.Como. Κ μαλιστα οχι κεντρο και για πιο φθηνα κ για μεγαλυτερη ανεση με το ΙΧ, παρκιν κλπ.
2.www.autoeurope.com
3. Τη λιμνη κ τα περιξ.
4. Οχι.
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Το Λουγκάνο ειναι μια όμορφη ελβετική πόλη πολυ κοντά στο Κομο.Μια μικρή καθυστέρηση έχει στα σύνορα Ιταλίας Ελβετιας.Εμεις νοικιάσαμε αυτοκίνητο στο Μιλανο και είχαμε σαν έδρα το Λουγκάνο.Στο Κομο πήγαμε απόγευμα και καθησαμε εώς το βράδυ.Καναμε μια ωραία εκδρομή δυο ημερών .Ξεκινησαμε από Λουγκάνο προς Σαιν Μόριτς ,μείναμε ενα βράδυ στο Savognin,ενα πανέμορφο ελβετικό χωριό,με ποτάμι ,λιμνούλα που έκανες μπάνιο ,μονοπάτι στο βουνό που καταλήγει σε κάστρο (το χειμώνα ειναι χιονοδρομικό ).Την άλλη μέρα πήγαμε Σαιν Μόριτς και κατεβήκαμε απο την πλευρά της Ιταλίας κατα μήκος της λίμνης Κομο ,περνώντας απο τα πανέμορφα χωριά της, φτάσαμε Κομο και μετα Λουγκάνο .Οι μερες που είχαμε ήταν πέντε ,τέσσερα βραδια.
Η περιοχή ειναι πανέμορφη και όπου πάτε ,ανάλογα με το χρόνο σας θα περάσετε πολυ καλά.
 

PEGIOMALE

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Καλημέρα να σας ενημερώσω οτι βρήκα εισητηρια με easy jet αναχωρηση 03/07/2014 βραδυ 22.15 και φτάνει 23.50 και επιστροφη κυριακη 18.00 περιπου.
θελω να με βοηθησετε στο εξής:
φτανουμε στο Malpensa στις 23.50 τελικα δεν θα χρησιμοποιησυμε αυτοκινητο θα μετακινουμαστε με συγκοινωνίες....την ωρα που φτανουμε τι λυσεις εχουμε για να παμε μιλανο και απο εκει λιμνη κομο??
η βάση μας θα ειναι η λιμνη κομο εκει θα μεινουμε
υπαρχει καποιο site να δω τελευταια δρομολόγια?
θελω να επισκεφτουμε λιμνη κομο benagio brunate varenna ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος με καραβακη τον γυρο της λίμνης η λεωφορειο?
και σκεφτομαι εαν ειναι εφικτο lougano
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είναι λάθος να πας στις λίμνες χωρίς αυτοκίνητο... και θα ταλαιπωρηθείς, ειδικά αν πας με μικρό παιδί και θα δεις ελάχιστα και θα σου έρθει πιο ακριβά... αν παρόλα αυτά δεν μπορείτε να πάρετε αυτοκίνητο τότε φοβάμαι ότι θα πρέπει να περιοριστείτε στο Κόμο, το Μπελάτζιο και την Βαρέννα... για τα τελευταία δρομολόγια από Μαλπένσα σε Μιλάνο δες εδώ http://www.malpensashuttle.it/web2011/e-percorsiorari.php αν δεν προλάβεις το ταξί είναι μάλλον μονόδρομος...
 

PEGIOMALE

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
τελικα δεν θα εχουμε παιδι θα ειμαστε μονοι μας!
πιο ακριβα θα ερθει με το τραινο?? η το καραβακι?
δεν θελει ο αντρας μου να νοικιασουμε, πρεπει να πληρωσουμε και 50 ευρω για το ευρωπαικο διαβατηριο και + 90 ευρω περιπου το αυτοκινητο ειναι κοστος ....θα χαλασουμε πιο πολλα για τις μετακινήσεις? με τραινο?

Σκεφτόμουνα εαν δεν προλαβουμε τελευταιο δρομολόγιο να μεινουμε σε ξενοδοχειο στην μαλπενσα να φυγουμε αρκετα πρωι και να παμε μιλανο και απο εκει κατευθειαν lugano να το δουμε και μετα να επιστρεψουμε στην λιμνη που θα μείνουμε το Chek in Μετα της 12.00 δεν γινετε?? επομενως θα χασω τον χρόνο μου....να επιστρεψω απο lugano μεσημερι απόγευμα και μετα να παω κομο ξεκουραση βολτα το απογευμα βραδυ και μετα να παω με τα καραβακια την επομενη μερα ολο τον γύρο να σταματησω varenna bellagio mennagio kai brunate και την κυριακη εφοσον η αναχώρηση ειναι στις 18.00 να φύγω κατα της 13.00 απο κομο με τραινο να φτασω μιλανο και να παρω μια γευση και μετα μαλπεσνα .
πως σας φαινεται??
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκεφτόμουνα εαν δεν προλαβουμε τελευταιο δρομολόγιο να μεινουμε σε ξενοδοχειο στην μαλπενσα να φυγουμε αρκετα πρωι και να παμε μιλανο και απο εκει κατευθειαν lugano να το δουμε και μετα να επιστρεψουμε στην λιμνη που θα μείνουμε το Chek in Μετα της 12.00 δεν γινετε?? επομενως θα χασω τον χρόνο μου....να επιστρεψω απο lugano μεσημερι απόγευμα και μετα να παω κομο ξεκουραση βολτα το απογευμα βραδυ και μετα να παω με τα καραβακια την επομενη μερα ολο τον γύρο να σταματησω varenna bellagio mennagio kai brunate και την κυριακη εφοσον η αναχώρηση ειναι στις 18.00 να φύγω κατα της 13.00 απο κομο με τραινο να φτασω μιλανο και να παρω μια γευση και μετα μαλπεσνα .
πως σας φαινεται??
ζαλιστηκα..κοψε κατι..και δη Lugano..μεινετε στη λιμνη του Κομο και απολαυστε τη. αφηστε τους αγωνες δρομου για τη F1..

Καλημέρα να σας ενημερώσω οτι βρήκα εισητηρια με easy jet αναχωρηση 03/07/2014 βραδυ 22.15 και φτάνει 23.50 και επιστροφη κυριακη 18.00 περιπου.
δεν μου πεφτει λογος αλλα από τοοοοσες πτησεις την ταλαιπωρια διαλεξες? εγω με κατι ψιλα παραπανω θα πεταγα Alitalia...αλλα αντιλαμβανομαι την ανεση της απευθειας πτησης και θα προτεινα τους καταραμενους (ραιαν) ή εστω απογευματινη της Easy.
 
Last edited by a moderator:

PEGIOMALE

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
και εγω που διαβαζω τις ιστοριες και ειδικα την italin job σκεφτομαι να το αφησω το lugano και να αφιερωσω λιμνη κομο και κυριακη μεσημερι να φυγω για μιλανο να ειμαι πιο ανετη χρονικα για το μαλπενσα!!

ειναι πιο ακριβα με alitalia και μετα η επομενη πτηση απευθειας το πρωι φτανει στις 10,15 χανω την μερα ....το μονο που με βασανιζει που θα μεινω την νυχτα μολις φτασω θα προλαβω τραινο η λεωφορειο για μιλάνο ?? και που ξερω σε ποιο τερμιναλ βγαζει?ρωταω την αεροπορικη?
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ειναι πιο ακριβα με alitalia και μετα η επομενη πτηση απευθειας το πρωι φτανει στις 10,15 χανω την μερα ....το μονο που με βασανιζει που θα μεινω την νυχτα μολις φτασω θα προλαβω τραινο η λεωφορειο για μιλάνο ?? και που ξερω σε ποιο τερμιναλ βγαζει?ρωταω την αεροπορικη?
βλεπω με την απογευματινη της Easy εχει 17Ε παραπανω. προτιμας να ψαχνεις τα μεσανυχτα μεσο?
( παρολο π[ου δεν το προτεινω..η απογευματινη της Alitalia φευγει απο Λινατε 17.00 και φτανει 00.35...)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1. Πάρτε αυτοκίνητο λέμε... σχεδόν τα ίδια θα φάτε με τις συγκοινωνίες... αν εκτιμάτε την επιτυχία ενός ταξιδιού για είκοσι ευρώ διαφορά, δεν έπρεπε ρε παιδιά καν να το αποφασίσετε... με δικό σας αυτοκίνητο θα δείτε με άνεση υπέροχα μέρη χωρίς να εξαρτάστε από συγκοινωνίες, οι οποίες δεν είναι και καθόλου φτηνές...
2. Ξεκόλλα με το Λουγκάνο... είναι μέτριο και σαφώς λιγότερο ωραίο από τα περισσότερα μέρη που θα δείτε στο Κόμο...
3. Η δική μου λογική λέει ότι πρέπει να κλείσετε ένα φτηνό ξενοδοχείο έξω από το Κόμο ή στο Κόμο και να φτάσετε εκεί κατευθείαν από το αεροδρόμιο αργά το βράδυ... χρησιμοποιήστε το σαν βάση για τις βόλτες σας στη λίμνη και την τελευταία μέρα φύγετε νωρίς το πρωί και πηγαίνετε να δείτε το Μιλάνο... θα είναι Κυριακή, συνεπώς δεν θα έχετε μεγάλο πρόβλημα με το πάρκινγκ, θα δείτε εύκολα τα βασικά, θα φάτε το μεσημέρι και κατά τις 3.30 φεύγετε για αεροδρόμιο... αυτό είναι το ιδανικό πρόγραμμα τα υπόλοιπα είναι ερασιτεχνισμοί... δεν είναι δυνατόν για 20-30 ευρώ να θέτεις εν αμφιβόλω την επιτυχία του ταξιδιού σου...
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
δεν θελει ο αντρας μου να νοικιασουμε, πρεπει να πληρωσουμε και 50 ευρω για το ευρωπαικο
Δεν χρειάζεστε ευρωπαικό δίπλωμα, και το παλίο ροζ κάνει τη δουλειά εντος ΕΕ
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving/validity/tourist_el.htm

Εγώ πάλι θα πρότεινα αν βρείτε κατι κοντα στο μπάτζετ σας να ΜΗΝ μεινετε στην πόλη του Κόμο άλλα στο Bellagio , είναι όνειρο το μέρος
 

PEGIOMALE

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
καταρχήν δεν ειναι τα εικοσι ευρω το θέμα ο αντρας μου φοβαται να μπει στη διαδικασια αυτοκινητου και δεν εχω και πιστωτικη δεν χρησιμοποιουμε για να μπορεσω να κλεισω αυτοκινητο !!!
το καταλαβαινω και εγω οτι θα ειναι πιο εύκολο.
σας παρακαλω μπορειτε να μου προτεινετε μια διαδρομη...
εαν μεινω το βραδυ σε ξενοδοχειο στην μαπλενσα φευγουμε πρωι παμε κομο με τραινο και πως βλεπουμε κατα σειρα τα χωρια τι συνδυασμο να κανω?
μας ενδιαφερει να δουμε καποιες βίλες d'est,
VILLA SERBELONI
Villa Monastero, θεωρω οτι αξιζουν...
απο δρομολογια επιστροφης την κυριακη για μιλανο ειδα οτι εχει στις 12,.15 απο κομο επομενως προλαβαινω μια χαρα να και το μιλανο.
απο μιλανο πιο site ειναι για τραινα για αεροδρομιο?(για επιστροφη?)
χρειαζεται να τα κλεισω απο τωρα?
θα βρω εκεινη την στιγμη ?
το προγραμμα τον δρομολογιων τραινων αλλαζει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom