Πορτογαλία Λισσαβώνα

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λοιπόν, gia 18/5-21/5, έκανα κράτηση:
1) μέσω booking.com στο Hotel Lisboa Hotel Lisboa, Bem-vindo ?496 (με πρωινό) (το site το δίνει ?8 πιο κάτω, χωρίς το δικαίωμα ακύρωσης)
Υποθέτω ότι μιλάμε για 3 διαν/σεις...

Η τιμή των 160 ευρώ τη βραδύά είναι υπερβολική (εγώ δεν θα τά'δινα, παρ'όλο που το ξενοδοχείο δεν έχει ψεγάδια). Εμείς το είχαμε κλείσει με ακριβώς τα μισά (80 ευρώ), πέρυσι, τέλη Ιουλίου. Με την τιμή που το κλείσαμε ήταν πραγματικό κελεπούρι. Και την κράτηση την κάναμε ούτε 2 μήνες πριν. Μήπως να το παρακολουθείς μη τυχόν και βγάλει καμμιά προσφορά?

Το άλλο ξενοδοχείο που διάλεξες είναι αρκετά πιο μακρυά (αλλά όχι τόοοοσο πολύ) από το κέντρο (τα 20 λεπτά με τα πόδια αναφέρονται μάλλον σε αθλητές! :) ), έχω ακούσει και διαβάσει (και από μέλη του φόρουμ) καλά λόγια αλλά, και πάλι, η τιμή και αυτού είναι πολύ υψηλή (κάπου στα μισά ή λίγο παραπάνω το είχαν κλείσει κι εκείνοι).

Αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο σου και ψάξε λίγο περισσότερο. Σίγουρα θα βρεις καλή λύση με κόστος γύρω στα 100 ή και λιγότερα ευρώ τη βραδυά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
της ευαγγελίας το χοτελ δεν το ξέρω, το εμπιστεύομαι όμως. έχει και ενδιάμεση τιμή ανάμεσα στο Sofitel, κορυφαία επιλογή με 122, κι αυτό που έμεινα εγώ, αρκετά ευχαριστημένος με 75Ε δίπλα στο Sofitel,
Vip Inn Veneza.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Έχω πει ότι χρειάζομαι διακοπές γιατί μάλλον έχω κάψει ότι εγκέφαλο μου έχει απομείνει ε??
4 νύχτες παιδιά εννοώ, έγραψα λάθος, 18-22/5 ήθελα να γράψω.:roll:
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Υποθέτω ότι μιλάμε για 3 διαν/σεις...

Η τιμή των 160 ευρώ τη βραδύά είναι υπερβολική (εγώ δεν θα τά'δινα, παρ'όλο που το ξενοδοχείο δεν έχει ψεγάδια). Εμείς το είχαμε κλείσει με ακριβώς τα μισά (80 ευρώ), πέρυσι, τέλη Ιουλίου. Με την τιμή που το κλείσαμε ήταν πραγματικό κελεπούρι. Και την κράτηση την κάναμε ούτε 2 μήνες πριν. Μήπως να το παρακολουθείς μη τυχόν και βγάλει καμμιά προσφορά?

Το άλλο ξενοδοχείο που διάλεξες είναι αρκετά πιο μακρυά (αλλά όχι τόοοοσο πολύ) από το κέντρο (τα 20 λεπτά με τα πόδια αναφέρονται μάλλον σε αθλητές! :) ), έχω ακούσει και διαβάσει (και από μέλη του φόρουμ) καλά λόγια αλλά, και πάλι, η τιμή και αυτού είναι πολύ υψηλή (κάπου στα μισά ή λίγο παραπάνω το είχαν κλείσει κι εκείνοι).

Αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο σου και ψάξε λίγο περισσότερο. Σίγουρα θα βρεις καλή λύση με κόστος γύρω στα 100 ή και λιγότερα ευρώ τη βραδυά.
Όπως είπα έγραψα λάθος 18-21/5, και η σωστή ημερομηνία είναι 18-22/5:oops: Ως πρώτο αναφέρεσαι στο Hotel Lisboa? Για 124?/βραδιά είναι και πάλι κρίαμ να τα δώσω;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πάντως, τώρα που το είδα στο booking, το Lisboa το πουλάει στα 400 για 3 βράδυα, με δωρεάν ακύρωση. Καμμία σχέση με την τιμή που αναφέρθηκε πιο πάνω (480). Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται ψάξιμο και οι επιλογές είναι πολλές.

@Samion: το είδα το δικό σου, στην ίδια περιοχή είναι, όταν πήγαμε εμείς η τιμή του έπαιζε πιο πάνω από του δικού μας, οπότε η επιλογή μας ήταν εύκολη. Πάντως, είναι και άλλου στυλ ξενοδοχείο, οπότε ανάλογα τι ψάχνει κανείς...

edit: @hera: μετά το νέο σου ποστ, η νέα τιμή στο Lisboa πάει στα 520 (booking) (130 τη βραδυά). Νομίζω ότι πάλι είναι πολλά. Γύρω στο 100άρικο θα ήταν καλά.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
edit: @hera: μετά το νέο σου ποστ, η νέα τιμή στο Lisboa πάει στα 520 (booking) (130 τη βραδυά). Νομίζω ότι πάλι είναι πολλά. Γύρω στο 100άρικο θα ήταν καλά.
To Lisboa το έχω κρατήσει ήδη, μέσω booking στα ?496, για 4 βράδια με πρωινό και δωρεάν ακυρωτικά.
Βγαίνει στα ?124/διανυκτέρευση. Αξίζει ή να κοιτάξω και κάτι πιο κάτω; Η τοποθεσία του είναι καλή;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
καλημέρα και από εμένα.Εγώ πάω Λισαβόνα σε μια εβδομάδα και έχω κλείσει αυτό Booking.com: ξενοδοχείο HF F με 284 ευρώ τα 4 βράδια με πρωινό και ακυρωτικά .Νομίζω είναι πολύ καλό .Θα επιβεβαιώσω και ότν γυρίσω.Τσέκαρε τις ημερομηνίες που θέλεις και αν δεν έχει διαθεσιμότητα πάρε και κανένα τηλ.Καμιά φορά κρατάνε δωμάτια χωρίς να τα δώσουν στο booking.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
To Lisboa πάντως, για τις ημερομηνίες που θέλετε το δίνουν πολλές ιστοσελίδες στα 90ευρώ με πρωινό, αλλά χρειάζεται προπληρωμή. Ορίστε και οι τιμές για τις ημερομηνίες σας:
Compare Hotel Prices - Best Hotel Deals Guaranteed
Αφού σας ενδιαφέρει τόσο πολύ το εν λόγω ξενοδοχείο, γιατί δε τους στέλνετε ένα e-mail, ζητώντας τους να σας προσφέρουν απευθείας αυτή την τιμή; Δε χάνετε και τίποτα.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
To Lisboa πάντως, για τις ημερομηνίες που θέλετε το δίνουν πολλές ιστοσελίδες στα 90ευρώ με πρωινό, αλλά χρειάζεται προπληρωμή. Ορίστε και οι τιμές για τις ημερομηνίες σας:
Compare Hotel Prices - Best Hotel Deals Guaranteed
Αφού σας ενδιαφέρει τόσο πολύ το εν λόγω ξενοδοχείο, γιατί δε τους στέλνετε ένα e-mail, ζητώντας τους να σας προσφέρουν απευθείας αυτή την τιμή; Δε χάνετε και τίποτα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου.
Δεν έχουμε κάποιο "κόλλημα" με αυτό το ξενοδοχείο. Στο ψάξιμο είμαστε, για αυτό και ζητάω περισσότερο την γνώμη σας από μέρη στα οποία έχετε μείνιε εσείς ή δικοί σας άνθρωποι.
Ένα πολύ καθαρό, νορμάλ σε διαστάσεις δωμάτιο θέλω, σε καλή τοποθεσία, ώστε το βράδυ να μπορώ να επιστρέφω με τα πόδια ενδεχομένως ;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχει δίκηο ο marquis. Το προσωπικό τους είναι πολύ εξυπηρετικό και είναι πιθανό να σου κάνουν καλύτερη τιμή. Έχω προσωπική εμπειρία από ξεν/χείο στην Έβορα που είχα κλείσει λανθασμένα μονόκλινο αντί για δίκλινο και μετά ακύρωσα γιατί η τιμή του δίκλινου έβγαινε πάνω απ' το μπάτζετ μου, και μέσα σε λιγότερο από μία ώρα πήρα email απ' το ξεν/χείο που μου ρωτούσε το λόγο της ακύρωσης. Όταν τους εξήγησα, μου πρόσφεραν το δίκλινο με 10% έκπτωση (για να μη χάσουν τον πελάτη) και, φυσικά, το έκλεισα (και δεν το μετάνοιωσα! :) ).

Ακόμη κι αν δεν στο δώσουν με 90, και 100 να το δώσουν, κλείσ'το. Είναι σε κεντρική περιοχή, το μετρό είναι στα 150 μέτρα και πας παντού με τα πόδια (Rossio, Baixa). A, και έχει κι ένα γκουρμέ εστιατόριο σε απόσταση αναπνοής (και με εξαιρετικές τιμές)... :)

Solar dos Presuntos, Λισαβόνα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom