Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σκεφτόμαστε για το oblix ή το aquashard έχουμε κάνει και κράτηση να υπάρχει και θα αποφασίσουμε ανάλογα. Μέχρι 100-120λιρες θα τις δίναμε πάντως!

Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποιες εφαρμογές για iphone ωστε να βλέπουμε τις διαδρομές για τα μμε;
Τα πρόγραμμα των μμε για τις γιορτές έχει βγει;;

Και κάτι τελευταίο το ναός του Αποστόλου Παύλου μόνο ως αξιοθέτατο λειτουργεί; Ρωτάω γιατί έχει είσοδο και μάλιστα λίγο τσιμπημένη (20λίρες), αξίζει επίσκεψη στο εσωτερικό;
Citymapper δαγκωτό. Πολύ καλή και αξιόπιστη εφαρμογή, με σχεδόν όλα τα updates του TFL.

Στον Άγιο Παύλο μπορείτε να μπείτε δωρεάν σε ώρα λειτουργίας (βέβαια όπως καταλαβαίνετε δε μπορείτε να τραβάτε φωτογραφίες ή να περιδιαβαίνετε στο εσωτερικό). To Evesong είναι αρκετά ευχάριστο να το παρακολούθησετε πάντως. Για περισσότερα εδώ: https://www.stpauls.co.uk/worship-music/music/service-schedule
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχει πάει κάποιος στο Shard; Θα ήθελα να μάθω γνώμες για το αν αξίζει ή όχι. Αν βρήκε κάποιος φθηνότερα εισιτήρια από το επίσημο site και ότι άλλο θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζω.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
London Shard εχω παει εγω και νομιζω αξιζει με τα χιλια (πολυ περισσοτερο απο London Eye). Κλεινεις απο το επισημο site, ενω αν εισαι και μικρη σε ηλικια ή γενικα μικροδειχνεις κλεισε το μειωμενο που ειναι για φοιτητες μαθητες (ουτε που το κοιτανε γιατι το εισιτηριο εκδιδεται κατευθειαν με barcode)

Πηγαινεις αν θες λιγο πριν αρχισει να σουρουπωνει ετσι ωστε να προλαβεις και μερα και μετα που νυχτωνει ειναι κατι παραπανω απο μοναδικο αυτο που βλεπεις (δυο ωρες γεματες εκατσα και χαζευα :p) Και γενικα η ολη ατμοσφαιρα δεν βγαζει κατι τοσο τουριστικο αλλα πιο κυριλε. ΤΙΡ: Με 5 λιρες μπορεις να παρεις και σαμπανια νομιζω για να ειναι πιο glamourous η επισκεψη ;)
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
London Shard εχω παει εγω και νομιζω αξιζει με τα χιλια (πολυ περισσοτερο απο London Eye). Κλεινεις απο το επισημο site, ενω αν εισαι και μικρη σε ηλικια ή γενικα μικροδειχνεις κλεισε το μειωμενο που ειναι για φοιτητες μαθητες (ουτε που το κοιτανε γιατι το εισιτηριο εκδιδεται κατευθειαν με barcode)

Πηγαινεις αν θες λιγο πριν αρχισει να σουρουπωνει ετσι ωστε να προλαβεις και μερα και μετα που νυχτωνει ειναι κατι παραπανω απο μοναδικο αυτο που βλεπεις (δυο ωρες γεματες εκατσα και χαζευα :p) Και γενικα η ολη ατμοσφαιρα δεν βγαζει κατι τοσο τουριστικο αλλα πιο κυριλε. ΤΙΡ: Με 5 λιρες μπορεις να παρεις και σαμπανια νομιζω για να ειναι πιο glamourous η επισκεψη ;)
Για τον Ιανουάριο τι ώρα πιστεύεις είναι καλύτερα να ανέβεις για απόγευμα; Δηλαδή τι ώρα νυχτώνει για να προλάβεις και την δύση του ήλιου; Σκέφτομαι να κλείσω ή 17:00 ή 16:00. Επίσης μπορείς να κάτσεις όση ώρα θέλεις;
 

Jackwalker

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους. Είμαι φοιτητής και σκοπεύω να πάω στο κολλητό μου στο Λονδίνο για κάποιο χρονικό διάστημα και θέλω να ξέρω αν θα μπορώ με το ελληνικό πάσο να έχω τις πρόσφορες που δικαιούνται οι φοιτητές.
Ευχαριστώ εκ' τον πρότερων
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα. Τον Απρίλιο στην επιστροφή μας από Ισλανδία η πτήση μας φτάνει στο Heathrow γύρω στις 15:00 23/4 το μεσημέρι και πετάμε για Θεσσαλονίκη την Επόμενη μέρα από το stansted στις 16:40.
Το πρόγραμμά μας είναι με το που φτάσουμε Λονδίνο να αφήσουμε τα πράγματα στο δωμάτιο και φυσικά να κάνουμε βόλτες μέχρι το βράδυ που θα γυρίσουμε για έναν ύπνο και το πρωί αν προλάβουμε να δούμε το Βρετανικό Μουσείο και να ξεκινήσουμε για αεροδρόμιο!
Ήθελα να σας ρωτήσω σε ποιες περιοχές θα μας προτείνατε να κοιτάξουμε για διαμονή με δεδομένο του ότι ο χρόνος είναι περιορισμένος και στην ουσία θα γυρίσουμε στο δωμάτιο μόνο για ύπνο! Οπότε η καλή συγκοινωνία είνα σημαντικό! Το budget μας αρχικά ήταν γύρω στα 35 ευρώ το άτομο αλλά συνειδητοποιήσαμε αρκετά γρήγορα ότι λίγο δύσκολο :p , οπότε και λίγο πιο ακριβώ να είναι δεν μας πειράζει!

Θα ήταν πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας! Ευχαριστώ πολύ!
 

marman

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα..Γνωριζει κανεις τι συμβαινει με τα μεσα μαζικης μεταφορας στο Λονδινο; Και επισησ με το London Pass που διαβαζω στο google; Ευχαριστω πολυ..
 

Dimitra gian

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
να ρωτησω και παλι γιατι δεν εχω λογαριασμο στο paypal για το τρενο δεχονται ευρω και τα μετατρεπουν σε λιρες οπως πχ στα εισητηρια αεροπορικων και χοστελ??

και τα χρηματα να τα αλλαξω αθηνα η λονδινο??

δεν εχω πιστωτικη εχω μονο χρεωστικη αλλα με τα capital controls λογικα αυτο δεν θα γινεται να τραβαω απο εκει τα λεφτα οποτε μηπως να τα αλλαξω και να παμε με λιρες κατευθειαν??
 
Last edited by a moderator:

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Καλησπέρα. Τον Απρίλιο στην επιστροφή μας από Ισλανδία η πτήση μας φτάνει στο Heathrow γύρω στις 15:00 23/4 το μεσημέρι και πετάμε για Θεσσαλονίκη την Επόμενη μέρα από το stansted στις 16:40.
Το πρόγραμμά μας είναι με το που φτάσουμε Λονδίνο να αφήσουμε τα πράγματα στο δωμάτιο και φυσικά να κάνουμε βόλτες μέχρι το βράδυ που θα γυρίσουμε για έναν ύπνο και το πρωί αν προλάβουμε να δούμε το Βρετανικό Μουσείο και να ξεκινήσουμε για αεροδρόμιο!
Ήθελα να σας ρωτήσω σε ποιες περιοχές θα μας προτείνατε να κοιτάξουμε για διαμονή με δεδομένο του ότι ο χρόνος είναι περιορισμένος και στην ουσία θα γυρίσουμε στο δωμάτιο μόνο για ύπνο! Οπότε η καλή συγκοινωνία είνα σημαντικό! Το budget μας αρχικά ήταν γύρω στα 35 ευρώ το άτομο αλλά συνειδητοποιήσαμε αρκετά γρήγορα ότι λίγο δύσκολο :p , οπότε και λίγο πιο ακριβώ να είναι δεν μας πειράζει!

Θα ήταν πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας! Ευχαριστώ πολύ!
Δοκίμασε σε κάποιο κεντρικό Travelodge (covent garden,waterloo...) που είναι πολύ οικονομικό και αξιοπρεπές ή στα Tune hotels.
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
να ρωτησω και παλι γιατι δεν εχω λογαριασμο στο paypal για το τρενο δεχονται ευρω και τα μετατρεπουν σε λιρες οπως πχ στα εισητηρια αεροπορικων και χοστελ??

και τα χρηματα να τα αλλαξω αθηνα η λονδινο??

δεν εχω πιστωτικη εχω μονο χρεωστικη αλλα με τα capital controls λογικα αυτο δεν θα γινεται να τραβαω απο εκει τα λεφτα οποτε μηπως να τα αλλαξω και να παμε με λιρες κατευθειαν??
Εγώ πέρσι τα είχα κλείσει όλα από Ελλάδα μέσω χρεωστικής (τρένα/λεωφορεία) όπου ήταν σε λίρες και το συνάλλαγμα το τραβούσε η τράπεζα από την συναλλαγή.
Όσο για το που να κάνεις συνάλλαγμα, μην πας σίγουρα στα ανταλλακτήρια στο Σύνταγμα, μεγαλύτερη κλεψιά δεν έχω δει. Εγώ τα περισσότερα τα άλλαξα μέσω της τράπεζας όπου ήταν και η χρεωστική μου(τους είχα ενημερώσει 2 μέρες πιο πριν για το ποσό που ήθελα). Αλλά και να ξεμείνεις εκεί, ο φίλος μου που έκανε συνάλλαγμα κάποια ευρώ εκεί τις τελευταίες μέρες, δεν ήταν τεράστια η διαφορά από εδώ. ( το ανταλλακτήριο εκεί δεν θυμάμαι πιο ήταν, πάντως θυμάμαι ότι ήταν κοντά στα Harrods, έχει έναν χαμό εκεί) .
Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

TheSandman

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα και από εμένα.

Φεύγω για Λονδίνο την ερχόμενη Παρασκευή, δλδ στις 12/2 και επιστρέφω στις 21/2. Θα καθίσω αρκετές μερούλες δλδ μιας και θα φιλοξενηθώ σε φίλο :)

Όσον αφορά τις μετακινήσεις μου αποφάσισα να βγάλω travel card γιατί θα είμαι αρκετές μέρες.

Η ερώτηση μου βασικά είναι όσον αφορά τα μέρη που θα επισκεφθώ. Σκ 13-14/2 θα πάω Camden Town και Notting Hill. Οπότε 15-19/2 θα πηγαίνω όπου θέλω μιας κ ο φίλος εργάζεται. Έχοντας επισκεφθεί το Λονδίνο για 1,5 μέρα το καλοκαίρι έχω δει το Βρετανικό Μουσείο, National Gallery, Trafalgar Square και γενικά πήρα μία καλή γεύση.
Αυτή την φορά έχω βάλει στόχο κυρίως μουσεία. Δλδ Victoria and Albert, Tate Modern, Wallace Collection, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και βλέπουμε. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικα με το τι άλλο αξίζει να επισκεφθώ. Ας πούμε Tower Bridge, Saint Pauls Cathdral και Westminister Abbey αξίζει να μπω? Επειδή το budget μου θα είναι σχετικά μικρό θα ήθελα να κάνω επιλογές. Πχ αν πάω London Eye δεν θα πάω Shard.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom