Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστω πολυ πολυ! Λεω να κλεισω 10 να ειμαι σιγουρη! για να παω queensway που να επιλεξω να κλεισω το easy bus απο Stansed??
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστω πολυ πολυ! Λεω να κλεισω 10 να ειμαι σιγουρη! για να παω queensway που να επιλεξω να κλεισω το easy bus απο Stansed??
Κοίτα το βολικότερο είναι για Baker street με μία αλλαγή και 4-5 στάσεις. Αλλά και liverpool street να βρεις θα είσαι μια χαρά, γιατί θα πάρεις μόνο τη κόκκινη γραμμή(central) και θα κατέβεις queensway. Και victoria πάλι με μία αλλαγή 4-5 στάσεις θα είσαι.

Δες εδώ https://tfl.gov.uk/maps/track και τι να πώ, κλείσε το φθηνότερο ή αυτό που κάνει γρηγορότερα. Ας πούμε το γρηγορότερο είναι για stratford, κάνει γύρω στα 40-45 λεπτά και συνήθως έχει λίγο κόσμο το λεωφορείο μέσα, πάλι μπορείς να πάρεις μόνο την κόκκινη (central) και να κατέβεις στη στάση σου.
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κοίτα το βολικότερο είναι για Baker street με μία αλλαγή και 4-5 στάσεις. Αλλά και liverpool street να βρεις θα είσαι μια χαρά, γιατί θα πάρεις μόνο τη κόκκινη γραμμή(central) και θα κατέβεις queensway. Και victoria πάλι με μία αλλαγή 4-5 στάσεις θα είσαι.

Δες εδώ https://tfl.gov.uk/maps/track και τι να πώ, κλείσε το φθηνότερο ή αυτό που κάνει γρηγορότερα. Ας πούμε το γρηγορότερο είναι για stratford, κάνει γύρω στα 40-45 λεπτά και συνήθως έχει λίγο κόσμο το λεωφορείο μέσα, πάλι μπορείς να πάρεις μόνο την κόκκινη (central) και να κατέβεις στη στάση σου.
Θα κλεισω με Terravison τελικα που με αφηνει Kings cross. το λεωφορειο απο που το παιρνω; Ειναι μακρια η σταση; ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα κλεισω με Terravison τελικα που με αφηνει Kings cross. το λεωφορειο απο που το παιρνω; Ειναι μακρια η σταση; ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!!
Ούτε η terravision εκτελεί το δρομολόγιο, συνεργαζεται με άλλη εταιρεία, με αυτή http://www.stanstedcitylink.co.uk
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ούτε η terravision εκτελεί το δρομολόγιο, συνεργαζεται με άλλη εταιρεία, με αυτή http://www.stanstedcitylink.co.uk
. αααα μαλιστα! η ιδια τιμη μου βγαινει. απο που να το κλεισω λες; επιπλεον απο που θα το παρω αυτο το λεωφορειο;; μπερδευτικα τλκ με ολα αυτα.... πφφφφφ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
. αααα μαλιστα! η ιδια τιμη μου βγαινει. απο που να το κλεισω λες; επιπλεον απο που θα το παρω αυτο το λεωφορειο;; μπερδευτικα τλκ με ολα αυτα.... πφφφφφ
Αν σου βγαίνει ίδια τιμή είτε το κλείσεις από τη σελίδα της terravision είτε από την επίσημη της εταιρείας, τότε καλύτερα από την επίσημη λέω εγώ.
όλα τα λεωφορεία από το αεροδρόμιο φεύγουν από την ίδια στάση, με το που φτάσεις θα κατέβεις ένα επίπεδο κάτω , έχει και πινακίδες για λεωφορεία, σαν υπόγεια διάβαση, και βγαίνεις στο κεντρικό πάρκινγκ λεωφορείων στο οποίο η κάθε εταιρεία έχει από κάποιες στάσεις ανάλογα με τον προορισμό του λεωφορείου. Αλλά είναι πανεύκολο να το βρεις!
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν σου βγαίνει ίδια τιμή είτε το κλείσεις από τη σελίδα της terravision είτε από την επίσημη της εταιρείας, τότε καλύτερα από την επίσημη λέω εγώ.
όλα τα λεωφορεία από το αεροδρόμιο φεύγουν από την ίδια στάση, με το που φτάσεις θα κατέβεις ένα επίπεδο κάτω , έχει και πινακίδες για λεωφορεία, σαν υπόγεια διάβαση, και βγαίνεις στο κεντρικό πάρκινγκ λεωφορείων στο οποίο η κάθε εταιρεία έχει από κάποιες στάσεις ανάλογα με τον προορισμό του λεωφορείου. Αλλά είναι πανεύκολο να το βρεις!
Εισαι θεος ευχαριστω πολυυ πολυυ πολλυ!!:minion please:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κοίτα το βολικότερο είναι για Baker street με μία αλλαγή και 4-5 στάσεις. Αλλά και liverpool street να βρεις θα είσαι μια χαρά, γιατί θα πάρεις μόνο τη κόκκινη γραμμή(central) και θα κατέβεις queensway. Και victoria πάλι με μία αλλαγή 4-5 στάσεις θα είσαι.
Οι σταθμοί Queensway και Bayswater είναι δίπλα (150 μέτρα ή 3 λεπτά). Bayswater πας από παντού (και Kings' cross) χωρίς αλλαγή.
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τελεια!!! ευχαριστω πολυ!!! κανενα καλο μαγαζι για φαγητο και καποιο ωραιο bar εχετε να προτεινετε? εχω διαβασει τον οδηγο για Λονδινο ( σχεδον ολες τις σελιδες :shock: ) αλλα οι περισσοτερες προτασεις ειναι λιγο παλιες και αναρωτιεμαι αν εχετε να προτεινετε κατι πιο φρεσκο...

ευχαριστω πολυ πολυ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
εχω διαβασει τον οδηγο για Λονδινο ( σχεδον ολες τις σελιδες :shock: ) αλλα οι περισσοτερες προτασεις ειναι λιγο παλιες και αναρωτιεμαι αν εχετε να προτεινετε κατι πιο φρεσκο...
Πρέπει να επεκταθείς και σε άλλα θέματα εδώ http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=37
και να διαβάσεις ιστορίες από εδώ http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=37
Πραγματικά θα βρεις πολλές προτάσεις.
Επίσης χρησιμοποίησε την Αναζήτηση πάνω δεξιά.
 

Stylianos

Member
Μηνύματα
56
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?
Καλησπέρα!!!:clap:
Εκλεισα για Πρωτοχρονιά 26/12 με 3/1 στο Λονδίνο.Θα μένουμε στο Paddigton και πετάμε με aegean στο Heatrow.
3 ερωτήσεις έχω και μου απαντάει όποιος ξέρει και έχει χρόνο.:rolleyes:

1)Συμφέρει το taxi απο το αεροδρόμια και προς τα εκει...? Περίπου 100 ευρω για 4 άτομα πηγαινε έλα.
2)Ποιά καρτα για τα μεταφορικά συμφέρει για 8 μέρες?
3)Συμφωνείται με αυτό το πρόγραμμα: ( To βρήκα στην αρχή του θέματος.)

02/02: Camden (κατευθείαν), Regent's Park (μέσω Primrose Hill village και Primrose Hill) με ένα εξτραδάκι τα Garden of St John's Lodge, έτσι, για να το παίζεις και μούρη
03/02: Big Ben, Westminster Abbey, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, China Town, (Regents street-τύφλα να χει η Oxford), (Carnaby street), Oxford street, Soho, Covent Garden
04/02: National Gallery, Tate Britain (γιατί?), (St James's Park), Buckingham Palace, (Green Park, Mayfair), Hyde Park, (Royal Albert Hall), Science Museum, (V&A), (Natural History έστω στην κεντρική αίθουσα)
05/02: British Museum, St's Paul Cathedral, Tower of London, London Tower Bridge,
06/02: Tate Modern, (Southbank... γιατί δεν είναι στη λίστα σου???), Big Ben, Σε μιουσικαλ (phantom of the opera)
07/02: (St Kathrein's Docks, Canary Wharf, DLR, Greenwich)
08/02: Notting Hill


εγω πάλι διαβάζω και όλο το θέμα,αλλα αν μπορεί καποιος ας βοηθήσει.:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom