Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!!

Να ρωτήσω κάτι που μάλλον είναι τέρμα χαζό?? 3 φορές εχω ταξιδέψει με αεροπλάνο στο εξωτερικό, αλλά έλεγχο για να μπεις στη χώρα δεν είχε. Μιλάω τωρα για ταξίδι τύπου Ρώμη, Πράγα. Στην προκειμένη περίπτωση πρώτα παίρνεις βαλίτσες κα μετά γίνεται ο έλεγχος??
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!!

Να ρωτήσω κάτι που μάλλον είναι τέρμα χαζό?? 3 φορές εχω ταξιδέψει με αεροπλάνο στο εξωτερικό, αλλά έλεγχο για να μπεις στη χώρα δεν είχε. Μιλάω τωρα για ταξίδι τύπου Ρώμη, Πράγα. Στην προκειμένη περίπτωση πρώτα παίρνεις βαλίτσες κα μετά γίνεται ο έλεγχος??
Εφόσον αναφέρεσαι στον έλεγχο διαβατηρίων αυτός προηγείται της παραλαβής αποσκευών. Δε λαμβάνει χώρα μόνο εφόσον τόσο η χώρα αναχώρισης όσο και άφιξης είναι μέλη στη συνθήκη Σένγκεν.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!!

Να ρωτήσω κάτι που μάλλον είναι τέρμα χαζό?? 3 φορές εχω ταξιδέψει με αεροπλάνο στο εξωτερικό, αλλά έλεγχο για να μπεις στη χώρα δεν είχε. Μιλάω τωρα για ταξίδι τύπου Ρώμη, Πράγα. Στην προκειμένη περίπτωση πρώτα παίρνεις βαλίτσες κα μετά γίνεται ο έλεγχος??
To αντίθετο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σε 2 μέρες, θα άφηνα έξω τα πάρκα και σίγουρα Madam.
1
Πρωι: Westminster Abbey, Big Ben, House Of Parliament, London Eye (συνεχίζεις περπατώντας δίπλα στο ποτάμι και αφού περάσεις Tate Modern, Golden Hinde, Hay's Galleria, City Hall) φτάνεις σε Tower Bridge, Tower of London

Απόγευμα: Oxford street, Regent street, Carnaby street, Piccadilly Circus, China Town, Trafalgar Square, Covent Garden

2
Πρωι: Camden και αν προλάβεις μία βόλτα με το DLR(από τη στάση Bank) μέχρι Canary Warf, αφού προηγουμένως έχεις κάνει βόλτα στην περιοχή ανάμεσα σε St.Paul, Guildhall, Leadenhall Market, The Gherkin.
Απόγευμα: Ξανά τα ίδια με χθες γιατί δεν θα χορτάσεις!
Αυτο το προγραμμα τωρα φτιαχνω. Την δευτερη μερα μπορω το πρωι να βαλω και το μουσειο με τα κερινα ? Θα σηκωθούμε νωρις να παμε..Μένουμε σχεδον διπλα...Επίσης σε παρακαλω μπορεις να μου προσθεσεις και τα παρκα που σου ζήτησα...? Θελουμε να τα δουμε οπως και να εχει...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αυτο το προγραμμα τωρα φτιαχνω. Την δευτερη μερα μπορω το πρωι να βαλω και το μουσειο με τα κερινα ? Θα σηκωθούμε νωρις να παμε..Μένουμε σχεδον διπλα...Επίσης σε παρακαλω μπορεις να μου προσθεσεις και τα παρκα που σου ζήτησα...? Θελουμε να τα δουμε οπως και να εχει...
Όσο νωρίς και να θες να πας αυτό έχει συγκεκριμένη ώρα που ανοίγει.Τώρα θα μείνεις 2 βράδια στο Λονδίνο και να πας στα κέρινα τι να πω. Και για τα πάρκα το ίδιο, οκ ωραία αλλά έχεις πάρα πολλά να δεις. Δεν ξέρω μπορείς να τα βάλεις σε όποια μέρα θες.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αυτο το προγραμμα τωρα φτιαχνω. Την δευτερη μερα μπορω το πρωι να βαλω και το μουσειο με τα κερινα ? Θα σηκωθούμε νωρις να παμε..Μένουμε σχεδον διπλα...Επίσης σε παρακαλω μπορεις να μου προσθεσεις και τα παρκα που σου ζήτησα...? Θελουμε να τα δουμε οπως και να εχει...
Εδω το ωραριο για το μουσειο με τα κερινα που σε ενδιαφερει για ολο το 2017. Μπορεις να δεις αναλυτικα:
https://www.madametussauds.com/london/en/opening-times/

Μenu --> Plan your visit --> Opening hours

Αν προσεξεις υπαρχουν και μερες το Φεβρουαριο που ανοιγει και απο τις 8:30.... Τσεκαρε
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Παντως σχετικα με τον ελεγχο διαβατηριων που αναφερετε, ενας συγγενης μου ο οποιος ειχε παει με ταυτοτητα νεου τυπου ειχε μεγαλη καθυστερηση. Μου ανεφερε οτι οσοι ειχαν διαβατηριο περναγαν αμεσως και αυτος που ειχε ταυτοτητα τον κρατησαν τελευταιο για να τον ελεγξουν. Δεν ξερει γιατι
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Παντως σχετικα με τον ελεγχο διαβατηριων που αναφερετε, ενας συγγενης μου ο οποιος ειχε παει με ταυτοτητα νεου τυπου ειχε μεγαλη καθυστερηση. Μου ανεφερε οτι οσοι ειχαν διαβατηριο περναγαν αμεσως και αυτος που ειχε ταυτοτητα τον κρατησαν τελευταιο για να τον ελεγξουν. Δεν ξερει γιατι
Μήπως έχουν γινει τωρα πιο αυστηρά τα πραγματα λόγω τρομοκρατικών επιθεσεων γιατι εγώ που πήγα τελευταία φορά με ταυτότητα το 2010 πέρασα κανονικότατα χωρίς καμία καθυστέρηση!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μήπως έχουν γινει τωρα πιο αυστηρά τα πραγματα λόγω τρομοκρατικών επιθεσεων γιατι εγώ που πήγα τελευταία φορά με ταυτότητα το 2010 πέρασα κανονικότατα χωρίς καμία καθυστέρηση!!
Κάτι άλλο θα έγινε, πριν ένα μήνα κανονικά χωρίς πρόβλημα, ούτε 5 λεπτά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδια μπήκα να δω και να κλείσω τραπέζι στο Skygarden στο Pod Bar μπορεις να κατσεις μεχρι 2 ωρες σωστα ? Γιατι λεει σημείωση οτι θα πρεπει να αδειασουμε το τραπεζι 2 ωρες μετα εφόσον κατσουμε. Και δευτερον και σημαντικότερο..Αν δεν παμε (που θα παμε) θα μας χρεώσει £25.00 το ατομο ? Παμε καλα ?

Restaurant reservations at Sky Garden require credit card details before your reservations will be confirmed. In the instance of a no-show or cancellation less than 48 hours, in advance your card will be charged £25.00 per person, which is non refundable.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Παιδια μπήκα να δω και να κλείσω τραπέζι στο Skygarden στο Pod Bar μπορεις να κατσεις μεχρι 2 ωρες σωστα ? Γιατι λεει σημείωση οτι θα πρεπει να αδειασουμε το τραπεζι 2 ωρες μετα εφόσον κατσουμε. Και δευτερον και σημαντικότερο..Αν δεν παμε (που θα παμε) θα μας χρεώσει £25.00 το ατομο ? Παμε καλα ?

Restaurant reservations at Sky Garden require credit card details before your reservations will be confirmed. In the instance of a no-show or cancellation less than 48 hours, in advance your card will be charged £25.00 per person, which is non refundable.
Το κάνουν εδώ και χρόνια και πολύ δημοφιλή και γνωστά εστιατόρια σε πολλές χώρες.Και μάλιστα Αμερική(Νέα Υόρκη) μπορεί να χρεώνουν και 200 Δολάρια.Ισχυρίζονται ότι αν δεν εμφανισθεί ένα 10-15% των κρατήσεων θα μπουν "μέσα" εκείνο το βράδυ.Πιθανόν να φταίνε και τα υπέρογκα ενοίκια σε τέτοια μέρη.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το κάνουν εδώ και χρόνια και πολύ δημοφιλή και γνωστά εστιατόρια σε πολλές χώρες.Και μάλιστα Αμερική(Νέα Υόρκη) μπορεί να χρεώνουν και 200 Δολάρια.Ισχυρίζονται ότι αν δεν εμφανισθεί ένα 10-15% των κρατήσεων θα μπουν "μέσα" εκείνο το βράδυ.Πιθανόν να φταίνε και τα υπέρογκα ενοίκια σε τέτοια μέρη.
Μα και παλι δεν εχει λογική το ενα με το αλλο..Οκ να εχει καποια επιβάρυνση αλλα αυτο ειναι αστειο..Γιατι και να παμε ουτε καν τοσα λεφτα δεν θα βγαλουν..Το μενου μου φανηκε παρα πολυ λογικό σε τιμές οποτε αν 3 ατομα παρουν ας πουμε 3 Cocktails αντε να φτασεις 40-50 ευρω. Θα μου πεις εγω μιλαω για την δικη μας παρεα αλλα οκ...Τελος παντων...Εμεις θα παμε και ας ελπίσουμε να ειμαστε γεροί και υγιείς εκεινη την μερα :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom