Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μέσω πρακτορείου ή όχι?

vanna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ετοιμάζομαι για μια εκδρομή στο Λονδίνο γύρω στα Χριστούγεννα.

Μέχρι τώρα όποτε έχω πάει ημουν μόνο με το σύζυγο, αλλά αυτή τη φορά θα έχουμε μαζί και δύο μικρά παιδιά, οπότε εξετάζουμε το ενδεχόμενο να πάμε μέσω πρακτορείου κυρίως για διευκόλυνση στις μεταφορές (πέρυσι τα Χριστούγεννα το tube ήταν χάος με τα έργα και δε θέλω σε καμία περίπτωση να το ξανακάνω navigate βράδυ με παιδιά και μπαγκάζια :) ).

Επίσης, από ένα αρχικό ψάξιμο σε ξενοδοχεία, είδα πως μάλλον θα χρειαστεί να κλείσουμε δύο δωμάτια, ενώ θα προτιμούσαμε τετράκλινο. Πιθανώς αυτό να είναι πιο εύκολο/οικονομικό μέσω πρακτορείου.

Γνωρίζω πως δε επιτρέπονται απαντήσεις με ονόματα πρακτορείων, οπότε θα το εκτιμούσα αν όποιος έχει παρόμοια εμπειρία μου στείλει ΠΜ με προτάσεις.

Όσο για αξιοθέατα, προτίνετε κάτι που να είναι ειδικά για πιτσιρίκια μέχρι 6 ετών?

Ευχαριστώ,

Vanna
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Εγώ εμπειρία από πρακτορία δεν έχω απλά θέλω να σου πω πως για δωμάτιο δοκίμασε να το κοιτάξεις λίγο καλύτερα! Υπάρχουν αρκετά ξενοδοχεία με τετράκλινα δωμάτια, το ξέρω γιατί πριν από τρεις βδομάδες ήμουν εκεί και εμεινα σε τετράκλινο μαζί με τρεις φίλες μου. Το ξενοδοχείο μας δε στο συστήνω, είχε οικογένειες βέβαια, αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο. 4 κρεβάτια βασικά μεσα στο δωμάτιο, μία μικρή τηλέοραση και ντουζ. Άνετα κρεβάτια πολύ και βασικό πρωινό απλά θορυβώδες ιδιαίτερα! Πάντος, δεν υπήρχε μόνο αυτό, ψάχνοντας είχα βρει ακρετά μέσω του booking.com
 

elmaria

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Ετοιμάζομαι για μια εκδρομή στο Λονδίνο γύρω στα Χριστούγεννα.

Μέχρι τώρα όποτε έχω πάει είμουν μόνο με το σύζυγο, αλλά αυτή τη φορά θα έχουμε μαζί και δύο μικρά παιδιά, οπότε εξετάζουμε το ενδεχόμενο να πάμε μέσω πρακτορείου κυρίως για διευκόλυνση στις μεταφορές (πέρυσι τα Χριστούγεννα το tube ήταν χάος με τα έργα και δε θέλω σε καμία περίπτωση να το ξανακάνω navigate βράδυ με παιδιά και μπαγκάζια :) ).

Επίσης, από ένα αρχικό ψάξιμο σε ξενοδοχεία, είδα πως μάλλον θα χρειαστεί να κλείσουμε δύο δωμάτια, ενώ θα προτιμούσαμε τετράκλινο. Πιθανώς αυτό να είναι πιο εύκολο/οικονομικό μέσω πρακτορείου.

Γνωρίζω πως δε επιτρέπονται απαντήσεις με ονόματα πρακτορείων, οπότε θα το εκτιμούσα αν όποιος έχει παρόμοια εμπειρία μου στείλει ΠΜ με προτάσεις.

Όσο για αξιοθέατα, προτίνετε κάτι που να είναι ειδικά για πιτσιρίκια μέχρι 6 ετών?

Ευχαριστώ,

Vanna
Κατά την άποψή μου όταν είσαι ζευγάρι είναι πιο ωραία να τα κλείνεις όλα μόνο σου. Όταν είσαι όμως με μικρά παιδιά καλύτερα να ταξιδεύεις με γκρουπ. Σίγουρα θα σου κοστίσει κάτι παρα πάνω αλλά όταν ταξειδεύεις με γκρουπ έχεις πολλά πλεονεκτήματα όπως: είσαι ασφαλισμένος εσείς και τα παιδιά σας ακόμα και οι αποσκευές, δεν έχεις να νοιαστείς για την οργάνωση του προγράμματός σου, οι μετακινήσεις από και πρός το αεροδρόμιο είναι κανονισμένες, δεν ψάχνεις να βρείς το ξενοδοχείο για να κάνεις check in σέρνοντας μαζί σου παιδιά και βαλίτσες, έχεις ελάχιστες μετακινήσεις με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, έχεις τον αρχηγό που θα σας πει πολλά και που μπορείς να σου προτείνει πράγματα και να σου δώσει συμβουλές, τα ξενοδοχεία που σου προτείνουν τα πρακτορεία είναι καλά και ίσως να έχουν και δωμάτια με ενδιάμεση πόρτα καθώς δεν είστε η μόνη οικογένεια με παιδάκια που θέλει να ταξιδευσει. Θυμίσου μόνο να ρωτήσεις εάν αυτά που σου προτείνουν είναι κεντρικά (γιατί κάποια δεν είναι) για να μπορείτε ευκολα στον ελευθερο χρόνο του προγραμματος να έχετε εύκολες μετακινήσεις.

Πολύ ωραία μουσεία για παιδάκια είναι φυσικά το μανταμ τυσώ αλλά και το μουσείο φυσικής ιστορίας (ελευθερη είσοδος) που έχει συλλογή με δεινόσαυρους, ζώα και πολύ ωραία εκθέματα για παιδιά.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ πάντως το Λονδίνο το θεωρώ μια εύκολη πόλη και θα σου έλεγα να το ψάξεις να κλείσεις μόνη σου.
Τυσσώ και Φυσικής Ιστορίας όπως σου είπαν είναι ό, τι πρέπει για παιδιά
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Τα παιδιά θα βαρεθούν με το οργανωμένο! Ανέβα στο πούλμαν, περίμενε να επιβιβαστούν όλοι, άντε άλλη μια ξενάγηση που δε θα τα ενδιαφέρει...
Καλύτερα μόνοι σας, να οργανώσετε το χρόνο σας όπως θέλετε και να μην έχετε πρόβλημα αν το ένα θέλει να καθυστερήσει για να πάει για πιπι ή αργήσει να τελειώσει το φαγητό του κλπ.
Δεν είναι πάντα ευκολία το οργανωμένο, πολλές φορές είναι πολύ πιο ζόρικο. Προτείνω να πάτε μόνοι.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Να πάτε μόνοι σας .... Λονδίνο με group απλά δεν υπάρχει για πολλούς λόγους και ειδικά αφου έχεις ξαναπάει
τι ηλικίας ειναι τα παιδιά ????
πέρσυ είμασταν εκει ενδιάμεσα χριστούγεννα-πρωτοχρονιά με παιδί ( κατω των 10 ετών ) .

τι αρεσει σε παιδιά
τα πάρκα ο ζωολογικός κήπος στο regent park , η ρόδα , το μουσείο φυσικής ιστορίας , το hamleys το παιχνιδάδικο επι της Regent , o ναός του st Pauls και αμέτρητα άλλα.

Οσο αφορά ξενοδοχείο πολλά 4κλινα δεν υπάρχουν αλλά θελει αρκετό ψαξιμο είτε μεσω μηχανών ειτε με email απευθείας σε ξενοδοχεία

έχω μείνει εδω σε τρίκλινο με χρέωση 2κλινου
http://www.guoman.com/en/hotels/united_kingdom/london/the_cumberland/index.html
στείλε email
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
κανε αναζητηση σε ξενοδοχεια που ειναι family friendly. εκει μεχρι 2 παιδια δεν τα χρεωνουν..μια τετοια αλυσιδα ειναι τα νοβοτελ...δεν ξερω αν και που εχει στο λονδινο
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι εγώ με τη σειρά μου θα σου πρότεινα να το κανονίσεις μόνη σου! Αν τα παιδιά σου για οποιοδήποτε λόγο ταλαιπωρηθούν, τουλάχιστον θα ξέρεις για το επόμενό σας ταξίδι! Ξενοδοχείο θα βρείς, ψάξιμο θέλει, αν βέβαια έχεις χρόνο και όρεξη για ψάξιμο!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.300
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για παιδιά πολύ ωραίο είναι και το London Dungeon, και καλά τρομαχτικό.

Κι εγώ προτείνω να πάτε χωρίς group και να κάνετε δραστηριότητες που θα σας ευχαριστούν όλους. Τα groups μου φαίνονται κουραστικά κι ανιαρά για κάποιο παιδί, καθώς τα προγράμματά τους είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες των ενηλίκων. Εξαίρεση θα ήταν αν πηγαίνατε με καμιά άλλη οικογένεια, εξασφαλίζοντας στα παιδιά παρέα συνομηλίκων, κάτι που όπως κατάλαβα, δεν είναι στο πρόγραμμά σας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωρίζω πως δε επιτρέπονται απαντήσεις με ονόματα πρακτορείων, οπότε θα το εκτιμούσα αν όποιος έχει παρόμοια εμπειρία μου στείλει ΠΜ με προτάσεις.
Πως το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ κιόλας αυτό? Επιτρέπονται κανονικά οι (θετικές ή ουδέτερες) αναφορές σε συγκεκριμένα πρακτορεία. Μόνο η δυσφυμιση απαγορεύετεται.

Επί της ουσίας, σου απάντησαν όλοι οι άλλοι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Απλά να αναφέρω ότι στο Λονδίνο γίνονται έργα λόγω των επικείμενων Ολυμπιακών Αγώνων και πολλά ξενοδοχεία έχουν κλείσει προσωρινά για ανακαίνιση με αποτέλεσμα οι επιλογές για διαμονή να μειωθούν και οι τιμές να αυξηθούν αρκετά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.041
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom