Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο με Ryanair

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
To γνωριζω αυτο..Απο την εμπειρια σας με πτησεις ryanair αν ειμαι στο αεροδρομιο 1 ωρα πριν την πτηση μου,προλαβαινω να περασω τους ελεγχους?To boarding gate ειναι μετα τον ελεγχο διαβατηριων ή πριν.Ειμαι λιγο ασχετος οπως καταλαβαινετε.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ειμαι λιγο ασχετος οπως καταλαβαινετε.
Αμα εισαι λιγο ασχετος,κανονισε περισσοτερη ωρα.Τα πειραματα,ειναι για αυτους που το κανουν συχνα.Και παλι δεν μπορεις να υπολογισεις με τετοια ακριβεια χρονο μεταφορας.
 

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Πιο νωρις δεν μπορω αν βρισκομαι εκτος αν μεινω απο βραδυ κυριακης στο αεροδρομιο και παει για πεταμα το εισιτηριο που εκλεισα με τρενο απο tottenam hale-stansted airport.Στο αεροδρομιο γραφει οτι θα βρισκομαι 5:39 και 6:40 φευγει η πτηση μου.Ο χρονος μεταφορας στο αεροδρομιο ειναι σιγουρος,λογω τρενου.
 

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Μονο χειραποσκευη εχω παιδια!Το αεροδρομιο οπως ειπα ειναι το stansted.
05:39 φτανει το stansted express στο αεροδρομιο και η πτηση φευγει 06:40!!
Τι να πω δεν ξερω οταν εκλεινα το τρενο θεωρησα οτι θα εχω αρκετο χρονο,απλα ειδα την πολιτικη τους στο check in που εκανα τωρα και ανησυχησα!
Οποιαδηποτε πληροφορια αποψη θα την εκτιμουσα!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μονο χειραποσκευη εχω παιδια!Το αεροδρομιο οπως ειπα ειναι το stansted.
05:39 φτανει το stansted express στο αεροδρομιο και η πτηση φευγει 06:40!!
Τι να πω δεν ξερω οταν εκλεινα το τρενο θεωρησα οτι θα εχω αρκετο χρονο,απλα ειδα την πολιτικη τους στο check in που εκανα τωρα και ανησυχησα!
Οποιαδηποτε πληροφορια αποψη θα την εκτιμουσα!
Το Stansted ειναι σχετικα μικρό αλλα για ολες τις πτησεις περναει ο κοσμος απο το ιδιο σημειου ελεγχου..αν δεν εχει πολλες πτησεις την ιδια ωρα, δηλαδη τεραστια ουρα τοτε προλαβαίνεις...αν δεις πολυ κοσμο μπροστα σου απευθύνσου σε καποιον υπευθυνο της ασφαλειας και πες οτι πετας σε λιγο και πρεπει να σε βοηθήσει να προσπεράσεις....αλλιώς κρατα το εισιτηριο ψηλα , αναμαλλιάσου λιγο, διχνε αγχωμενος και φωναζε..σορρυ!! σορρυ!!..προσπερνώντας μόνος..θα φας κανα βρισίδι αλλα μαλλον δεν θα χασεις το αεροπλανο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μονο χειραποσκευη εχω παιδια!Το αεροδρομιο οπως ειπα ειναι το stansted.
05:39 φτανει το stansted express στο αεροδρομιο και η πτηση φευγει 06:40!!
Τι να πω δεν ξερω οταν εκλεινα το τρενο θεωρησα οτι θα εχω αρκετο χρονο,απλα ειδα την πολιτικη τους στο check in που εκανα τωρα και ανησυχησα!
Οποιαδηποτε πληροφορια αποψη θα την εκτιμουσα!
Αρχηγε μην αγχωνεσαι. Φτανεις μιση ωρα πριν κλεισει το gate. Αρα υπολογισε πως εχεις μιση ωρα στη διαθεση σου. Τωρα θες μινιμουμ 2-3 λεπτα απο την ωρα που θα κατεβεις απο το τραινο μεχρι το τερμιναλ και αλλα 2-3 για να φτασεις μεχρι τον ελεγχο. Υπολογισε ακομα αλλα 2-3 απο την στιγμη που θα τελειωσεις με τον ελεγχο μεχρι να περασεις την αιθουσα αναχωρησεων και να αρχισεις να κατευθεινεσαι προς τα gates. Απο κει θες τουλαχιστον 12 λεπτα οπως θα δεις και στη σχετικη πινακιδα (εσυ τι να δεις δηλαδη ετσι αλαφιασμενος που θα τρεχεις) μεχρι να φτασεις στο gate σου.

Αρα ο χρονος που σου μενει για τον ελεγχο ειναι το πολυ 10 αντε 12 λεπτα. Οπως καταλαβαινεις θα πρεπει ηδη απο το τραινο να εχεις βγαλει μπουφαν, ζωνες, κασκολ, λαπτοπ, αλλες μεγαλες συσκευες, κλειδια, μεταλλικα αντικειμενα, υγρα και να τα κρατας στα χερια ωστε οταν φτασεις στον ελεγχο να μη χασεις κι αλλο χρονο για να τα βαλεις στα καλαθια. Συγχρονως να ευχεσαι να μην χτυπησει το μηχανημα σωματικου ελεγχου οταν θα περνας και να μην σου ζητησουν να βγαλεις τα παπουτσια. Εννοειται πως δεν θα φορας μποτες, μποτακια, οποιοδηποτε παπουτσι που καλυπτει τον αστραγαλο ή γοβες στιλετο (μη σου πω για σιγουρια να εχεις βγαλει ηδη τα παπουτσια πριν κατεβεις απο το τρενο).

Τελος βεβαιως θα πρεπει να ακολουθησεις το συστημα προσπερασματος που προτεινει η Veger...(δεν το θυμαμαι το υπολοιπο. Μα νικ ειναι αυτο; ) για να εχεις καποιες ελπιδες να προλαβεις το gate ανοιχτο και να επιστρεψεις στη Θεσσαλονικη.

Α...Και στους πινακες αναχωρησεων μην χαζολογας. Ενα λεπτο εχω δωσει μαξιμουμ για να διαβασεις το οτιδηποτε μεσα στο αεροδρομιο.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Προλαβαινεις αλλα με την ψυχη στο στομα!
Εγω οσες φορες εχω πεταξει με Ryan για Αθηνα απο Stansted εχει σχεδον παντα καθυστερηση, φαντασου κανα 5-10 λεπτα παραπανω μεχρι να ξεκινησουμε επιβιβαση!

Μην αγχωνεσαι! Φορα κανα κοντομανικο για να μην ιδρωσεις :p
 

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Aoutss...Διαβασα οτι ειναι και μεγαλες σχετικα οι αποστασεις απο ελεγχο-->gate.
Τι να πω μαλλον θα ψαξω αλλο εισιτηριο,για να παω στο αεροδρομιο νωριτερα ή θα παω απο κυριακη βραδυ να μεινω στο αεροδρομιο.Αν ειναι για 11λιρες (που ειχε το εισιτηριο τρενου) να μου βγει η ψυχη,καλυτερα on the safe side.
Δηλαδη,20 λεπτα πριν την πτηση κλεινει το gate ακομα και αν εχεις φτασει?
Απο φιλους μου χουν πει οτι αυτο δεν ισχυει παντα,ασχετα που το γραφουν στην πολιτικη της εταιρειας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οχι δεν ισχυει παντα αλλα πολλες φορες ισχυει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom