Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο-Bath-Στοουνχετζ:αξίζει?

Mariaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παιδιά τα φώτα σας!
την Πρωτοχρονιά πάω Λονδίνο για 5διανυκτερέυσεις και σκεφτόμασταν με την παρέα μου να αφιερώσουμε μια μέρα σε εκδρομή και έπεσε η ιδέα για Bath και Stonehedge.στο ιντερνετ είδα οτι το πρώτο απέχει περίπου 1μιση ώρα απο Λονδίνο και το 2ο απο Bath 45λεπτα αν δεν κάνω λάθος.
Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά να κάνεις στο Λονδίνο,αλλά θα ήθελα πολύ να κάνω και την εκδρομή.το έχει κάνει κάποιος,θεωρείτε ότι αξίζει ή καλύτερα να απολαύσουμε τις 5μερες μας μόνο στην πρωτεύουσα??
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
5 μερες δεν φτανουν με τιποτα,αλλα το Βαth ειναι μια προκληση.Αστο ομως καλυτερα για μια αλλη φορα.Εχεις τοσα να δεις στο Λονδινο.....
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Αν επισκέπτεσαι το Λονδίνο πρώτη φορά δε θα στο σύστηνα .Καλύτερα να ευχαριστηθεις την πόλη.Αλλιώς να πας ασυζητητί.
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Αν δεν έχει καλό καιρό δεν θα το ευχαριστηθείτε τόσο, ειδικά στο Stonehedge καλό θα ήταν να μην έχει ούτε αέρα... Στο Bath πάλι αξίζει μια μεγάλη βόλτα στην πόλη, οπότε ίσως θα πρέπει να το αποφασίσετε όταν θα βρίσκεστε εκεί, ανάλογα και με την πρόγνωση του καιρού.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Το Bath είναι ότι πρέπει για ημερήσια εκδρομή από το Λονδίνο και είμαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις γιατί είναι απίστευτα όμορφη πόλη. Το τραίνο μπορείς να το πάρεις από τον σταθμό του Paddington και αν θυμάμαι καλά έχει ανά μισή ώρα δρομολόγια, το εισητήριο κοστίζει περίπου 70 λίρες.
 

Mariaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Ακόμα δε ξέρω τι θα κάνω αλλά μάλλον εκεί θα αποφασιστεί!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Το Μπαθ είναι πανέμορφο, γαλήνιο, μυρίζει Τζέιν Όστεν. Φημισμένο για τα Ρωμαϊκά λουτρά του (βλ.φωτό), αν και προσωπικά θα αφιέρωνα ελάχιστο χρόνο στην επίσκεψή τους. Η πόλη είναι που σου σου παίρνει τα μυαλά.
Το Στόουνχεντζ είναι απομονωμένο, εντυπωσιακό, θαυμάζεις το επίπεδο του ανθρώπινου πολιτισμού 5000 χρόνια πριν. Τίποτα παραπάνω. Υπάρχουν ξεναγήσεις με ακουστικά.
Για 6 μέρες Λονδίνο, δε θα έκανα καμία από τις παραπάνω εκδρομές. Σ'αυτή την πρώτη σου επίσκεψη, κοίταξε να πάρεις μια καλή δόση της πρωτεύουσας. Ευρωπαϊκή μητρόπολη γαρ.
Επίσης, πως θα φτάσετε Στόουνχέντζ; Είναι μεγάλη ταλαιπωρία αν δεν έχετε αυτοκίνητο. Μη σκεφτείτε να κάνετε την μονοήμερη Μπαθ-Στόουνχεντζ με πρακτορείο. Εκτός του ότι είναι πανάκριβη, θα απογοητευτείτε.
 

Attachments

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ειναι πραγματι πολυ ωραιο το bath..εκανε μεταπτυχιακο η κόρη μου εκει...αλλα αν πας πρωτη φορά λονδίνο...αστο για άλλη φορά..εχει πολλα το λονδίνο να δεις...
 

michkal91

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά είναι η δεύτερη φορά που πάμε Λονδίνο και σκεφτόμαστε να κανουμε την εκδρομή αυτή. Βρήκα ένα πακέτο (ακριβά βέβαια) 76 λίρες για μονοήμερη... Ποια η γνώμη σας;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παιδιά είναι η δεύτερη φορά που πάμε Λονδίνο και σκεφτόμαστε να κανουμε την εκδρομή αυτή. Βρήκα ένα πακέτο (ακριβά βέβαια) 76 λίρες για μονοήμερη... Ποια η γνώμη σας;
Για τσέκαρε εδώ http://uk.megabus.com για Bath να δεις τιμές για να πας μόνος σου. Αλλά σαν διαδρομή γύρω στο 3ωρο το πολύ το θες να το ξέρεις. ίσως να σκεφτείς το cambridge με τρένο, σε λιγότερο από 1 ώρα, για εισιτήρια εδώ http://www.nationalrail.co.uk ή οξφόρδη πάλι με λεωφορείο megabus και κοντά και φθηνά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.293
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom