Ηνωμένο Βασίλειο Λονδινο: Top 10+1 για αρχαριους by tripakias

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι, μου 'χει τυχει και τετοιο, αλλα στο ντους κι ειχα πραγματικα καει...
θα μου λύσετε μια απορία εσείς οι αγγλόφιλοι?κάθε πότε δηλ κάνουν μπανιο? ή μια πενταμελής οικογένεια γεμίζει τη μπανιέρα 10 φορές την ημέρα? κ πώς ξεπλένονται? ή η διαδικασία γίνεται άπαξ εβδομαδιαίως ή μηνιαίως?..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.153
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
θα μου λύσετε μια απορία εσείς οι αγγλόφιλοι?κάθε πότε δηλ κάνουν μπανιο? ή μια πενταμελής οικογένεια γεμίζει τη μπανιέρα 10 φορές την ημέρα? κ πώς ξεπλένονται? ή η διαδικασία γίνεται άπαξ εβδομαδιαίως ή μηνιαίως?..
Κανουν και με κρυο νερο αυτοι, δεν εχουν προβλημα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κανουν και με κρυο νερο αυτοι, δεν εχουν προβλημα...
το κορυφαίο (κ αρκετά ενδεικτικό..) είναι όταν δεν υπάρχει η μπαταρία του ντουζ, υπάρχουν μόνο οι 2 βανες (για το μηνιαίο μπανιο..) και φυσικά η υπέρμετρης υγεινής μοκέτα στο μπάνιο..απορροφητική κιόλας..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.153
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
το κορυφαίο (κ αρκετά ενδεικτικό..) είναι όταν δεν υπάρχει η μπαταρία του ντουζ, υπάρχουν μόνο οι 2 βανες (για το μηνιαίο μπανιο..) και φυσικά η υπέρμετρης υγεινής μοκέτα στο μπάνιο..απορροφητική κιόλας..
Ποσα χρονια εχεις να πας; Μοκετα στο μπανιο που ειδες;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποσα χρονια εχεις να πας; Μοκετα στο μπανιο που ειδες;
μη συγχεεις την παλαιότητα με την παράδοση. η τελευταία δεν μεταβάλλεται με την πάροδο του χρόνου στη Νήσο.
σε σπίτια που έχω φιλοξενηθεί. όπου δεν υπήρχε, την προσθετουν μονοι τους. ρωτα κανα εγγλέζο να στα πει.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.465
H κρύο η ζεστό νερό, αυτό είναι που λένε σκωτζέζικο ντους δεν το 'εχετε ακούσει; Οπότε τι κάνεις... γεμίζεις ένα κουβά με χλιαρό νερό και κάνεις μπάνιο όπως οι γιαγιάδες μας και οι παππούδες μας παλιά........:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ο λόγος που έχουν ξεχωριστές βρύσες για ζεστό και κρύο νερό είναι γιατί στο παρελθόν χρησιμοποιούνταν η λεκάνη για πλύσιμο. Αναμειγνύονταν κρύο και ζεστό νερό για να πετύχει η επιθυμούμενη θερμοκρασία. Με την πάροδο του χρόνου και την εξέλιξη, ο νιπτήρας αντικατέστησε τη λεκάνη, οι ρουμπινέδες τις κανάτες, η παράδοση όμως έμεινε.

Και, ναι, έχει δίκηο ο Samion, η μοκέτα στο μπάνιο είναι "σήμα κατατεθέν" σε πολλά σπίτια, ακόμη και σήμερα. Δεν είναι τυχαία η παροιμία για το σκύλο και τις συνήθειες, ε tripakia? :)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το παλαι ποτε , ουσα φοιτητρια στας Αγγλιας ,στο σπιτι που νοικιαζα ειχα 2 δωματια μπανιου.
Στο ενα πολυ μικρο μπανιο , ισα που χωρουσε η λεκανη μονο (για χαλαρωση) και στο δευτερο υπηρχε μια μεγαλη μπανιερα και φυσικα οι αγαπημενες βανες hot , cold.
Το πατωμα φυσικα και ηταν ντυμενο απο τοιχο σε τοιχο με μια ¨"υπεροχη" σκουρα μοκετα η οποια καθε που καναμε μπανιο εβγαζε τα "σπανια αρωματα" της στην φορα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.153
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δικιο εχεις. Εχω γραψει το μισο εδω και καμμια δεκαρια μερες... πρεπει να το ολοκληρωσω καποια στιγμη. Εγω δεν χαθηκα ομως, εσυ χαθηκες.

Α και για τους πιο πανω που γραφουν για τις μοκετες στα μπανια: στα καινουρια διαμερισματα στο St john's ή στο Chelsea και στο South Kensington απουσιαζει παντελως η μοκετα...

Στα παλια τη μοκετα δεν την βγαζεις γιατι αμα τη βγαλεις δεν ξερεις τι μπορει να συναντησεις.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Άσχετο και σχετικό μαζί, στην Κύπρο ΟΛΑ τα σπίτια έχουν μοκέτες, μιμούμενοι τους εγγλέζους, με τη διαφορά βέβαια ότι υπάρχουν μέρη στη Κύπρο που έχει να βρέξει χρόνια, χώρια τα σαραντάρια που πιάνει ο υδράργυρος το Καλοκαίρι.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Trafalgar Square
Βρετανικο Μουσειο
Westminster Abbey, Big Ben
Covent Garden
Musical
Tate Modern
Στο προγραμμα βεβαιως βεβαιως ;)

-Για Hyde Park ποδηλατακια υπαρχουν απ'εξω απ'το παρκο;
Γενικα ποδηλατα στο Λονδινο που μπορει να νοικιασει καποιος και ποσο περιπου κοστιζουν;

-Διασκεδαση: εκει θα δω πως πραγματικα διασκεδαζουν οι λονδρεζοι; Αν υπαρχει και καποια pub να προτεινετε :) Ουσιαστικα θελω να'μαι στο απολυτο κλιμα του Λονδινου:D

Εκει θα βρειτε το νουμερο 2 club στον κοσμο. Το Fabric.
Απο περιεργεια ποιο ειναι το νουμερο 1;
Εισοδος στο κλαμπ σε ευρω;:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.696
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom