Ηνωμένο Βασίλειο Λονδρέζικη Κουλτούρα !!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παντως παιδια εχω πραγματικα πονοκεφαλιασει με ολα αυτα που γραφονται για Λονδινο.
Που να τα συγκρατησω ολα αυτα.Μονο τα μεταφορικα μεσα ειναι...ειναι...ειναι...Λοιπον οταν παω Λονδινο θα μου πειτε 5 πραγματα καρφωτα εσυ Λορδινακια και ο Χρηστος ..γιατι δε βγαζω ακρη αλλιως.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Ο expert πια για το Λονδίνο Χρήστος ξαναχτύπησε με μια υπέροχη ιστορία που μας μετέφερε νοερά στην υπέροχη μητρόπολη...φίλε Χρήστο, θα μου επιτρέψεις να κάνω κατάχρηση του χώρου σου για να προσθέσω τα εξής tips:

- Στο Chelsea, στη Duke of York Square, Σάββατο μεσημέρι στήνεται μια υπέροχη υπαίθρια αγορά με πάγκους γεμάτους γκουρμέ λιχουδιές. Από τη Sloane Sq. στρίβουμε προς King's Road (ωραίος δρόμος και με ωραία μαγαζιά για τους ενδιαφερόμενους).

- Ανατολικό Λονδίνο, Bricklane και πέριξ με υπέροχες αγορές για vintage ρούχα και ένα υπέροχο μαγαζί για μεσημέρι, Story Delli Pizza. Ψαγμένο, ντιζαϊνάτο, με υπέροχη πίτσα. Πηγαίνετε και θα με θυμηθείτε.

-Ο φίλος σου που του τη πέσανε Αγγλίδες σε μπαρ στη ΝΥ είναι γνωστός λάτρης tourist trap και γκέι μέχρι το κόκκαλο. Ονόματα δε λέμε φυσικά. :haha:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Old Spitalfields Market - Spitalfields Premier East London Attraction όπως είπε και ο GTS, είναι και αυτή μία από τις πολλές αγορές
Και πού να την είχες γνωρίσει και όπως ήταν πριν... Τότε ήταν πραγματική και το κυνήγι του θησαυρού στέφονταν πάντα με επιτυχία. Τώρα είναι "γιαλαντζί", το να βρεις κάτι που πραγματικά ν' αξίζει είναι εξαιρετικά σπάνιο. Πιο "καθαρή" και "προσεγμένη" ίσως, αξίζει λίγο μόνο για χάζι και όχι κάτι ουσιαστικό.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δεν εγκρίνω Spitalfields και sυμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ με το babaduma. Ειδικά που στην γύρω περιοχή υπάρχουν δεκάδες εξαιρετικά, ίσως μικρότερα σε έκταση αλλά πολύ πιο αυθεντικά markets.

Και ένα μικρό update για τους φίλους του Story Deli Pizza (που ναι μεν ντιζαινατο αλλά πανάκριβο): λίγες μέρες πριν που πέρασα, ήταν θεοκλειστο και άδειο, τα πάντα μαζεμένα, μέχρι και οι ταμπέλες. Τώρα αν ανακαινίζεται,αν έκλεισε οριστικά, δεν βρήκα κάποιον να ρωτήσω..
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Προφανώς και υπάρχουν και αλλες πιο original αγορές στη γύρω περιοχή, ρε παιδιά.αν προσέξατε είπα είναι μία από τις πολλές αγορές (broadway, hackney, bricklane κα). Προσωπικά για τα γούστα μου και την ηλικία μου τη βρήκα μια χαρά και θα πρότεινα μια επίσκεψη και σε αυτή, αν κάποιος βρεθεί εκεί!!!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Προφανώς και υπάρχουν και αλλες πιο original αγορές στη γύρω περιοχή, ρε παιδιά.αν προσέξατε είπα είναι μία από τις πολλές αγορές (broadway, hackney, bricklane κα). Προσωπικά για τα γούστα μου και την ηλικία μου τη βρήκα μια χαρά και θα πρότεινα μια επίσκεψη και σε αυτή, αν κάποιος βρεθεί εκεί!!!!!!

Σωστά μόνο πού το ''original '' είναι σχετικό και προσωπικό για τον καθένα σύμφωνα με τα γούστα , την κουλτούρα και φυσικά την ηλικία του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom