Ηνωμένο Βασίλειο ΜΕΤΡΟ ΛΟΝΔΙΝΟΥ

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους!τις τελευταίς μέρες κοιτάζω χάρτες μετρό του Λονδίνου, μπας και βγαλω καμιά άκρη για το πώς θα κινηθώ, αλλά τίποτα...
Στο προηγούμενο μου ταξίδι στη Ρώμη, οι μετακινήσεις με το μετρό μου φάνηκαν παιχνιδάκι, ενώ τώρα όπως κοιτάω το χάρτη του Λονδίνου δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Παρόλο που έχω πολύ καιρό μπροστά μου μέχρι το Δεκέμβρη, αγχώνομαι γιατί δεν θέλω να φτάσω στο Λονδίνο και να χάνω χρόνο κοιτάζοντας συνεχώς τους χάρτες, θέλω να ξέρω πάνω κάτω πως θα κινηθώ.
Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι στο Bayswater. Πώς θα πάω για παράδειγμα στην tower bridge ή στο london eye?
Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Δε σε βοηθάει δηλαδή αυτή η εικόνα;

apgoh13.com_london_tube.gif
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
Το Bayswater είναι στην κίτρινη και πράσινη γραμμη και το London Eye είναι κοντά στο Waterloo station που είναι στη μαύρη γραμμή.. οπότε θα πρέπει να κάνεις αλλαγή στο Embankment αν δεν κάνω λάθος για να πας εκεί που θες .... απλά πρέπει να σημειώσεις στο χάρτη αυτά που θες να δεις ... και να κάνεις τις αλλαγές ...
ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο έχω να πάω και 6 χρόνια λονδίνο...οπότε μπορεί και να μη θυμάμαι καλά
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ kostasSTI!
ίσως τα έχω λίγο μπερδεμένα στο κεφάλι μου αλλά θέλω να πιστευώ πως όταν φτάσω δεν θα δυσκολευτώ ιδαίτερα...
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Βρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αν πάρω ταξί απο το Gatwick για το Bayswater, πόσο περίπου θα μου κοστίσει?Πώς λειτουργούν τα ταξί εκεί;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα σε όλους!τις τελευταίς μέρες κοιτάζω χάρτες μετρό του Λονδίνου, μπας και βγαλω καμιά άκρη για το πώς θα κινηθώ, αλλά τίποτα...
Στο προηγούμενο μου ταξίδι στη Ρώμη, οι μετακινήσεις με το μετρό μου φάνηκαν παιχνιδάκι, ενώ τώρα όπως κοιτάω το χάρτη του Λονδίνου δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Μα συγκρίνεις τη Ρώμη με το Λονδίνο;;;κούκλα η Ρώμη οκ,αλλά μιά ...σταλιά:haha: κι έχει όλο κι όλο δυό γραμμές μετρό γιαυτό και σου φάνηκε παιχνιδάκι ενώ το Λονδίνο έχει καμιά...15αριά γραμμές.

Εχεις πολύ καιρό μπροστά σου,κάτσε και μελέτησε το χάρτη του μετρό και θα δείς τελικά ότι είναι πανεύκολο να μετακινηθείς,ακολουθείς τα "χρώματα''και την κατεύθυνση προς την οποία θέλεις να πας.
Και άσε τα ταξί και τα ...κουλά:haha:από Gatwick για Βayswater ,το αεροδρόμιο απέχει από το κέντρο της πόλης γύρω στα 40 χιλιόμετρα...,τραίνο κανονικό θα πάρεις( και σε συμφέρει το απλό southern που είναι πιό οικονομικό από το express) για κέντρο στάση victoria και από κει μετά μετρό(δες το χάρτη που είναι η victoria και που η bayswater πάνω στην κίτρινη γραμμή και οι δύο...)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γειά σου Μαράκι, και γω Δεκέμβρη θα είμαι Λονδίνο και το ψάχνω όσο μπορώ από τώρα..Για ρίξε μια ματιά και σαυτόν τον διαδραστικό χάρτη. Ισως σε βοηθήσει περισσότερο γιατί σου εμφανίζει μία μία μόνο τις γραμμές που σε ενδιαφέρουν!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
maraki νομιζω οτι αγχωνεσαι χωρις λογο. Το μετρο του Λονδινου ειναι τεραστιο μεν, αλλα πολυ απλο. Σε μια ημερα θα το εχεις παιχνιδακι. Απο Bayswater με την Dustrict Line (και τη Circle) πας κατευθειαν στο Waterloo που ειναι το London Eye. Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις και το σταθμο του Lancaster gate που ειναι πολυ κοντα με τα ποδια. Εκτος απο τον σταθμο του Waterloo μπορεις να πας στη Trafalgar Sq. και μετα απο 300μ περπατημα και αφου δεις πολλα αξιοθεατα (τα πιο πολλα ειναι εκει κοντα) να φτασεις στο Westminster οπου ειναι διπλα στο London Eye.

Το μονο δυσκολο νακαταλαβει καποιος τουριστας ειναι οτι οι αποστασεις στον χαρτη του μετρο δεν ανταποκρινονται στις πραγματικες αποστασεις και μερικοι σταθμοι που ειναι σχεδον διπλα φαινονται πολυ μακρυα. οταν πας θα το καταλαβεις. Ειναι παντως πολυ ευκολο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
http://www.travelstories.gr/380856-post2.html

επίσης, κάτι που δε γράφω παραπάνω, εξοικειώσου με τους όρους: βορράς, νότος, δύση, ανατολή.
Ανατολή- δεξιά, Δύση- αριστερά.. εντάξει? ok? μόλις έμαθες το tube!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(λες να το απλοποιήσω κι άλλο μπας και μπερδευτούν κάποιοι?)
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα να ταξιδεύουμε συχνά στο εξωτερικό, ούτε ζούμε στην Αθήνα, για να γνωρίζουμε από μετρό. Την ανατολή και τη δύση όμως μπορούμε να την ξεχωρίσουμε....μας την μαθαίνουν και στην επαρχία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom