Μάμα Άφρικα

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
βλέπω τ αφεντικό να με απολύει,με την αποχαύνωση που έχω πάθει,:shock:
με τις φωτογραφίες σου.
Όχι δεν τις είδα όλες ,φεύγω πάω σπίτι,βάζω παντόφλες,παίρνω και προμήθειες
για να τις απολαύσω έτσι όπως τους αξίζει.
Θα επανέλθω για σχόλια:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Φυσικα Euphemia μπορεις να γραψεις και ιστορια στο φορουμ και να συμπεριλαβεις τα
tips σου και λοιπες πληροφοριες εκει.
Απλα πας.... ιστοριες σε εξελιξη....νεο θεμα...και ορεξη ναχεις να γραφεις.
Η γραφεις σε word και μετα copy/paste.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σε καθε περιπτωση, εφοσον το κειμενο σου ειναι μεγαλο, πρεπει να το γραφεις σε word και μετα να κανεις copy paste. Εχω χασει κειμενα απο βλακεια μου ουκ ολιγα μεχρι να αποφασισω να εφαρμοσω αυτη την απλη μεθοδο.
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Κατατοπιστικά και άλλα

Σε καθε περιπτωση, εφοσον το κειμενο σου ειναι μεγαλο, πρεπει να το γραφεις σε word και μετα να κανεις copy paste. Εχω χασει κειμενα απο βλακεια μου ουκ ολιγα μεχρι να αποφασισω να εφαρμοσω αυτη την απλη μεθοδο.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την κατατόπιση, ελπίζω να τα καταφέρω γιατί είναι πολύωρη απασχόληση. Ήδη το site μου και η δουλειά μού έχουν στοιχίσει ένα αυχενικό. Καλό το κόλπο με το copy - paste από αρχείο word. Νάστε όλοι καλά για την υποστήριξη, καμήλες, σκυλάκια, ελεφαντάκια, γαϊδουράκια, κροκοδειλάκια και όλα τα ζωντανά του Travel Stories! :lol: :lol: :lol:
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
βλέπω τ αφεντικό να με απολύει,με την αποχαύνωση που έχω πάθει,:shock:
με τις φωτογραφίες σου.
Όχι δεν τις είδα όλες ,φεύγω πάω σπίτι,βάζω παντόφλες,παίρνω και προμήθειες
για να τις απολαύσω έτσι όπως τους αξίζει.
Θα επανέλθω για σχόλια:clap:
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια. Αν πας Λιβύη στην περιοχή Akakus (Ghat) έχει περίπου τα τοπία που θα δεις στο site μου από Αλγερία Ajjer. Είναι μορφολογικά η ίδια ευρύτερη περιοχή μόνο που τη χωρίζουν τα σύνορα. Δεν έχω πάει Λιβύη, απλά το γνωρίζω από φίλους, διαβάσματα και φωτογραφίες. Και περισσότερη άμμο... :lol:
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Ισλανδία

Επιτέλους!!! Καλώς ήρθες, κοπέλα μου!!! :clap:Θα 'χουμε πολλά να πούμε εμείς οι δυο!!!
Είδα ότι έχεις πάει Ισλανδία. Είναι ένας από τους μελλοντικούς μου στόχους, αν όχι φέτος το καλοκαίρι - λίγο χλωμό, μάλλον του χρόνου. Θέλω πραγματικά να τη γυρίσω γιατί εκτός από πανέμορφη είναι και φωτογραφικός παράδεισος. Ή κάνω λάθος; Φαντάζομαι ότι τώρα πια, λόγω κρίσης, θα είναι και πιο φτηνή.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Είδα ότι έχεις πάει Ισλανδία. Είναι ένας από τους μελλοντικούς μου στόχους, αν όχι φέτος το καλοκαίρι - λίγο χλωμό, μάλλον του χρόνου. Θέλω πραγματικά να τη γυρίσω γιατί εκτός από πανέμορφη είναι και φωτογραφικός παράδεισος. Ή κάνω λάθος; Φαντάζομαι ότι τώρα πια, λόγω κρίσης, θα είναι και πιο φτηνή.
Ονειρεμένος τόπος...τόσο για περιπατητές, όσο και για φωτογράφους...Ακριβό ταξίδι (το 2007), αλλά άξιζε και με το παραπάνω...Εμείς νοικιάσαμε αυτοκίνητο και κάναμε το γύρο όλου του νησιού σε δυο βδομάδες, με ύπνο κάθε βράδυ σε διαφορετική αγροικία...Απέραντα χωράφια λάβας, παγετώνες, ηφαίστεια, γαλάζιες, ζεστές λίμνες, γκέιζερ, καταρράκτες ων ουκ έστιν αριθμός...Να βγαίνεις με καΐκι στον κόλπο του Hussavik και να βρίσκεσαι περικυκλωμένος από φυσητήρες φάλαινες, να περπατάς πάνω σε παγετώνα...Μοναδικές στιγμές...Αν βάλεις και τους ανθρώπους που είναι ένας πολύ ιδιαίτερος και περήφανος λαός, με τη μυθολογία τους, τις προλήψεις τους (σκέψου ότι ακόμα πιστεύουν σε ξωτικά και γίγαντες, και προτιμούν να φτιάξουν παράκαμψη παρά να περάσουν το δρόμο τους από τοποθεσία που θεωρείται μαγεμένη...), καταλαβαίνεις πως βρίσκεσαι σε μια χώρα μοναδική στο είδος της...Όποτε το αποφασίσεις, σου έχω έτοιμο δρομολόγιο και καταλύμματα...(και φωτογραφίες, όποτε καταφέρω να τις σκανάρω...)
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Νίγηρας, πότε και πώς;

Επιτέλους!!! Καλώς ήρθες, κοπέλα μου!!! :clap:Θα 'χουμε πολλά να πούμε εμείς οι δυο!!!
Δεν μπορώ να απαντήσω σε προσωπικό μήνυμα λόγω του συστήματος (πρέπει λέει να φτάσω τα 20 μηνύματα στο φόρουμ πρώτα). Οπότε μόνο από δω προς το παρόν! Ναι, είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος και όλα αυτά προτίθεμαι να γράψω στο site μου, στο TRAVEL. Θα δεις, σου έγραψα και για την Ισλανδία. Εγώ ταξιδεύω με γαλλικά πρακτορεία τύπου Atalante, Hommes & Montagnes που είναι σχεδόν 100% trekking. Οι Γάλλοι είναι τρελλαμένοι με αυτό το είδος και επιπλέον γνωρίζουν πολύ καλά την Αφρική. Τώρα, με τα ψηλά βουνά δυστυχώς έχω ένα "κατασκευαστικό πρόβλημα από το εργοστάσιο" και δεν μου επιτρέπεται να ανεβώ σε υψόμετρο πάνω από 3.000μ. περίπου. Οπότε στερούμαι όλα τα υπέροχα βουνά όπως Ιμαλάια, Άνδεις, Κιλιμάντζαρο κ.λπ. Υπάρχουν όμως τόσα και τόσα άλλα πανέμορφα μέρη κι έτσι δεν στενοχωριέμαι και πολύ. Ψάχνοντας πήγα στη Ναμίμπια, μία καταπληκτική χώρα, και, πολύ σημαντικό, μια χώρα που είναι ασφαλής. Trekking κάνεις στη Damaraland, φοβερή περιοχή. Μετά, μπορείτε π.χ. να νοικιάσετε αυτοκίνητο με σκηνή στην οροφή και να εξερευνήσετε αυτή την τεράστια χώρα μόνοι, έχει πολύ καλό οδικό δίκτυο και χώρους camping. Επίσης μπορείτε να μετακινηθείτε, έστω και για την πλάκα του, με αεροπλανάκι, είναι λιγότερο ακριβό από τα... καράβια μας. Τώρα, για τον Νίγηρα, είναι ένα όνειρο που λόγω των προβλημάτων εκεί, ποτέ δεν πραγματοποιείται. Περιμένω πότε θα ηρεμήσουν και θα ανοίξουν τα σύνορα (δεν δίνουν Visa) για να το οργανώσω. Και όπως έγραψες στο πρώτο σου μήνυμα, ΝΑΙ, έχουμε πολλά να πούμε! Όποτε θέλεις. ΥΓ. Χάρηκα πολύ με αυτό που έγραψες για την κόρη. Αυτή η νοοτροπία και στάση ζωής πρέπει να λέγεται και να μεταδίδεται. :lol:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μπήκα στα δύο πρακτορεία που ανέφερες και πράγματι έχουν ενδιαφέρον, αλλά οι σελίδες τους είναι στα γαλλικά και με δυσκολεύουν..Έχεις ψάξει καθόλου για τοπικά πρακτορεία στις χώρες που σε ενδιαφέρουν? Εμείς, π.χ., είχαμε έρθει σε επαφή με πρακτορείο στην Κατμαντού που μας ετοίμασε τα πάντα στην εντέλεια, γλιτώνοντας αρκετές προμήθειες από μεσάζοντες. Επιπλέον, είχε το πλεονέκτημα πως το trek κόπηκε και ράφτηκε στα μέτρα μας (ήμαστε μόνο εμείς οι δυο και οι sherpa μας), πράγμα ιδιαιτέρως βολικό για όσους δεν τους αρέσουν τα μεγάλα γκρουπ...

υ.γ. δεν ξέρω, μήπως πρέπει να ανοίξουμε θέμα σε άλλη σελίδα, κι όχι στα Νέα Μέλη???
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Μπήκα στα δύο πρακτορεία που ανέφερες και πράγματι έχουν ενδιαφέρον, αλλά οι σελίδες τους είναι στα γαλλικά και με δυσκολεύουν..Έχεις ψάξει καθόλου για τοπικά πρακτορεία στις χώρες που σε ενδιαφέρουν? Εμείς, π.χ., είχαμε έρθει σε επαφή με πρακτορείο στην Κατμαντού που μας ετοίμασε τα πάντα στην εντέλεια, γλιτώνοντας αρκετές προμήθειες από μεσάζοντες. Επιπλέον, είχε το πλεονέκτημα πως το trek κόπηκε και ράφτηκε στα μέτρα μας (ήμαστε μόνο εμείς οι δυο και οι sherpa μας), πράγμα ιδιαιτέρως βολικό για όσους δεν τους αρέσουν τα μεγάλα γκρουπ...

υ.γ. δεν ξέρω, μήπως πρέπει να ανοίξουμε θέμα σε άλλη σελίδα, κι όχι στα Νέα Μέλη???
Συμφωνώ, σε άλλη σελίδα, απλά βοήθησέ με, δεν ξέρω ποιος είναι ο καταλληλότερος τρόπος. Εκτός κι αν θέλεις απευθείας επικοινωνία, οπότε στείλε mail μέσω του site μου και θα σου απαντήσω από εκεί. Hasta luego!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.409
Likes
17.243
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήλθες :welcome:

Οι φωτογραφίες σου είναι εξαιρετικές, πολλά μπράβο. :)

Να ελπίζω σε κάποια γλαφυρή αφήγηση από τη μαύρη ήπειρο; ;)
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Γεια σου και καλώς ήλθες :welcome:

Οι φωτογραφίες σου είναι εξαιρετικές, πολλά μπράβο. :)

Να ελπίζω σε κάποια γλαφυρή αφήγηση από τη μαύρη ήπειρο; ;)
Γεια σου Πρωτομάστορα,
Μου αρέσετε πολύ, αν και είναι κάπως πολύπλοκο το portal. Ή μάλλον εγώ δεν το έχω μάθει ακόμα. Κι εγώ θέλω να ελπίζω ότι θα γράψω για κάποιες φάσεις που έζησα αλλά αυτή η καρέκλα βρε παιδί μου με έχει φάει... Κάτι η δουλειά στο pc, κάτι το φτιάξιμο του site μου, το απόχτησα το αυχενικούλι μου. Έχω νοσταλγήσει χαρτί και μολύβι. Πάντως το υπόσχομαι, αργά ή γρήγορα θα μάθετε πώς χαθήκαμε στη Ναμίμπια και κάναμε στεπ στις πέτρες για να μην κρυώνουμε, πώς κυκλοφορούσα ανάμεσα σε Καλάσνικοφ στην Ανατολική Αιθιοπία, πώς ανέβηκα μέσα στη νύχτα τα 5.200 σκαλοπάτια του ιερού βουνού Adam's Peak στη Σρι Λάνκα... Φτιάξε σενάρια Δευκαλίωνα! Γεια και χαρά :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.609
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom