Μέτσοβο ή Κήποι?

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Σχεδιάζω εκδρομή λίγο μετα την Πρωτοχρονιά για την περιοχή των Ιωαννίνων όπου και παω για πρώτη φορά.
Θα ήθελα να μου πείτε που είναι προτιμότερο να μείνω: Μέτσοβο ή Κήπους?
Ποιο είναι πιο ρομαντικό μέρος γιατί θα είμαι και νιόπαντρος? :)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
εγω θα ελεγα κηποι. εχω μεινει εκει δυο βραδυα.αλλα πιο κοσμοπολιτικο ειναι το μετσοβο..οι κηποι ειναι πολυ μικρο χωριο .εχει γεφυρια αξιολογα και εκδρομες στα διπλανα χωρια....
ειχαμε και τζακι στο δωματιο και το ..... απολαυσαμε...
μια ψηφο στους κηπους..
καλα να περασετε οπου και αν πατε....
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
όταν λες κήποι εννοείς Ζαγορίου ή περάματος??
θα υποθέσω Ζαγορίου και θα σου απαντήσω,πως αν έχεις αποκλείσει τη περίπτωση να μείνεις στα Γιάννενα με θέα τη λίμνη,τότε ψήφος και από μένα στους Κήπους!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Δεν εχω παει στους Κηπους αλλα αν βρεθεις στο Μετσοβο. για φαγητο σου προτεινω ΄΄Το στεκι του Νικολα''

Για καφε μου αρεσε το'' Μετσοβοραμα '' με θεα τη Πινδο,διαθετουν και κιαλια οπου μπορεις να δεις τη καταπληκτικη θεα καλλιτερα
Στη θεση σου θα επελεγα τα Γιαννενα και θα εκανα εξορμησεις.....δοκιμασμενο....
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Θα συμφωνήσω για Κήπους. Πανέμορφο χωριό και με δυνατότητα για πολλές πολλές βόλτες στη φύση. Αν τελικά χιονίσει ακόμη καλύτερα. Έχει ένα αξιόλογο μουσείο λαογραφίας και βεβαια το πολυφωτογραφημένογεφύρι του
Κόκορη αν θυμάμαι καλα. Καλά να περάσετε!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κηπους και παλι Κηπους!
Εχετε ολα τα Ζαγοροχωρια να εξερευνησετε!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Κήποι Τύμφης Ιωαννίνων

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
(Ανακατεύθυνση από Κήποι Ζαγορίου)
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Συντεταγμένες:
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_9_9a_Erioll_world.svg_18px_Erioll_world.svg.png
39°51′51″N 20°47′31″E / 39.86417, 20.79194
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_1_19_Zagori___Kieec56bf8cd862594993110e6eea1b901.jpg abits.wikimedia.org_skins_1.5_common_images_magnify_clip.png
Το γεφύρι του Πλακίδα ή Καλογερικό.


Οι Κήποι είναι οικισμός και δημοτικό διαμέρισμα του δήμου Τύμφης του νομού Ιωαννίνων. Βρίσκεται σε απόσταση 39 χιλιομέτρων από τα Ιωάννινα και είναι χτισμένο πάνω σε ένα βραχώδη λόφο. Οφείλει το όνομά του στους πολλούς κήπους που υπάρχουν στην περιοχή.
Διατηρεί αρκετά στοιχεία της παραδοσιακής αρχιτεκτονικής της περιοχής, με λιθόστρωτα καλντερίμια, χαγιάτια με τα τοξοειδή ανοίγματα και λίθινα σπίτια. Στους Κήπους βρίσκεται επίσης το θαυμάσιο μουσείο του Αγάπιου Τόλη με την εξαιρετική συλλογή λαογραφικού υλικού, ενώ λίγο έξω από το χωριό βρίσκεται το ένα τρίτοξο γεφύρι με απόλυτα συμμετρικά τόξα. Τέλος πάνω στο κεντρικό δρόμο για το Ζαγόρι βρίσκεται το πολυφωτογραφισμένο γεφύρι του Κόκορη.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Μια ψήφος στους Κήπους κι από εμένα. Το χωριό δεν είναι πολύ μακριά από τα Γιάννενα και σίγουρα προσφέρει περισσότερες επιλογές για εξορμήσεις σε σχέση με το Μέτσοβο (το Μέτσοβο σημειωτέον είναι αρκετά τουριστικός προορισμός ειδικά την εποχή των γιορτών των Χριστουγέννων :xmas_sad:
Όχι ότι δεν υπάρχει κόσμος στα Ζαγοροχώρια αλλά επειδή είναι αρκετά, ο κόσμος «σπάει» κάπως, εκτός αν μιλάμε για το Μονοδένδρι ή το Πάπιγκο).

Επιπλέον φεύγοντας από την περιοχή, αν π.χ. κατευθύνεσαι προς Αθήνα, μπορείς να επιλέξεις να επιστρέψεις μέσω Μετσόβου (στάση για βόλτα και καφέ ή φαγητό) μιας και η Εγνατία έχει κάνει τα πράγματα σαφώς πιο εύκολα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σωστη η τελευταια προταση. Πλεον Γιαννενα -Μετσοβο ειναι 20-25 λεπτα με την Εγνατια!
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Πριν 4 μέρες γύρισα από Κήπους και τους συστήνω ανεπιφύλακτα. Ήσυχο χωριό, σχεδόν στο κέντρο του Ζαγορίου και σε σχετικά κοντινή απόσταση από Γιάννενα, επομένως και από Μέτσοβο. Όρεξη να έχετε για διαδρομές στα γεφύρια και σε μονοπάτια προς το φαράγγι του Βίκου.
Προτάσεις:
- Κήποι: Εστιατόριο Μαργαρίτες και Ξενώνας Κήποι Αγγέλων. Εξαιρετική φιλοξενία και στα δύο σε πολύ ρομαντικό περιβάλλον.
- Μέτσοβο: Κοντοσούβλι στην λαδόκολλα στα 5Φ στην πλατεία. Αξέχαστο!

Καλά να περάσετε!

ΥΓ. Αποφύγετε το Μέτσοβο τις Κυριακές, γίνεται κομφούζιο από τα πολλά αυτοκίνητα και λεωφορεία. Καλύτερα μια άλλη μέρα.
 

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τις απαντήσεις σας,
Λοιπόν βλέπω οτι στους Κήπους Ζαγορίου είναι πολύ καλύτερα μιας και δεν θέλω πολυ φασαρία κάτι που πιστεύω οτι θα έχει στο Μέτσοβο εκείνη τη περίοδο.
Όσο για τη διαμονή μάλλον θα κλείσω στο κήποι suites.Λίγο ακριβά βέβαια αλλα θέλω να είναι κάπως ιδιαίτερη η διαμονή μας εκει.
Αλήθεια μπορω απο εκεί να κάνω εξόρμηση στη Πάργα? ποια είναι η απόσταση?
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ έχω μείνει στους Κήπους και ομολογώ οτι από κει έκανα περιήγηση σε όλα τα Ζαγοροχώρια, πρόκειται για βολικό σημείο. Όμως είχε αρκετή ερημιά, σε σχέση με το Μέτσοβο που ρωτάς. Διάβασε και τη σχετική ιστορία που έχω γράψει για να κατατοπιστείς γενικώς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom