Μήλος Μήλος πληροφορίες

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
vickytorino μήπως πήγες και Κίμωλο να μας πεις τις εντυπώσεις σου?
Αν σου αρεσει η ....ακρα του ταφου σιωπη θα περασεις σουπερ....αξοπρεπες φαγητο οχι τιποτα ιδιαιτερο το νησι.....
Καλη παραλια η Αλικη και το Καλαμιτσι , επισης καλη παραλια τα Μοναστηρια αλλα χρειαζεσαι σκαφος ....δεν ξερω αν τωρα εχει ανοιξη δρομος
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα σε όλους!

Έκλεισα ταξιδάκι στη Μήλο με το φίλο μου, 20-24 Ιουλίου και θα ήθελα τις προτάσεις σας όσο αν αφορά παραλίες, ταβέρνες, μέρη για διασκέδαση κλπ. Θα μένουμε στον Αδάμαντα και θα έχουμε μαζί μας μηχανή. Παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Ευχαριστώ!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μόλις σήμερα επέστρεψα από Μήλο και οπότε έχω να σας πω φρέσκα πράγματα:
- το νησί είχε κυρίως ζευγαράκια και οικογένειες.
- δεν θα το έλεγα γραφικό με την χώρα του και τα σοκάκια του. Έχει χώρα την Πλάκα αλλά είναι μια σταλιά: δύο εστιατόρια και 2-3 μπαράκια, από πολύ χαλαρά ως ψιλοάδεια αυτή την εποχή. Ο Αδάμαντας είναι πιο ζωντανός με αρκετά εστιατόρια, και ιδιαίτερα αυτά που είναι κοντά στο λιμάνι ήταν πάντα γεμάτα. Τα δε μπαράκια, χαλαρά. Όμως δεν είναι καθόλου γραφικός. Δηλ. καθόλου πλακόστρωτα. Το πιο γραφικό από όλα είναι τα Πολλώνια αλλά χωρίς πλακόστρωτα και πάλι. Εδώ όμως έχει πολλά ταβερνάκια και μάλιστα τα καλύτερα του νησιού.
- Από παραλίες, όλες τις μέρες φυσούσε βοριάς κι έτσι καταφέραμε να πάμε στις νότιες. Και επειδή έχουμε και μικρά παιδιά, οι μόνες που πήγαμε ήταν:
Φυρίπλακα ( η καλύτερη) αλλά μας είπαν ότι επειδή η άμμος είναι περλίτης είναι πολύ επικίνδυνη αν φυσάει και πάει στα μάτια . Τότε θές νοσοκομείο, δεν μπορεις να κάνεις κάτι μόνος σου. Δεν ξέρω αν ισχύει.
Παλαιοχώρι. Η αμέσως καλύτερη.
Αγία κυριακή τρίτη στη σειρά και
Προβατάς δεν λέει κάτι. Είναι όμως πολύ ρηχή, κατάλληλη για παιδιά.
Να πώ ότι για Φυριπλάκα και Αγία Κυριακή πας ένα κομμάτι σε χωματόδρομο.
- Φαγητό. Πήγαμε σε όσα μπορούσαμε. Στον Αδάμαντα δεν μας άρεσε καθόλου, Αρχοντούλα και Εργίνα, καλές. Για μένα το πιο αυθεντικό ήταν η Μέδουσα στα Μαντράκια. Σαν πιο gourmet η Αρμύρα στα Πολλώνια . Πολύ καλά το Ενάλιον, Αρμενάκι και Αμμος στα Πολλώνια.
-Ποτό. Μας άρεσε πιο πολύ το Άκρη στον Αδάμαντα γιατί είχε πιο νησίωτικο χαρακτήρα και το επισκεφτήκαμε πιο πολύ. Επίσης πήγαμε στον Γάτη(τίποτα το ιδιαίτερο) και στο Bacalico στην Πλάκα. Στα Πολλώνια υπήρχε το cactus και το Οψιδιανός αλλά δεν είχαν κόσμο.
- Τις κατακόμβες δεν καταφέραμε να τις δούμε γιατί ήταν ως τις 2μμ. Είδαμε όμως το ηφαίστιο στην περιοχή μεταξύ Καλάμου και Αγίας Κυριακής και το μεταλλευτικό μουσείο. Επίσης τις μέρες που ήμασταν εκεί άνοιξε τις πόρτες ένα καταφύγιο από τον πόλεμο του '40 το οποίο δεν ήταν ολοκληρωμένο και θα ξανακλείσει τον Αύγουστο για να συνεχιστούν οι εργασίες. Καταφέραμε όμως και το επισκεφτήκαμε.
Κατά την γνώμη μου, δεν είναι ούτε γραφικό νησί ούτε της βόλεψης. Πρέπει να μετακινήσε συνεχώς. Το πρωί για τις παραλίες, το βράδυ για φαγητό και μετά για ποτό. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα μαζί όπως σε άλλα νησιά.
Είναι όμως πολύ πιο φθηνό:
Σετ ομπρέλα-ξαπλώστρα 6 ευρώ
Φαγητό με ψάρι ως 60 ευρώ. Ποτό 6,5-9 ευρώ ανάλογα.
Επιλέξαμε να μείνουμε στα Πολλώνια.
Ελπίζω να βοήθησα....
 

bolivarios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους! Μια μικρή ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

Έχουμε κλείσει για φέτος μέσα Αυγούστου στο Summer Residence στον Προβατά σε καλή σχετικά τιμή. Έχει κανένας άποψη για το μέρος; Κυρίως με ενδιαφέρει το θέμα καθαριότητας.

Ευχαριστώ!
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μόλις χθες γύρισα από Μήλο! Σαν γενική εντύπωση θα έλεγα ότι ίσως οι περιγραφές όσων την επισκέπτονται να είναι λίγο υπερβολικές. Σε καμία περίπτωση όμως δε θα απέτρεπα κάποιον από το να επισκεφθεί τη Μήλο, είναι σίγουρα ένα ωραίο νησί. Πήγα 20-24 Ιουλίου και από πληρότητα σίγουρα ήταν κάτω του 50%, ίσως να φταίει και ο καιρός. Έμεινα στα Eirini Studios στον Αδάμαντα, ωραία δωμάτια, ευρύχωρα. 45 ευρώ τη βραδιά. Ο ιδιοκτήτης με διαβεβαίωσε ότι το δωμάτιο που έκλεισα έχει θέα στο λιμάνι το οποίο όμως δυστυχώς δεν ίσχυε. Υπήρχε internet στο δωμάτιο. Η τηλεόραση μετά βίας έπιανε 2 κανάλια με χιόνια. Από παραλίες ξεχώρισα μακράν το Τσιγκράδο, στο οποίο όμως η κατάβαση είναι πολύ επικίνδυνη και συστήνω σε όσους επιχειρήσουν να κατέβουν να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και να μην κουβαλάνε πολλά πράγματα μαζί τους. Ειδυλλιακό τοπίο με κρυστάλλινα νερά. Θεωρώ αν δεν επισκεφθείς το Τσιγκράδο έχεις χάσει το 30% της ομορφιάς του νησιού. Σαρακήνικο αξίζει μόνο σαν τοπίο και σε καμία περίπτωση σαν θάλασσα. Αν ψάχνεις σκιά, δε θα τη βρεις εκεί. Παπαφράγκας πολύ όμορφα, επικίνδυνο κατέβασμα, αλλά προσωπικά τον πέτυχα σε άσχημη μέρα όπου ήταν πολύ βρώμικα τα νερά, πιστεύω υπό άλλες συνθήκες είναι πανέμορφα. Φυρίπλακα, Προβατάς 2 απλές παραλίες οργανωμένες μεν, με ελεύθερο χώρο για δική σου ομπρέλα δε. Στον Προβατά περπάτας και δε φτάνεις ποτέ, πολύ ρηχά νερά. Αγία Κυριακή οργανωμένη παραλία με άμμο και κρυστάλλινα νερά. Είναι ωραία τέρμα αριστερά, στο Banana Βeach Bar, τάβλι, ρακέτες, φιλέ για beach volley. Παλαιοχώρι στην πρώτη παραλία (Deep Blue) δεν αξίζει ιδιαίτερα, είναι ανηφορικά και δε λέει. Πιο πέρα όμως, στη "δεύτερη" παραλία έχει 2 μπαράκια και 3 ταβέρνες. Ωραία νερά, η παραλία μια κλασσική της σειράς. Στο Αρτέμις που έφαγα γιατί είχα ακούσει τα καλύτερα, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, το service κάτω του μετρίου, οι μερίδες μικρές και οι τιμές νορμάλ. Σίγουρα όχι value for money. Για φαγητό μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι από το Μικρό Απόπλου στον Αδάμαντα. Πήραμε θαλασσινά. Πεντανόστιμα, καλές ποσότητες, άψογο service, πολύ καλές τιμές (ειδικά αν τις συγκρίνεις με το πολυφημισμένο "Ναυάγιο" που είναι παραδίπλα και οι τιμές είναι στα ύψη). Στην Πλάκα οπωσδήποτε Ουτοποία για καφεδάκι ή κρασάκι να απολάυσετε το ηλιοβασίλεμα και Φάτσες, ωραία κατάσταση με Reggae μουσικούλα, ανοιχτός χώρος και πολύ νόστιμα πιάτα. Δυστυχώς δεν το πέτυχα σε μέρα με live μουσική, αλλά και πάλι άξιζε με χίλια. Παγωτό Αγγελική στον Αδάμαντα τέλειο. Και φυσικά αυτό που λένε ότι αν δεν πας βόλτα με το ιστιοφόρο στη δυτική πλευρά του νησιού έχεις χάσει τη μισή Μήλο ισχύει. Το Κλέφτικο είναι απλά απερίγραπτο. Πήραμε το Ελένη, χωρίς να ψάξουμε πολύ γιατί μας το είχαν συστήσει φίλοι. 50 ευρώ, ξεκινάει 10 το πρωί γυρίζει 7μιση το απόγευμα, περιλαμβάνει πρωινό, καφέ, μεσημεριανό, ποτά, αναψυκτικά και καρπουζάκι δροσερό το απόγευμα. Σταματάει για πρωινό μπάνιο και παιχνίδια στη θάλασσα, μετά 4 ώρες στο Κλέφτικο, σου δίνουν μάσκες και βατραχοπέδιλα, σε πάνε με βαρκάκι μέσα στις σπηλιές και βγάζεις υποβρύχιες φωτογραφίες. Στο γυρισμό κάνεις και απογευματινό μπάνιο σε άλλη παραλία. Στο τέλος της μέρας σου δίνουν δώρο CD με 400+ φωτογραφίες. Μπορεί να είναι λίγο ακριβά αλλά θεωρώ ότι αξίζει, κυρίως γιατί είναι το μόνο που κάθεται τόση ώρα στο Κλέφτικο. Είδα άλλα που πάνε και σε άλλες παραλίες, όπως Τσιγκράδο ή Παλαιοχώρι, αλλά δεν έχει νόημα, εφόσον εκεί μπορείς να πας και με το αυτοκίνητο. Το Ελένη παίρνει 36 άτομα, αλλά εμείς τη μέρα που πήγαμε είμασταν μόνο 10, γι' αυτό και το ευχαριστηθήκαμε πολύ περισσότερο. Θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι ένα ιστιοφόρο που παίρνει έως 10 άτομα. Επίσης τη μέρα εκείνη είχε 6 μποφόρ και βγάλαμε λίγο τα έντερα μας στην αρχή, αλλά αν ξαναπήγαινα και πάλι ιστιοφόρο θα επέλεγα. Τα παιδιά και ο καπετάνιος πολύ πολύ καλοί και εξυπηρετικοί. Για να συνοψίσω, για μένα το Τop 5 της Μήλου είναι:
  • Τσιγκράδο
  • Κλέφτικο
  • Φάτσες
  • Ουτοποία
  • Μικρός Απόπλους
Για όσους πάτε εύχομαι να περάσετε τέλεια!!!
 

nthed

Member
Μηνύματα
6
Likes
11
Μόλις γύρισα και εγώ από τη Μήλο, θα παραθέσω και τις δικές μου εντυπώσεις. Το νησί έχει πολύ όμορφες παραλίες και είναι ιδανικό για ζευγάρια, ωστόσο δεν έχει κάτι το ιδιαίτερα γραφικό. Από παραλίες ξεχωρίζουν το Παλαιοχώρι, η Φυρίπλακα, η Αγία Κυριακή και το Κλέφτικο. Για το Τσιγκράδο δεν έχω άποψη γιατί η κατάβαση είναι ιδιαίτερα δύσκολη και δεν το τολμήσαμε. Από φαγητό ξεχωρίσαμε τον Γυαλό στα Πολλώνια, πολύ προσεγμένος χώρος και πολύ ωραίες γεύσεις, και σαν τιμές στον μέσο όρο της περιοχής. Πολύ ωραία γλυκά και παγωτό έχει ο Παλαιός στην Πλάκα, αλλά είναι αρκετά ακριβός. Για ποτό , καλύτερο κατά την γνώμη μου είναι η Άκρη στον Αδάμαντα , το οποίο έχει ωραία θέα στο λιμάνι, προσεγμένη μουσική και πολύ καλά cocktail. Όσον αφορά τον γύρο του νησιού , εγώ θα συμβούλευα όποιον έχει αμάξι να κάνει τον μικρό γύρο από τους Κήπους ή την Αγία Κυριακή, και αυτό γιατί το κύριο αξιοθέατο είναι το Κλέφτικο και πιστέυω οτι μία - μιάμιση ώρα αρκεί. Οι παραλίες που σταματούν τα σκάφη πριν το Κλέφτικο , δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο με εξαίρεση τη Συκιά. Εμείς κάναμε τη χειρότερη δυνατή επιλογή όσον αφορά τα ιστιοπλοικά, επιλέγοντας το Ριτσάκι το οποίο φιλοξενεί το πολύ 10 άτομα , αλλά θα συμβούλευα να το αποφύγετε καθώς δεν αξίζει τα λεφτά του καθόλου. Το ιστιοπλοικό Ελένη που αναφέρθηκε παραπάνω μπορεί να έχει περισσότερα άτομα αλλά μου φάνηκε πολύ πιο οργανωμένο, και το πλήρωμα πολύ καταρτισμένο. Ιδιαίτερη προσοχή να δώσετε στην ενοικίαση δωματίου καθώς τα περισσότερα είναι παλαιά, και όχι καθαρά. Τέλος θα πρότεινα μια μονοήμερη εκδρομή στην Κίμωλο, και κυρίως στα Πράσσα τα οποία είναι εκπληκτική παραλία. Δυστυχώς δεν προλάβαμε από το λιμάνι της Ψάθης το καίκι το οποίο σε πάει στην Πολύαιγο , οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη για αυτό, αν και θα ήθελα πολύ να την επισκεφτώ.
Αν είστε ζευγάρι και επιλέξετε τη Μήλο , να είστε σίγουροι ότι θα περάσετε πολύ όμορφα. Καλές διακοπές σε όλους!!
 

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Τι να πρωτοκάνω σε ένα ΠΣΚ;; Δεν έχω ξαναπάει στο νησί αυτό. Ευτυχώς σκέφτομαι να πάω τώρα δηλ σε μια εβδομάδα, οπότε μάλλον δε θα βουλιάζει ακόμα. Δώστε πληζ πληροφορίες για που έχει ωραίες παραλίες -ανοργάνωτες κατα προτίμηση και καλό φαγητό και λάβετε υπόψιν ότι αυτοκίνητο/μηχανάκι δε θα υπάρξει.
ΕΥχαριστώ!
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Τι να πρωτοκάνω σε ένα ΠΣΚ;; Δεν έχω ξαναπάει στο νησί αυτό. Ευτυχώς σκέφτομαι να πάω τώρα δηλ σε μια εβδομάδα, οπότε μάλλον δε θα βουλιάζει ακόμα. Δώστε πληζ πληροφορίες για που έχει ωραίες παραλίες -ανοργάνωτες κατα προτίμηση και καλό φαγητό και λάβετε υπόψιν ότι αυτοκίνητο/μηχανάκι δε θα υπάρξει.
ΕΥχαριστώ!
Δεν ξέρω καθόλου πως μπορείς να μετακινηθείς χωρίς μέσο οπότε αν ξέρει κάποιος άλλος ας πει. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι μεγάλο νησί αλλά και χωρίς αυτοκίντηο ή μηχανάκι δεν ξέρω αν το γυρνάς. Θα σου πω για παραλίες που ξέρω! Για 3 μέρες εγώ θα πήγαινα οπωσδήποτε Τσιγκράδο, Σαρακήνικο και Φυριπλάκα. Επίσης η πιο φανταστική παραλία είναι ο Γέροντας απλά εκεί πας μόνο με δικό σου μέσο και κάνεις και πεζοπορία για να φτάσεις. Αξίζει με 1000 όμως. Για μένα είναι η πιο top παραλία και χωρις να γίνεται χαμός. Το Κλέφτικο δε στο αναφέρω γιατί έχει πρόσβαση μόνο δια θαλάσσης οπότε θεωρώ σε 3 μέρες δεν προλαβαίνεις.
 

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Πως θα μάθω για μετακίνηση; Μηπως να πάω Φολέγανδρο, που δεν θέλει όχημα; ΑΝ κ οι παραλίες της δε λένε και πολλά....
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Δεν ξέρω καθόλου από Φολέγανδρο καθώς δεν έχω πάει. Έχω ακούσει καλά πράγματα.. Καλά σαν την Μήλο δε θα είναι πάντως... έχει φανταστικές παραλίες και τοπία.. Οπως και να έχει αν έχει αν είναι να μην μπορείς να μετακινηθείς και να πας σε όλα αυτα τα ωραία μέρη δεν έχει νοήμα! άστο για κάποιο άλλη στιγμή . Βρήκα και αυτό
http://miloslife.gr/index.php/Articles/Entry/dromologia_leoforeion
Πάει σε αρκετά μέρη άλλα όχι σε ολά...
 

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Tα δρομολόγια αυτά άραγε βολεύουν για Τσιγκράδο, Σαρακήνικο, Γέρακα και Φυριπλάκα;;
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
μην πας χωρις δικο σου μεσο στη μηλο. αληθεια, εχει μεγαλο οδικο δικτυο, δηλ πολυ και κουραστικο δρομο για να πας στις καλες παραλιες. και οπως ειπε και καποιος ειναι νησι για να κινεισαι συνεχεια. αλλου για μπανιο αλλου για φαγητο (0ι περισσοτερες παραλιες ειναι στο πουθενα χωρις ταβερνακι απο διπλα- καλυτερα για την παραλια), αλλου για υπνο, αλλου για (χαλαρο) ποτακι.
ειναι ομως τοπ σε παραλιες κατα τη γνωμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom