Ισπανία Μαδρίτη... Πρώτη φορά SOS

Newbie

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Καλημέρα παιδιά.
Καλώς σας βρήκα.
Θέλω την βοήθεια σας. Πρώτη φορά ταξιδεύω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Μαδρίτη. Πάω για 4 μέρες. Γενικά διάβασα πάνω κατω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας. Γενικά τι παίζει με το κόστος ζωής? Δεν πιστεύω για 4 μέρες να μου φύγει κανενα 2χίλιαρο ευρώ.
Γενικά με πόσα πιστεύετε θα είμαι οκ?
Ευχαριστώ
:roll:
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Αν θελεις μπορει να σου φυγει και 10χιλιαρο, εξαρταται τι πας να κανεις εκει. Αν θελεις να τη βγαλεις φτηνα, οπως κι αν το οριζεις αυτο, και παλι μπορεις αφου το κοστος ζωης ειναι παρομοιο με της Αθηνας και συχνα χαμηλοτεο (φαι-ποτο-καφες). Φυσικα τα τουριστικα μερη ειναι πιο τσιμπημενα, αλλα δεν συναντησα κατι εγκληματικο.
Το να σου πει καποιος αλλος με ποσα λεφτα θα εισαι εσυ ενταξει ειναι τελειως ακυρο, αφου δεν ξερουμε τι αναγκες εχεις!
 

Newbie

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Αν θελεις μπορει να σου φυγει και 10χιλιαρο, εξαρταται τι πας να κανεις εκει. Αν θελεις να τη βγαλεις φτηνα, οπως κι αν το οριζεις αυτο, και παλι μπορεις αφου το κοστος ζωης ειναι παρομοιο με της Αθηνας και συχνα χαμηλοτεο (φαι-ποτο-καφες). Φυσικα τα τουριστικα μερη ειναι πιο τσιμπημενα, αλλα δεν συναντησα κατι εγκληματικο.
Το να σου πει καποιος αλλος με ποσα λεφτα θα εισαι εσυ ενταξει ειναι τελειως ακυρο, αφου δεν ξερουμε τι αναγκες εχεις!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μιλάω για normal πράγματα. Φαγητό, ποτό και καμια επίσκεψη σε μουσεία. Το κόστος του ταξί, εισητηρίων λεωφορείων-μετρό κλπ. Αν είχα 10 χιλιάρικα για ξόδεμα δεν θα ρωτούσα καν :p...
Και παλι ευχαριστώ
;)
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Πόσα άτομα θα είστε για να χαλάσετε 2000 σε τέσεερις μέρες? γιατί εάν είσαι μόνος μάλλον μας κάνεις πλάκα.
 

Newbie

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Πόσα άτομα θα είστε για να χαλάσετε 2000 σε τέσεερις μέρες? γιατί εάν είσαι μόνος μάλλον μας κάνεις πλάκα.

Όπως προανέφερα είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στο εξωτερικό και δεν έχω ιδέα τι παίζει με τις τιμές σε εστιατόρια κλπ. Δύο άτομα θα είμαστε. Βασικές πληροφορίες ζητάω ώστε να μην βρεθούμε άφραγκοι σε μια ξένη χώρα.
Ευχαριστώ
:)
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Γεια χαρα! Γενικα οι τιμες ειναι οκ αλλα φυσικα εξαρταται απο τι σκοπευεις να κανεις!
Στο μετρο αν δε κανω λαθος το απλο εισιτηριο εχει ενα ευρω και ο συνδιασμος για ολο το μετρο και αλλα μεσα δυο ευρω. Μια καλη λυση ειναι ενα εισιτηριο 10 διαδρομων που κοστιζει 7.40 και μπορεις να το ακυρωσεις οσες φορες θελεις αναλογα τα ατομα που εισαστε!
Για φαγητο θα βρεις απλα μαγαζια με μενου 12 ευρω και απο εκει και περα οτι αλλο θες...
Ο καφες πολυ φτηνος!
Αν πας με δικο σου προγραμμα και οχι με γραφειο μπορεις να διαλεξεις τι θα κανεις και πως...
Α, το museo del prado και το reina sofia κοστιζουν 6 με 7 ευρω και ειναι must!
 

Newbie

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Γεια χαρα! Γενικα οι τιμες ειναι οκ αλλα φυσικα εξαρταται απο τι σκοπευεις να κανεις!
Στο μετρο αν δε κανω λαθος το απλο εισιτηριο εχει ενα ευρω και ο συνδιασμος για ολο το μετρο και αλλα μεσα δυο ευρω. Μια καλη λυση ειναι ενα εισιτηριο 10 διαδρομων που κοστιζει 7.40 και μπορεις να το ακυρωσεις οσες φορες θελεις αναλογα τα ατομα που εισαστε!
Για φαγητο θα βρεις απλα μαγαζια με μενου 12 ευρω και απο εκει και περα οτι αλλο θες...
Ο καφες πολυ φτηνος!
Αν πας με δικο σου προγραμμα και οχι με γραφειο μπορεις να διαλεξεις τι θα κανεις και πως...
Α, το museo del prado και το reina sofia κοστιζουν 6 με 7 ευρω και ειναι must!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
:)
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Όταν είχα πάει εγώ στη Μαδρίτη τα μουσεία ήταν εναλλάξ δωρεάν κάποια μέρα της εβδομαδας.
Έτσι δεν πληρώσαμε πουθενά.
Το κόστος ζωής μου φάνηκε το ίδιο με εδώ πάνω κάτω.
Φάγαμε και φθηνά σε στυλ φαστ φουντ και ακριβά σε αργεντίνικο.
Το θέμα είναι εσύ πως θέλεις να κινηθείς...
Αυτό που μου φάνηκε λίγο ακριβό αλλά θα πήγαινα ούτως ή άλλως ήταν
σε χορό φλαμέγκο.
Μου φάνηκε παράξενο που η αίθουσα άδειαζε και ξαναγέμιζε κάθε μία, όσο δλδ κρατούσε η παράσταση (γιατί σαν παράσταση μου έμοιαξε).
Το κρασί ήρθε σε ποτήρι κατευθείαν και μια μικρή πιατέλα με κάτι αλμυρά 100? τα 4 άτομα.
Καλά να περάσετε.

awww.qtl.co.il_img_copy.png
View attachment awww.google.com_favicon.ico_.jpg
 

Newbie

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Όταν είχα πάει εγώ στη Μαδρίτη τα μουσεία ήταν εναλλάξ δωρεάν κάποια μέρα της εβδομαδας.
Έτσι δεν πληρώσαμε πουθενά.
Το κόστος ζωής μου φάνηκε το ίδιο με εδώ πάνω κάτω.
Φάγαμε και φθηνά σε στυλ φαστ φουντ και ακριβά σε αργεντίνικο.
Το θέμα είναι εσύ πως θέλεις να κινηθείς...
Αυτό που μου φάνηκε λίγο ακριβό αλλά θα πήγαινα ούτως ή άλλως ήταν
σε χορό φλαμέγκο.
Μου φάνηκε παράξενο που η αίθουσα άδειαζε και ξαναγέμιζε κάθε μία, όσο δλδ κρατούσε η παράσταση (γιατί σαν παράσταση μου έμοιαξε).
Το κρασί ήρθε σε ποτήρι κατευθείαν και μια μικρή πιατέλα με κάτι αλμυρά 100? τα 4 άτομα.
Καλά να περάσετε.

awww.qtl.co.il_img_copy.png
View attachment awww.google.com_favicon.ico_.jpg

Ευχαριστώ πολύ Νεφέλη.
:lol:
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
Δεν έχω πάει Μαδρίτη αλλά θα πάω Νοέμβριο δεν πιστεύω να είμαστε στην ίδια πτήση?:clap:Λοιπόν θα σου πω τι έχω βρεί για Μαδρίτη σε καμία περίπτωση τα ποσά που λες εγώ έκλεισα ξενοδοχείο απο το www.booking.com ακόμα και αν δεν θες να κλείσεις από κει θα πάρεις μια ιδέα απο τιμές πάντως είναι πολυ πιο φτηνά από Ελλάδα από κει και πέρα αφού έχεις ξενοδοχείο πάρε έναν οδηγό ή βρες στο ιντερνετ και διάλεξε τι θες να δεις...για τα μουσεία υπολόγιζε 7-8 ευρα είσοδο....Αμάθες και τίποτα άλλο πες
Καλημέρα παιδιά.
Καλώς σας βρήκα.
Θέλω την βοήθεια σας. Πρώτη φορά ταξιδεύω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Μαδρίτη. Πάω για 4 μέρες. Γενικά διάβασα πάνω κατω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας. Γενικά τι παίζει με το κόστος ζωής? Δεν πιστεύω για 4 μέρες να μου φύγει κανενα 2χίλιαρο ευρώ.
Γενικά με πόσα πιστεύετε θα είμαι οκ?
Ευχαριστώ
:roll:
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
ΑΑ επίσης όπως στις περισσότερες μεγάλες πολείς υπαρχει και η Madrid card Madrid Card offers free admission to more than 50 museums, sights and tours η οποία είναι μια κάρτα που σου δίνει δωρεάν εισόδους σε μουσεία και αξιοθέατα εγώ προσωπικά δεν τις προτιμώ αλλά μερικές φορές συμφέρουν....ρίξε μια ματιά...μπορεί να σε βολεύει στο πρόγραμμά σου
Καλημέρα παιδιά.
Καλώς σας βρήκα.
Θέλω την βοήθεια σας. Πρώτη φορά ταξιδεύω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Μαδρίτη. Πάω για 4 μέρες. Γενικά διάβασα πάνω κατω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας. Γενικά τι παίζει με το κόστος ζωής? Δεν πιστεύω για 4 μέρες να μου φύγει κανενα 2χίλιαρο ευρώ.
Γενικά με πόσα πιστεύετε θα είμαι οκ?
Ευχαριστώ
:roll:
 

Newbie

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
ΑΑ επίσης όπως στις περισσότερες μεγάλες πολείς υπαρχει και η Madrid card Madrid Card offers free admission to more than 50 museums, sights and tours η οποία είναι μια κάρτα που σου δίνει δωρεάν εισόδους σε μουσεία και αξιοθέατα εγώ προσωπικά δεν τις προτιμώ αλλά μερικές φορές συμφέρουν....ρίξε μια ματιά...μπορεί να σε βολεύει στο πρόγραμμά σου

Αριάδνη μου σ'ευχαριστώ. Έχω ήδη κλείσει ξενοδοχείο και αερ. εισητήρια. Τον Δεκέμβριο θα πάω. Απλά αγχώθηκα για το πόσα χρήματα θα ξοδέψω εκεί. Δηλαδή ήθελα να μάθω αν είναι πιο ακριβά από Ελλάδα για να βγάλω ένα budget. Αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου από εξωτερικό και γι'αυτό ζήτησα την βοήθεια των πολυταξιδεμένων φίλων μας εδώ στο travelstories. Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια
:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.840
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom