Ισπανία Μαδριτη

ribo7

Member
Μηνύματα
184
Likes
170
Από αεροδρόμιο μπορω να παρω κάποια κάρτα που να καλύπτει και μεταφορά στο κέντρο αλλά και μετρό/λεωφορείο για πολλές μέρες? Κάτι σαν εβδομαδιαία κάρτα δλδ αλλά να πιάσει και από/προς αεροδρόμιο (γιατί πχ σε άλλες πόλεις κάποιες εβδομαδιαίες κάρτες καλύπτουν μόνο κεντρικές ζώνες και θες έξτρα για αεροδρόμιο).
Θα απαντήσω εξ' ιδίας εμπειρίας.. Πήρα το 200 λεωφορείο και εισιτήριο "βγάζεις" μέσα στο λεωφορείο απλά σκανάροντας την κάρτα τραπέζης (όπως και στο Λονδίνο). Χρέωση 1.5€. Κατέβηκα σε στάση μετρό και έβγαλα την public transportation card (τη χρειάζεσαι αναγκαστικά, κόστος 2.5€) και της φόρτωσα 10 διαδρομές (μετρό και λεωφορεία, αν και μόνο σε μετρό την χρησιμοποίησα). Έχει και πακέτο για τουρίστες και διαλέγεις μέρες, π.χ. για 5 μέρες κάνει τύπου 20€ , για 7 μέρες 26€ (οι τιμές στο περίπου δε θυμάμαι) και περιλαμβάνει και το κόστος για μεταφορά στο αεροδρόμιο.
Γενικά αν δε βγάλει κάποιος τουριστική κάρτα, η 10-διαδρομών βολεύει.

Τώρα γενικά μερικές πληροφορίες, εντυπώσεις:
Δεν ξέρω αν ήταν θέμα καλού καιρού (ήλιος με 20 βαθμούς τη μέρα) αλλά είχε απίστευτα πολύ κόσμο στους δρόμους στο κέντρο! Δε μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται π.χ. περίοδο Χριστουγέννων. Βέβαια πολύς κόσμος φορούσε μάσκα σε εξωτερικούς χώρους (δεν επιβάλλεται, αλλά για προσωπικούς λόγους ο καθένας). Στα μαγαζιά μπαίνεις με μάσκα αλλά δεν ζητάνε πουθενά πιστοποιητικό.

Για μαγαζιά για φαγητό, έχουν ειπωθεί αρκετά στο thread, θα παραθέσω μερικά για όποιον θέλει να τα τσεκάρει ή να με ρωτήσει λεπτομέρειες:

Πήγα:
Empanadas Malvón - Empanadas Malvón · Calle de Luchana, 3, 28010 Madrid, Espagne
Empanadas Las Muns - Chueca - Empanadas Las Muns - Chueca · C. San Gregorio, 1, 28004 Madrid, Espagne
Bunny's Deli - Bunny's Deli · C. San Gregorio, 17, 28004 Madrid, Espagne (μικροσκοπικό καφέ με vegan/organic/plant-based/κλπ γευστικά πιάτα)
Honest Greens Hortaleza - Honest Greens Hortaleza · C. de Hortaleza, 100, 28004 Madrid, Espagne (για σαλάτες)
La Taberna de Al Lado Lavapiés - La Taberna de Al Lado Lavapiés · C. de Lavapiés, 12, 28012 Madrid, Espagne (μικρό tapas bar, συμπαθητικότατο)
Mandrake Greek Street Food - Mandrake Greek Street Food · C. del Almendro, 21, 28005 Madrid, Espagne (γευστικά πιτόγυρα αλλά μικροσκοπικά! Δεν έχω ξαναφάει τόσο μικρή πίτα γύρο!)
Vira Vira. The Gyro’s - Street Food - Vira Vira. The Gyro’s - Street Food · Corre. Alta de San Pablo, 1, 28004 Madrid, Espagne (γύρος σε αραβική τύπου πίτα, καλή ποσότητα και ποιότητα)
Malaspina - Malaspina · C. de Cádiz, 9, 28012 Madrid, Espagne (φαίνεται τουριστικό, δε δοκίμασα αρκετά πιάτα αλλά μου φάνηκε οικονομικό και τίμιο)
La Buha - https://g.page/la-buha-madrid?share (συναδελφός που μένει εκεί μου είπε ότι έχει καλές tortilla de patatas (τις κλασσικές ομελέτες), μεγάλες ποσότητες, δε ξετρελάθηκα). Γενικά έχει σε διάφορα σημεία

Στάμπαρα για επόμενη φορά:
Coco House - Cocadas & Brunch Madrid - Coco House - Cocadas & Brunch Madrid · C. de Campoamor, 5, 28004 Madrid, Espagne
La Cocina de mi Vecina - La Cocina de mi Vecina · Corre. Alta de San Pablo, 15, 28004 Madrid, Espagne
Zenith Brunch & Cocktails - Madrid - Zenith Brunch & Cocktails - Madrid · C. de Valverde, 28, 28004 Madrid, Espagne
Brunch Club - Brunch Club · C. del Barco, 15, 28004 Madrid, Espagne
Sanissimo Gran Via Vegan - Sanissimo Gran Via Vegan · C. del Barco, 8, 28004 Madrid, Espagne
Lynch Madrid - Lynch Madrid · C. de Barcelona, 12, 28012 Madrid, Espagne
Matador - Matador · C. de la Cruz, 39, 28012 Madrid, Espagne
Inclán Brutal Bar - Inclán Brutal Bar · C. de Álvarez Gato, 4, 28012 Madrid, Espagne
Taberna El Sur de Huertas - Taberna El Sur de Huertas · C. de las Huertas, 24, 28014 Madrid, Espagne
El Sur - El Sur · C. de la Torrecilla del Leal, 12, 28012 Madrid, Espagne
Plántate: Better Coffee & Brunch - Plántate: Better Coffee & Brunch · C. del Mesón de Paredes, 28, 28012 Madrid, Espagne
Mafrens - Mafrens · Pl. de Cascorro, 12, 28005 Madrid, Espagne
La Perejila - La Perejila · C. de la Cava Baja, 25, 28005 Madrid, Espagne
 
D

Delmem38110

Guest
Copy/paste
Σημαντική ενημέρωση για την πτήση σας στην Μαδρίτη

Αγαπητοί επιβάτες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από σήμερα Τετάρτη, 1 Δεκεμβρίου 2021, θα μπορείτε να πραγματοποιείτε το check in σας,
ξανά στο Terminal 2 του αεροδρομίου Barajas στην Μαδρίτη (T2).

Τα διαθέσιμα check-in counters για τις πτήσεις της AEGEAN θα είναι τα 409, 410 & 411. Επιπλέον, με την άφιξή σας στο αεροδρόμιο θα μπορείτε να παραλαμβάνετε τις αποσκευές σας από τον Διάδρομο 6 στις αφίξεις.


Ανυπομονούμε να σας καλωσορίσουμε στην πτήση μας!
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα και απο μένα. Πέρσι κάθως εκανα τον "προγραμματισμό" μου για τα ταξίδια του νέου έτους, και μετα απο πολλές αλλαγές, σκέφτομαι και την Μαδρίτη. Διαβασα όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις σας στο θέμα αυτό, και θα ήθελα να κανω ενα ερώτημα. Απο τις 5 μέρες σύνολο σε Μαδρίτη, αξίζει να αφιερώσω μια μέρα στο Τολέδο και άλλη μια σε Αβίλα-Σεγκόβια ;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
881
Likes
5.318
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα και απο μένα. Πέρσι κάθως εκανα τον "προγραμματισμό" μου για τα ταξίδια του νέου έτους, και μετα απο πολλές αλλαγές, σκέφτομαι και την Μαδρίτη. Διαβασα όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις σας στο θέμα αυτό, και θα ήθελα να κανω ενα ερώτημα. Απο τις 5 μέρες σύνολο σε Μαδρίτη, αξίζει να αφιερώσω μια μέρα στο Τολέδο και άλλη μια σε Αβίλα-Σεγκόβια ;
Ναι ιδιως αν έχεις 5 μέρες '' γεμάτες''
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.715
Likes
12.595
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και απο μένα. Πέρσι κάθως εκανα τον "προγραμματισμό" μου για τα ταξίδια του νέου έτους, και μετα απο πολλές αλλαγές, σκέφτομαι και την Μαδρίτη. Διαβασα όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις σας στο θέμα αυτό, και θα ήθελα να κανω ενα ερώτημα. Απο τις 5 μέρες σύνολο σε Μαδρίτη, αξίζει να αφιερώσω μια μέρα στο Τολέδο και άλλη μια σε Αβίλα-Σεγκόβια ;
Καλησπέρα! Μια Τολέδο σίγουρα. Μετά παίζει ρόλο αυτό που σου είπε ο @Hayate .
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.128
Likes
1.986
Για να δω τα βασικα μου φτανουν 2 μερες στη πολη ή να βαλω 3;;;να παρω μια καλη γευση θελω ή εστω να δω τα πιο σημαντικα
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Είχαμε επισκεφτεί τη Μαδρίτη για ένα ΣΚ (Παρασκευή βράδυ με Κυριακή βράδυ) το Νοέμβριο του 18. Από όσα θυμάμαι είχαμε δει τα 'βασικα' αξιοθέατα (πλην του παλατιού νομίζω) και περάσαμε φανταστικά!!! Προφανώς μια μέρα ακόμη δε θα λέγαμε όχι :haha:
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Για να δω τα βασικα μου φτανουν 2 μερες στη πολη ή να βαλω 3;;;να παρω μια καλη γευση θελω ή εστω να δω τα πιο σημαντικα
Εγώ θα σου πρότεινα 3 μέρες για να έχεις μια άνεση χρόνου! Αλλά εξαρτάται βέβαια και τι ζητάς! Αν για παράδειγμα εσύ θες να κάτσεις στο Πράδο όλη μέρα βάλε 4 μέρες ούτε καν 3! Αν δεν θες καθόλου να επισκεφθείς μουσεία, με τρέξιμο και αρκετά επιφανειακά θα δεις κάποια πράγματα σε 2 μέρες! Ωστόσο εγώ προτείνω 3 ακόμα και αν δεν δεις μουσεία
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.564
Likes
8.663
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για να δω τα βασικα μου φτανουν 2 μερες στη πολη ή να βαλω 3;;;να παρω μια καλη γευση θελω ή εστω να δω τα πιο σημαντικα
Αν με τις 2 μέρες στην πόλη εννοείς μόνο 1 διανυκτέρευση μάλλον είναι λίγο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.128
Likes
3.882
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εγώ θα σου πρότεινα 3 μέρες για να έχεις μια άνεση χρόνου! Αλλά εξαρτάται βέβαια και τι ζητάς! Αν για παράδειγμα εσύ θες να κάτσεις στο Πράδο όλη μέρα βάλε 4 μέρες ούτε καν 3! Αν δεν θες καθόλου να επισκεφθείς μουσεία, με τρέξιμο και αρκετά επιφανειακά θα δεις κάποια πράγματα σε 2 μέρες! Ωστόσο εγώ προτείνω 3 ακόμα και αν δεν δεις μουσεία
Η Μαδρίτη έχει 2 μεγάλα υπέροχα μουσεία. Το Prado και το Reina Sofia. Εαν τα βγάλεις απο το πρόγραμμα σου εντελώς τότε μαλλον σου φτανουν 2 ολόκληρες μέρες για να περπατήσεις στην πόλη και να δεις απέξω τα βασικά. Διαφορετικά υπολόγισε 3-4 ώρες για το Prado και αρκετή ώρα μέχρι να μπεις αναλογα με την ημέρα και την ώρα που θα επιλέξεις. Εγώ ειχα επιλέξει είσοδο αργα το μεσημέρι σε μέρα που το μουσείο ηταν ανοιχτό μέχρι αργα το βραδυ (Ιούνιο πήγα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.990
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και απο μένα. Πέρσι κάθως εκανα τον "προγραμματισμό" μου για τα ταξίδια του νέου έτους, και μετα απο πολλές αλλαγές, σκέφτομαι και την Μαδρίτη. Διαβασα όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις σας στο θέμα αυτό, και θα ήθελα να κανω ενα ερώτημα. Απο τις 5 μέρες σύνολο σε Μαδρίτη, αξίζει να αφιερώσω μια μέρα στο Τολέδο και άλλη μια σε Αβίλα-Σεγκόβια ;
Βασικά η Μαδρίτη είναι δύο μουσεία τέχνης. Αν δεν είναι του ενδιαφέροντος σου, για μένα δε θέλει πάνω από μια μέρα κι αυτή βαριά. Όχι επειδή δεν έχει τίποτε να δεις, αλλά γιατί αυτά που θα δεις είναι υποδεέστερα των άλλων επιλογών. Αμαρτία να μην περάσεις βράδυ σε Τολέδο και Σεγκοβια, η δε Αβιλα αν δεν πάτε βράδυ μην πάτε καθόλου. Στα πολύ αξιόλογα του γύρω γύρω και το Εσκοριαλ, γενικώς για μένα τα πέριξ της Μαδρίτης και πιο αξιόλογα είναι και πιο "Ισπανια".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.601
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom