Μαλαισία Μαλδίβες Σρι Λάνκα Μαλαισία - Σρι Λάνκα - Μαλδίβες

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Travelstoritες/travelstoritισσες.. βοηθάτε!

Είμαι άλλη μια αηδιασμένη (και απηυδισμένη μπορώ να πω) ψυχή της ελληνικής αισχροκέρδειας. Ξέρω ότι κάποιοι μπορεί να ταυτίζονται με αυτό, προσωπικά απλά δε μπορώ να το δεχτώ ότι θα ακουμπήσω για ακόμη μια φορά υπέρογκα ποσά στα ελληνικά νησιά με αποτέλεσμα να ονειρεύομαι εν τέλει το φετινό καλοκαίρι, τι θα γινόταν αν με τις τόσες ημέρες που έχω για καλοκαιρινή άδεια, οργάνωνα κάτι εκτός Ευρώπης και εκτός του comfort zone μου.

Κάνοντας μια κάποια αναζήτηση, κατέληξα στο ότι τα εισιτήρια για Μαλδίβες τον Αύγουστο κοστίζουν όσο η διαμονή μου 5 μέρες σε κατάλυμα ελληνικού νησιού, οπότε ψήθηκα να πάω. Αλλά μετά σκέφτηκα, αφού θα πάω μέχρι εκεί, μήπως να επισκεφθώ και κάτι άλλο; Εξάλλου δε φτάνεις τόσο μακριά συχνά. Στη 1.5 ώρα είναι η Σρι Λάνκα και είπα να την προσθέσω και σε 3 ώρες από τη Σρι Λάνκα είναι η Μαλαισία οπότε έτσι γεννήθηκε η ιδέα:

Μαλαισία - Σρι Λάνκα - Μαλδίβες.

Με αυτή τη σειρά, άφησα τις Μαλβίδες για σβήσιμο, καθώς εδώ μέσα διάβασα δεν έχει κάτι άλλο να κάνεις πέρα από χαλάρωση. Το ιδανικό σενάριο στο μυαλό μου είναι: Να πάω κάπου με περιπέτεια/δραστηριότητες, να δω έρθω σε επαφή με ινδικό πολιτισμό, να επισκεφθώ ινδουιστικούς ναούς, να πάω κάπου για σαφαρι/να δω wildlife, να έχει όμως και παραλίες (μαγικές φυσικά) για να μη χαθεί εντελώς το καλοκαιρινό όνειρο. ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ;

Για να μπείτε λίγο περισσότερο στο κλίμα, το ταξίδι αφορά 04/08 - 20 ή 24/08 και υποτίθεται ότι θα το οργανώσω εγώ. Δεν ήθελα να απευθυνθώ σε κάποιο ταξιδιωτικό γιατί θεωρώ ότι με την αναζήτηση μου έχω βρει σχετικά οικονομικά τα εισιτήρια:

Αθήνα -> Μαλαισία: 380 ευρώ (04/08-10/08)
Μαλαισία -> Σρι Λάνκα: 160 ευρώ (11/08 - 15/08)
Σρι Λάνκα -> Μαλδίβες: 60 ευρώ (16/08 - 19/08)
Μαλδίβες -> Αθήνα: 200 ευρώ (20/08 με άφιξη 21/08).

Και τα ερωτήματα είναι τα εξής..
1. Να το τολμήσω ή όχι; Χρειάζομαι οδηγούς;
2. Έχει πάει κανείς/καμιά να μοιραστεί την εμπειρία του; Αξίζουν σαν προορισμοί;
3. Καμιά άλλη ιδέα/πρόταση για προορισμό που ίσως να ταιριάζει καλύτερα και να έχει αυτά που ψάχνω;

Υπ' όψιν ότι πολύ σημαντικός παράγοντας μέσα σε όλα αυτά για μένα, είναι ότι εκτός από την εξερεύνηση των προορισμών αυτών, θα ήθελα αναπόσπαστο κομμάτι του ταξιδιού να είναι και η ΘΑΛΑΣΣΑ, οι ΠΑΡΑΛΙΕΣ, για να το ζήσω και λίγο καλοκαίρι. Όταν όμως πας σε ολόκληρη χώρα για 5 ημέρες, κατά πόσο εύκολο είναι να βρεθώ σε αυτές τις ονειρικές παραλίες που μοστράρουν στη Google; Φαντάζομαι ότι θα είναι σαν να έχεις 5 ημέρες στην Ελλάδα και να νομίζεις ότι θα καταφέρεις να έχεις πρόσβαση στις παραλίες των Κουφονησίων.. Που από άποψη χρόνου δε γίνεται, γιατί πρέπει να πάρεις καράβι και να χάσεις μέρες για να φτάσεις εκεί και να γυρίσεις. Άρα.. το ερώτημα είναι,

4. Αξίζουν οι παραλίες σε Σρι Λάνκα - Μαλαισία ή ίσως να κοίταγα κάπου αλλού; Και αν ναι, που;

Κλείνοντας, ταβάνι βάζω τα 800 ευρώ για αεροπορικά.

Σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το post μου και λίγο περισσότερο εσάς που θα απαντήσετε (ελπίζω).
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.018
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Κοιταω πανω κατω το ιδιο ταξιδι με σενα για το καλοκαιρι του 2024.
Απο την ερευνα που εχω κανει :
1. Αποκλειστηκαν οι Μαλδιβες λογω καιρου. Ειναι περιοδος μουσωνων με αερα, συννεφια και βροχες. Μπορει να εισαι τυχερος/η και να πεσεις σε καμια αναλαμπη καιρου αλλα το ρισκο ειναι πολυ μεγαλο.
2. Για τη Σρι Λανκα ειναι περιοδος μουσωνων στη δυτικη, νοτιοδυτικη πλευρα. Ομως θεωρειται γενικα all season προορισμος καθως το κεντρο του νησιου ειναι μια χαρα το καλοκαρι και επισης οι παραλιες της ανατολικης πλευρας ειναι τελειες μεταξυ Μαιου - Σεπτεμβριου. Δεν ειδα τουλαχιστον ανατολικα να εχει φανταστικες παραλιες αλλα ειναι decent. Αν συνδυαστει με ενα ωραιο ξενοδοχειο, προσωπικα με καλυπτει.
3. Στη Σρι Λανκα ειναι βουδιστες, οχι ινδουιστες. Το εμαθα κ εγω προσφατα.
4. Για Μαλαισια η σκεψη μου ηταν ενα 2μερο Κουαλα Λουμπουρ ή Σινγκαπουρη. Δεν εχω ψαχτει για παραλιες.

Αναλλακτικη επιλογη θα μπορουσε να ειναι το Μπαλι. Επισης δεν εχει φοβερες παραλιες αλλα συνδυαζει και φυση, πολιτισμο, κουζινα κ ο καιρος θα ναι τελειος. Να το εξετασεις.
 
Last edited:

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Αγαπητέ,

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για τον κακό καιρό στις Μαλδίβες το διάβασα και εγώ αλλά επίσης διάβασα ότι η ''κακοκαιρία'' τους είναι μια βροχή 20-30 λεπτών, κάτι το οποίο για εμένα δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας, καθώς θα κάνω που θα κάνω ταξίδι μιας ολόκληρης ημέρας για να φτάσω Ασία, να μην πεταχτώ και εκεί;

Πάντως χθες σκέφτηκα και το σενάριο Ταϊλάνδη - Μαλαισία - Μαλδίβες, για να περιορίσω λίγο το κόστος των αεροπορικών, αν και στην αρχή δεν ήθελα να πετάξω για Ταϊλάνδη λόγω του αυξημένου τουρισμού. Όμως εικάζω ότι θα έχει πληθώρα εξωτικών παραλιών και επίσης το κόστος των αεροπορικών συνολικά για αυτούς τους προορισμούς ανέρχεται στα 650 ευρώ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.018
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αγαπητέ,

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για τον κακό καιρό στις Μαλδίβες το διάβασα και εγώ αλλά επίσης διάβασα ότι η ''κακοκαιρία'' τους είναι μια βροχή 20-30 λεπτών, κάτι το οποίο για εμένα δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας, καθώς θα κάνω που θα κάνω ταξίδι μιας ολόκληρης ημέρας για να φτάσω Ασία, να μην πεταχτώ και εκεί;

Πάντως χθες σκέφτηκα και το σενάριο Ταϊλάνδη - Μαλαισία - Μαλδίβες, για να περιορίσω λίγο το κόστος των αεροπορικών, αν και στην αρχή δεν ήθελα να πετάξω για Ταϊλάνδη λόγω του αυξημένου τουρισμού. Όμως εικάζω ότι θα έχει πληθώρα εξωτικών παραλιών και επίσης το κόστος των αεροπορικών συνολικά για αυτούς τους προορισμούς ανέρχεται στα 650 ευρώ.
Εγω για Μαλδιβες δεν θα το ρισκαρα επειδη αν ο καιρος δεν ειναι καλος δεν θα εχεις τι να κανεις επειδη το μονο που εχει να προσφερει ειναι οι παραλιες. Εσυ ξερεις...
Σε οτι αφορα την Ταιλανδη, θελει κ εκει σωστη επιλογη προορισμου λογω των μουσωνων. Καλοκαιρι π.χ δεν πας Πουκετ, PhiPhi ή Κραμπι. Μια επιλογη ειναι το Κο Σομουι και οτιδηποτε υπαρχει απο εκεινη τη μερια.
Θα ελεγα να μην παιρνεις αψηφιστα το ζητημα των μουσωνων και να κανεις σωστη επιλογη προορισμων. Υπαρχουν πολλες επιλογες. Ναι, μπορει μια βροχη να διαρκεσει 30' αλλα μπορει κ ολη μερα με πλημμυρες κτλ. Γιατι να ρισκαρεις να σου χαλασουν οι διακοπες σου;
 

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Σε ευχαριστώ για τα φώτα σου. Δεν έχω βρεθεί ξανά προς εκείνη την πλευρά του πλανήτη και δε γνωρίζω τίποτα για μουσώνες. Για αυτό και ρωτάω εξάλλου απόψεις.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.018
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σε ευχαριστώ για τα φώτα σου. Δεν έχω βρεθεί ξανά προς εκείνη την πλευρά του πλανήτη και δε γνωρίζω τίποτα για μουσώνες. Για αυτό και ρωτάω εξάλλου απόψεις.
Κατι επισης που πρεπει να προσεξεις αν τελικα αποφασισεις να πας Μαλδιβες, ειναι το κοστος της μεταφορας που χρεωνει το καθε resort απο το αεροδρομιο. Μπορει να ειναι απο 100€ μεχρι 400€ το ατομο αναλογα με το ποσο απομακρυσμενο ειναι το νησακι. Αναφερεται συνηθως στα ψιλα γραμματα του booking. Το αναφερω γιατι ειναι πολυ σημαντικο εξοδο κ δεν περιλαμβανεται στην τιμη που βλεπεις.
 

annoula

Member
Μηνύματα
269
Likes
541
Παιδια καλησπερα! Εχω λιγακι μπερδευτει με τον καιρο στις Μαλδιβες. Κοιταω στο meteo blue τον Αυγουστο που περασε κ δειχνει ολημερις λιακαδες ενω υποτιθεται ειναι περιοδος βροχων. Κοιταω προβλεψη Δεκεμβρη με βαση προηγουμενα χρονια κ βλεπω πολλη βροχη κ συννεφια. Τι γινεται? Αναποδα τα ειχα στο μυαλο μου..
 

annoula

Member
Μηνύματα
269
Likes
541
Επισης για Μαλδιβες ξερει κανεις κανενα σαιτ οπου να δω δρομολογια για ταχυπλοα απο μαλε και να δειχνει και ποση ωρα κανει?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.018
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Επισης για Μαλδιβες ξερει κανεις κανενα σαιτ οπου να δω δρομολογια για ταχυπλοα απο μαλε και να δειχνει και ποση ωρα κανει?
Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει "συγκοινωνια" οπως το εννοεις. Καθε resort εχει ιδιοκτητα ταχυπλοα ή υδροπλανα που αν κλεισεις μαζι τους, σε μεταφερουν αυτοι κ μονο, χωρις δυνατοτητα αλλης επιλογης.
 

annoula

Member
Μηνύματα
269
Likes
541
Καλησπέρα παιδιά! Μόλις επέστρεψα από τις μαγευτικές Μαλδίβες! Προς ενημέρωση τυχόν όποιου ενδιαφέρεται, το immuga που ειναι υποχρεωτικό για Μαλδίβες δεν μου το ζήτησαν πουθενά ούτε στην είσοδο ούτε στην έξοδο απ' την χώρα. Κατά τα λοιπά είχατε δίκιο, την μεταφορά στο κατάλυμα στην εξασφαλίζει το ίδιο το ξενοδοχείο. Καλά μας ταξίδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.472
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom