Μαλαισία – σκέψεις μετά την επίθεση εκκλησιών

Μηνύματα
9
Likes
3
Με 10 μέρες να σκοτώσω στην Κουάλα Λουμπούρ περιμένοντας την βίζα μου για τις Ινδίες έχω τον χρόνο να παρατηρήσω από κοντά αυτή την ενδιαφέρουσα κοινωνία. Η Μαλαισία είναι ένα καλό παράδειγμα αρμονικής συμβίωσης ανθρώπων διαφορετικών εθνικοτήτων και θρησκειών.

Περίπου μία βδομάδα πριν όμως Χριστιανικές εκκλησίες δέχθηκαν επίθεση και καταστράφηκαν με βόμβες μολότοφ, πέτρες ή μαύρη μπογιά. Η αιτία ήταν ότι: “στις 31 Δεκεμβρίου το ανώτατο δικαστήριο αποφάσισε ότι επιτρέπεται η χρήση της λέξης “Allah” στην Καθολική εφημερίδα Herald” (ελεύθερη μετάφραση από την εφημερίδα New Straits Times, 13 Ιανουαρίου 2010) .. αυτό τσάντισε κάποιους.

Πήγα να δω από κοντά μία από τις εκκλησίες αλλά δεν με άφησαν να μπω μέσα. Ο φύλακας είπε ότι δεν θέλουν να πάρει μεγάλες διαστάσεις το θέμα και ειδικά αφού δεν έχω δημοσιογραφική ταυτότητα δεν μου επέτρεψε την είσοδο (και δεν τον κατηγορώ για αυτό). Πήρα όμως μερικές φωτογραφίες εξωτερικά τις οποίες και επισυνάπτω.

Η Μαλαισιανή κυβέρνηση φαίνεται να υποστηρίζει ενεργά όλες τις διαφορετικές θρησκείες, και με όσους ντόπιους έχω μιλήσει κατακρίνουν το γεγονός και θεωρούν αυτές τις πράξεις.. ανόητες. Φαίνεται ότι οι άνθρωποι οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να φτάσουν σε τέτοια άκρα είναι λίγοι στην Μαλαισία. Καμιά φορά όμως, και δυστυχώς (όπως ίσως ξέρεται και από τα ταξίδια σας και τις παρέες σας) αρκεί ένας από το σύνολο να στραβώσει με κάτι για να χαλάσει και την διάθεση των υπολοίπων…

Όπως και να έχει, η Μαλαισία με έχει εντυπωσιάσει με την αντιμετώπισή της ως προς τις διαφορετικές θρησκείες. Και στην Ευρώπη φυσικά υπάρχουν χώρες που παρατηρείται ανεκτικότητα και κατανόηση, αλλά εκεί δεν βλέπει κανείς για παράδειγμα έναν Ινδουιστικό ναό ακριβώς δίπλα σε ένα μουσουλμανικό τέμενο και λίγο πιο κάτω μία συνοικία ανθρώπων Κινέζικής καταγωγής (δλ. Βουδιστές). Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει πουθενά αλλού.. εσείς ; Υπάρχουν άλλα μέρη που τα πράγματα να είναι έτσι;
 

Attachments

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mπα δεν είναι τίποτε... σημάδια των καιρών... εδώ στην Ευρωπαική Ελλάδα το σωτήριο έτος 2010 γίνετε συζήτηση για τα αυτονόητα...

Πρέπει το κράτος να πάρει την άδεια από την εκκλησία για να φτιάξει ένα τζαμί για τους χιλιάδες Μουσουλμάνους που υπάρχουν στην Αθήνα... ποιός είπε ότι Μουλάδες υπάρχουν μόνο στο Iran???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.660
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom