Μαλδίβες Μαλδίβες!! Εξωτικά και "οικονομικά" στον παράδεισο; Κι όμως γίνεται!

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ειχαμε μεινει στο νησακι Velassaru που ειχε επανω 1 ολο κι ολο resort το Laguna beach το οποιο αποτελειτο απο 15 ολα κι ολα μπανγκαλοους-σπιτακια. Παραδεισος εντελως. Για μενα που θαλασσα σημαινει ερημια....
 

Alex1963

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Πρώτη φορά στις εξωτικές Μαλδίβες, 1η Απριλίου 2013, σαν ψέμμα! Το ταξίδι των ονείρων μου έγινε επιτέλους πραγματικότητα! Μείναμε στο πανέμορφο εξωτικό νησάκι Sun Island για 6 μέρες, 5 νύχτες με ημιδιατροφή ήταν όλα παραδεισένια! Μαγικες στιγμές!❤ (η τιμή ήταν... Πάνω απο την διπλάσια σε σχέση με το κόστος απο το τελευταίο μου ταξιδι!)
Απο την στιγμή που τελείωσε το πρώτο μου ταξιδι και έχοντας επιστρέψει με τις καλύτερες αναμνήσεις και τις καλύτερες εικόνες σχεδίαζα το επόμενο και φυσικά να το κλείσω μόνος μου όχι σε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο! Δεν με ένοιαζε να πάω να μείνω σε κανένα χλιδάτο ξενοδοχείο κ σε κανένα νησί που ειναι μόνο τουριστικό! Μαλδίβες να ναι και ότι να ναι! Ήθελα να βρω κάτι οικονομικό σε εισιτήρια και σε ξενοδοχείο γιατι αυτο που με ενδιέφερε για το επόμενο ταξιδι μου ήταν να ξοδέψω χρήματα για κάνω ημερήσιες εκδρομές και να γνωρίσω και αλλά τριγύρω νησάκια! Γιατι δυστυχώς την πρώτη φορά δεν πήγαμε σε κανένα άλλο, δεν είχαμε ενημερωθεί καλα και δεν το είχαμε οργανώσει!
Γύρο στα μεσα του Φεβρουαρίου 2015 αποφάσισα να οργανώσω το επόμενο ταξιδι! Ο φίλος μου που θα πηγαίναμε μαζί μένει Ιταλία οπότε κοίταξα να φύγουμε απο Ρώμη και ετσι έγινε! Τον Απρίλιο 2015 .. Μετά απο δυο χρονια, ξανά εδω, στον Ινδικό Ωκεανό, στις εξωτικές Μαλδίβες! Στις κατάλευκες αμμουδιές, στα γαλαζοπράσινα.. τιρκουάζ.. κρυστάλλινα νερά, κοράλλια παντού, τροπικά ψάρια να κολυμπάνε δίπλα σου, φοίνικες καρύδες φύση πράσινο, το απέραντο γαλάζιο, τα πορτοκαλοκοκόκινα χρώματα του ουρανού την ωρα του ηλιοβασιλέματος.. Στιγμες χαλάρωσης κ ηρεμίας πίνοντας μια φρέσκια καρύδα..(και δυο και τρεις!) οι ώρες να κυλάνε αργά... Σαν να εχει σταματήσει ο χρόνος... Να μην σκέφτεσαι τίποτα.. Να μην σε νοιάζει τιποτα.. Δεν θες τίποτα.. Είσαι στον παράδεισο!
Σχεδιασμός ταξιδιού:
Ψάχνοντας για εισιτήρια στο skyscanner 2 μήνες νωρίτερα έκλεισα με καταρ μέσω ντοχα με 480€ το ατομο με επιστροφή εννοείται. Με καταρ πήγα και την πρώτη φορά. Υπερευχαριστημένος! Πάρα πολυ καλή αεροπορική εταιρία!
Ψάχνοντας ξενοδοχείο στο booking βρήκα ένα νησάκι που το λένε Maafushi island, εχει πολλα ξενοδοχεία πάνω, δεν ειναι τουριστικό, μένουνε ντόπιοι αλλά εχει αναπτυχθεί πολυ τουριστικά. Βέβαια δεν ειναι ελεύθερο όπως τα αλλά νησάκια που ειναι αποκλειστικά για τουρίστες, τηρεί τις παραδώσεις! Δεν επιτρέπεται το ποτό ούτε η πώληση του, δεν επιτρέπονται στις γυναίκες να ειναι προκλητικά ντυμένες, μην ξεχνάτε ότι εκεί κυκλοφορούν με μαντίλες και μακριές ενδυμασιες, δεν επιτρέπεται το μπικίνι στις παραλίες του νησιού, όμως υπάρχει μια παραλία που ειναι μόνο για τουρίστες λεγωμενη και ως bikini beach όπου εκεί οκ δεν έχεις πρόβλημα! Και οποιος θέλει να πιει υπάρχει ένα πλωτό μπαρ λίγο έξω απο το νησί όπου πίνεις άνετα το ποτό σου εκεί! Αυτο το νησάκι εχει πολλα ωραια ξενοδοχεία και πολυ οικονομικά! Η αρχική μου σκέψη ήταν να μείνουμε στο sun tan beach hotel η στο kaani beach hotel, άργησα όμως.. Και δεν υπήρχαν διαθέσιμα δωμάτια για τις ημέρες που ήθελα, ετσι κλείσαμε στο isle beach in hotel με 400€ το δίκλινο για 6 διανυκτερεύσεις με πρωινό! Καλο ξενοδοχείο, μικρό μόλις 5 δωμάτια, πολυ καθαρό, μπροστά απο μια όμορφη παραλία, View attachment 117085 View attachment 117086 View attachment 117093 . Η κεντρική παραλία απείχε μόλις 3 λεπτά με τα πόδια. Το λιμάνι 5-7 λεπτά, δεν ειναι μεγάλο το νησάκι. Μεγάλα δωμάτια, σου δίνουν πετσέτες για παραλία και εξοπλισμό για snorkeling, 2 μπουκαλάκια νερό κάθε μέρα, το πρωινό πολυ καλο, τηγανητά αυγά με λουκάνικα, ψωμί με βούτυρα μαρμελάδες, φρούτα, καφές και φρέσκος χυμός καρπούζι η μάνγκο η παπαγια!! Αυτά για να ξεκινήσει καλα η μέρα σου! View attachment 117090 Φρι Ίντερνετ αλλα σχετικά αργό, δεν φταιει το ξενοδοχείο σε αυτο, παντού ετσι ήταν η σύνδεση! Αλλα και μόνο που είχες internet κάτι ήταν κ αυτο έκανες την δουλειά σου!
Ψάχνωντας πληροφορίες για το νησί επισκευτικα το tripadvisor. Δεν το ήξερα αυτο το site πρόσφατα το ανακάλυψα και μαρεσει που εχει κριτικές και διάφορες πληροφορίες για ξενοδοχεία εστιατόρια... Και για τα πάντα! Μέσω αυτού του site βρήκα και το icomtours ένα ταξιδιωτικό γραφείο που ειναι στο νησί όπου διοργανώνει διάφορες εκδρομές, για καταδύσεις, εκδρομές σε αλλά νησάκια όπου με ενδιέφερε να επισκεφτώ, την μετακίνηση απο και προς το αεροδρόμιο. Γενικά όλα τα ξενοδοχεία οργανώνουν μεταφορά για αεροδρόμιο και εκδρομές. Όσοι περισσότεροι ειναι οι συμμετέχοντες τόσο λιγότερα πληρώνεις, για ένα ταχύπλοο 2-6 άτομα ξεκινάνε απο 25$ το ατομο. Βέβαια μπορείς να έρθεις στο νησί κ με 2$ με το δημόσιο καραβάκι στις 3 το μεσημέρι κάθε μέρα, μερικές μέρες εχει κ πιο πρωί, εκτός παρασκευη που ειναι μέρα αργίας δεν εχει καθόλου! Κάνει περισσότερη ωρα αλλά εάν θες να γλιτώσεις χρήματα κ να σου βγει το ταξιδι όσο πιο οικονομικό γίνεται τότε ειναι μια λύση! Το νησί ειναι πολυ όμορφο! Η παραλία ειναι μαγική, με τους φοίνικες τα γαλαζοπράσινα νερά, την λευκή άμμο, δυο κιόσκια που πουλούσαν φρέσκα φρούτα, χυμούς, αναψυκτικά, σου καθάριζαν φρέσκους αναναδες, φρέσκιες καρύδες που επινες το νερό τους κ μετά στις ανοίγανε να φας κ το εσωτερικό, τις λάτρεψα! Μόνο 2$ τις είχε ο ένας, ενώ ο άλλος 3$.. Εννοείται πως προτίμησα τον πρώτο! View attachment 117092 Μπορεί να μην ήταν το χλιδάτο νησί και το μέρος να μην είχε υπερσύγχρονες ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις και τα σπιτάκια πάνω στην θάλασσα, μπορεί να είχε κ τα χαμόσπιτα και σπίτια σαν καλύβες να θύμιζε ψαροχώρι και να μην ήταν τοσο περιποιημένο όσο τα ιδιωτικά νησιά.. αλλά είχε και αυτο το μέρος την μαγεία του!! Και η συναναστροφή με τους ντόπιους ήταν όλοι τους τοσο ήσυχοι και τοσο ευγενικοί! Όσον αφορά το φαγητό και τα εστιάτορα υπάρχουν αρκετές επιλογές, το αγαπημένο μου ήταν αυτο που έβγαζε τραπεζάκια μέχρι την παραλία δίπλα στο κύμα στην κεντρική παραλία! Υπήρχαν κι αλλά παραλιακά πολυ όμορφα κ ρομαντικά με τα κεράκια τους κάτω απο τον ουρανό να βλέπεις τα αστέρια να λάμπουν τοσο πολυ... Λες και ειναι τοσο κοντα! Πανέμορφα! View attachment 117135 View attachment 117149 Οι τιμές πολυ καλές κοτόπουλο με ρύζι 6$, νουντλς με κοτόπουλο 5$ γενικά εκεί γύρο ήταν οι τιμές! Είχε κ πιο ακριβά αν ήθελες κανα ψάρι ίσως. Επίσης αν θέλεις να φας πολυ πας σε έναν ωραιότατο μπουφέ ενός ξενοδοχείο και τρως όσο θες με 10, 12$. Υπάρχουν κ μίνι μάρκετ αν θες να πάρεις κανένα σνακ! Το λάτρεψα το νησί! Για όσους θέλουν πραγματικά ένα χαμηλού κόστους ταξιδι σε ένα εξωτικό παράδεισο μπορούν να βρουν την λύση! Θυσιαστε κάτι, κάντε οικονομίες για λίγο καιρό γιατι αξίζει να κανεις ένα τέτοιο ταξιδι στην ζωή σου, να κανεις ένα δώρο στον εαυτό σου και μοιραστείς μαγικες στιγμές με κάποιον φίλο σου, σύντροφο σου, με την οικογένεια σου.. Ακομα και μόνος σου, σίγουρα θα γνωρίσεις εκεί κόσμο! Κάποιους ίσως να μην τους αγγίζει αυτο να μην τους αρέσει η θάλασσα, το τροπικό κλίμα, η τόση ζέστη, οι πολλές ώρες πτήσης κ η σύντομη ταλαιπωρία με το ταξιδι, να νομιζουν το οτιδήποτε για το μέρος... Ότι ειναι επικίνδυνο κ το ένα κ άλλο.. Αλλα καμία σχέση! Οκ Γούστα ειναι αυτά! Εγώ απο μικρός... Εκεί γύρο στα 14 οταν ξεφύλλισα ένα περιοδικό και είδα αυτο τον προορισμό τον ερωτεύτηκα αμέσως, εχω το απόκομμα ακομα!❤

21 Απριλίου 2015 και ωρα 16:35 πετάμε με Καταρ απο Ρώμη Φιουμιτσίνο για Μάλε, Μαλδίβες όπου φτάνουμε στις 22 Απριλίου 07:40 με ενδιάμεσο σταθμό στην Ντοχα! Το ταξιδι μας ήταν πολυ καλο και ευχάριστο! View attachment 117094 View attachment 117098 View attachment 117096 View attachment 117097 Φτάνουμε στο αεροδρόμιο, παραλαμβάνουμε την βαλίτσα, όλα μια χαρά. Ειχα συνεννοηθεί με το icomtours να έρθουν να μας πάρουν για την μεταφορά στο νησάκι, δεν ήθελα να περιμένω το δημόσιο καραβάκι. Μου είπαν απο το γραφείο ότι θα ειναι κάποιος με το που φτάσω κ θα εχει σε ένα χαρτί το όνομα μου... Αλλά κανεις! Με το που βγαίνεις απο το αεροδρόμιο στα αριστερά εχει ένα κιόσκι για πληροφορίες. Πολυ ευγενική η κοπέλα, της είπα ότι περιμένω κάποιον κ δεν εχει έρθει, μου ζήτησε το τηλ του κ τον πήρε τηλ, μου έδωσε να του μιλήσω κ μου είπε ήταν στον δρόμο ερχόταν. Όλα καλα μετά απο ένα 20λεπτο ήρθε και πήγαμε στο νησάκι. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο, μαγιό πετσέτα, παρεό, καπέλο, γυαλιά και αντιηλιακό και φύγαμε για την πρώτη γνωριμία με το νησί! Ειμαι πανευτυχής! Αρχίζω και βγάζω τις πρώτες φωτογραφίες.. Παμε στην κεντρική παραλία, στρώνω το παρεό πάνω στην λευκή άμμο, αγοράζω μια φρέσκια καρύδα και πίνοντας την αγναντεύω την θάλασσα, τους ανθρώπους, τους φοίνικες... Και άλλες φωτογραφίες! Και ωρα για βουτιά!! Τα νερά ειναι ζεστά μην περιμένετε τα δροσερά νερά σαν τις δικές μας θάλασσες! Οι ώρες και οι μέρες κυλούσαν αργά... Δεν έχεις να κανεις απόλυτος τιποτα σε ένα τέτοιο μέρος.. Μόνο να απολαύσεις τον ήλιο, την θάλασσα και τον βυθό! Δεν ειναι για πολλές μέρες, 5-6 ειναι υπέρ αρκετές! View attachment 117087 View attachment 117088 View attachment 117091
Ο στόχος μου για αυτο το ταξιδι ήταν να κανω ημερήσιες εκδρομές και να γνωρίσω μερικά απο τα τριγύρω νησάκια!! Ετσι κι έγινε, ειχα 5 ολόκληρες μέρες (23-27 Απριλίου) και έπρεπε να τις εκμεταλλευτώ όσο πιο δημιουργικά μπορούσα! Κι ετσι τις επόμενες μέρες κανόνισα κ πήγα σε 4 μαγευτικά νησάκια το ένα καλύτερο και πιο εξωτικό απο το άλλο! Ήθελα παρά πολυ να πάω κ σε ένα ακομα αλλα δυστυχώς δεν δεχόντουσαν επισκέπτες εκείνες τις μέρες. Το κρατάω για την επόμενη φορά! ;)

23 Απριλίου στις 8:30 η ωρα ξεκινάμε για το Adaaran Prestige Vadoo 5*. Μόλις φτάνουμε μας πηγαίνουν στην αίθουσα που ήταν το μπαρ του ξενοδοχείου, μας προσφέρουν νερό καρύδας και μια πετσέτα για το πρόσωπο αρωματισμένη κ δροσερή! Πληρώνουμε.. Και μετά παμε να γυρίσουμε το νησάκι! Υπέροχο, με μπανγκαλοους πάνω στην θάλασσα... Υπερλουξ!! Κάναμε παρέα με κάτι παιδιά που γνωρίσαμε απο Ρωσία, που ήταν στο ίδιο καραβάκι με μας στην ίδια εκδρομή... Και σύμπτωση οι δυο κοπέλες μενανε και στο ίδιο ξενοδοχείο με εμάς! Μέχρι την τελευταία μέρα κάναμε πολυ παρέα μαζί τους! Τι χαρά!!!! :) Στην τιμή είχαμε κ γεύμα. Πολυ καλο φαγητό, είχε σούπα, σαλάτα(δείγμα σαλάτας!), ένα κύριος πιάτο και γλυκο! Και ένα νερό! Ωρα επιστροφής 19:00. Δεν είχε πολυ κόσμο στο νησάκι και ο κόσμος που είχε ήταν νέοι πιο πολλοί! View attachment 117099 View attachment 117100 View attachment 117101 View attachment 117102 View attachment 117104 View attachment 117107 View attachment 117105 View attachment 117106

24 Απριλίου ήθελα να παω στο Cocoa island αλλα δυστυχώς δεν δεχόντουσαν επισκέπτες εκείνη την ημέρα κι ετσι πήγαμε στο Fihalhohi island resort μαζί με τα παιδιά απο Ρωσία και κάτι άλλους Ρώσους... Εκεί δεν μας κέρασαν τιποτα οταν φτάσαμε. Πρωί πάλι. Με επιστροφή 7 και αυτο! Ωραίο νησάκι, με μπουφέ το μεσημέρι, είχε κ αυτο τα σπιτάκια πάνω στην θάλασσα αλλα δεν ήταν τοσο καινούριο κ λουξ όπως το προηγούμενο. Είχε ωραία μέρη να πας με την μάσκα να χαζέψεις και είχε ενδιαφέρον βυθό!! Πολυ τουριστικό! Πολύς κόσμος! Ηλικίες είχε κ νέους κ ζευγάρια, αλλα και πολλες οικογένειες! View attachment 117108 View attachment 117109 View attachment 117111 View attachment 117114 View attachment 117115 View attachment 117116 View attachment 117117 View attachment 117113 View attachment 117112 View attachment 117110

25 Απριλίου, το πιο υπέρ λουξ νησι των Μαλδίβων που εχω παει! Ο απόλυτος παράδεισος και το πιο ακριβό εννοείται! Cocoa island! ❤ Υποδοχή με δροσερή αρωματισμένη πετσέτα και μια φρέσκια καρύδα! Στην συνέχεια.. 70 λεπτά μασάζ με θέα τον ινδικό ωκεανό... Έλιωσα! Πραγματικά ότι πληρώσεις παίρνεις λένε κ άξιζε τα λεφτά του με το παραπάνω! Γιατι οι υπηρεσίες ενός 5αστερου σε τέτοιο μέρος αγγίζουν την τελειότητα! Στην συνέχεια φαγητό στο εστιατόριο, όπου είχε να διαλέξεις απο τον κατάλογο, πρώτο, δεύτερο, κυρίως κ γλυκό! Μετά μέχρι να φύγεις απο το νησι πολλες φωτογραφίες, βουτιές και βόλτες στον καυτό ήλιο! Το νησι εχει πάνω μόνο σπιτάκια πάνω στην θάλασσα όπου τα περισσότερα ειναι σε σχήμα παραδοσιακής βάρκας!! Μαγευτικά!! Όνειρο! Δυστυχώς η επίσκεψη κράτησε μόνο για 4 ώρες, δεν επιστρέπουν παραπάνω για επισκέπτες. Μπορεί να ήταν το ακριβότερο αλλα άξιζε! Στην τιμή περιλάμβανε τα 70' μασάζ κ το φαγητό! Ο κόσμος στο νησι σχεδόν ανύπαρκτος! Μόνο μια οικογένεια είδα, και τρία ζευγάρια! Όλο το νησι δικό μας! Οι άλλοι θα ήταν στα πριβέ μπανγκαλοους τους! ;) View attachment 117119 View attachment 117120 View attachment 117121 View attachment 117122 View attachment 117123 View attachment 117124 View attachment 117125 View attachment 117136 View attachment 117126 View attachment 117127 View attachment 117128 View attachment 117129 View attachment 117130 View attachment 117131 View attachment 117132 View attachment 117133 View attachment 117134

26 Απριλίου κανονίσαμε να παμε όλοι μαζί στο Biyadhoo Island όπου ήταν οικονομικό δεν είχε πάνω στην θάλασσα σπιτάκια ήταν πιο πολυ για καταδύσεις, είχε όμως μια πολυ όμορφη παραλία, είχε μπουφέ το μεσημέρι, είχε πάρα πολυ πράσινο, είχε αρκετό κόσμο και περισσότερο μεγάλης ηλικίας... Αλλα ήταν ωραίο νησάκι κ αυτο! Ωρα επιστροφής στις 6. Δεν είχαμε τιποτα στην υποδοχή... Μόνο πληρώσαμε! View attachment 117137 View attachment 117138 View attachment 117139 View attachment 117140 View attachment 117141 View attachment 117142

27 Απριλίου ήθελα να παω σε ένα νησάκι ακομα αλλα δυστυχώς δεν δεχόντουσαν επισκέπτες :( Αλλά 4 νησάκια ήταν υπέρ αρκετά μην ειμαι κ αχάριστος! Ετσι την τελευταία μέρα καθίσαμε στο Maafushi! Την βγάλαμε στην bikini beach όλη μέρα με τις φρέσκιες καρύδες μας, τον ναργιλέ μας στην παραλία... Μέχρι τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος να χαϊδέψουν τα κορμιά μας και το όνειρο να φτάσει στο τέλος του για ακομα μια φορα! View attachment 117150 View attachment 117151 View attachment 117152 View attachment 117153 View attachment 117154 View attachment 117148 View attachment 117147 View attachment 117146 View attachment 117145 View attachment 117144

28 Απριλίου πετάμε 9:05 απο Μάλε και φτάνουμε 18:50 στην Ρωμη! View attachment 117155

Οι καλύτερες εντυπώσεις, με πολυ όμορφες αναμνήσεις, πολυ καλή παρέα, πολυ φιλικοί άνθρωποι και η υπόσχεση ότι θα ξαναγυρίσω σύντομα σε αυτο το μέρος! Ήταν απο τις καλύτερες διακοπές της ζωής μου!❤

Άμα εξαιρέσεις ότι οι εκδρομές στα νησιά στοιχιζανε περίπου 100-120$ εκτός απο το Cocoa island όπου ήταν αρκετά πιο πάνω... Στο νησι δεν ξόδεψα ούτε 250$ για 6 μέρες! Με 1000€ μπορείς να κανεις άνετα ένα ολοκληρωμένο ταξιδι στις Μαλδίβες, ίσως να μην το λες και οικονομικό αλλα για ένα τέτοιο μέρος δεν τα λες και πολλα!
Καλο καλοκαίρι να έχουμε και να κάνουμε ταξίδια σε προορισμούς που αγαπάμε! Υγεία πάνω απο όλα!
Μπράβο φιλαράκι. Άπταιστα!
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Τώρα που μπήκε πάλι για τα καλά το κρύο εδώ.... Καιρός είναι να ξαναφύγω στα μακρινά... Εξωτικά μέρη!!! Στα ίδια μέρη λοιπόν.... Στο Maafushi island στις Μαλδίβες, σε διαφορετικό ξενοδοχείο, μέσω Μόσχας αυτή την φορά και πρώτη φορά με Aeroflot... Μόνο μόλις μια εβδομάδα μας χωρίζει!!!!❤ Λεπτομέρειες μόλις γυρίσω!!!! Σας φιλώ!!!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Να περασεις τελεια !!! Περιμενουμε νεα αφηγηση για το ταξιδι !!!
Δεν ηξερα οτι μπορεις να πας τοσο οικονομικα πολυ ωραια ιστορια !!!
Με τετοιες τιμες ναι θελω να παω και γω !!Κι ας μην ηθελα γαμηλιο να παμε εκει αλλα με το παιδακι μας ομως εκει θα πηγαινα ανετα !!!Ευχαριστουμε για τις χρησιμες πληροφοριες !!
 
Last edited:

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Γειά σας φίλοι μου!!
Δεν θα ανοίξω καινούριο θέμα απλά θα κάνω μια συμπλήρωση σε αυτό και θα σας πω περιληπτικά αυτή την εμπειρία μου στις Μαλδίβες!
Ημέρα αναχώρησης Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016 απο Αθήνα για Μάλε μέσω Μόσχας, με Aeroflot! Φτάνουμε Μαλε το πρωί του Σαββάτου στις 9:30 την επόμενη ημέρα. Πολύ καλή αεροπορική πρώτη φορά με Aeroflot πολυ ευχαριστημένος! Για Τρίτη φορά στις εξωτικές Μαλδίβες.... αυτη την φορά μαζί με την μαμά!! Υπερχαρουμενος!!! Αγαπώ Μαλδίβες!! Διαμονή στο maafushi island ξανά, στο Narnia hotel, διαφορετικό ξενοδοχείο επειδή το βρήκα πιο οικονομικό απο το προηγούμενο που ειχα μείνει πέρσυ! Καλο ξενοδοχείο, πιο καινούριο απο το αλλο. Ολα μια χαρα! Η μεταφορά μας στο νησί έγινε με το icom tours πάλι, εχει βάλει 3 δρομολόγια στάνταρ την μερα μονο με 20$ το άτομο κ έτσι συμφέρει και ας περιμένεις λίγο στο αεροδρόμιο! Αλλιώς αν θες ιδιωτικό ταχύπλοο 150 με 170$. Η παραλία του maafushi ετσι όπως την άφησα και πέρσυ. Χτίζεται βέβαια ενα ξενοδοχείο δίπλα αλλα εντάξει δεν ταράζει την ηρεμία του νησιού τοσο... αν εξαιρέσεις και δυο, τρία, τέσσερα αμάξια που έχουν έρθει και μια τράπεζα που εχει ανοίξει στο νησί... δεν την ειδα βέβαια ειναι πιο μεσα δεν ειναι κοντά στην παραλία, κατα τα αλλα μια χαρα! Απλά το νησί οσο παει βλέπω και μπαινει στον πολιτισμό... ελπίζω ομως οταν ξανα πάω να μην εχει καταστραφεί αυτή η φυσική ομορφιά του... αξίζει όμως ακόμα να πας και η παραλία παραμένει ανέγγιχτη κ τα νερά υπέροχα! Ακόμα και αυτός που πουλάει τις καρύδες με 2$ και τα φρέσκα φρούτα ο δίσκος με 8$ ήταν εκεί! Στα φαγητά οι τιμές ίδιες 5 με 8$ το πιάτο, μπουφές 12$ σε δυο ξενοδοχεία... χαμηλές τιμές καλο φαγητό, ικανοποιητικό! Στον μπουφέ αυτό που μου άρεσε ηταν οτι ειχε κ ψαρι που το ψηνανε εκείνη την στιγμή και φυσικά έβαζες οσο ήθελες...!
Οι εκδρομές μου στα γύρο νησάκια ηταν πέραν απο μαγευτικές και αυτη την φορά, το ενα καλύτερο απο το αλλο και το ενα πιο ακριβό απο το αλλο...! Δεν θα σας πω τιμές ποσο ειχε η είσοδος για να μπεις στα νησάκια για μονοήμερη εκδρομή αλλα άξιζαν τα λεφτά τους! Είχαμε 8 γεμάτες μέρες, 5 καθισαμε στο maafushi και τις αλλες 3 επισκεφτήκαμε τρία νησάκια, το kandooma, το olhuveli (οπου ηταν μια ωρα μπροστά) και το ονειρεμένο anantara dhigu με την αιωρα μεσα στην θάλασσα! Ήθελα να επισκεφτώ ακόμα το rihiveli αλλα δεν δεχόντουσαν επισκέπτες αυτό τον καιρό λόγο πληρότητας απο οτι μας ειπαν... και ήθελα πολυ να παω κ στο villivaru αλλα η μαμα δεν ήθελε, επειδή αυτό το νησί είναι εγκαταλειμμένο υπήρχε ξενοδοχείο πάνω πριν μερικά χρόνια αλλα δεν ξερω γιατί έκλεισε... μπορεί όμως κάνεις να το επισκεφτεί να παρει κ φαγητά κ νερα μαζί και να κατσει οσο θέλει θα ήταν πολυ όμορφα... τα αφήνω αυτα τα δυο για την επόμενη φορά!
Επιστροφή Κυριακή 20 Μαρτίου πρωί φτάνουμε Μόσχα απόγευμα, κάνουμε μια διανυκτέρευση εκει σε συνδυασμό μια βόλτα στην κόκκινη πλατεία και πρωινή πτήση για Αθήνα... μεσημέρι 21 του μηνός είμαστε σπίτι!
Αυτή την φορά το ταξίδι στοίχισε γύρο στα 500€ τα εισιτήρια το άτομο και γύρο στα 550€ το δίκλινο με πρωινό το ξενοδοχείο για 8 νύχτες! Υπάρχουν και οι πιο οικονομικές λύσεις για μονοήμερες σε νησάκια όπως αυτό το νησί που ήθελα να παω μονο την μεταφορά θα πληρώναμε οχι είσοδο, επίσης σε νησιά που οργανώνουν πικ νικ ειναι επίσης καλη λύση... την επόμενη φορά εχω και συνέχεια!!
Καλα να είμαστε ... και να πάμε σε ολο τον κόσμο κ όπου μας ευχαριστεί! Φιλιά σε όλους! :)
 
Last edited:

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Καλησπέρα. Σχεδιάζω ταξίδι στις Μαλδίβες με Turkish Airlines για αρχές Ιουλίου και έχω κάποιες απορίες παρόλο που διάβασα τα πάντα που αφορούν αυτό το θέμα.
1. Αρχικά βρήκα αρκετά οικονομικά ξενοδοχεία στο Maafushi, αλλά δεν ξέρω την τιμή της μεταφοράς από το αεροδρόμιο Male προς αυτό το νησί...
2. Επίσης στο αεροδρόμιο ζητάνε να πληρώσω επιπλέον φόρους; από ότι ξέρω δεν χρειάζεται βίζα για 6 μέρες , σωστά ; με διαβατήριο ταξιδεύω κανονικά;
3. Περίπου πόσο κυμαίνονται οι τιμές στις ημερήσιες εκδρομές σε διπλανά νησιά που κλείνουμε μέσω του ξενοδοχείου;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας!
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Καλησπέρα!!!
Βρήκες κι εσύ τα εισιτήρια με τα 400€ για Μαλδίβες ε??? Είναι πειρασμός να μην τα κλείσεις!! Την επόμενη φορά θα κλείσω κι εγώ με Turkish!! Τώρα για τον μήνα που θέλεις να πας δεν ξέρω αν είναι και ο καλύτερος από άποψη βροχων και μουσώνων... ελπίζω πως θα έχεις κοιτάξει τον καιρό για τις ημερομηνίες που θέλεις να πας και όλα θα είναι οκ!!
1. Για την τιμή από το male προς maafushi και αντίστροφα έχει 3 επιλογές να πας....
Πρωτη επιλογη με 1 μέχρι 5 δολάρια να πάς με δημόσιο καραβάκι από το αεροδρόμιο στο male και από το male στο maafushi... δεν το συνιστώ ταλαιπωρία και δρομολόγια1 η 2 φορές την μέρα εκτός Παρασκευές.
Δεύτερη επιλογή με 20 δολάρια έχει 3 δρομολόγια το icom tours που συνδέει αεροδρόμιο.. male.. maafushi.. στείλε ένα email να ρωτήσεις τις ώρες... ο Ibrahim με έχει εξυπηρερισει κάθε φορά με τον καλύτερο τρόπο και για την μεταφορά στο αεροδρόμιο και για τις μονοημερες εκδρομές μου!
Και ο τρίτος τρόπος ειναι να πληρώσεις από 150 δολάρια μέχρι 200$.. αν θες πριβε μεταφορά ! Όπου το κλείνεις από το ξενοδοχείο σου ή από το ταξιδιωτικό γραφείο.
Επιλέγω και προτείνω τον δεύτερο τρόπο με τα 20$ και ας περιμένεις λίγο στο αεροδρόμιο... ρώτα για τα δρομολόγια στο site του icom tours έχει email. Αν θέλεις σου δίνω και το κινητό του Ibrahim.
2. Δεν πληρώνεις τίποτα για να μπεις στην χώρα. Το διαβατήριο σου να έχει ισχύει 6 μήνες. Όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο συμπληρώσεις ένα χαρτί το οποίο είναι σαν Βίζα υποτίθεται γράφεις τα στοιχεία σου διευθύνσεις κτλ . . Που θα μένεις στις Μαλδίβες από ποτέ μέχρι πότε... και αυτό το χαρτί το κρατάς και το έχεις μαζί σου κ στην έξοδο από την χώρα! Για μην γίνεται συνοστησμος στο αεροδρόμιο στο δίνουν από το αεροπλάνο πριν φτάσεις να το συμπληρώσεις να το έχεις έτοιμο. Δεν πληρώνεις όμως τπτ!!!
3. Για τις μονοημερες εκδρομές βρίσκεις από 70$... 100$... +++ μέχρι όπου φτάνει η τσέπη σου...! Συνιστώ fihalhohi, olhuveli μου άρεσαν πολύ αυτά τα δύο νησιά και ήταν και οικονομικά.. μετα κανένα snorkeling και καμιά sandbank. Από ξενοδοχείο συνήθως είναι πιο ακριβές οι εκδρομές... κοιτάξτε τιμές και στο ταξιδιωτικό γραφείο και σε ξενοδοχεία και ότι σας συμφέρει!!
Ότι άλλο θέλεις μου λες!! Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!!!!
 

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες σου.. Με προβλημάτισε πολύ αυτό που είπες για την εποχή και τις βροχές γιαυτό αποφάσισα να μεταθέσω το ταξίδι για τέλη Σεπτεμβρίου για να το ευχαριστηθώ σίγουρα... Τέλειο το ταξιδιωτικό γραφείο που μου σύστησες.. Θα κανονίσω τις εκδρομές μου με αυτό... Καλό βράδυ και καλά ταξίδια!
Καλησπέρα!!!
Βρήκες κι εσύ τα εισιτήρια με τα 400€ για Μαλδίβες ε??? Είναι πειρασμός να μην τα κλείσεις!! Την επόμενη φορά θα κλείσω κι εγώ με Turkish!! Τώρα για τον μήνα που θέλεις να πας δεν ξέρω αν είναι και ο καλύτερος από άποψη βροχών και μουσώνων... ελπίζω πως θα έχεις κοιτάξει τον καιρό για τις ημερομηνίες που θέλεις να πας και όλα θα είναι οκ!!
1. Για την τιμή από το male προς maafushi και αντίστροφα έχει 3 επιλογές να πας....
Πρωτη επιλογη με 1 μέχρι 5 δολάρια να πάς με δημόσιο καραβάκι από το αεροδρόμιο στο male και από το male στο maafushi... δεν το συνιστώ ταλαιπωρία και δρομολόγια1 η 2 φορές την μέρα εκτός Παρασκευές.
Δεύτερη επιλογή με 20 δολάρια έχει 3 δρομολόγια το icom tours που συνδέει αεροδρόμιο.. male.. maafushi.. στείλε ένα email να ρωτήσεις τις ώρες... ο Ibrahim με έχει εξυπηρερισει κάθε φορά με τον καλύτερο τρόπο και για την μεταφορά στο αεροδρόμιο και για τις μονοημερες εκδρομές μου!
Και ο τρίτος τρόπος ειναι να πληρώσεις από 150 δολάρια μέχρι 200$.. αν θες πριβε μεταφορά ! Όπου το κλείνεις από το ξενοδοχείο σου ή από το ταξιδιωτικό γραφείο.
Επιλέγω και προτείνω τον δεύτερο τρόπο με τα 20$ και ας περιμένεις λίγο στο αεροδρόμιο... ρώτα για τα δρομολόγια στο site του icom tours έχει email. Αν θέλεις σου δίνω και το κινητό του Ibrahim.
2. Δεν πληρώνεις τίποτα για να μπεις στην χώρα. Το διαβατήριο σου να έχει ισχύει 6 μήνες. Όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο συμπληρώσεις ένα χαρτί το οποίο είναι σαν Βίζα υποτίθεται γράφεις τα στοιχεία σου διευθύνσεις κτλ . . Που θα μένεις στις Μαλδίβες από ποτέ μέχρι πότε... και αυτό το χαρτί το κρατάς και το έχεις μαζί σου κ στην έξοδο από την χώρα! Για μην γίνεται συνοστησμος στο αεροδρόμιο στο δίνουν από το αεροπλάνο πριν φτάσεις να το συμπληρώσεις να το έχεις έτοιμο. Δεν πληρώνεις όμως τπτ!!!
3. Για τις μονοημερες εκδρομές βρίσκεις από 70$... 100$... +++ μέχρι όπου φτάνει η τσέπη σου...! Συνιστώ fihalhohi, olhuveli μου άρεσαν πολύ αυτά τα δύο νησιά και ήταν και οικονομικά.. μετα κανένα snorkeling και καμιά sandbank. Από ξενοδοχείο συνήθως είναι πιο ακριβές οι εκδρομές... κοιτάξτε τιμές και στο ταξιδιωτικό γραφείο και σε ξενοδοχεία και ότι σας συμφέρει!!
Ότι άλλο θέλεις μου λες!! Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!!!!
 

eksotikos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδια. Ενδιαφέρομαι να παω Ντουμπαι και να "πεταχτω" ένα 2ήμερο Μαλδίβες. Τα εμβόλια κατά της ελονοσία, τον τυφοειδή πυρετό, την ηπατίτιδα Α και Β που τα κάνατε? Και ποσο καιρό πριν? Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom