Μαρόκο Μαρόκο: για ερημο ξεκινήσαμε, Ατλαντικό καταλήξαμε!

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720

Καζαμπλάνκα

Τρεις φορές έχω ξεκινήσει το έρμο το κεφάλαιο και στην πορεία ό,τι έχω γράψει γίνεται delete. Αγαπητοί αδμινιστρέιτορς, έχω την εντύπωση πως ο χρόνος που παραμένει αποθηκευμένο το προσχέδιο έχει μειωθεί, ή κάνω λάθος;
Anyway! Καζαμπλάνκα λοιπόν. Μου άρεσε! Και σκεφτείτε δεν είχαμε σκοπό να τη δούμε, αλλά το τεράστιο τζαμί του Χασάν του 2ου μας φώναζε σαν τις Σειρήνες, οπότε αλλάξαμε τα σχέδια για χάρη του. Ταξιδέψαμε από Φες μέσα σε ένα υπερφορτωμένο τρένο με τους μισούς επιβάτες να στέκονται όρθιοι στο διάδρομο. Ως γνήσιος γκαντέμης, δίπλα μου όρθιο, μπαστακώθηκε ένα ενοχλητικό δεκάχρονο που προσπαθούσε όπως-όπως να βολευτεί στην πλάτη της θέσης μου (ενίοτε και στον ώμο μου). Μόλις την αγριοκοίταξα βλοσυρά, άρχισε να βήχει σαν φυματικιά πάνω στη μούρη μου. Ευτυχώς, είχα την πιο γκαντέμο Ελευθερία απέναντί μου που την έκανα χάζι με τον δικό της 30χρονο Μαροκινό να κωλοτρίβεται πάνω στη δική της θέση (και ενίοτε στον ώμο της). Με τα πολλά φτάσαμε στον κεντρικότατο σταθμό της Καζαμπλάνκα: ένα γκρεμίδι, σκέτη κατάθλιψη! Αφού παραλίγο να μην κατεβούμε από το τρένο γιατί μας φάνηκε ότι είχε σταματήσει στο Χαλκούτσι και όχι σε μεγαλούπολη. Για να μην αδικούμε όμως την Καζαμπλάνκα, υπάρχει και δεύτερος σιδηροδρομικός σταθμός, διαστημικός, μεταμοντέρνος, ο σταθμός του λιμανιού, ο οποίος όμως εξυπηρετεί μάλλον τοπικές διαδρομές.

Casa Port
Όπως καταλαβαίνει κανείς και από τη φώτο, στην Καζαμπλάνκα δεν πας να δεις παραδοσιακό Μαρόκο. Η μεδίνα της ωχριά σε σχέση με τις άλλες που είδαμε, μπορείς όμως να αγοράσεις ωραιότατα σουβενίρ της τελευταίας στιγμής σε πολύ καλές τιμές μπορώ να πω... Στην Καζαμπλάνκα πας να νιώσεις τον σύγχρονο παλμό της χώρας. Θα μετακινηθείς με το αξιόπιστο και μοντέρνο τραμ, θα δεις ουρανοξύστες (ο πρώτος σε όλη την Αφρική χτίστηκε εδώ το 1950) θα πάρεις ταξί και θα διασχίσεις την παραλιακή λεωφόρο με τις φοινικοστοιχίες, τις μοντέρνες καφετέριες, τα φαρδιά πεζοδρόμια και τα θεόρατα κύματα του Ατλαντικού να σκάνε στην πιο φαρδιά αμμουδιά που έχω δει. Μια εικόνα, σκέτη Καλιφόρνια τόσο σε φυσικό τοπίο, όσο και σε υποδομές. Μην ψάξεις να βρεις ναυαγοσώστριες τύπου Baywatch μόνο γιατί θα απογοητευτείς. Στο τέλος της λεωφόρου θα επισκεφτείς το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο της χώρας, το Morocco Mall, τόσο μεγάλο που τα δικά μας μοιάζουν φτωχοί συγγενείς. Και φυσικά θα πάρεις ταξί να πας στο τζαμί του Χασάν Β'.

Δεν είναι απλώς ένα από τα μεγαλύτερα τζαμιά με τον ψηλότερο μιναρέ στον κόσμο (200 μ.). Το τζαμί του Χασάν, έτσι όπως είναι χτισμένο στην άκρη του Ατλαντικού, αποτελεί την πλέον εντυπωσιακή πύλη εισόδου στον ισλαμικό κόσμο που ξεκινάει (ή τελειώνει) στο σημείο αυτό για να καταλήξει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα ανατολικότερα μέχρι την Ινδονησία. Ακτίνες λέιζερ το βράδυ από την κορυφή του μιναρέ δείχνουν προς την Μέκκα. Ένας πραγματικός φάρος μουσουλμανικής πίστης στο πιο έσχατο σημείο της! Εκεί, στην τεράστια πλατεία με τις μαρμάρινες βρύσες, τις κιονοστοιχίες και τις οικογένειες που έκαναν την απογευματινή βόλτα τους, τρώγοντας μαλλί της γριάς αποχαιρετήσαμε το Μαρόκο και δώσαμε υπόσχεση να ξανάρθουμε (στην έρημο αυτή την φορά). Με φόντο ένα ακόμα συγκλονιστικό ηλιοβασίλεμα επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο μας.

Η επόμενη μέρα μας βρήκε σε μια κατεψυγμένη Κωνσταντινούπολη, με χιονοθύελλα, πολικές θερμοκρασίες και τα μηχανήματα να ψεκάζουν νερό επί μισή ώρα τα φτερά του αεροπλάνου για να μην παγώσουν... Με τις μηχανές να αγκομαχούν πολύ περισσότερο απ' ότι συνήθως, τις ρόδες να λοξοδρομούν πεισματικά από την ευθεία και την ψυχή μας στην Κούλουρη (αλλά και στην Φες, και στην Εσσαουίρα) απογειωθήκαμε για Αθήνα...
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
περιμενουμε να παρουμε ιδεες :clap:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Πολύ ωραία εισαγωγή με αρκετό χιούμορ! :clap:
Σίγουρα η συνέχεια θα είναι συναρπαστική.
Την περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον για να πάρουμε ιδέες όπως λέει και η @kipi
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εξαιρετικό ξεκίνημα! Μ' αρέσει το πάντρεμα του χαλαρού κειμένου, που όμως σε βάζει στο μουντ της χώρας, με τις τόσο ξεχωριστές φωτογράφιες. Φαντάζομαι με το ηλιοβασίλεμα στον Ατλαντικό θα μείνατε όλοι κόκαλο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Βρε την καημένη την Ελευθερία.. Περιμένω και γω την συνέχεια, και ελπίζω να μην είχε άλλες ατυχίες η κοπέλα!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σας ευχαριστώ παιδάκια! Ελπίζω να την τελειώσω γρηγορότερα απ' την Ινδία :):)


Εξαιρετικό ξεκίνημα! Μ' αρέσει το πάντρεμα του χαλαρού κειμένου, που όμως σε βάζει στο μουντ της χώρας, με τις τόσο ξεχωριστές φωτογράφιες. Φαντάζομαι με το ηλιοβασίλεμα στον Ατλαντικό θα μείνατε όλοι κόκαλο.
Ήταν υπέροχο, πράγματι!!! Γενικά η Εσαουίρα σου έβγαζε κάτι το ποιητικό, καλλιτεχνικό, νοσταλγικό... κάτι όμορφο γενικά!

Βρε την καημένη την Ελευθερία.. Περιμένω και γω την συνέχεια, και ελπίζω να μην είχε άλλες ατυχίες η κοπέλα!
Ε, όλοι μας λίγο πολύ είχαμε τις ατυχίες μας σ' αυτό το ταξίδι... :rolleyes-80::rolleyes-80: Στο τέλος όμως μόνο τα θετικά μας έμειναν! :)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Και πάνω που θα σου λεγα ότι στην καινούρια πόλη υπάρχουν ένα σωρό ζαχαροπλαστεία! Έτσι στην αρχή την πατήσαμε και μεις (δίχως γενέθλια απλά κοιλιόδουλοι)!!!!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Άστα @giannoula ! Αφρούς έβγαζε το κορίτσι μας. Χρειάστηκε μια extra large κρέπα με 2 μπάλες παγωτό σε μια high-tech καφετέρια για να ηρεμήσει (κάπως) :lol:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Και από πάνω πάλι κεράκι για ξανά μανά γενέθλια!!!!! Έτσι για αποζημίωση!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομίζω το Μαρόκο έχει γίνει ο νέος hot προορισμός του forum! :)
Περιμένω τη συνέχεια της πολλά υποσχόμενης ιστορίας σου!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
15.017
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom